Přírodní čističky vzduchu: které pokojovky odstraňují toxiny?

Přírodní čističky vzduchu: které pokojovky odstraňují toxiny?

Učí se to už děti v přírodopise: rostliny do pokojů patří, protože umí vyčistit vzduch a nám se tak bude lépe dýchat a žít. Neplatí to samo sebou bezvýhradně, i tak se dá ale pravidlo aplikovat téměř vždy. Kvalitu vzduchu v místnostech ovlivňuje mnoho faktorů a zejména ve starších objektech je třeba jí věnovat zvýšenou pozornost.

 

Na vnitřní ovzduší má největší vliv to venkovní, o jehož kvalitě se vedou sáhodlouhé diskuze. I když dochází ke snižování obsažených škodlivin, průmysl jich stále produkuje dost na to, aby nám ztěžovaly existenci. Není potřeba bojovat proti nim zase chemií, nejlepší je věřit přírodě a s její pomocí vytvořit doma ideální prostředí.

Chemikálie v ovzduší

Ovzduší je prosyceno prachem, mikročásticemi, toxiny a parami, jejichž vyšší koncentrace může být odpovědí na otázku, proč se doma někdy cítíme lépe, jindy hůře. Jsme obklopeni průmyslovými výrobky, které (byť v minimální míře) uvolňují spoustu látek a toxinů – zmiňme například jen aceton, toluen, benzen, formaldehyd, xylen, methylen a řadu dalších.
Rostliny se v domácnostech objevují nejen proto, že se s jejich pomocí lépe reguluje vlhkost, ale jak ukázaly poslední výzkumy, dokáží pohlcovat škodliviny a čistit tak mikroklima. Nic z toho už tak nebude ovlivňovat únavu, celkovou vitalitu nebo bolesti hlavy.
 

Základem je větrání: prvním krokem ke zdravému prostředí je pravidelné větrání. Zapomínat by se na něj nemělo ani v zimě, a alespoň na pár minut pustit do místností chladný vzduch, by mělo být samozřejmostí.

 

Přírodní čističky vzduchu

O mnohých rostlinách jste si už na portálu Chytré bydlení mohli přečíst – ať už se jednalo o spojitost se snadným pěstováním daných pokojovek nebo s jejich efektním vzhledem. Nyní si však představme jejich přidanou hodnotu, a to schopnost čistit vzuch.

Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)

Původně tropická rostlina s dlouhými listy dokáže odstraňovat jedovaté plyny a další nečistoty, jako stopy formaldehydu a xylenu. Elegantní rostlinku je vhodné umístit tam, kde se hromadí oxid uhelnatý – kupříkladu ke krbu nebo do kuchyně.


 ledvinik_1_1600x900ms

Nephrolepis, ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata bostoniensis)

Nejrozšířenější kapradina se využívá jako regulátor vlhkosti, v suchých prostředích je třeba jí často kropit. Bohaté listy pak udržují příjemné klima. Kromě toho ale umí také pohlcovat formaldehyd, xylen a benzen.

Pokojový břečťan

I když jsou jeho listy jedovaté, není třeba od něj dávat ruce pryč. Ocení jej alergici a astmatici, protože jednak neuvolňuje alergeny a jednak si snadno poradí s toxiny. Zbavíte se všech z předchozího případu, navíc ale i těch, jenž se uvolňují z rozličných syntetických materiálů.
 

Proč škodí formaldehyd a xylen? Do těla se dostávají hlavně vdechováním a požitím. Formaldehyd se používá na výrobu hnojiv, papíru, překližek, izolací, třískových desek a mnoha spotřebních produktů; xylen potom jako čistidlo na ocel a na křemíkové pláty a čipy, jako pesticid, ředidlo barev a jako složka barev a laků. Vyvolávají bolesti hlavy, únavu, ospalost, malátnost. Formaldehyd je také karcinogenní látka.

Chrysalidocarpus

Citlivá rostlina je sice náročnější na péči, za to ale v nových interiérech zastane úlohu čističky vzduchu. Poradí si s výpary z nově lakovaného nábytku nebo čerstvě položeného koberce. Taktéž má spadeno na formaldehyd a xylen.

Potos (Epipremnum aureum)

Invazivní květina je nezmarem, kterému se daří ve všech podmínkách. Ačkoliv jeho listy jsou jedovaté, ze vzduchu naopak vše toxické „vysává“ a protředí zanechává zdravější.

Aloe Veraaloe-vera_1_1600x900ms

Používá se v mnoha kosmetických produktech, v poslední době se stává i součástí kuchyní. Přesto se dá pěstovat také jako okrasná rostlina, jenž pročistí klima od nebezpečných plynů. 

Aglaonema skromná (Aglaonema modestum)

Ani v její přítomnosti nemá formaldehyd a benzen šanci. Navíc se hodí do nehostiných podmínek, případně pro ty, jejichž silnou stránkou není pravidelnost v péči o květiny.

Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)

Existuje v mnoha šlechtěných podobách, jenž mohou dorůstat různých výšek. Všechny mají ale společnou schopnost čistit vzduch – výzkumy prokázaly, že jej zbaví formaldehydu, nežádoucích oxidů dusíku a dalších látek.

Dracena (Dracanea marginata)

Taktéž si poradí se všemi zmiňovanými škodlivinami, je potřeba ale dávat pozor na umístění, aby se její pěkné, leč jedovaté lístky nestaly svodem pro domácí mazlíčky a děti.

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Interiérová lilie vstřebává rakovinotvorné látky. Navíc v době květu působí uklidňujícím dojmem i na naši psychiku.

Pokojovky by tak měly být nedílnou součástí nejen domovů, ale také pracovních míst, na což se často zapomíná. A přitom v kancelářích a jiných uzavřených místnostech trávíme podstatnou část dne. Myslete na to klidně sami a některou ze zajímavých rostlin si zpříjemněte nejen obývací pokoje, ale i pracovní místa. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...