6 nejčastějších chyb při rekonstrukci koupelny

6 nejčastějších chyb při rekonstrukci koupelny

K rekonstrukci koupelny je třeba přistupovat komplexně. Samotným stavebním úpravám musí předcházet zpracování detailního návrhu, který zahrnuje rozložení nové sanitární techniky, nábytku, ale také rozvodů vody, odpadů či elektřiny. Ať už se do rekonstrukce koupelny pouštíte svépomocí, nebo se obracíte na specializovanou firmu, vyhněte se závažným chybám, se kterými se v koupelnách setkáváme opakovaně. Vybrali jsme pro vás 6 těch nejčastějších.

1. Nedostatek místa pro volný pohyb

Především v malých koupelnách se často bojuje o každý centimetr volného místa. Vždy je důležité myslet na to, že v koupelně musí vždy zůstat dostatek prostoru pro volný pohyb. Nesnažte se do místnosti za každou cenu vměstnat co nejvíce koupelnového nábytku a pořizovat rozměrnou sanitární techniku.

Při rekonstrukci malých koupelen raději upusťte od montáže van atypických tvarů, velkých dvojumyvadel či rozměrných skříněk. Pro pohodlný pohyb v koupelně by vám před umyvadlem mělo zůstat alespoň 70 cm volného prostoru, totéž platí v případě toalety a bidetu. Plánujete-li pořízení vany, pro bezproblémový vstup byste před ní měli mít alespoň 100 cm volného místa. Cesta k vaně či sprchovému koutu má být přímá bez jakýchkoliv překážek.

Příklad dostatečného volného prostoru v koupelně.

2. Nevyhovující odtok vody

Pokud nechcete mít po každém sprchování či koupání na podlaze louže, na kterých byste mohli snadno uklouznout, nepodceňte návrh systému pro odtok vody. Ten se nejčastěji řeší montáží podlahových vpustí, které mohou mít plastovou či nerezovou mřížku. Odtok by měl být v blízkosti vany či sprchového koutu, protože právě v těchto místech zůstává na podlaze nejvíce vody.

Na systém odtoku byste se měli zaměřit zejména v případě, plánujete-li pořízení bezvaničkového sprchového koutu. Tento typ je v moderních koupelnách stále oblíbenější, protože skvěle vypadá a snadno se používá a udržuje. Přímo v prostoru sprchového koutu se musí namontovat podlahový žlab, který zajistí okamžitý odtok vody do odpadu. V případě rekonstrukcí starších koupelen budete muset pravděpodobně sáhnout po podlahovém žlabu s nízkou stavební výškou. Na českém trhu je nabízí například břeclavská společnost ALCAPLAST. Tento typ žlabů má stavební výšku pouhých 55 mm, a tak je ideální do míst s úzkým profilem betonové vrstvy podlahy.

Větší podlahový žlab by v tomto případě zajistil rychlejší odtok vody.

3. Nevhodně rozvržené koupelnové osvětlení

Kvalitní osvětlení nesmí chybět v žádné koupelně. Právě při výběru konkrétního typu světla se však velmi často chybuje. Umístění jen jednoho zdroje světla v koupelně je nedostatečné. Za minimum považujeme 2 zdroje světla, a to pro osvětlení místnosti a zrcadla. Hlavní svítidlo má být umístěno co nejblíže stropu. Osvětlení kolem zrcadla by mělo být také dostatečně silné a přirozené. Nezapomeňte ani na výběr světla s ohledem na jeho teplotu. Žluté světlo je přirozenější než chladné bílé, navíc podtrhne uklidňující atmosféru a neunavuje oči. 

4. Špatné odvětrávání vede ke vzniku plísní

Pokud se chcete vyhnout problémům se vznikem plísní a srážením vlhkosti, zaměřte se na adekvátní řešení systému odvětrávání. Máte-li v koupelně okna, větrat se vám bude poměrně snadno. V koupelnách bez oken musí být nainstalovaný dostatečně výkonný ventilátor s větrací mřížkou. Moderní typy ventilátorů umí efektivně odsávat vzduch, navíc jsou vybaveny vlhkoměrem, díky kterému se automaticky spustí při stoupající vlhkosti. Nezapomeňte, že do místnosti musí být i přístup čerstvého vzduchu. Proto není dobré dveře do koupelny dokonale utěsňovat.

5. Nedostatečná hydroizolace podlahy a stěn

Nezřídka se při realizaci koupelen zapomíná i na kvalitní hydroizolaci, která zabraňuje pronikání vlhkosti do struktury stěn a podlah. Montáž samotných obkladů a dlažeb je nedostatečná, vlhko se totiž může dostat dál zejména přes spáry.

Proto musí být podklad opatřen kvalitním hydroizolačním nátěrem. Ten se aplikuje po celém povrchu podlahy a na stěny v okolí umyvadel, sprchových koutů a van. Pro zajištění maximální izolace proti vlhkosti můžete hydroizolačním nátěrem opatřit veškeré stěny, není to však nezbytné. Přečtěte si náš starší článek, ve kterém jsme se na hydroizolace koupelen podrobně zaměřili.

6. Kluzké podlahy mohou být nebezpečné

Koupelna musí být funkční, esteticky přitažlivá, ale především bezpečná. Proto je třeba myslet i na riziko uklouznutí a provést taková opatření, aby se snížilo na minimum. Opět se vracíme k problematice odtoku vody. Voda musí z podlahy odtéci co nejrychleji. Rychlost schnutí pak může urychlit i montáž podlahového topení. Do koupelen nepořizujte leštěnou dlažbu, dejte přednost hrubšímu kameni či obkladu s protiskluzovou úpravu.

Pokud se při rekonstrukci koupelen úspěšně vyhnete uvedeným 6 nejčastějším chybám, budete zase o krok blíže k ideální koupelně, která vám bude dobře sloužit řadu let.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...