Pusťte se do realizace keramické dlažby v garáži. Poradíme s jejím výběrem

Jakou keramickou dlažbu vybrat do garáže a na co si dát pozor

Výběr správné podlahové krytiny do garáže není vůbec snadný. Materiál musí totiž vyhovovat z mnoha ohledů od vysoké odolnosti po jednoduchou údržbu. Podlahu lze realizovat z různých materiálů od betonového potěru přes betonovou dlažbu po dlažbu keramickou. Právě na tu se zaměříme a poradíme, jak postupovat při jejím výběru.

Keramická dlažba musí splňovat parametr pojezdu

Pokud jste se rozhodli vsadit na keramickou dlažbu do garážového prostoru, zaměřte se na parametry dlaždic. Základním kritériem pro použití v garáži je parametr pojezdu. Musí se tedy jednat o zátěžovou dlažbu, která tíhu osobního automobilu bez problémů zvládne. Aby dlaždice vyšší zátěž snesly, musí mít dostatečnou tloušťku. Doporučujeme používat dlaždice o síle alespoň 9 mm. Při pokládce do štěrku by pak dlaždice měly být silné 2 cm.

Zvolte typ s dostatečnou protiskluzovou úpravou

Keramická dlažba používaná v garážích by měla být vybavena protiskluzovou úpravou, která zajistí bezpečný pohyb osob i přejezd automobilem. Za naprostý základ považujeme dlažby zařazené do třídy protiskluzu R9. V místech s vyšší frekvencí pohybu pak doporučujeme vsadit na modely s třídou protiskluzu R10 či R11, které zabrání uklouznutí i na mokré ploše.

Čtěte také:

Podlahy do garáže – srovnání různých druhů materiálu

Barvu na beton využijete pro natření podlahy v dílně i garáži

Mobilní garáže nemusí sloužit jen pro zaparkování

Kromě parametru protiskluzu se pak u keramických dlaždic posuzuje také zařazení do třídy otěruvzdornosti. Existuje 5 tříd, kdy nejnižší číslo značí nízkou otěruvzdornost a vysoké naopak vysokou odolnost vůči otěru. V prostorách s velkým zatížením doporučujeme zvolit kvalitní dlažby zařazené do třídy 4 nebo 5. Použít můžete i levnější varianty s menší odolností vůči otěru, počítejte však s tím, že po letech používání bude podlaha v garáži sedřená a objeví se rozdíly v barevnosti.

Dlažbu s vyšší třídou protiskluzu a otěruvzdronosti lze využít i v profesionálních autoservisech a pneuservisech

Na keramické dlažbě zbytečně nešetřete

Použití keramické dlažby do prostoru garáže můžeme jednoznačně doporučit. Výhody keramiky jsou jasné – jednoduše se čistí a udržuje, odolá vysoké zátěži, zachová si svůj poutavý vzhled po řadu let a při správném výběru vydrží i působení mrazu a vodě. Aby však keramická dlažba splnila svůj účel, musí být zhotovena precizně. Proto na dlaždicích nešetřete a vyhnete se nejlevnějším modelům, které častěji praskají a nejsou také otěruvzdorné.

Realizaci dlažby v garáži považujte nad dlouhodobou investicí. Nejlepší keramické dlaždice se vyrábí v Itálii a vyznačují se detailním provedením struktury i precizním testováním kvality. Jejich cena je však vyšší a začíná na cca 1000 Kč/m2. Dlaždice střední třídy pak pořídíte od 500 Kč/m2. Nejlevnější jsou dostupné už od 250 Kč za m2, jejich kvalita však zpravidla nebývá nejlepší a vydrží jen pár let.

Nejčastější chyby při realizaci dlažby do garáže

Pokud se rozhodnete pro realizaci keramické dlažby do garáže svépomocí, dbejte na dodržení správného montážního postupu. Mezi nejčastější chyby patří:

1. Nedostatečná úprava podkladu

Aby lepená keramická dlažba zvládla zátěž a nepopraskala, musí se lepit na pečlivě připravený podklad bez vad. Budete-li dlaždice lepit na betonovou dlažbu, pečlivě ji zkontrolujte, zapravte případné praskliny a nerovnosti odstraňte zbroušením. Před lepením také podklad očistěte od prachu a odmastěte.

2. Špatné lepení dlaždic

Pokud po čase praskne kvalitní zátěžová dlažba, na vině je zpravidla nesprávné nalepení. Lepidlo musí být naneseno rovnoměrně po celé ploše. Nesmí vznikat vzduchové bubliny. Pro roztírání lepidla na dlažby použijte nerezové hladítko se zoubky, díky kterému bude vrstva stejně silná po celé ploše dlaždice.

Názorná ukázka správného postupu přípravy a lepení keramické dlažby

3. nerovnoměrná velikost spár

Aby dlažba v garáži dobře vypadala, musí být položena přesně a vyspárovaná se stejně širokými spárami. Rozhodně dlaždice nepokládejte od oka. Při lepení použijte spárovací křížky, díky kterém šířku spár přesně vymezíte.

4. Použití spárovací hmoty kolem stěn

Při realizaci keramické dlažby je třeba myslet i na dilatační spáry, které se nachází kolem stěn. Zatímco pro spárování v ploše musíte využít kvalitní spárovací hmotu, na vyplnění mezer v okolí stěn použijte pružný silikon. Díky pružnosti vyrovnává změny v rozměrech, ke kterým dochází při teplotních rozdílech. Silikon zabrání pohybu keramických dlaždic a s tím i popraskání materiálu či spárovací hmoty.

Chcete se o dlažbách a obkladech dozvědět více informací? Přečtěte si některé z předchozích článků:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

VK Parket: luxusní podlahy pro váš domov, Praha 8
Podlahy z kvalitních materiálů
Salit: Průmyslové betonové podlahy kvalitně, rychle a levně
Průmyslové podlahy včetně izolace proti…
René Dočekal: podlahářské práce, Pouzdřany (okr. Břeclav)
Hledáte na Břeclavsku spolehlivou podlahá…

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...