
Jak opravit poškozenou glazuru na dlažbě
Vnitřní keramické dlažby jsou oblíbené pro snadnou údržbu a voděodolnost. Sice jsou odolné, ovšem při pádu těžkého předmětu může dojít k poškození povrchu, konkrétně k vyštípnutí glazury. Spadla vám sklenice nebo hrnec a dlažba se poškodila? Poradíme vám, jak glazuru opravit.
Keramická dlažba je odolná, ale křehká
Pokud máte v kuchyni, na chodbě, koupelně či v obýváku keramickou dlažbu, měli byste k jejímu používání a údržbě přistupovat s opatrností. I ty nejkvalitnější dlaždice jsou totiž přes svou odolnost poměrně křehké. Na poškození je nejnáchylnější právě glazura, která se při pádu těžkého předmětu může nenávratně poškodit.
Nejčastěji se dlažba poškodí v kuchyni či koupelně. K vyštípnutí glazury může dojít po pádu sklenice, hrnce, pánve, ale také fénu nebo parfému. Poškozenou dlaždici však v mnoha případech dokážete opravit svépomocí.
Akrylátová vana – jak ji správně udržovat a případně opravit?
Na opravu glazury použijte opravnou sadu
Pro opravu glazury keramických či kamenných dlažeb existují speciální opravné sady. Ty obsahují speciální tmely na bázi písku či kamene, které mají po vytvrdnutí podobné vlastnosti jako původní materiál. Sady obsahují tuhé tmely ve tvaru malých kvádříků, dále praktické stěrky, hladítka a elektrickou pájku.
Jak používat opravnou sadu na dlažbu
Abyste mohli opravný tmel na poškozenou glazuru nanést, potřebujete k tomu speciální elektrickou pájku. Nekupujte tmely bez pájky, protože byste je neměli jak rozpustit a nanášet. Nahřátým hrotem pájky naneste kousek tmelu a aplikujte na místo odštípnuté glazury. Tmely můžete také vzájemně míchat, a tak upravit barevný odstín tak, aby se maximálně podobal barvě dlažby.
Tmel na poškozené místo naneste tak, aby asi 1 mm přesahoval přes okraj. Po chvilce místo začistěte pomocí plastové škrabky. Máte-li dlaždice s barevným tónováním, můžete na hrot pájky nanést další tmel jiného odstínu a do opravovaného místa jej přidat. Opět pak pro zarovnání použijte plastovou škrabku. Nakonec prostor vyleštěte hladítkem, aby byl povrch dokonale rovný.
Při kontaktu s vodou použijte ochranný lak
Pokud budete glazuru opravovat v chodbě, jídelně či obýváku, stačí jen poškozené místo glazury vyplnit tmelem a vyhladit. V případě, že dlažba přichází do přímého kontaktu s vodou, doporučujeme na povrch nanést ještě speciální ochranný lak, který materiál ochrání a prodlouží životnost. Ochranné laky se prodávají v lesklém i matném provedení – volte podle toho, jakou povrchovou úpravu mají vaše dlaždice.
Když dlažba praskne, je lepší ji vyměnit
Opravné sady můžete použít nejen na odštípnuté glazury, ale také praskliny či otvory po vrtání. Pokud se ale na dlaždici objeví výraznější prasklina, doporučujeme dlaždici vysekat, podklad očistit a nalepit novou. To platí samozřejmě jen v případě, že je výměna možná (dlaždice neleží pod vestavěným nábytkem, třeba kuchyňskou linkou) a náhradní dlaždice máte k dispozici.
Chcete se o obkladech a dlažbách dozvědět více informací? Přečtěte si některé z předchozích článků na Chytrém bydlení:
- Výhody a nevýhody keramické dlažby
- Jak keramickou dlažbu vybrat do garáže a na co si dát pozor
- Jakou vybrat dlažbu do koupelny? Nenechte se unést designem
- Venkovní dlažba: srovnání kamenné a betonové dlažby
- Sádrové obklady: kam se (ne)hodí
- Obklady imitující přírodní kámen
- Zamaskujte staré obklady moderní betonovou stěrkou
Diskuse k článku