Chyby při rekonstrukci promění koupelnu v nepraktickou místnost

Chyby při rekonstrukci promění koupelnu v nepraktickou místnost

Rekonstrukce nebo kompletní výstavba koupelny je složitým procesem, během kterého je možné udělat spoustu chyb. Ty se pak plně projeví při užívání této místnosti, a to nejen v otázce praktičnosti prostoru, ale také s přihlédnutím na jeho útulnost a vzhled. Jaké jsou často opakované chyby v koupelně a na co si dát pozor? To se dozvíte v dnešním článku.

Koupelna se v posledním desetiletí stala jednou z nejdůležitějších místností obydlí. Moderně pojaté a komfortní bydlení ji považuje za malé domácí wellness centrum, kam je možné i v případě dostatečných parametrů umístit například i saunu, o které si můžete přečíst ZDE. Koupelna by tak měla být zázemím pro relaxaci, které dává možnost začít i skončit každý den co nejpříjemněji a nejpohodlněji. Častým omylem je snaha vměstnat do ní více, než dispozice prostoru dovolují.

Pro koupelny platí: méně je někdy více

Známé pořekadlo praví, že méně je někdy více. Při zařizování koupelny by na to majitelé měli myslet dvojnásob a zahrnout do svých plánů skutečné dispozice místnosti. Vana, která bude zasahovat do volného prostoru natolik, že se do koupelny už jen velmi těžce vejdou úložné prostory nebo umyvadlo, to je zkrátka špatně. Pokud se jí i tak nedokážete vzdát, hledejte kompromis v podobě malých van se zástěnou, které nezaberou tolik místa a kombinují vlastnosti sprchových koutů a klasických van. Nechtějte komfort tam, kde pro něho nemáte dostačující podmínky. Veškerý smysl by se minul účinkem.

V některých obydlích je také často nutné umístit do koupelny pračku. Je-li koupelna malá, zkuste najít jinou možnost. Tou může být zabudování pračky do kuchyňské linky. Chcete-li se o této variantě dočíst více, je pro vás připraven článek ZDE. Pračku můžete také uložit do vestavné skříně na chodbě. Spokojíte-li se s menšími rozměry tohoto spotřebiče, jsou na trhu k dostání i velmi malé pračky, které se vejdou pod umyvadlo. Fotolia_15593036_XSPlánujte koupelnu tak, aby v ní byl dostatek volného prostoru. Nebude-li místnost vzdušná, nezachrání ji ani jakékoliv pečlivě vybrané zařízení.

Barvy mohou mnohé zachránit, ale i pokazit

Barvy jsou v celém obydlí velkým tématem. V koupelně s nimi musíte nakládat velice opatrně. Povětšinou do ní neproniká přirozené světlo, a tak se jakákoliv špatná volba, například příliš tmavých odstínů, negativně projeví na pocitu, který budete z koupelny mít. Pokud jste se zhlédli v kontrastních kombinacích a máte koupelnu malou, pak tmavé obklady volte spíše menších rozměrů, ty světlé pak větších. Světlá a nenásilná barva by v nevelké místnosti měla převažovat. U větších koupelen pak panuje teoretická volnost při volbě barev, i tak není vhodné užívat příliš agresivní a syté barvy, a pokud ano, tak opět spíše ve formě doplňkových ploch, v kombinaci s odstínem, který křiklavost dané barvy utlumí a vyváží. Berte v potaz psychologii barev, která popisuje, jak která barva působí na lidské pocity a vnímání.

Při zařizování je třeba myslet i na údržbu

Málokdo uvažuje při budování nebo rekonstrukcích svého domova dostatečně dopředu. Později pak zjistí, že zvolené materiály jsou nepraktické z hlediska údržby, drží se na nich prach a je na nich vidět i sebemenší nečistota. V koupelně se proto vyvarujte příliš světlé podlaze, kterou je nutné vytírat každý den, aby vypadala pořád čistě. Ideální není však ani příliš tmavá, která také prozradí každou zaschlou kapku vody. Hodí-li se to, využijte barevných dlaždic, na kterých se střídají tmavší a světlejší odstíny - výborně vypadají například takové, co imitují strukturu kamene. Upusťte také od záměru vyspárovat podlahu bílým materiálem. 919450_84539905Ten se stejně po několika týdnech ušpiní a vrátit mu původní, zářivě bílou, podobu, je téměř nemožné. Spárovací hmoty se vyrábí v hnědých, šedých, béžových a dalších podobných barvách.

Jakákoliv koupelna potřebuje dostatek světla a možnost odvětrávání

Velmi častým nešvarem v koupelnách je nedostatečné nebo špatně dimenzované osvětlení. Mnoho uživatelů ho jednoduše odbývá s tím, že netráví v koupelně tolik času, aby musel zdroje osvětlení řešit do detailů. A to je chyba. Světlo jako takové velmi výrazně působí na lidskou psychiku. V tmavých prostorách se člověk, aniž si přímo uvědomuje důvod, necítí příliš dobře. Nezapomeňte však na dodržení důležitých bezpečnostních zón, o kterých se zásadní informace dozvíte ZDE. Podpořte rozptyl světla skleněnými doplňky a zrcadly, zejména v malých koupelnách je to nezbytné. Neméně důležité je i odvětrávání. Koupelna, ze které nemůže vlhký vzduch odcházet, jak je třeba, podporuje vznik zdraví škodlivých plísní, které omezují komfort koupelny jako takové a ničí její vzhled.

Jednotný styl je samozřejmostí

V otázce bytového designu dochází k velice rychlému střídání trendů. Lidé se snaží módní vlny následovat a výsledkem je často chaos, který ubírá na celkovém pohodlí koupelny. Držte se proto jednotného stylu, a pokud se vám líbí nějaké specifické prvky, užijte je v této místnosti až ve chvíli, kdy budete mít kompletní vybavení.

Často opakované chyby v koupelně dokážou místnost v mnohém omezit. Pokud však budete o této jejích parametrech přemýšlet a před realizací budoucí proměnu projednáte s odborníky z koupelnového studia, nebo ji svěříte do jejich rukou, pak jistě budete s výsledkem co nejvíce spokojeni.

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...