Nesmrtelné květy smilu listenatého: barevné slaměnky nepatří jen staromilcům

Nesmrtelné květy smilu listenatého: barevné slaměnky nepatří jen staromilcům

Buď se vám vybaví tradiční slaměná dekorace nebo usušený barevný kvítek, na který už se možná trochu zapomnělo. Obojí je srávně! Slamněky ze zahrádky v jásavých odstínech nikdy neuvadají, a tak připomínají letní slunce v krásných voňavých vazbách. Sušení je hlavním důvodem jejich vysazování, ale třeba ve Francii našly jejich esence využití i v kosmetice. 

 


Slunce a teplo. Víc netřeba

Smil listenatý vypadá na zahrádce krásně a jeho pěstování se vyplatí hned ze dvou důvodů. Tím prvním jsou barevné květy, které zdobí pozdně letní zahrádky a později stávají nádhernou součástí podzimních suchých vazeb.
Smil patřil mezi nejoblíbenější rostliny v minulém století. Původně australská trvalka se přizpůsobila podmínkám, ale je potřeba pěstovat ji jako jednoletou rostlinu. Vysazená na jaře vykvétá v letních měsísích, nejvýraznější je ale až koncem léta, kdy už mnoho jiných květů v zahrádce nenajdete.

Slaměnky se vysévají v březnu až květnu, na venkovní stanoviště se po předpěstování vysazují v dubnu. Stálezelený polokeřík je náchylný na nízké teploty. Pokud podmínky ale přejí, dosáhne výšky až 120 cm. Většinou ale dosahuje výšky kolem 40 cm. Nejvíc se jim daří na místech, kam se dostanou sluneční paprsky, protože teplo jim naprosto vyhovuje.

Suším, sušíš, sušíme

Nečekejte, až slaměnky ukáží svůj květ. Sklízí se ještě v době, kdy jsou květy uzavřené. Cvazek usušených slaměnek má i praktické využití. Zavěšený do skříně nebo spíže odpuzuje moly.
K sušení se používají celé malé větvičky, které se přidávají k pokrmům jako koření. Vůní připomínají kari a ochutí drůbež nebo vajíčka.

Slamenky

Slaměnky hrají barvami

Slaměnky charakterizují výrazné barvy, avšak základem jsou žluté okvětní lístky. Škála mnoha odstínů a dobré vlastnosti pro sušení jim vybojovaly místo oblíbené květiny pro podzimní vazby. Věnce a kytice se vyjímají v interiéru celou zimu (a většinou vydrží ještě mnohem déle), častěji ale nachází místo v nabídce prodejců před dušičkami.
Pokud mají některé květiny dostat přívlastek „sezónní," pak jsou to jednoznačně slaměnky. Symbol končícího léta prozáří potemnělé dny blížící se zimy.

Do suchách vazeb jsou slaměnky předurčuje neobvyklá stavba – konkrétně odumřelá pletiva, která si ještě po dlouhou dobu drží tvar a barvu. Ve věncích je jim oporou slaměný nebo polystirenový základ. Vytvořit si ho podle svého gusta proto může každý sám.

Slaměnkovým olejem proti stárnutí

Slaměnkový esenciální olej ovlivňuje rychlost stárnutí. Dokáže zjemnit vrásky a jizvy, projasňuje pleť, obnovuje ji a působí antibakteriálně. Používá se zevně i vnitřně, zváště použití k masážím přináší zvláště příjemné pocity. Sami si s pomocí několika kapek promasírujete spánky, což přináší úlevu od stresu, napětí i bolesti hlavy. Vůně oleje uklidní po stresové situaci a emočním vypětí.

Slamenky

Tajemství francouzské kosmetiky odhaleno

Na některých místech (kupříkladu na Korsice) výrazně vonící slaměnky spojují s bujnou přírodou. Právě ve Středomoří začali postupně objevovat váni a léčivé účinky. Vedle parfémů se vyráběly masti s protizánětlivými účinky, jež zahojily všechny šrámy. Potřeba květů pro získání hodnotného esenciálního oleje se pohybuje v tunách, což se odráží na ceně takových produktů. S takovým množstvím by si sama příroda jen těžko poadila, proto lze narazit na hektary slaměnkových plantáží.

Slaměnkový olej tvoří příjemné vůně v aromalampě. Lze jej kombinovat i s dalšími vůněmi: levandulí, růží, limetkou, citrusy či růží ylang-ylang.

Slaměnky do potpourri a do vazby

Barevné přírodní aromatické směsi plní funkci osvěžovače vzduchu, proto se do nich používají především voňavé ingredience. Květy slaměnek se mohou ocitnout ve společnosti hoblin dřeva cedru, cypřiše nebo jalovce, listů levandule a rezedy, řezů citrusů, skořice, hřebíčku, sušených plátků citrusů a dalších. Suroviny pro pot pouri můžete shromaždovat průběžně.

Vytvořit kytici ze suchých květin není jen tak. Každá květina stárne svým vlastním tempem a proto je třeba vybírat podobné typy. Kytici si doma můžete vypěstovat celou:

  • Limonka chobotnatá, tatarská a širokolistá: liší se výškou, listy nebo květenstvím. Barvami ale také umí rozzářit záhonky a suché vazby.
  • Nenápadný, jemný a drobný smilek růžový se zasazujte do vazeb v malém svazečku, jinak je snadno přehlédnutelný.
  • Podobně se používá suchokvět roční, jehož fialové kvítky jsou ještě jemnější.
  • Do vazeb nezapomeňte přidat nevěstin závoj. Ne však textilii, ale šater latnatý, který si označení vysloužil vznešeností a bohatým úborem bílých květů.
  • Zimní vázy a kytice ozdobí velké různobarevné hortenzie. K sušení se hodí až podzimní. I se stonkem ponořeným ve vodě pozvolna sesychají. Kyselostí vody a výběrem místa pro sušení nakonec ještě můžete ovlivnit barvu.

Slaměnky si možná pamatujete ze zahrádek babiček, kde patřily mezi hojně využívané rostliny. Nepatří ale jen ke staromilcům, místo na zahrádkách si zaslouží i dnes. Hravé barvy totiž nikdy nevyjdou z módy.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...