Seriál bylinková zahrádka: kostival lékařský na zlomeniny, podlitiny a naraženiny

Seriál bylinková zahrádka: kostival lékařský na zlomeniny, podlitiny a naraženiny

Představte si situaci, že se domů vrátíte celí rozlámaní a zničení po náročném dnu. Snaha zaopatřit rodinu není jen tak a vyžaduje osobní nasazení. Otevřete dveře, rozhlédnete se po místnosti a tam partnerka třímající kostival v ruce. Toto byl scénář reklamy na bolístky z dob, kde je těžká zemědělná práce jediný zdroj obživy a věda ještě nikam nepokročila. Na takové bolístky tehdy lidé jednoduše měli kostival lékařský.


Kostival lékařský – přírodní karcinogen

Kostival zastával funkci sádry. Rozvařením kořene kostivalu vznikla hmota, která po nanesení tvrdla, poranění zafixovala a obsažené látky celé oblasti prospívaly. Kromě zlomenin se používal při naraženinách nebo vředech. Jenže s postupně nabývanými znalostmi a dovednostmi upadl kostival do podezření na obsah karcinogenních látek.

Koncentrované rakovinotvorné látky se v přírodě objevují běžně. Pak už jde ale o jejich množství, které je v kostivalu přeci jen vyšší a pro lidský organismus škodlivé. Tyto látky byly objeveny v řadě rostlin, které se po staletí používaly do bylinných čajů a věřilo se v jejich blahodárné účinky.

Co se týká zevního použití, tedy užívání ve formě koupelí nebo obkladů, se mezi tyto rostliny řadí právě kostival. Kromě něj je třeba dávat si pozor také na podběl.

Karcinogeny v přírodě

Nejsilnější přírodní karcinogen nese název aflatoxin B1 (zdroj: Onkologická péče). Nebezpečné látky jsou ale obsaženy i v běžně konzumovaných potravinách jako například v bramborách, brokolici, čočce, rajčatech, pomerančích, křenu a dalších. (zdroj: Chemizace versus přírodní toxiny a karcinogeny). Samostatnou kapitolou je pak káva.

 

Netřeba ale propadat panice. Karcinogenní účinky byly prokázány až při opravdu vysokých dávkách. Přiměřené množství s sebou naopak přináší životně důležité látky a protektivní účinky.

Pozitivní účinky kostivalu

Teď už se ale zaměřme na to, proč by naopak kostival neměl chybět v bylinkové zahrádce.
Na kostival narazíte v průběhu celého léta. Nejčastěji se objevuje na mokrých půdách kolem řek, podél potoků, v zamokřených oblastech, kolem plotů, na skládkách a vlhkých příkopech. Kvete fialově, ale díky nati s delšími silnými listy a jemnými hustými chloupky nepůsobí zrovna vzhledně.

Významné slizové látky obsahuje v tmavém kořenu. Zatímco listy se sbírají v létě před rozkvetem nebo době vykvetení, kořen se vyrývá z jara nebo na podzim. Vyrábí se z něj kaše, jež se využívá jako obklad krevních podlitin, zánětů žil, křečových žil, dny, bércových vředů a při bolestech šíje. Tinkturou či olejem ošetříte klouby s revmatismem nebo ty, které trápí otoky.

Stále se využívá i kaše na podvrtnuté kotníky a záněty kloubů. Tinkturu mějte připravenou v záloze na pohmožděniny a naraženiny, v odvaru koupejte klouby stižené revmatismem, dnou, různými bolestmi. Příjemná koupel nohou je prokrví a uleví třeba při křečových žilách. Koupat můžete jednotlivé oblasti od výronů krve až po zlomeniny.

Příprava kašovitých obkladů

Výhodnou formou užití kostivalu představují kašovité obklady. Příprava není složitá, stačí vyrýt kořen a připravit na usušení. Pro sušení kořenů platí, že nejúčinnějším místem jsou rošty, síta nebo vzdušné nádoby vystlané savým papírem. Musí se často obracet a provzdušňovat. Na drobno nakrájený kořen se schne poměrně rychle. Pokud si vezmete na pomoc sušičku, pak sušete pomaleji, aby nedošlo ke spálení.Správně usušený kořen kostivalu rozmělníte mezi prsty. Kousky jsu křehké a lámou se.

Usušené kořeny namelte v mlýnku na mák nebo je rozmělněte v robotu až na jemnou moučku. Do malého šálku naberte vroucí vodu, přidejte několik kapek kuchyňského oleje a pak už jen přidávejte sypký kořen až do požadované hustoty směsi.

Příjemné je, když celou směs mírně nahřejete a na postižené místo přikládáte teplou směs. Celé to pak zabalte do plátna a nechte působit. Místo můžete položit na ohřívací lahev a jen tak relaxovat.

 

Kostival při zranění

Sáhnout po kostivalu můžete ale při jakémkoliv zranění. Brzdí totiž vznik zánětů, tlumí otok v okolí poraněného místa, kryje i krvácející rány a zmírňují bolest. V lékárně zakoupíte produkty s kostivalem ve formě spreje, který po přímé aplikaci na kůži účinkuje skutečně rychle. Účinek ale poměrně rychle pomíjí, proto se pro dlouhodobější působení využívá spíše mast.

Pěstování kostivalu

V přírodě se u nás vyskytuje běžně, ale pěstuje se také v domácích podmínkách. Roste jako trvalka, klidně ze semene. Vhodné je předpěstovat si malou sazeničku na parapetu za oknem nebo v pařeništi. Připravte pro něj ale půdu obohacenou o chlévskou mrvu, aby měl dostatek živin. Pořádnou zálivku a občasné přihnojení dopřejte kostivali i v průběhu růstu.

Více kostivalu si zajistíte množením pomocí oddenků.

Říká se mu mnoha jmény. Medunice, černý kořen, volský jazyk, lupen sladký nebo kobylí mléko je ale označení pro jedinou rostlinu využívanou už po staletí v lidovém léčitelství. Kostival lékařský záhonek sice moc neozdobí, ale na bolístky kostí a svalů v zahrádce nic lepšího nenajdete.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...