Jak si vyrobit krásný adventní věnec levně a snadno doma

Jak si vyrobit krásný adventní věnec levně a snadno doma

Ani se nenadějeme, a máme tu první adventní neděli. Jestli ještě nemáte přichystaný adventní věnec, nyní je ten správný čas, kdy pomalu začít s jeho výrobou. Adventní věnec bude nejhezčí, když si jej vyrobíte třeba společně s dětmi přímo doma. Potřebovat budete na výrobu věnce skoro jen to, co najdete v lese a bujnou fantazii.

Adventní věnec a jeho tradice

Advent začíná vždy první neděli po 26. listopadu a trvá 4 týdny. Stejně tolik je právě adventních svíček na adventním věnci, který v období adventu zdobí stoly mnoha českých domácností. A proč se k adventu vůbec váže tradice s adventním věncem?


Tento zvyk postupného zapalování svíček se k nám dostal z Německa, a to až v druhé polovině 20. století. Tradičně se totiž v českých zemích osvítila světla světlem svíček jen na Bílou sobotu. Adventní věnec je symbolem Kristova kříže, Boží věčnosti i jednoty. I barvy mají na adventním věnci jistou symboliku.

Adventní svíčky a symbolika jejich barev

Adventní věnec by měl mít podle katolických tradic 3 fialové a 1 růžovou adventní svíci. A proč zrovna tyto barvy? Nesou totiž významnou symboliku.

 • Adventní svíčky – fialová barva: fialová je symbolem pokání a postu, ale také utrpení během postní doby
 • Adventní svíčka – růžová barva: růžová barva symbolizuje přátelství a měla by být při zapalování třetí v pořadí 
 • Protestanská církev upřednostňuje barvu červenou, jakožto tradiční vánoční barva symbolizující radost, lásku, vítězství, důstojnost, štěstí a krev. A právě červená barva patří u nás k té nejoblíbenější u adventních svíček.

Adventní svíčky zapalujeme v protisměru hodinových ručiček. V některých domácnostech nalezneme i pátou svíčku, a to uprostřed věnce. Měla by být bílá, symbolizuje Ježíše Krista a zapaluje se až na Štědrý den.

Adventní věnec můžete ozdobit podle své fantazie například sušeným ovocem nebo barevnými stužkami.

Jak na výrobu adventního věnce - ve fanzatii se meze nekladou

Adventní věnec si můžete vyrobit za pár minut doma zcela sami. Nemusíte kupovat drahé vánoční věnce v obchodech ani se spokojit s umělými. Dům vám krásně provoní adventní věnec z větviček stromů. A co vše budeme na výrobu adventního věnce potřebovat?

 • polystyrenový/ slaměný korpus na věnec
 • větvičky z jehličnanů (nejlepší jsou z jedle a borovice, naopak smrk rychle opadá)
 • nůžky
 • hřebíky 9 cm dlouhé
 • vázací drát /nejlépe zelené barvy
 • kleště na drát
 • tavicí pistole
 • 4 adventní svíčky
 • dekorativní předměty podle fantazie (sušená jablka, pomeranče, šípy, skořice, oříšky, stužky, ...)

Adventní věnec - postup krok za krokem

 1. V lese si nastříháme konce jehličnatých větví, a to asi 12-15 cm dlouhé. Větvičky by měly být husté a krásně zelené.
 2. Na korpus přiložíme hustě vedle sebe větvičky a převážeme je drátem. Na drát přiložíme druhou řadu větviček tak, aby nebyl drát vidět. Takto postupujeme, až nebude korpus vidět a adventní věnec bude hezky hustý.
 3. Nyní propíchneme hřebíkem na čtyřech souměrných místech věnec zespodu nahoru, aby nám vyčnívalo alespoň 2 cm hřebíku. Na něj opatrně nasadíme vybrané adventní svíčky.
 4. Teď přichází řada na zdobení celého adventního věnce. U zdobení se ve fantazii meze nekladou. Využít můžete přírodní materiály jako jsou sušená jablka, pomeranče, šípky, šišky apod.
 5. Adventní věnec můžete také ozdobit barevnými stužkami, aby ladily s barvou svíček nebo kuchyně. Všechny dekorativní kousky lepíme na adventní věnec pomocí tavicí pistolky, aby vše pěkně drželo a věnec se nám postupem času nerozpadal.

 

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...