Jak odstranit zvířecí chlupy z koberců, nábytku i oblečení?

Jak odstranit zvířecí chlupy z koberců, nábytku i oblečení?

Psi a kočky jsou oblíbenými domácími mazlíčky, kteří těší malé i dospělé. Jsou však radostí i starostí. Úklid domácnosti, kterou obývají i chlupatí společníci ze zvířecí říše, je opravdu náročný. Velkým problémem jsou právě chlupy, co se obtížně vysávají a ulpívají nejen na nábytku a textilních doplňcích, ale též na oblečení. Způsobů, jak si s jejich uklízením v bytě poradit, existuje několik. Nutno ovšem zmínit, že žádný z nich není účinný a snadný zároveň.

Zvířecí chlupy nejsou jen estetickým problémem, u alergiků mohou totiž způsobovat nepříjemné komplikace a celkově zhoršovat zdravotní stav. Nastane-li období línání, pak se dá situace považovat za kritickou. Pokud však budete dostatečně trpěliví a budete mít na úklid čas, pak se ve výsledku budete těšit z čisté domácnosti, kde bude zvířecích chlupů co nejméně. Můžete se spolehnout na techniku, nebo na ruční pomocníky. Jaké tedy máte možnosti?

Možnost č.1: vysavač na psí chlupy

I když je chlupy možné vysávat klasickým vysavačem, co disponuje dostatečně velkým výkonem a nástavci, na trhu jsou k dostání i zařízení určená přímo na zvířecí chlupy. Ve své podstatě se od běžných typů nikterak neliší, jen jsou vybaveny kvalitnějšími turbokartáči (mechanické nebo rotační), díky kterým je vyčesávání chlupů a dalších nečistot snadnější a důkladnější. Obdobnou práci zastanou i průmyslové vysavače, které jsou ovšem poměrně velké a těžké, a tak je manipulace s nimi o to více namáhavá. Určitým kompromisem ovšem může být, když ke svému stávajícímu vysavači přikoupíte zmiňovaný turbokartáč. Na trhu jsou k dostání univerzální velikosti, které lze instalovat na běžné hadice. Oproti klasickým jednoduchým hubicím nemají pouze otvor, kterým se nečistoty nasávají, ale také kartáče, co otáčivým pohybem všechny částice koberce uvolňují, a tak je vysavač může mnohem snadněji nabrat.

5995806038_b63a9b8ebf

Možnost č.2: speciální kartáče a válečky

Kartáče a válečky určené k odstraňování zvířecích chlupů se nejčastěji využívají k očistě oblečení, osvědčí se i při údržbě nábytku, především pak sedaček, případně matrací. Jednotlivé typy se liší především materiálem a způsobem, jakým chlupy „sbírají“. Nutno ovšem dodat, že vyčistit s jejich pomocí třeba celoplošný koberec by bylo velice náročné.

 • Kartáče a válečky na zvířecí chlupy s červenou látkou

Tito pomocníci mají plochu opatřenou speciální látkou (zpravidla červené barvy), která díky své struktuře chlupy zachytává. Většinou jsou to válečky, někdy i kartáče s celistvou plochou. Tajemství úspěchu tkví ve správném používání. Při pohybu jedním směrem totiž chlupy nabírají, při opačném je pak uvolňují. Pokud si tedy takový nástroj koupíte (obvykle stojí několik desítek korun, prodávají se sady obsahující různé velikosti), pečlivě prostudujte návod.

 • Gumové kartáče a válečky na zvířecí chlupy

Chlupy je možné z povrchu odstranit i kartáčem. Můžete použít klasický s umělými vlákny, mnohem lepší jsou však pro tyto potřeby gumová provedení (i jako váleček). Guma na sebe chlupy, případně vlasy, v suchém stavu „lepí“. U větších ploch je ovšem nutné kartáč omývat a vždy čekat až uschne, jinak nebude fungovat.

 • Lepící válečky na zvířecí chlupy

Posledním tipem na pomocníky, kteří dokážou odstraňovat zvířecí chlupy z nábytku, koberců a oblečení, jsou válečky s lepicí plochou. O efekt lepení se stará speciální náplň, kterou lze dle potřeby doplňovat a dokupovat. Nemusíte se však obávat, že by vám na oblečení či předmětech zůstávaly stopy po lepidle.

2482136911_3d48e18418

Možnost č.3: rukavice na zvířecí chlupy

Ze zkušeností majitelů čtyřnohých kamarádů vyplývá i další možnost, a to speciální rukavice, které si nasadíte a jednoduše jimi přejíždíte daný povrch. Chlupy se na ně nalepí a pak je možné je z rukavic vyklepat, v případě nutnosti je lze i vyprat v pračce. Opět se ovšem jedná o řešení, které se hodí pouze pro textilie na malých plochách hladké struktury.

