Ozvučení domácnosti: Vybíráme domácí kino

Ozvučení domácnosti: Vybíráme domácí kino

Rádi sledujete filmy, od návštěvy multikina vás ale odrazuje cena vstupenek a rušení dalších návštěvníků, kterému se nedá zcela vyhnout? Pokud si vytvoříte své vlastní kino doma, budete si moci užívat filmové zážitky třeba každý den. Kvalitní televizor s dostatečně velkou uhlopříčkou obrazovky je základem a dá se pořídit už od několika tisíc. Velmi důležité je ale ozvučení domácnosti, které se často podceňuje. Pojďme se podívat, jak vybrat domácí kino, na jaké parametry se zaměřit a co rozhodně neopomenout.

Počet reproduktorů je rozhodující

Pokud si chcete užít sledování filmu se zvukem v obstojné kvalitě, musíte si pořídit dostatečně kvalitní reproduktory. Ty, které jsou nainstalovány přímo ve vaší televizi, příliš muziky neudělají. Než začnete vybírat domácí kino či samotné reproduktory, rozhodněte se pro počet reproduktorů. Nejrozšířenější jsou dva systém, a to 2.1 a 5.1. Na trhu existují i kvalitní 7.1 systémy, jejich cena ale bývá velmi vysoká a pro domácí použití jde o zbytečný přepych.

Systém 2.1.

Jedná se o standardní stereofonní přehrávání. Systém domácího kina obsahuje dva reproduktory po stranách a jeden subwoofer (basový reproduktor) pro kvalitní vysílání nízkých pásem. Bez subwooferu se ochudíte o „dunění“, které běžné reproduktory nezvládají. Basy jsou pro kvalitu zvuku zásadní.

Takový způsob domácího ozvučení je cenově dostupný a není náročný na další vybavení. Dva reproduktory totiž obvykle připojíte i přímo k DVD či blue-ray přehrávači, aniž byste museli pořizovat receiver. Se systémem stereofonního vysílání zvukového signálu ale nikdy nedosáhnete realistického zvuku.

Reproduktory

Systém 5.1.

O domácím kině v pravém slova smyslu můžeme hovořit až při uplatnění systému 5.1., který dosahuje realistického prostorového zvuku. Reproduktory se umísťují kolem diváka – tři jsou vpředu a dva vzadu. Systém je doplněn basovým reproduktorem. Díky takovém rozložení lze simulovat různé druhy zvuků.

Domácí kino s reproduktory 5.1. je samozřejmě nákladnější, jelikož se klade důraz jak na kvalitu všech reproduktorů, tak samotného zesilovače. 5 reproduktorů se subwooferem totiž k obyčejnému přehrávači nepřipojíte, musíte mít tzv. receiver, který se postará o příjem signálu a rozešle jej dál do jednotlivých reproduktorů v požadované míře.

Domácí kino – receiver jako řídicí centrála systému

Pokud to s domácím kinem myslíte vážně, pořiďte si kvalitní zesilovač, tzv. receiver, který se postará o transformaci zvuku a jeho úpravu, zkvalitnění a distribuci do jednotlivých reproduktorů. V současné době se televizor s receiverem nejčastěji připojuje prostřednictvím rozhraní HDMI, které umožňuje kvalitní a rychlý digitální přenos.

Jak postupovat při výběru receiveru? Důležitý je počet kanálů. Pokud budete pořizovat výše uvedený 5.1. systém reproduktorů, potřebujete alespoň pětikanálový receiver. Na trhu jsou k sehnání i stereofonní receivery, ty jsou ale určeny primárně pro kvalitní přehrávání hudby. Dalším důležitým parametrem je výkon zařízení. Ten musí především odpovídat výkonu reproduktorů, u kterých by měla být vždy nějaká rezerva.

Dnešní výrobci zesilovačů a domácích kin vyrábí velmi kvalitní zařízení, která se starají o precizní převod a distribuci zvuku. Bývají vybavená displejem a umožňují detailní nastavení zvuku včetně jednotlivých pásek. Samozřejmostí je dodávka s dálkovým ovládáním. Moderní receivery umožňují také připojení zařízení přes LAN, WiFi, Bluetooth a další rozhraní. Cena kvalitních receiverů začíná na 10 tisících korunách.

Zesilovač

Vybíráme reproduktory pro domácí kino

I když je kvalitní zesilovač důležitou součástí celého systému, zvuk dělají reproduktory. Bohužel, v mnoha případech se na nich šetří a jsou tak nejslabším článkem domácího kina. Přehrávání středových a vysokých frekvencí zajišťují tzv. satelitní reproduktory. Nenechte se zmást jejich velikostí, některé velmi kvalitní reproduktory jsou malé.

Musí být naistalovány v kvalitní bytelném boxu, musí mít dostatečný výkon, citlovost, rozsah pásma a další parametry. O basy se pak stará subwoofer, díky kterému bude zvuk při sledování filmů i poslechu hudby realistický a plný. Reproduktory se prodávají buď závěsné, nebo stojanové. Stojanové reproduktory lze často demontovat ze stojanu a umístit na polici či zeď.

Soundbar

Nepodceňujte rozmístění reproduktorů

Pokud máte vybrané reproduktory a domácí kino, můžete se pustit do jejich instalace. Správný postup montáže reproduktorů v místnosti je pro kvalitu výstupu velmi důležitý. Reproduktory je třeba rozmístit ve správném pořadí, ale bylo rozložení zvuku při pouštění filmů autentické. Na výstupu receiveru je označeno, pro jaký reproduktor je daný konektor určený. Jaké je správné rozmístění reproduktorů?

  • Centrální reproduktor – reprodukuje dialogy a zvuky, které vychází přímo z obrazu. Musí být umístěny přímo proti divákovi a instalují se zpravidla pod televizi.
  • Hlavní přední reproduktory – pravý a levý. Důležité je správné nastavení hlasitosti v závislosti na vzdálenosti od diváka. Přední reproduktory se zpravidla směřují přímo na posluchače.
  • Zadní reproduktory – označují se jako efektové. Slouží především k zachycení zvuků, které přichází zezadu. Měly by být umístěny s odstupem od pohovky, které se nesmí nikdy dotýkat.
  • Subwoofer – basový reproduktor. Umísťuje se dopředu do prostoru. Nikdy by reproduktor neměl být orientovaný směrem ke stěně nebo nábytku, důležitý je volný prostor kolem.

Při správném rozmístění a ideálním nastavení úrovně hlasitosti bude zvuk systému přesvědčivý a opravdu realistický. S umísťováním i nastavením hladiny experimentujte a najděte ideální poměry.

Soundbary

Pokud chcete zlepšit kvalitu zvuku své televize, ale nechce se vám investovat příliš času a financí do pořízení domácího kina, vyzkoušejte tzv. soundbary. Jedná se o různě dlouhé lišty, které jsou tenké a mají v sobě zabudovaný jak zesilovač, tak určitý počet reproduktorů. Některé existují v jednodílných modulech, jiné lze doplnit o externí subwoofer. Vzhledem ke svému charakteru nikdy nenahradí kvalitní domácí kina v systému 5.1., jsou ale jednoduchým řešením, jak rychle a snadno zlepšit zvuk u průměrných televizorů.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...