7 tipů pro rekonstrukci vaší koupelny

7 tipů pro rekonstrukci vaší koupelny

Vaše koupelna má to nejlepší za sebou, a tak zvažujete její kompletní rekonstrukci? Než se vrhnete do výběru nové sanitární techniky, koupelnového nábytku, obkladů či dlažby, vše si důkladně promyslete. Zbrklé rozhodování při renovacích koupelen se nemusí vyplatit. Pokud až po dokončení stavebních úprav zjistíte, že máte málo prostoru pro volný pohyb, že je sprchový kout malý nebo že podlaha klouže, bude už pozdě. Máme pro vás 7 tipů, jak zvýšit komfort a funkčnost nově rekonstruované koupelny a neudělat krok vedle.

1) Pořiďte si dlažbu s protiskluzovou úpravou

Při rekonstrukci koupelny se často nadchneme krásným moderním vzhledem stavebních prvků a úplně zapomeneme na to nejdůležitější – funkčnost a bezpečnost. Až budete vybírat novou dlažbu do koupelny, kromě vzhledu se zaměřte na vlastnosti a povrchovou úpravu. I když může lesklá keramická dlažba působit honosně, vzhledem k hladkému povrchu může při namočení klouzat.

Obzvláště v místech, kde dochází k nadměrnému hromadění vody, pořiďte dlažbu s drsnější strukturou a ideálně i protiskluzovou úpravou. Dobrou alternativou jsou keramické dlažby se zvýrazněným reliéfem, stejně tak i kvalitní betonové či kamenné dlažby. Bezpečnost pohybu v koupelně zvýšíte i umístěním protiskluzových koberců či podložek. Instalací podlahového topení pak urychlíte schnutí mokré podlahy. Každé opatření navíc riziko uklouznutí ve vaší koupelně výrazně minimalizuje.

2) Nezapomeňte na dostatek prostoru pro volný pohyb

Méně je někdy více – při rekonstrukci koupelny to platí dvojnásob. Aby bylo používání nové koupelny pohodlné, nezapomeňte na dostatek prostoru pro volný pohyb. I v malých koupelnách lze vytvořit místo navíc, které zvýší pohodlí při používání. Řešením může být například montáž menšího obdélníkového umyvadla, užších koupelnových skříněk či výměna staré vany za prostorný sprchový kout.

Prostor kolem umyvadla by měl být ideálně 100x70 cm. Pro maximální pohodlí nezapomínejte ani na dostatek místa v okolí toalety či bidetu. Doporučujeme ponechat 80 cm na šířku a minimálně 60 cm na délku. Totéž platí i v případě bidetů a další sanitární techniky. Vstup do sprchového koutu či vany by měl být co nejpřímější bez výraznějších překážek v cestě od vchodových dveří.

Prostorný sprchový kout by z hlediska prostoru této koupelně slušel lépe.

3) Závěsné toalety usnadní údržbu a skvěle vypadají

Pokud budete mít v koupelně i toaletu, popřemýšlejte nad možností pořízení předstěnových instalačních systémů. Záchodové mísy se pak zavěšují na stěnu. Takové řešení nejen že dobře vypadá, navíc je praktické i z hlediska údržby. Bez problémů se dostanete do všech zákoutí toalety včetně prostoru pod ní, a tak podlahu vytřete během několika vteřin.

Předstěnové instalační systémy mají systém splachování ukrytý ve zdi, a tak se na něj nepráší. Splachovací nádržka navíc nenarušuje jednotný styl koupelny. Kromě předstěnových systémů pro zazdívání existují i systémy pro suchou instalaci, které využijete při rekonstrukci bytového jádra a při montáži do sádrokartonu.

4) Pořízením ekologických splachovačů ušetříte za vodu

Při rekonstrukci koupelny myslete i na náklady spojené s jejím užíváním. Pořízením úsporných komponentů dosáhnete výrazné úspory vody či nákladů na vytápění. Zvažte možnost nákupu úsporných sprchových hlavic či vodovodních baterií.

I když se to na první pohled nemusí zdát, opravdovým „žroutem“ vody je i splachovací mechanismus toalety. Zapomeňte na staré neúsporné splachovače a dejte přednost moderním ekologickým splachovacím systémům, které spotřebují jen 2 litry vody na malé a 4 litry na velké spláchnutí.

5) Nezapomeňte, že i vy budete jednou staří

Kompletní renovace koupelny se provádí často jen jednou za několik desítek let. Myslete na to, že i vy zestárnete, počítejte i s možností zhoršení zdravotního stavu. Proto koupelnu zařiďte tak, aby svým řešením umožňovala snadné používání i osobám s omezenou pohyblivostí.

Pokud svou koupelnu předem naplánujete jako bezbariérovou, ušetříte si spoustu starostí do budoucna. Je-li to dispozičně možné, pořiďte si rozměrnější dveře o šířce 90 cm. Vyšší toalety zase usnadní vstávání. Pro osoby s omezenou pohyblivostí jsou vhodné velké sprchové kouty bez vyvýšení a se stoličkou pro sezení. Tu můžete do koupelny namontovat i dodatečně.

Příklad návrhu moderní prostorné koupelny.

6) Dejte přednost moderním sprchovým koutům bez vaničky

Zájem o klasické sprchové kouty s vaničkou se v průběhu let snižuje na úkor montáže walk-in koutů bez vaničky. Důvodů je hned několik. Moderní bezvaničkové kouty vypadají luxusně, nenarušují jednotný koncept koupelny, snadno se udržují a jejich užívání je komfortní.

Odtok vody je u sprchových koutů bez vaničky zajištěn podlahovým žlabem, který může mít různou délku, tvar i materiál krycího roštu. Kromě oblíbených nerezových roštů tak na trhu narazíte i na speciální podlahové žlaby pro vložení dlažby nebo plného roštu z kaleného skla či mosazi. Tyto speciální typy žlabů u nás vyrábí například břeclavská společnost ALCAPLAST.

7) Bez vizualizace se do rekonstrukce raději nepouštějte

Naše představy jsou často na míle vzdálené od reality. Ruční nákres s poznačenými rozměry a zakreslenými sanitárními prvky a koupelnovým vybavením návrh koupelny usnadní, k úspěšné rekonstrukci ale zpravidla nestačí. Doporučujeme navštívit profesionální koupelnové studio, kde vám zdarma či za příplatek zhotoví 3D vizualizaci. Mnohem lépe si tak uděláte představu o tom, kolik volného prostoru budete v nové koupelně mít a jak bude z hlediska volby barevných kombinací a jednotlivých materiálů ladit.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...