Seriál bylinková zahrádka: dva způsoby, jak si připravit skvělé bylinné víno

Seriál bylinková zahrádka: dva způsoby, jak si připravit skvělé bylinné víno

Bylinné víno má podobné vlastnosti jako bylinná tinktura, ale jeho chuť je neporovnatelně příjemnější. Čerstvé bylinky se mohu nakládat do bílého i červeného vína, případně se přidávají vinné kvasinky do bylinného výluhu. Ostřejší druhy bylinného vína pak obsahují i malé množství pálenky. Zní to jako recept na životabudič. A taky, že je!

 

Réva vinná byla darem netušené hodnoty

Réva vinná se objevila pravděpodobně na blízkém východě nebo ve středomoří, kde se vyvinula z její divoké formy. Poté se už začalo rozvíjet vinařství a jeho produkty se tak mohly začít popíjet skrze dějiny lidstva. Víno milovali ve starověkém Řecku a pozadu nezůstávali ani v Římě. Na naše území ji přinesli Keltové a později Římští legionáři. Kam se dostali, tam se pěstuje víno a hranice ukazuje, kde všude to bylo. Jak ukazují vykopávky, pěstování révy už bylo známé i Slovanům - vlastnili totiž vinohradnické nože. Výměry vinic se rozrůstaly a dnes patří Čechy i Morava mezi uznávané producenty vína.

Bylinné víno - medicína z kláštera

Místem, kde se začalo objevovat bylinné víno, byla klášterní půda. Opečovávané zahrady poskytly rozmanité byliny, z nichž vzešel jeden z nejznámějších nápojů tohoto druhu: benediktýnka. Hořkosladký nápoj ochucovalo ovoce, byliny nebo koření. Likéry byly poskytovány bezprizorním a churavým, kteří je využívali jako medicínu. Nic se ani po staletích nezměnilo, protože víno dokáže postavit na nohy i v současnosti.

Bylinné víno a vermut

Když se příprava bylinného vína stala byznysem, zrodil se vermut.

Vína se tímto způsobem začala upravovat v severní Itálii. Pro výrobu vermutu se používají ta s nižším obsahem kyselin. Víno se fortifikuje, tzn. obohacuje, o látky, které dodávají specifickou chuť – u vermutu dominuje pelyněk. Fortifikace ale může spočívat např. i v přidání alkoholu, aromatické směsi bylin, koření či koncentrovaného vinného moštu.

Bylinne vino 1

Z dalších fortifikovaných vín jistě znáte sherry, portské nebo madeiru.
Bylinky naložené ve víně se osvědčily a vznikly pestré kombinace – jak bareně, tak chuťově.

Návod pro přípravu bylinného vína

Aperitivy popsal jako první Hippokrates, který vnímal víno jako všelék. Likérové víno je navíc ještě „posílené" o léčivé schopnosti bylin a právě praotec všech lékářů doporučoval jeho pití před každým větším jídlem.

Podle starověkých zdrojů se méně chutná vína vylepšovala směsí medu, bylin a koření , jako konzervační látka se pak přidávála mořská voda. Sami si tak i dnes můžete připravit chutné víno aromatizované oblíbenými bylinami.

Připravte si bylinkové víno doma

K výrobě aromatizovaného vína se používá pouze hroznový mošt, víno nebo jejich směs. Navýšení procent alkoholu probíhá destilátem vinného původu a obsah se pak pohybuje 14,5 % a nejvýše 22 % objemových.

Dříve se jako barvivo i ochucovadlo používaly brusinky, čemeřice, devětsil, květ vlčího máku. U nás se k tomuto účelu využívala třeba šalvěj nebo violka vonná. V tomto okamžiku je třeba začít rozlišovat dva pojmy, a to byliny a koření. V prvním případě se jedná o lodyhy, jako koření jsou pak označovány ostatní části rostlin – listy, kořeny, květy.

Bylinne vino 2

Pro aromatizováná vína se dnes nejčastěji používají následující byliny:

Andělika lékařská, benedikt lékařský, fialkový kořen, galgan obecný, hřebíček, koriandr setý, muškátovník vonný, pelyněk pravý, pomerančovník, puškvorec obecný, rozmarýn lékařský, zeměžluč lékařská a další.

Potravinářské aroma pro bylinné víno

Možná je znáte spíše pod označením tresti. Tyto přípravky obsahující extrakty vonných a chuťových látek a používjí se k ochucování různých potravinářských výrobků, tedy i bylinného vína. Dodávají výraznější chuť, ale ne každý je vzhledem k často chemickému původu jejich příznivcem.

Jak na bylinkové víno

Návod na přípravu bylinného vína je veskrze jednoduchý a mnoho práce s ním nebude. Záleží na vás, jestli si k přípravě bylinkového vína vyberete víno bílé nebo červené. Pokud nevíte, zvolte ideálně vaše oblíbené.

Na jeden litr vína si připravte 30 – 40 gramů (odpovídá přibližně jedné hrsti) čerstvých, dobře umytých a očištěných bylin. Vybírejte jen zdravé a čerstvé květy, stonky nebo listy a následně je naložte do přichystaného vína. Pro zazátkovanou lahev najděte chladné a tmavé místo. Po týdnu víno přeceďte,ochutnejte a nalijte do čisté sklenice, kterou pak pečlivě uzavřenou uložte na tmavé místo. Takto připravené bylinné víno má několikaletou trvanlivost. Při občasném užívání ale tak dlouho asi ještě žádné nevydrželo.

 

Pampeliškové víno

Druhým způsob, jak si připravit aromatické víno, má o něco složitější postup. Jako příklad poslouží recept na víno z pampelišek.

Litrovou sklenici napěchujte pampeliškovými květy. Toto množství spařte ve 2,5 litrech vroucí vody a nechte 24 hodin odpočívat. Přes husté sítko nebo látku přeceďte do větší nádoby (pětilitrové zavařovací sklenice), ve dvou litrech vody svařte 1,5 kg cukru (lze upravovat podle individuálních požadavků) a obojí přilijte do lahve. Oloupejte pomeranče a rozporcujte na plátky. Jako poslední se přidává 40g droždí. Vše se uzavře kvasnou zátkou a nechá odstát cca 6 týdnů (dokud neklesnou citrusy ke dnu).

Stejný postup se uplatňuje i u dalších bylin, připravit tak lze levandulové, rozmarýnové, heřmánkové, mařinkové, meduňkové, pelyňkové, bazalkové, šalvějové, bezinkové, kopřivové, lipové víno a další.

Bylinné víno se nepije po dvou deci, ale spíše jako likér. A ke všemu má ještě díky látkám z bylinek léčivé účinky!



Diskuse k článku

 • Kristýna Holcová

  00:11 8. 8. 2016 0
  Dobrý večer, mohu k přípravě bylinného vína použít Lambrusco?
  Děkuji
 • Kristýna Holcová

  00:11 8. 8. 2016 0
  Dobrý večer, mohu k přípravě bylinného vína použít Lambrusco?
  Děkuji

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...