Otázky a odpovědi: Jak na pěstování bonsají pro začátečníky

Otázky a odpovědi: Jak na pěstování bonsají pro začátečníky

Bonsaj není zrovna častým společníkem v českých a slovenských domácnostech. Péče je totiž o něco náročnější, než u tradičních druhů, a ne každý chce věnovat čas a úsilí pokojovým rostlinám. Jejich pěstování se tak věnují hlavně nadšenci. Zařadit se mezi ně ale není těžké, protože bonsaje jsou opravdu zajímavým zpestřením domácí zeleně. Není třeba se jich bát – péče je sice náročnější, ale určitě ne nezvládnutelná.

Pro pěstování bonsají je potřeba nastudovat si řadu informací, bez nichž se neobejdete. Finální podoby pak dosahují za 3-6 let.

Jehličnatá nebo raději listnatá bonsaj?

Každá dřevina má specifické vlastnosti jako např. rychlost růstu, schopnost obnovy po řezu nebo přizpůsobivost pro růst v malé misce, a podle toho je třeba vybírat.
Jehličnaté bonsaje během roku nezmění vzhled. Listnáče na podzim opadávají, a tak se během roku mění. To není na škodu, protože barevné podzimní listí působí velmi pěkně a příjemně; a naopak jarní obsypání pupeny zase povzbudí do další etapy života.

 

Bonsaj nebo Penjing? Obojí – jedná se totiž název jedné věci. Bonsaj pochází z japonštinny, penjing z čínštiny a pojmenovávají to samé, tedy miniatutu stromu pěstovanou v míse.
Ikebana – týká se aranžování a úpravy řezaných květin
Suiseki – využívání kamenů, který lze využít při tvorbě zahrady nebo misy. Důležitý je jejich tvar, barva, povrch, stáří a kvalita.

 

Jakou zvolit misku na bonsaj?

Pro misky na bonsaje je charakteristický mělký tvar. To je však také jediná obecná vlastnost, protože každý druh vyžaduje jiné podmínky a je potřeba poradit se už při koupi. Počítejte i s tím, že bonsaj bude po čase potřeba přesadit.
Používá se buď klasický kruhový a oválný tvar misky, ale oblíbený je také podélný. To záleží především na druhu rostliny.

Jaká je základní péče o bonsaj?

Od začátku je třeba myslet na to, že péče o bonsaj je svým způsobem umění. Pokud vyberete vhodné podmínky, máte už z části vyhráno. Dejte pozor, aby bonsaj nebyla blízko topení nebo naopak nestála na průvanu a chladném místě. Potřebuje čerstvý vzduch a dostatek světla. Důležitá je i zálivka. Půda by měla být mírně vlhká a nesmí zcela vysychat. Zalévejte častěji menšími dávkami.
Důležité je složení půdy a hnojení. Vždy vybírejte půdu a přípravky se speciálním složením pro bonsaje.

Jak vytvarovat bonsaj?

Bonsaj se tvaruje buď s pomocí drátu nebo bez něj. Dříve se upřednostňovala jen metoda seřezávání a zastříhávání, v současnosti už se ale pěstitelé nebojí ani drátků. Ty umožňují vytvarovat bonsaj do nejrůznějších tvarů od kořene až po větve. Čím je rostlina pružnější, tím lépe se drátky využívají. Vhodný je měděný nebo hliníkový drátek. Místa, kde je ovinutý, je potřeba bedlivě sledovat, aby nezarůstal do kůry (v některých případech je vhodné drát i podkládat). Vždy se navíjí od nejsilnější části.
Doba, po kterou se tvaruje, je různá: u silných částí až šest měsíců, u tenkých kolem jednoho měsíce.

Zahradní skleník – nezbytnost pro všechny nadšené pěstitele_Fotolia_14804858_XS

Jak zesílit kmen u bonsaje?

Kmen stromu je základ, určuje podobu stromu a měl by být dominantní. V některých případech je však třeba mu pomoci, aby dosáhl své maximální šířky. Růst a zesilování kmene podpoří častější přesazování do větších nádob. U mladých rostlin je prospěšné i pohybování s kmenem v různých směrech.
V některých případech pomáhá omotání dolní části kmene drátem, který začne zarůstat. Poté je třeba jej odmotat, aby strom přirozeně doplnil objem kmenu.

Jak vypěstovat bonsaj na kameni?

Základem jsou dlouhé a silné kořeny, které jednak obepnou kmen, a zároveň budou dosahovat do půdy. Kořeny se budou nacházet pod kamenem zasypány zeminou. Na kámen je třeba položit písek a kousek polyethylenu, který bude zajišťovat vlhkost. Až rostlina přivykne, jak polyethylen, tak písek odstraňte. I v tomto případě je potřeba trpělivost!

Jak správně vybrat a koupit bonsaj?

Bonsaje se prodávají ve dvou variantách: buď jako stromek nebo hotvou bonsaj. Se stromkem si můžete ještě sami vyhrát a dotvořit si ho; bonsaj už má finální podobu.
Vybírejte, aby rostlina vypadala zdravě, měla bohaté listy, silný kmen a bohatý kořenový systém.

Jak změnit tvar bonsaje?

Tvar kmene se mění jen stěží, zejména u složitějších – např. rozdvojených. Tvar koruny se už přizpůsobuje snadněji a záleží jen na pečlivosti stříhání.

Škůdci a nemoci bonsají

Pokud začnou z bonsaje odpadávat listy, nemusí jít o důsledek nemoci nebo napadení škůdci. Změny prostředí jim nevyhovují a reagují právě tímto způsobem. Zasychání větví může způsobovat odvrácení této strany od světla.
Nemocem je vhodnější předcházet, než je řešit. Hmyz je třeba ničit osvědčenou mechanickou metodou. Pokud sáhnete po postřiku, rostlinu můžete přikrýt krabicí z lepenky. Jako prevence proti některým nežádoucím projevům je vhodné přestat rostlinu rosit.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...