Betonová stěrka v koupelně – praktický a moderní stavební materiál

Betonová stěrka v koupelně – praktický a moderní stavební materiál

Hitem posledních let v oblasti interiérového designu se staly betonové stěrky, které jsou oblíbenou alternativou klasických obkladů a dlažby. Díky svým vlastnostem a modernímu vzhledu se s nimi nejčastěji setkáte zejména v koupelnách. Surový jednoduchý vzhled a krása nerovností zkrátka táhne. Pokud přemýšlíte nad použitím betonové stěrky i ve své koupelně, nepodceňujte výběr materiálu. V případě použití nevhodné stěrky s ní budete mít jenom problémy.

Při výběru betonové stěrky se vyhýbejte cementu

Pokud se vám líbí imitace betonového materiálu a přemýšlíte nad využitím stěrky, dejte si pozor při jejím výběru. Na trhu seženete betonové stěrky od mnoha výrobců, které se liší složením. Velká část výrobků přitom obsahuje cement, který se s vodou a vlhkostí příliš nekamarádí.

Stěrky se opatřují ochrannou vrstvou laku, která má zajistit voděodolnost. Po nějaké době se ale ochranná vrstva opotřebí a zejména do míst napojení stěny na podlahu začne prostupovat vlhkost. Pod vrstvou laku bude voda vzlínat, na stěně se objeví mokré mapy, stěrka nakonec začne odpadávat. Betonové stěrky s příměsí cementu se hodí do obývacího pokoje a jiných interiérových prostor, ale ne do koupelen.

Epoxidové stěrky jsou voděodolné a do koupelny ideální

Pro použití betonové stěrky na stěny i podlahu používejte jen speciální materiály na bázi epoxidu. Jsou tvrdé a voděodolné i bez dodatečného lakování. Epoxidové stěrky se běžně používají také ve velmi zatěžovaných koupelnách, například v hotelech a přímořských domech. Tvrdá epoxidová stěrka totiž bez problémů odolá i agresivní mořské vodě.

Lakování se pak doporučuje v případě použití na podlahy, aby se stěrka snadněji čistila. Nejvyhledávanější je stěrka v klasickém šedém provedení, na trhu jsou však k sehnání i stěrky barevné. Materiál skvěle kopíruje podklad a sám vyniká působivou nerovností a hrubším povrchem.

Stěrka - beton

Betonová stěrka kolem toalety vypadá působivě

Betonová stěrka vypadá v koupelně opravdu úchvatně, není tak důvod ji zbytečně schovávat. Vynikne například kolem toalety, kde se hodí v kombinaci s použitím předstěnových instalačních systémů. Splachovací mechanismus zůstane skrytý ve zdi, takže stěrka vynikne v plné kráse. Jednoduchý surový materiál se pak dobře doplňuje jak s bílou keramikou, tak s nerezovými doplňky či ovládacími tlačítky. Je jen na vás, pro jaký typ tlačítek se rozhodnete. Dáte přednost plastovým, nerezovým, nebo futuristickým bezdotykovým, které vyrábí břeclavská firma Alcaplast?

Obklad i podlaha sprchových koutů a van

Betonové stěrky na bázi epoxidu vodu nesají a díky své odolnosti se hodí i do velmi zatěžovaných míst. Proto se často využívají například pro obkládání van, poslouží však také jako voděodolný materiál pro podlahu bezvaničkových sprchových koutů. V moderních koupelnách se s takzvanými walk-in sprchami bez vaničky a s podlahovým žlabem setkáte často. Výběr kvalitního a zejména odolného materiálu je pak o to zásadnější. S betonovou stěrkou na bázi epoxidu rozhodně chybu neuděláte.

Betonová stěrka – výhody v několika bodech

  • Moderní stavební materiál, který vyniká jednoduchým surovým vzhledem
  • Skvělé vlastnosti – pevnost, voděodolnost, mnohaletá životnost
  • Možnost využití i ve značně namáhaných prostorách s častým kontaktem s vodou
  • Jednoduché čištění, obzvláště v případě lakovaného povrchu
  • V případě poškození poměrně snadný způsob opravy
  • Možnost aplikace na různé materiály, od stěn po schody či nábytek
  • Některé stěrky můžete nanést přímo na staré betonové podlahy
  • Výběr z různých barevných odstínů

Pokud hledáte originální, jednoduchý a odolný materiál na stěny či podlahy v koupelnách, pak je betonová stěrka ideální volbou. Je jen na vás, dáte-li přednost standardní šedé, nebo se rozhodnete pro některou z barevných variant.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...