Jak vybrat vysavač, který si poradí i se zvířecími chlupy

Jak vybrat vysavač, který si poradí i se zvířecími chlupy

Život s domácími mazlíčky je plný radosti. Kdo má ale psa nebo kočku v bytě, tak ví, že každodenní zápolení s chlupy někdy připomíná spíš boj s větrnými mlýny. Hlavně u psů a koček, kteří línají několikrát ročně. Chlupy z podsady v tomhle období nacházíte i pod víčkem zrovna otevřeného jogurtu. Že jste se s tím smířili? Nemusíte. Poradíme vám, jak si vybrat vysavač, který váš chlupatý problém doma pomůže vyřešit.

Příkon a výkon vysavače: Jak poznáte výkonný vysavač 

Jako první vás u vysavače (nejen) na psí chlupy napadne, jak je asi výkonný. Aby si s tou náloží poradil a dokázal chlupy účinně vysát nejen z hladkých ploch, ale i z koberců, gauče nebo třeba z kufru a sedaček u auta. Určitě je fajn se podívat, jaký má vysavač příkon.

Ale poznáte jen podle tohoto parametru, jak velkou sací sílu si pořizujete? Spíš ne. Příkon vám hlavně prozradí, kolik energie vysavač spotřebuje. Poznáte podle toho také, jak zhruba bude vysavač hlučný. S jistotou se dát říct, že vyšší příkon = větší žrout elektřiny a hlasitější vysavač.

I vysavač s menším příkonem nabídne vysoký sací výkon. Neplatí tady totiž přímá úměra mezi příkonem a výkonem.

Samotný výkon vysavače je totiž závislý na dalších faktorech: konstrukce vysavače, motor, jeho nástavce nebo i sací hubice. V neposlední řadě má na výkon vysavače výrazný vliv i péče o vysavač.

Čistíte pravidelně všechny filtry a vyprazdňujete sběrnou nádobu po každém vysávání? Měníte včas sáček u sáčkového vysavače? To všechno se odrazí na sacím výkonu vysavače.

U vysavače na psí chlupy se také zaměřte na jednotlivé nástavce. Ideální jsou rotační kartáče nebo hubice na čalounění, které efektivně odstraní chlupy z gauče nebo psího pelíšku. Vysajete s nimi i sedačky u auta nebo vypulírujete kufr, kde svého mazlíka vozíte.

Sáčkový, bezsáčkový nebo tyčový: Jaký vysavač je ten pravý

Každý typ vysavače má svoje výhody a nevýhody. Ve většině domácností se zvířaty nejsou příliš oblíbené koberce právě proto, že se hůře čistí.

Pokud ale doma koberce máte, pak se při výběru vysavače zaměřte na jeho výkon a sledujte i speciální označení jako je Pet nebo Animal u vysavačů. Ty vám totiž prozradí, že výrobce počítá s tím, že si vysavač může pořídit někdo speciálně na chlupy.

Pokud máte doma hlavně dlažbu, plovoucí podlahu a další hladké povrchy, velmi dobré výsledky vám zajistí i méně výkonný vysavač.

Měla by vás zajímat velikost sáčku nebo sběrné nádoby? Určitě ano. Záleží, o jak velkou domácnost se staráte. Čím větší podlahová plocha, tím větší objem hledejte. Ideální objem sáčku nebo sběrné nádoby je mezi 2,5 l do 4 l.

Sáčkové vysavače: Léty ověřená klasika   

Sáčkové vysavače patří pořád mezi nejrozšířenější typy vysavačů. Jejich hlavní výhodou je vysoký sací výkon, tišší provoz, účinné filtry a snadná výměna sáčků. Hodí se na jakýkoli typ podlah a jeho údržba je jednoduchá. U sáčkového vysavače stačí jednou za čas vyměnit celý prachový sáček. Na rozdíl od bezsáčkového vysavače, který musíte po každém vysávání vysypat a vyčistit.

Díky vysokému výkonu si sáčkový vysavač hravě poradí s koberci i čalouněním, ze kterých vytahá i ty nejtitěrnější chlupy od krátkosrstých psů.

