Používáte myčku nádobí? Přečtěte si, jak o ni správně pečovat
Myčka nádobí se stala nepostradatelným pomocníkem mnoha domácností. Také si život bez myčky už ani nedovedete představit a zapínáte ji každý den? Pokud chcete, aby vám dobře sloužila řadu let a myla stále stejně dobře, musíte se o ni pravidelně starat. Čisticí prostředky, zbytky potravin i tvrdá voda dává vnitřnímu prostoru opravdu zabrat. Údržba vám zabere jen pár minut, budete-li ji provádět pravidelně, prodloužíte životnost myčky i o několik let.
Velké zbytky potravin do myčky nepatří
Z důvodu úspory vody i šetrnosti k životnímu prostředí není potřeba špinavé nádobí před umístěním do myčky oplachovat. Spotřebič je navrženy tak, aby se z nádobí povolily i silnější nánosy zbytků potravin, rozpustily se a odplavily. Přesto do myčky nepatří nádobí s velkými kusy zbytku potravin, ať už jde o kosti, zrníčka z citrusů, nesnězené porce či odstraněné kousky kůže z masa.
Talíře před umístěním nemusíte oplachovat, ale zbytky jídla vždy seškrábněte a vyhoďte do nádoby na směsný odpad, případně bioodpad. Zbytky potravin by pak mohly zůstat ve vnitřním prostoru myčky, eventuálně se zachytí ve sběrných filtrech, které byste museli tak jako tak později vyčistit.
Ucpaný odpad v koupelně: co je příčinou a jak na čištění
Pět tipů, jak i malou kuchyni proměnit ve velké kuchařské zázemí
V čem je litinové nádobí speciální? Odolností se mu jiné nevyrovná
Filtr myčky pravidelně čistěte
Součástí všech myček jsou filtry, které slouží k zachycení zbytků potravin a jiných nečistot. Filtry jsou vybavené systémem sítek, v nichž se zachycují příliš velké nečistoty, které by mohly způsobit ucpání odpadů. Systém filtrů najdete na spodní části vany myčky. Dá se jednoduše vytáhnout a vyčistit pod proudem teplé vody. Pokud ve filtru zůstanou nečistoty i po propláchnutí, vyndejte je ručně a proplachujte, dokud nebude viditelně čistý. Po dočištění jej znovu zasuňte do myčky, kterou můžete ihned používat.
Tvrdá voda dává zabrat nádobí i myčkám
Mnoho domácností se dlouhodobě potýká s přílišnou tvrdostí vody, která způsobuje rychlé vytváření vodního kamene. Při používání myčky se vodní kámen usazuje na nádobí a vytváří nevzhledný bílý povlak, který snižuje životnost nádobí i samotné myčky. Za účelem změkčení vody se používají speciální soli. Protože má každá domácnost jinou tvrdost vody, je třeba myčku nastavit tak, aby se množství soli přidávané do mycího cyklu správně dávkovalo. Způsob nastavení je u každé myčky odlišný – podívejte se do manuálu a nastavte požadovaný program podle tvrdosti.
Nevíte, jakou tvrdost vody doma máte? Nejjednodušším způsobem je kontaktovat vodárnu, která do vaší lokality pitnou vodu dodává. Informace o chemickém rozboru vody najdete často i na internetových stránkách vodáren. Pokud pitnou vodu odebíráte z vlastní studny, můžete si nechat udělat vlastní rozbor vody včetně zjištění její tvrdosti.
Sůl doplňujte těsně před spuštěním programu
Pokud do myčky sypete sůl pro změkčování vody, čiňte tak těsně před spuštěním mycího programu. Při sypání soli totiž mohou drobné krystalky zabloudil i mimo dávkovací prostor a vysypou se přímo na povrch nerezové vany. Pokud byste myčku několik hodin nebo dokonce dnů nezapnuly, mohla by agresivní sůl způsobit poškození povrchu.
Zaměřte se na čištění vnitřního prostoru i těsnění
Alespoň jednou za půl roku byste měli vnitřní prostor myčky manuálně vyčistit. Na povrchu vany a jednotlivých prvků se může usazovat tenká vrstva nečistot, která z dlouhodobého hlediska představuje problém. Stačí použít obyčejný čisticí prostředek, nerezovou vany pak vyleštěte speciálním přípravkem na nerezové či chromované komponenty. Ručně vyčistěte i výsuvy a rotační část se tryskami, které se mohou po čase zanést a snížit výkonnost mytí. Nezapomínejte ani na čištění gumového těsnění kolem dvířek myčky, které se také zanesou nečistotami a zbytky mycích prostředků.
Používejte mycí prostředek na myčky
Na trhu narazíte i speciální mycí prostředky určené pro důkladné mytí vnitřního prostoru myčky. Prostředek může být ve formě tekutiny nebo čisticí tablety. Myčku pak zapněte na nejdelší program při nejvyšší možné teplotě a nechejte běžet na prázdno. Uvidíte, že po skončení mycího cyklu bude vypadat jako nová.
Myčku provoňte kvalitním deodorantem
Pokud vás trápí zápach z myčky a nepomůže ani její vyčištění, sáhněte po deodorantu. Na trhu jsou k dostání různé typy k zavěšení, které se umístí do vnitřního prostoru myčky a provoní ji. Jakmile dvířka otevřete, místo zápachu ucítíte vůni dle vaší preference. Je jen na vás, jakou si vyberete.
Pravidelná péče o myčky má smysl. Nejen, že vám spotřebiče vydrží déle, ale nádobí bude vždy čisté a myčka po otevření voňavá. Proto údržbu nepodceňujte a věnujte jí pár minut každý týden.
Přečtěte si související články zaměřené na téma myček nádobí:
Diskuse k článku