Nejjednodušší je učinit preventivní opatření

Z výše uvedených informací je jasné, že žádná možnost nezaručí rychlé a stoprocentní odstranění chlupů. Má-li vysavač malý tah, pak jednodušší vyčištění koberce nezajistí ani sebelepší dokoupené příslušenství. S ručními pomocníky je pak nemyslitelné postarat se o všechny plochy v bytě, ty jsou vhodnější jen pro oblečení nebo sedačky. Proto se jeví nejjednodušší učinit opatření, která co nejvíce zamezí znečišťování bytu zvířecími chlupy. Můžete se inspirovat následujícími tipy:

 • nedovolte psovi nebo kočce vstupovat do místností, kde je koberec
 • nedovolte, aby s vámi váš mazlíček vysedával na pohovce nebo spal v posteli
 • můžete také vyměnit koberce za plovoucí podlahy
 • budete-li chlupy často psovi nebo kočce vyčesávat, nebude jich tolik po bytě
 • zbavte se sametových či manšestrových materiálů v domácnosti a pořiďte si méně přilnavé druhy
 • uvažujete-li o pořízení psa a obáváte se problémů s chlupy, vyberte raději dlouhosrstého (dlouhé chlupy se odstraňují snadněji než krátké, které jsou tvrdé a do povrchů se „zabodávají“)

dreamstimefree_51500

Pokud se chystáte pořídit si nějakého mazlíčka, u něhož je předpoklad, že bude jeho přítomnost v bytě snadno rozpoznatelná právě kvůli chlupům, smiřte se s tím, že chlupy se zkrátka stanou součástí vaší domácnosti. Přehnaným úklidem docílíte pouze vlastního vyčerpání. Intenzivní čištění se jistě osvědčí, avšak ubere vám spoustu sil a času, který byste mohli věnovat mnohem příjemnějším činnostem. Zaručený návod, jak se chlupů nadobro zbavit, neexistuje. Jsou jen možnosti, které usnadní jejich úklid a zaručí jeho viditelnější výsledky. Nezapomeňte také na pravidelné čištění koberce, o kterém se důležité informace dozvíte v článku ZDE.

 Diskuse k článku

 • Jindřiška Burgerová

  15:05 6. 6. 2017 0
  Mně se osvědčila obyčejná stěrka na okna. Zakleknu a po pruzích stírám. Nahromaděné chlupy vyluxuji trubicí a pokračuji. Je to pracné, ale jednou týdně to za to stojí. Jinak luxuji rotačním kartáčem, který však tolik účinný není. Mám tři psy a kocoura.
 • olanovska pavla

  16:31 27. 12. 2015 0
  Srdečně zdravím hodné páníčky!:o)Když mám ráda svého psa,či kočičku,vím že oni neuklízejí,nevysávají...atd.takže je to jen na mně!tak jak se všude píše-čistota po zvířátkách chce opravdu hodně práce a časté uklízení...stejně se chlupů nedá zbavit,a plovoučka?no,to není dobré řešení,kloužou jim packy a pak si moc namáhají kyčle a je to jako u lidí-brzy je bolí nožičky a může to mít pro ně trvalé následky.Tak,buďto čisto,nebo radost se zvířátek.Beru druhou možnost:o)))Tak se mějte se zvířátky moc dobře!OP.
 • Ela

  16:25 2. 9. 2014 0
  My doma máme speciální vysavač na psí chlupy, dále kartáče, válečky. Pomáhá to hodně, ale stejně jednou za čes musíme koberec nechat vyčistit, protože chlupy jsou všude a nikdy je neodstraníte úplně. Myslím si, že na to není ani žádný fígl. Jedině zrušit koberce a dát všude plovoučky.
 • teri

  13:09 17. 7. 2014 0
  ahojky, tady je dobrý návod, jak se chlupů zbavit http://www.damauklid.cz/cs/clanky/35-jak-zbavit-domacnost-chlupu-od-domacich-mazlicku

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Černá v koupelně dodá pocit luxusu

Černá je odjakživa synonymem luxusu, elegance a vkusu. Tato barva nevypadá dobře jen v šatníku, ale i jako součást bytového designu. Koupelnovým prostorám dopřeje nejen elegantní a sofistikovaný vzhled, ale tak...

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Období táboráků: Připravte si ohniště, které má styl

Zapomeňte na tradiční ohniště vyskládané z kamenů. Moderní ohniště může být nejen praktické, ale také hezké na pohled. Pokud chcete na zahradě vytvořit místo, které se stane centrem letních večerů, máme pro vás...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...