Malou nevýhodou je, že musíte neustále dokupovat nové sáčky. Tím se trošku zvedají náklady na provoz. Pozor také na to, že plný sáček výrazně snižuje sací výkon.

Bezsáčkové vysavače: Nabízí stálý sací výkon

Bezsáčkové vysavače mají hlavní výhodu v tom, že do nich nemusíte dokupovat prachové sáčky. Ale jejich údržba je malinko časově náročnější. Aby vám bezsáčkový vysavač pokaždé nabízel svůj maximální výkon, nezapomínejte po každém vysávání důkladně vyčistit nádobu. Ideální je také čištění filtrů a jejich pravidelná výměna.

Ve sběrné nádobě se díky cyklonovému efektu, který využívá odstředivou sílu, zachytí všechny nečistoty. Drobné částečky, které se přitom oddělí, zachytí účinný filtr tak, aby se nedostaly zpět do vzduchu.

Některé bezsáčkové vysavače jsou vybavené i vodním filtrem. Díky tomu je vysávání hygieničtější, protože nečistoty vylijete rovnou s vodou a nedochází k jejich rozptýlení do vzduchu.

Na zvířecí chlupy jsou bezsáčkové vysavače podobně vhodné jako ty sáčkové. Vybírejte ale nádobu s dostatečným objemem. Ať se vám příliš rychle nezaplní a nemusíte ji vysypávat během vysávání. Zvlášť pokud máte doma dlouhosrstého chlupáče, který opravdu hodně líná.

Tyčové vysavače: Vždy připravené k použití

Tyčový vysavač je ideální do menšího bytu, nebo pokud chcete mít vysavač neustále připravený v pohotovosti. Tyčový vysavač se vejde úplně všude. Můžete ho postavit ke zdi a kdykoli potřebujete něco vysát, je vždy po ruce. Další výhodou je, že vás nelimituje délka kabelu.

Některé modely v sobě skrývají i ruční vysavač. Takže dostanete dva spotřebiče v jednom. U tyčového vysavače ale neočekávejte tak vysoký sací výkon. Je ideální hlavně na hladké podlahy. Některé tyčové vysavače zvládnou i vytírání. Menší byt s dlažbou nebo plovoucí podlahou bez problému vysajete i vytřete.

Akumulátorové vysavače mají ale omezenou provozní dobu. Na jedno nabití vydrží vysávat maximálně 2 hodiny.  Doba nabíjení pak závisí na velikosti a typu konkrétního modelu. Ale většinou se pohybuje od 4 do 15 hodin.

Je tyčový vysavač to pravé do domácnosti se zvířaty? Záleží, jak velkého „línače“ doma máte. Pokud ale máte koberce nebo psa, který líná opravdu hodně a několikrát do roka, tyčový vysavač vaše potřeby spíše neuspokojí.

Vysavače na psí chlupy: Nabízí vyšší sací výkon i speciální nástavce

Na trhu dneska najdete i speciální vysavače na psí chlupy. Zaměřuje se na ně velká většina výrobců. Například vysavače Rowenta nabízí opravdu veliký výběr vysavačů do domácnosti se zvířaty.

Jaké jsou výhody vysavačů na psí chlupy:

  • Velký sací výkon – vysavače na psí chlupy jsou svou konstrukcí jako dělané na to, aby si poradily s náloží chlupů. Celé tělo vysavače, motor a sací hubice přispívá k tomu, aby vysavač podával maximální výkon.
  • Speciální hubice a rotační nástavce – vysavače určené pro majitele zvířat mají často nadstandardní výbavu v podobě nástavců a hubic. V různých tvarech a provedeních. Abyste se s nimi snadno dostali i do méně přístupných prostor. Rotační kartáče pak výborně vysají i pohovku nebo interiér auta.
  • Účinné filtry – hlavně u bezsáčkových vysavačů najdete opravdu spolehlivé filtry, které zaručí, že vám při vysávání nebude ve vzduchu vířit nepříjemný prach.
  • Dostatečně veliká nádoba nebo sáček – díky tomu se vám vysavač hned nezaplní. Vysavače na psí chlupy mívají sběrnou kapacitu o objemu až 5 litrů.

