Ozvučení domácnosti: Vybíráme domácí kino

Ozvučení domácnosti: Vybíráme domácí kino

Rádi sledujete filmy, od návštěvy multikina vás ale odrazuje cena vstupenek a rušení dalších návštěvníků, kterému se nedá zcela vyhnout? Pokud si vytvoříte své vlastní kino doma, budete si moci užívat filmové zážitky třeba každý den. Kvalitní televizor s dostatečně velkou uhlopříčkou obrazovky je základem a dá se pořídit už od několika tisíc. Velmi důležité je ale ozvučení domácnosti, které se často podceňuje. Pojďme se podívat, jak vybrat domácí kino, na jaké parametry se zaměřit a co rozhodně neopomenout.

Počet reproduktorů je rozhodující

Pokud si chcete užít sledování filmu se zvukem v obstojné kvalitě, musíte si pořídit dostatečně kvalitní reproduktory. Ty, které jsou nainstalovány přímo ve vaší televizi, příliš muziky neudělají. Než začnete vybírat domácí kino či samotné reproduktory, rozhodněte se pro počet reproduktorů. Nejrozšířenější jsou dva systém, a to 2.1 a 5.1. Na trhu existují i kvalitní 7.1 systémy, jejich cena ale bývá velmi vysoká a pro domácí použití jde o zbytečný přepych.

Systém 2.1.

Jedná se o standardní stereofonní přehrávání. Systém domácího kina obsahuje dva reproduktory po stranách a jeden subwoofer (basový reproduktor) pro kvalitní vysílání nízkých pásem. Bez subwooferu se ochudíte o „dunění“, které běžné reproduktory nezvládají. Basy jsou pro kvalitu zvuku zásadní.

Takový způsob domácího ozvučení je cenově dostupný a není náročný na další vybavení. Dva reproduktory totiž obvykle připojíte i přímo k DVD či blue-ray přehrávači, aniž byste museli pořizovat receiver. Se systémem stereofonního vysílání zvukového signálu ale nikdy nedosáhnete realistického zvuku.

Reproduktory

Systém 5.1.

O domácím kině v pravém slova smyslu můžeme hovořit až při uplatnění systému 5.1., který dosahuje realistického prostorového zvuku. Reproduktory se umísťují kolem diváka – tři jsou vpředu a dva vzadu. Systém je doplněn basovým reproduktorem. Díky takovém rozložení lze simulovat různé druhy zvuků.

Domácí kino s reproduktory 5.1. je samozřejmě nákladnější, jelikož se klade důraz jak na kvalitu všech reproduktorů, tak samotného zesilovače. 5 reproduktorů se subwooferem totiž k obyčejnému přehrávači nepřipojíte, musíte mít tzv. receiver, který se postará o příjem signálu a rozešle jej dál do jednotlivých reproduktorů v požadované míře.

Domácí kino – receiver jako řídicí centrála systému

Pokud to s domácím kinem myslíte vážně, pořiďte si kvalitní zesilovač, tzv. receiver, který se postará o transformaci zvuku a jeho úpravu, zkvalitnění a distribuci do jednotlivých reproduktorů. V současné době se televizor s receiverem nejčastěji připojuje prostřednictvím rozhraní HDMI, které umožňuje kvalitní a rychlý digitální přenos.

Jak postupovat při výběru receiveru? Důležitý je počet kanálů. Pokud budete pořizovat výše uvedený 5.1. systém reproduktorů, potřebujete alespoň pětikanálový receiver. Na trhu jsou k sehnání i stereofonní receivery, ty jsou ale určeny primárně pro kvalitní přehrávání hudby. Dalším důležitým parametrem je výkon zařízení. Ten musí především odpovídat výkonu reproduktorů, u kterých by měla být vždy nějaká rezerva.

Dnešní výrobci zesilovačů a domácích kin vyrábí velmi kvalitní zařízení, která se starají o precizní převod a distribuci zvuku. Bývají vybavená displejem a umožňují detailní nastavení zvuku včetně jednotlivých pásek. Samozřejmostí je dodávka s dálkovým ovládáním. Moderní receivery umožňují také připojení zařízení přes LAN, WiFi, Bluetooth a další rozhraní. Cena kvalitních receiverů začíná na 10 tisících korunách.

Zesilovač

Vybíráme reproduktory pro domácí kino

I když je kvalitní zesilovač důležitou součástí celého systému, zvuk dělají reproduktory. Bohužel, v mnoha případech se na nich šetří a jsou tak nejslabším článkem domácího kina. Přehrávání středových a vysokých frekvencí zajišťují tzv. satelitní reproduktory. Nenechte se zmást jejich velikostí, některé velmi kvalitní reproduktory jsou malé.

Musí být naistalovány v kvalitní bytelném boxu, musí mít dostatečný výkon, citlovost, rozsah pásma a další parametry. O basy se pak stará subwoofer, díky kterému bude zvuk při sledování filmů i poslechu hudby realistický a plný. Reproduktory se prodávají buď závěsné, nebo stojanové. Stojanové reproduktory lze často demontovat ze stojanu a umístit na polici či zeď.

Soundbar

Nepodceňujte rozmístění reproduktorů

Pokud máte vybrané reproduktory a domácí kino, můžete se pustit do jejich instalace. Správný postup montáže reproduktorů v místnosti je pro kvalitu výstupu velmi důležitý. Reproduktory je třeba rozmístit ve správném pořadí, ale bylo rozložení zvuku při pouštění filmů autentické. Na výstupu receiveru je označeno, pro jaký reproduktor je daný konektor určený. Jaké je správné rozmístění reproduktorů?

  • Centrální reproduktor – reprodukuje dialogy a zvuky, které vychází přímo z obrazu. Musí být umístěny přímo proti divákovi a instalují se zpravidla pod televizi.
  • Hlavní přední reproduktory – pravý a levý. Důležité je správné nastavení hlasitosti v závislosti na vzdálenosti od diváka. Přední reproduktory se zpravidla směřují přímo na posluchače.
  • Zadní reproduktory – označují se jako efektové. Slouží především k zachycení zvuků, které přichází zezadu. Měly by být umístěny s odstupem od pohovky, které se nesmí nikdy dotýkat.
  • Subwoofer – basový reproduktor. Umísťuje se dopředu do prostoru. Nikdy by reproduktor neměl být orientovaný směrem ke stěně nebo nábytku, důležitý je volný prostor kolem.

Při správném rozmístění a ideálním nastavení úrovně hlasitosti bude zvuk systému přesvědčivý a opravdu realistický. S umísťováním i nastavením hladiny experimentujte a najděte ideální poměry.

Soundbary

Pokud chcete zlepšit kvalitu zvuku své televize, ale nechce se vám investovat příliš času a financí do pořízení domácího kina, vyzkoušejte tzv. soundbary. Jedná se o různě dlouhé lišty, které jsou tenké a mají v sobě zabudovaný jak zesilovač, tak určitý počet reproduktorů. Některé existují v jednodílných modulech, jiné lze doplnit o externí subwoofer. Vzhledem ke svému charakteru nikdy nenahradí kvalitní domácí kina v systému 5.1., jsou ale jednoduchým řešením, jak rychle a snadno zlepšit zvuk u průměrných televizorů.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...