Předsevzetí do nového roku: 7 tipů na opravy a práce, které jste odkládali

Předsevzetí do nového roku: 7 tipů na opravy a práce, které jste odkládali

Je tu rok 2019 a s ním i novoroční předsevzetí. Někteří se snaží shodit nějaké to přebytečné kilo, jiní do nového roku vstupují se snahou skoncovat s kouřením. Novoroční předsevzetí ale může být i v jiném duchu. Zamyslete se nad tím, jakou opravu, rekonstrukci či práci jste během uplynulých 12 měsíců chtěli provést, ale stále jste ji odkládali. Máme pro vás 7 tipů na opravy a práce, do kterých se v tomto roce můžete pustit. Z každého tipu vás navíc odkážeme na konkrétní článek, ve kterém jsme se na danou problematiku podrobně zaměřili.

1. Opravte praskliny ve stěnách

Ať už máte novostavbu, nebo rekonstruovaný dům či byt, stavební materiál začne po nějaké době pracovat. I u nových staveb se tak po nějaké době mohou na stěnách ze sádrokartonových desek objevovat drobné praskliny. Oprava menších prasklin vám nezabere příliš času a úsilí, je tak ideálním novoročním předsevzetím, které splníte levou zadní.

Menší praskliny opravíte pomocí sádry nebo speciální stavební hmoty. Můžete použít i záplaty, které se na prasklinu nalepí, následně se překryjí vrstvou stěrky. Více práce budete mít s opravou sádrokartonu v případě, máte-li v desce větší díru, i s tím si ale poradíte.

2. Zaměřte se na poškozené žaluzie

Vlivem častého používání žaluzií a nastavovacích mechanických prvků dochází po několika letech k jejich opotřebení a poškození. I když se opotřebované žaluzie obvykle dají do určité míry používat, nevypadají nejlépe a manipulace s nimi je nepohodlná. Pokud jste opravu žaluzií dlouho odkládali, začátek roku 2019 je k tomuideální. Ve většině případů nebudete potřebovat pomoc odborné firmy, často si poradíte i sami. Při troše pečlivost a opatrnosti zvládnete vyměnit jak přetržené řetízky, tak silonové vedení.

Žaluzie

3. Vyčistěte zašlou a špinavou troubu

Prskající tuky při pečení masa a jiných pokrmů udělají svoje. Pokud jste se údržbě plynové či elektrické trouby dlouho vyhýbali, může vypadat opravdu zašle. Čištění umaštěné trouby s připečenými zbytky je náročné, a tak se do něj nikdo moc nehrne. Odhodlejte se k tomu, použijte čisticí prostředky, nebo vyzkoušejte některé z babských rad. Zašlou špínu z trouby můžete vyčistit jedlou sodou, octem nebo solí.

4. Poškozená plovoucí podlaha? Dejte ji do pořádku

Mezi další neduhy mnohých domácností patří poškrábané, zašlé nebo jinak poškozené plovoucí podlahy. Podlahy obecně patří mezi výrazně zatěžované součásti bydlení, pokud se navíc jejich údržba zanedbává, po několika letech je opotřebení opravdu viditelné. Oprava plovoucí podlahy ale zabere nějaký čas i peníze, a tak se odkládá na dobu neurčitou. Máte doma plovoucí podlahu i vy? Běžte ji zkontrolovat a podívejte se, jestli by si nějakou, alespoň malou, renovaci či údržbu nezasloužila.

Oprava plovoucí podlahy

Máte-li v podlaze hlubší rýhy a škrábance, které jinak pěknou podlahu zbytečně oškliví, pusťte se do jejich opravy. Využijte k tomu tvrdý vosk na podlahy, který rýhy a vrypy vyplní. Až vosk zaschne, přebytečnou vrstvu odstraňte a přebruste do hladka. Pokud je poškození podlahy výraznější, budete se muset pustit do výměny zničeného dílu. Z podlahy jej vyřežte pomocí kotoučové pily, odstraňte a do zámkového mechanismu vložte díl nový. Přilepte jej speciálním lepidlem a zatěžte na 10 hodin. Podrobný postup si přečtěte v jednom z našich starších článků.

5. Oprava betonových schodů

Betonové schody, zejména ty venkovní, se po nějaké době vlivem častého zatěžování a působení přírodních vlivů začnou rozpadat nebo praskat. V první řadě je namístě vyhodnotit stav plochy. Není dobré opravit jen viditelné poškození, beton je mnohdy rozbitý do hloubky své struktury.

Někdy se vyplatí udělat celý nový schod, než jej pouze zapravit novou vrstvou betonu. Nezapomeňte na kvalitní penetraci a následnou hydroizolační úpravu. Oprava betonových schodů není nejjednodušší, výsledek ale oceníte vy i všichni členové vaší rodiny.

6. Opatřete starý nábytek novým nátěrem

Barva na židlích u jídelního stolu se začíná odlupovat, nebo by si zahradní nábytek zasloužil novou povrchovou úpravu? Výhoda těchto oprav spočívá v tom, že si jí každý hned všimne. Pokud chcete posílit své sebevědomí a být chváleni členy rodiny i návštěvami, pusťte se do renovace starého nábytku. Odstraňte původní nátěr a opatřete jej několika vrstvami nového. Zajímavého efektu docílíte i metodou patinování, která se hodí především pro vybavení chat a chalup či zahradního nábytku.

Zahradní nábytek

7. Udělejte si pořádek v dílně a zrekonstruujte ji

Říká se, že kovářova kobyla chodí bosa. Toto pořekadlo velmi často platí i pro zkušené řemeslníky a kutily, kteří zajistí veškeré opravy a rekonstrukce doma, ale na dílnu zapomínají. Pokud vaše domácí dílna nevypadá zrovna reprezentativně, za předsevzetí si dejte její úklid nebo rekonstrukci.

Uspořádejte si nářadí i materiál, abyste vždy našli to, co zrovna hledáte. Udělejte si pořádek na pracovním stole a vyčistěte všechno dílenské vybavení. Zkontrolujte stav ponku, a pokud už nevypadá nejlépe a nezajišťuje adekvátní prostor pro kvalitní práci, pořiďte nový. Můžete se například inspirovat naším čtenářsky oblíbeným článkem, ve kterém jsme se na výrobu ponku do dílny podrobně zaměřili.

Vstupte do nového roku plní odhodlání, energie a kutilských nápadů. Za celou redakci Chytrého bydlení vám přejeme spoustu úspěchů doma, v dílně i na zahradě. Budeme rádi, když se nám se svými úspěchy i radami na Facebooku.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...