Robotický vysavač: Zatočí efektivně s chlupy?

Dnešní robotické vysavače jsou stále atraktivnější i pro majitele chlupáčů. Jejich výkon se zvyšuje a funkce se vylepšují. Jejich hlavní výhoda je, že vysávají sami a šetří tím výrazně váš čas. Mají řadu chytrých funkcí, které úklid ještě usnadní, dají se spojit s mobilní aplikací a někdy i s hlasovým asistentem.

Poradí si s malým bytem i s velkým prostorem, včetně patrových domů. Díky senzorům „nespadnou“ ze schodů a vyhnou se překážce. Takže máte jistotu, že se nikde nezaseknou. Poradí si také s různými povrchy. Dokážou vysávat hladkou podlahu a pokud přejdou na koberec, změní si nástavec.

Některé modely nabízí přímo speciální výbavu pro snadný a efektivní úklid zvířecích chlupů. Můžete nechat robotický vysavač pracovat, zatímco jste pryč. Vždycky se vrátíte do čistého bytu.

Nevýhodou robotického vysavače je stále jeho vyšší pořizovací cena.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den,

v minulosti se injektáž vodním sklem prováděla běžně, dnes se však často volí jiné materiály p...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Rozkládací pohovka vs. vyklápěcí postel. Co vybrat?

Dobrý den, kvůli omezenému prostoru v bytě řešíme jak s postelí, takže rozmýšlíme, ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Rozumím vám, ale zas co jsme natrefili na personál my, tak byli zkušení a dost nám pomohl...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Budem to mít dost na hraně, jako představa mít jí na Vánoce je fakt pěkná, ale zas na d...
Zobrazit všechna témata

Podzim/zima 2023: Nové trendy v designu koupelen

Na podzim a zimu přináší rok 2023 přináší interiérový design koupelen nové trendy, o které se s vámi chceme podělit. Zdůrazňují přírodní krásu, moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na trendy, které s...

Územní plan – jak se v něm zorientovat?

Povinnost zpracovat územní plán pro celé správní území obce má každá obec v ČR. Jedná se o hlavní koncepční a strategický dokument zajišťující logický a udržitelný rozvoj obce. Územní plán je vždy závazný a je ...

Jak funguje tavná pistole a k čemu ji používat

Tavná neboli lepicí pistole je takový malý kouzelník ve světě oprav a kreativního tvoření. Používáte ji? Jestli zatím ne, náš nový článek je pro vás jako ušitý. Podíváme se v něm na princip jejího fungování a p...

Byt

Hyacint jako vánoční dekorace

Hyacint je obvykle spojovaný s příchodem jara. Ale do vašich domovů může vnést nečekaný nádech svěžesti i během zimního období. Tento jarní klenot se totiž neváže jen na jedno roční období. A v kombinaci s váno...

Jak vybrat termohrnek na cesty

Zima 2023/2024 klepe na dveře. A tak je čas se pořádně zahřát! Rádi poznáváte nová místa a popíjíte na cestách své oblíbené horké nápoje, ať už čaj, nebo kávu? Cestovní termohrnek udrží váš nápoj horký po celé ...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Vaše radiátory si možná zaslouží nový nátěr

Vzpomenete si, kdy jste se naposledy pustili do natírání radiátorů? Možná vás překvapíme, ale optimální je natírat je každé tři roky. Během let jsou vystavené vysokým teplotám, a tak dostává i nátěr pořádně zab...

Tipy na dekorace pro hudební nadšence

Také milujete hudbu? Ruku na srdce ¬– vytvořit prostředí, které harmonicky spojuje estetiku s vášní pro hudbu, vyžaduje jemný um. Pokud si přejete, aby každý koutek vašeho domova odrážel vaši vášeň pro hudbu, č...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...