Jak vybrat vysavač, který si poradí i se zvířecími chlupy

Jak vybrat vysavač, který si poradí i se zvířecími chlupy

Život s domácími mazlíčky je plný radosti. Kdo má ale psa nebo kočku v bytě, tak ví, že každodenní zápolení s chlupy někdy připomíná spíš boj s větrnými mlýny. Hlavně u psů a koček, kteří línají několikrát ročně. Chlupy z podsady v tomhle období nacházíte i pod víčkem zrovna otevřeného jogurtu. Že jste se s tím smířili? Nemusíte. Poradíme vám, jak si vybrat vysavač, který váš chlupatý problém doma pomůže vyřešit.

Příkon a výkon vysavače: Jak poznáte výkonný vysavač 

Jako první vás u vysavače (nejen) na psí chlupy napadne, jak je asi výkonný. Aby si s tou náloží poradil a dokázal chlupy účinně vysát nejen z hladkých ploch, ale i z koberců, gauče nebo třeba z kufru a sedaček u auta. Určitě je fajn se podívat, jaký má vysavač příkon.

Ale poznáte jen podle tohoto parametru, jak velkou sací sílu si pořizujete? Spíš ne. Příkon vám hlavně prozradí, kolik energie vysavač spotřebuje. Poznáte podle toho také, jak zhruba bude vysavač hlučný. S jistotou se dát říct, že vyšší příkon = větší žrout elektřiny a hlasitější vysavač.

I vysavač s menším příkonem nabídne vysoký sací výkon. Neplatí tady totiž přímá úměra mezi příkonem a výkonem.

Samotný výkon vysavače je totiž závislý na dalších faktorech: konstrukce vysavače, motor, jeho nástavce nebo i sací hubice. V neposlední řadě má na výkon vysavače výrazný vliv i péče o vysavač.

Čistíte pravidelně všechny filtry a vyprazdňujete sběrnou nádobu po každém vysávání? Měníte včas sáček u sáčkového vysavače? To všechno se odrazí na sacím výkonu vysavače.

U vysavače na psí chlupy se také zaměřte na jednotlivé nástavce. Ideální jsou rotační kartáče nebo hubice na čalounění, které efektivně odstraní chlupy z gauče nebo psího pelíšku. Vysajete s nimi i sedačky u auta nebo vypulírujete kufr, kde svého mazlíka vozíte.

Sáčkový, bezsáčkový nebo tyčový: Jaký vysavač je ten pravý

Každý typ vysavače má svoje výhody a nevýhody. Ve většině domácností se zvířaty nejsou příliš oblíbené koberce právě proto, že se hůře čistí.

Pokud ale doma koberce máte, pak se při výběru vysavače zaměřte na jeho výkon a sledujte i speciální označení jako je Pet nebo Animal u vysavačů. Ty vám totiž prozradí, že výrobce počítá s tím, že si vysavač může pořídit někdo speciálně na chlupy.

Pokud máte doma hlavně dlažbu, plovoucí podlahu a další hladké povrchy, velmi dobré výsledky vám zajistí i méně výkonný vysavač.

Měla by vás zajímat velikost sáčku nebo sběrné nádoby? Určitě ano. Záleží, o jak velkou domácnost se staráte. Čím větší podlahová plocha, tím větší objem hledejte. Ideální objem sáčku nebo sběrné nádoby je mezi 2,5 l do 4 l.

Sáčkové vysavače: Léty ověřená klasika   

Sáčkové vysavače patří pořád mezi nejrozšířenější typy vysavačů. Jejich hlavní výhodou je vysoký sací výkon, tišší provoz, účinné filtry a snadná výměna sáčků. Hodí se na jakýkoli typ podlah a jeho údržba je jednoduchá. U sáčkového vysavače stačí jednou za čas vyměnit celý prachový sáček. Na rozdíl od bezsáčkového vysavače, který musíte po každém vysávání vysypat a vyčistit.

Díky vysokému výkonu si sáčkový vysavač hravě poradí s koberci i čalouněním, ze kterých vytahá i ty nejtitěrnější chlupy od krátkosrstých psů.

Malou nevýhodou je, že musíte neustále dokupovat nové sáčky. Tím se trošku zvedají náklady na provoz. Pozor také na to, že plný sáček výrazně snižuje sací výkon.

Bezsáčkové vysavače: Nabízí stálý sací výkon

Bezsáčkové vysavače mají hlavní výhodu v tom, že do nich nemusíte dokupovat prachové sáčky. Ale jejich údržba je malinko časově náročnější. Aby vám bezsáčkový vysavač pokaždé nabízel svůj maximální výkon, nezapomínejte po každém vysávání důkladně vyčistit nádobu. Ideální je také čištění filtrů a jejich pravidelná výměna.

