Velkým pomocníkem v boji s vodní párou je pokojový vlhkoměr

Velkým pomocníkem v boji s vodní párou je pokojový vlhkoměr

Vysoká vlhkost v domech a bytech je vhodná pouze tehdy, když pěstujete orchideje. V jakémkoliv jiném případě jsou žádoucí hodnoty kolem 50 %. Kdo měl někdy potíže s neustále orosenými okny, plísní na zdech a nevzhlednými fleky, jistě ví, o čem je řeč. Vyplatí se proto pořídit si pokojový vlhkoměr, který potřebné hodnoty ohlídá.

O složení vzduchu se učí děti na základních školách, a tak už i ony vědí, že jednou z jeho složek je také vodní pára. Že s ní mohou být někdy nepříjemné trable, znají zase dospělí. Uzavřený a špatně odvětrávaný prostor a špatná izolace dávají příčinu vzniku map na zdech a srážení u oken. A škodí i druhý extrém, tedy suchý vzduch. Pokojový vlhkoměrt vám pomůže mít vlhkost u vás doma pod kontrolou.

Proč sledovat vlhkost

Vlhkost ovlivňuje náš život možná víc, než si připouštíte. Pokojový vlhkoměr zobrazí relativní vlhkost vzduchu, která se pohybuje v hodnotách od 0 % (tzn. suchý vzduch) až k 100 % (absolutní vlhkost, kdy je vzduch prosycený párou). V závislosti na těchto hodnotách se odpařuje voda z pokožky a reguluje se tělesná teplota. Nízká vlhkost způsobuje problémy s dýchacími cestami (proto jsou typičtější pro zimní měsíce, kdy se pohybujeme ve vytopených místnostech se suchým vzduchem). Vlhkost pak ovlivňuje i naši celkovou výkonnost. O vysoké vlhkosti už byla řeč v úvodu – trápí mnoho interiérů a je třeba se jí vyvarovat. Proto je potřeba sledovat relativní vlhkost, při čemž bude nápomocen vlhkoměr často v kombinaci s teploměrem.

Pokojový vlhkoměr – který vybrat

Existuje mnoho přístrojů, které si můžete pro měření pořídit. Klasický vlasový a blánový v současné době nahrazuje digitální pokojový vlhkoměr, který ukáže hodnotu okamžitě na displeji. Ačkoliv existuje riziko nepřesného měření, pro orientaci takový pokojový vlhkoměr stačí. Při správné kalibraci je pak odchylka jen minimální. Optimální hodnota se pohybuje v rozmezí od 40 do 60 %.

7769127104_76382ecb09

  • Jak to funguje

V kombinované podobě, tedy s teploměrem, se pokojové vlhkoměry vyrábí z prostého důvodu – teplota souvisí s vlhkostí. Díky využití fyzikálních zákonů tak rychle zjistíte požadovaný údaj.

Vliv vlhkosti na zdraví

V případě, že bojujete s nízkými hodnotami na vlhkoměru, pořiďte si zvlhčovač vzduchu. Těch je na trhu mnoho. Hodí se k dětem, které často trápí laryngitida. Naopak příliš vlhký vzduch může u nejmenších způsobovat nepříjemné alergie. Obsah vodních par ve vzduchu však často zvyšujete sami, aniž byste to možná tušili. Žehlení, sušení prádla, vaření, při tom všem hodnoty stoupají. Proto používejte větráky, digestoře a často otevírejte okna, pokud je to možné.

Pokojový vlhkoměr je v každém případě užitečný pomocník. Možná jste si dosud ani neuvědomovali, že vaše zdravotní problémy může mít na svědomí zrovna nepřiměřená vlhkost. Navíc se nejedná o závratnou investici, ty levnější seženete i pod 200 Kč.

 

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...