Chcete mít stále čistou koupelnu? Naučte se správně udržovat všechny druhy povrchů

Chcete mít stále čistou koupelnu? Naučte se správně udržovat všechny druhy povrchů

Koupelna je oázou klidu. Každé ráno se v ní připravujeme na náročný den, který zde i zakončujeme. Její čistota je proto naprosto zásadní. Bohužel je díky neustálému styku s vodou náchylná ke znečištění, stejně jako ke vzniku plísní a srážení vlhkosti. V koupelně se nachází řada prvků z nejrůznějších materiálů, kdy každý vyžaduje trochu jinou péči. Pojďme se společně podívat, jak pečovat o různé druhy povrchů v koupelně a docílit tak čistého, voňavého a hygienicky nezávadného prostředí, ve kterém se budeme cítit dobře.

Čištění koupelny – odshora dolů

Pokud jste se rozhodli vrátit své koupelně lesk, jaký měla před několika lety, postupujte při čištění vždy odshora dolů. V opačném případě byste již vyčištěnou část koupelny znovu znečistili špínou z horních částí. Začněte úklidem horních polic, setřete prach ze světel a horní hrany zrcadla.

Budete překvapeni, kolik prachu se usadí právě koupelně. Poté pokračujte níže, vyčistěte umyvadlo, sprchový kout, vanu, obklady. Podlahu si nechejte úplně na konec. Ve většině případů vám k čištění postačí mokrý hadr, správný čisticí prostředek a suchý hadr pro vyleštění.

Pro čištění nerezových částí koupelny jsou nejvhodnější speciální tekuté přípravky

6 tipů pro čistou koupelnu

Při dodržení základních pravidel a rad je čištění koupelen vcelku jednoduchou záležitostí. Přinášíme vám 6 důležitých tipů, které vám pomohou k čisté a hygienicky nezávadné koupelně:

  • Používejte citlivé univerzální přípravky – pokud koupelnu čistíte pravidelně, agresivní chemické prostředky nebudete potřebovat. Moderní materiály nesnesou drsné zacházení, zbytečně riskujete jejich poškození. Používejte univerzální jemné čisticí prostředky, vyvarujte se abraziv a chloru.
  • Nezapomínejte na obklady a dlažbu – na čištění obkladů, dlažby a spár se velmi často zapomíná. Pokud tyto prvky nebudete pravidelně čistit, po několika letech usazené nečistoty odstraníte velmi těžko. Obklady a dlažbu stačí opláchnout vodou a čas od času použít univerzální čisticí prostředek. Spáry vyžadují čištění bělicím přípravkem pomocí kartáčku.
  • Odstraňte plísně – díky vlhkému prostředí se plísním v koupelnách opravdu daří. Nejčastěji se objevují kolem vany a sprchových koutů. Proto dbejte zvýšené pozornosti při čištění těchto částí. Použijte kvalitní dezinfekci.
  • Používejte suchý hadr – chcete, aby se vaše koupelna krásně leskla? Všechny povrchy musíte vyleštit dosucha hadrem nebo papírovými utěrkami. Jedině tak se na povrchu neobjeví nevzhledné zaschlé kapky vody.
  • Používejte běžně dostupné prostředky – při čištění všech povrchů vám pomohou i běžně dostupné prostředky z kuchyně. Vyzkoušejte použít ocet, sůl, sodu nebo citronovou šťávu.
  • Čištění skel a zrcadel – zvláštní péči věnujte čištění skleněných částí (dvířek, poliček) a zrcadel. Používejte speciální prostředky pro jejich čištění, obvykle však postačí i čistá voda a pečlivé čištění do sucha. Většina lidí si neuvědomuje, že spoustu povrchů lze vyčistit i bez použití speciálních přípravků - skla a zrcadla jsou toho jasným důkazem.

Čištění nerezu vyžaduje speciální péči

Postup při čištění nerezu

Vodovodní baterie, žlaby a odvodnění, vpusti a části sifonů jsou obvykle vyráběny z vysoce lesklého nerezového materiálu. Čištění nerezu vyžaduje zvláštní péči, v opačném případě zmatní a zajde. Právě krásně lesklé nerezové prvky v koupelně dokážou opticky celý prostor rozzářit a vytváří dojem, že je o koupelnu opravdu dobře pečováno.

Společnost Alcaplast, největší český výrobce sanitární techniky, který do moderních koupelen dodává řadu nerezových prvků, upozorňuje na časté chyby při čištění nerezu. Největší riziko hrozí při použití kartáčů a drátěnek v kombinaci s abrazivními přípravky. Takový způsob čištění vede zpravidla k poškrábání nerezového výrobku a k jeho nenávratnému poškození. Rovněž použití bělicích a dezinfekčních prostředků není ideální, hrozí ztráta původní barvy a trvalé zmatnění.

Pro čištění nerezových částí koupelny jsou nejvhodnější speciální tekuté přípravky, pasty, gely nebo pěny. Odstraní usazené nečistoty a zaschlé kapky vody, navíc obsahují lešticí složky, které na nerezu zanechají ochrannou vrstvu. Po použití přípravku opět vytřete dosucha papírovou nebo textilní utěrkou. Nerezové části budou čisté, lesklé a chráněné před dalším znečištěním.

Při čištění koupelny mějte na paměti, že rozdílné povrchy a materiály vyžadují rozdílnou péči. Zatímco při čištění spár můžete sáhnout po drsnějším kartáčku a agresivnější desinfekci, čištění nerezu vyžaduje maximálně jemné zacházení a použití šetrných přípravků.

Pokud dodržíte všechny postupy, které jsme vám doporučili, pevně věříme, že si už brzy užijete pobyt v lesklé, čisté a voňavé koupelně.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dřevěné obklady v interiéru – jaké mají výhody a kam se hodí

Dřevěné obklady do interiéru zaujmou svým teplým a útulným pocitem, který dokážou navodit. Ať už renovujete starší dům, nebo zařizujete novostavbu, dřevěné obklady mohou zásadně ovlivnit atmosféru bydlení.

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Kam vyrazit k moři v létě 2024 levně?

Léto je časem, kdy se mnozí z nás touží vydat za teplem a odpočinkem. Pokud stále váháte, kam letos vyrazit na dovolenou, máme pro vás přehled zajímavých destinací, které nabízejí nejen slunce, ale i bohatý kul...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...