Ve sběrné nádobě se díky cyklonovému efektu, který využívá odstředivou sílu, zachytí všechny nečistoty. Drobné částečky, které se přitom oddělí, zachytí účinný filtr tak, aby se nedostaly zpět do vzduchu.

Některé bezsáčkové vysavače jsou vybavené i vodním filtrem. Díky tomu je vysávání hygieničtější, protože nečistoty vylijete rovnou s vodou a nedochází k jejich rozptýlení do vzduchu.

Na zvířecí chlupy jsou bezsáčkové vysavače podobně vhodné jako ty sáčkové. Vybírejte ale nádobu s dostatečným objemem. Ať se vám příliš rychle nezaplní a nemusíte ji vysypávat během vysávání. Zvlášť pokud máte doma dlouhosrstého chlupáče, který opravdu hodně líná.

Tyčové vysavače: Vždy připravené k použití

Tyčový vysavač je ideální do menšího bytu, nebo pokud chcete mít vysavač neustále připravený v pohotovosti. Tyčový vysavač se vejde úplně všude. Můžete ho postavit ke zdi a kdykoli potřebujete něco vysát, je vždy po ruce. Další výhodou je, že vás nelimituje délka kabelu.

Některé modely v sobě skrývají i ruční vysavač. Takže dostanete dva spotřebiče v jednom. U tyčového vysavače ale neočekávejte tak vysoký sací výkon. Je ideální hlavně na hladké podlahy. Některé tyčové vysavače zvládnou i vytírání. Menší byt s dlažbou nebo plovoucí podlahou bez problému vysajete i vytřete.

Akumulátorové vysavače mají ale omezenou provozní dobu. Na jedno nabití vydrží vysávat maximálně 2 hodiny.  Doba nabíjení pak závisí na velikosti a typu konkrétního modelu. Ale většinou se pohybuje od 4 do 15 hodin.

Je tyčový vysavač to pravé do domácnosti se zvířaty? Záleží, jak velkého „línače“ doma máte. Pokud ale máte koberce nebo psa, který líná opravdu hodně a několikrát do roka, tyčový vysavač vaše potřeby spíše neuspokojí.

Vysavače na psí chlupy: Nabízí vyšší sací výkon i speciální nástavce

Na trhu dneska najdete i speciální vysavače na psí chlupy. Zaměřuje se na ně velká většina výrobců. Například vysavače Rowenta nabízí opravdu veliký výběr vysavačů do domácnosti se zvířaty.

Jaké jsou výhody vysavačů na psí chlupy:

  • Velký sací výkon – vysavače na psí chlupy jsou svou konstrukcí jako dělané na to, aby si poradily s náloží chlupů. Celé tělo vysavače, motor a sací hubice přispívá k tomu, aby vysavač podával maximální výkon.
  • Speciální hubice a rotační nástavce – vysavače určené pro majitele zvířat mají často nadstandardní výbavu v podobě nástavců a hubic. V různých tvarech a provedeních. Abyste se s nimi snadno dostali i do méně přístupných prostor. Rotační kartáče pak výborně vysají i pohovku nebo interiér auta.
  • Účinné filtry – hlavně u bezsáčkových vysavačů najdete opravdu spolehlivé filtry, které zaručí, že vám při vysávání nebude ve vzduchu vířit nepříjemný prach.
  • Dostatečně veliká nádoba nebo sáček – díky tomu se vám vysavač hned nezaplní. Vysavače na psí chlupy mívají sběrnou kapacitu o objemu až 5 litrů.

Robotický vysavač: Zatočí efektivně s chlupy?

Dnešní robotické vysavače jsou stále atraktivnější i pro majitele chlupáčů. Jejich výkon se zvyšuje a funkce se vylepšují. Jejich hlavní výhoda je, že vysávají sami a šetří tím výrazně váš čas. Mají řadu chytrých funkcí, které úklid ještě usnadní, dají se spojit s mobilní aplikací a někdy i s hlasovým asistentem.

Poradí si s malým bytem i s velkým prostorem, včetně patrových domů. Díky senzorům „nespadnou“ ze schodů a vyhnou se překážce. Takže máte jistotu, že se nikde nezaseknou. Poradí si také s různými povrchy. Dokážou vysávat hladkou podlahu a pokud přejdou na koberec, změní si nástavec.

Některé modely nabízí přímo speciální výbavu pro snadný a efektivní úklid zvířecích chlupů. Můžete nechat robotický vysavač pracovat, zatímco jste pryč. Vždycky se vrátíte do čistého bytu.

Nevýhodou robotického vysavače je stále jeho vyšší pořizovací cena.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

5 tipů na moderní obývací stěny – inspirujte se!

Zařizujete nový obývací pokoj ve svém bytě? Obývací stěna může být dokonalým a jednoduchým řešením. Chce to al...

Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry

Dobrý den, rozteč je nejčastěji 150 mm, řidčeji 100 mm. Jde o vzdálenost mezi trubkami ve stěně. Změříte jedno...

Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry

Zdravím, v jiném článku jsem četl o rozteči, že jsou rozdíly. Nevíte, jak ji změřit?

Tepelné čerpadlo, nebo elektrické vytápění?

Počet TČ je v roce 2017 skoro stejné jako v roce 2020, to je nedůvěryhodná informace, prosím o vysvětlení. Dě...

Cena plynu klesla, zaplatíte za něj letos méně? Záleží i na dodavateli

Nějak jsem si nevšiml, že by cena plynu klesala, tak možná loni v tuhle dobu ano, ale letos to naopak leze nah...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Ano umí, vždyť to jsem zmiňoval hnedka ve svém prvním příspěvku a je to v podstatě d�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

A vykupovat teda umí z FVE?

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Nejsem si ničeho konkrétního vědom. Mám za to, že se k nim může přihlásit kdokoliv a ...
Zobrazit všechna témata

Koupelna v industriálním stylu zaujme svou surovostí

Toužíte po koupelně, která zaujme na první pohled a vystoupí z davu? Pak vsaďte na industriální styl, který má své místo nejen v obývacích pokojích, kuchyních a pracovnách, ale právě i koupelnách či toaletách. ...

Jak vybrat pilový plátek do přímočaré pily

Přímočará pila patří mezi základní dílenské vybavení každého kutila i profesionálního řemeslníka. Pila vyniká svou univerzálností, protože se hodí na řezání nejrůznějších materiálů od dřeva přes plasty po kovy....

Bezpečnostní sklo: Kdy zvolit kalené, a kdy vrstvené

Výplně oken a dveří, skleněné obklady za kuchyňskou linkou nebo sprchové zástěny. To je nejčastější využití bezpečnostního skla v domácnosti, které zajistí ochranu před poraněním při poškození a případně i ochr...

Byt

Vybíráme postel z masivu: Zvolit dub, nebo jasan?

Kvalitně zhotovená postel z masivu vydrží i celý život. Pevnost a s tím související životnost ovlivňuje zejména výběr druhu dřeva, který určuje také finální vzhled postele. Pojďme se zaměřit na dřevo dubové a j...

Muzea a architektura - objevte to nejlepší z historie i současnosti

Muzea představují jedinečnou možnost, jak na vlastní oči spatřit něco, co už v běžném životě není možné vídat. Jsou tedy neopakovatelným návratem v čase do dob vašich babiček, či ještě daleko hlouběji do minulo...

Balkon jako ze škatulky: 6 tipů, jak jej proměnit v oázu klidu a pohody

Užíváte si letní pohodu na svém balkoně a přemýšlíte, jak jej ještě víc zútulnit? Přinášíme vám 6 tipů, jak z obyčejného balkonového prostoru vytvořit oázu klidu a odpočinku. Spoustu prostoru pro kreativní tvoř...

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválil senát. Máte na něj nárok?

Inflace stále roste a s tím i náklady na životní potřeby a bydlení. Vysoké ceny energií, potravin a všeho dalšího trápí mnohé rodiny. Stát přispěchal s jednorázovým příspěvkem pro rodiny s dětmi, který má alesp...

Rezavá voda z kohoutku – kde se bere, jak moc škodí a jak se jí zbavit

Někdo se s tím setkal jen výjimečně, jiný řeší tento problém opakovaně. Téměř ale nenajdete člověka, který by nevěděl, jak to vypadá, když z kohoutku teče rezavá voda. Kde se rez ve vodě bere? Co ji způsobuje? ...

Jak správně recyklovat žárovky a další světelné zdroje

Co uděláte s rozbitou žárovkou? Pokud ji bez přemýšlení odhodíte do odpadkového koše, životnímu prostředí ve většině případů příliš neprospějete. Nebyli byste však jediní, podle průzkumů recyklaci zdrojů světla...

Bez peněz nelze žít

V dnešním světě neobstojí nikdo, kdo nemá dostatečné množství peněz. Jistě, živořit se bez nich teoreticky nějak dá, ale o skutečném životě se bez finančních prostředků mluvit nedá.

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...