Jak opravit protékající záchod?

Pokud záchod protéká, je nezbytné učinit co nejdříve kroky vedoucí ke kompletní nápravě. V opačném případě dochází k finančním ztrátám, protože voda bez využití zbytečně odchází. Ze zkušeností vyplývá, že slabě protékající WC může znamenat ztrátu až 1000 litrů vody denně. U silnějšího proudu se pak tato hodnota může zdvojnásobit.

Když kombi WC začne protékat, je třeba ihned hledat příčinu takové situace. Těch může být několik. Od uvolněného či léty zničeného těsnění, rozbitého vypouštěcího ventilu až po nečistoty, které brání bezproblémovému fungování součástí nádržky. I když taková situace primárně neomezuje provoz záchodu, v případě, že se do obydlí obstarává voda ze studny, může znamenat časté spouštění čerpadla, čímž se náklady zvyšují ještě více.

U novějších typů kombi WC je řešení snadné

Vůbec prvotním krokem je rozdělání nádržky, které obvykle spočívá v jednoduchém sejmutí víka nebo v odšroubování horního tlačítka pro splachování, dále případně vytáhnutí tyčky, k níž je připevněno, a následného sundání krytu – víka. Poté se rázem naskytne pohled na útroby zajišťující splachování. Poté je vhodné provést především následující:

  • vyndat plovákový ventil a vyčistit ho pod proudem tekoucí vody
  • zkontrolovat těsnění na ventilu a případné nečistoty odstranit (pokud je na něm vodní kámen, je vhodnější obstarat nové)
  • zkontrolovat plochu, na níž dosedá gumové těsnění – opět je potřeba pořádně očistit

V mnohých případech tyto úkony problém protékajícího záchodu vyřeší, pokud ne, bude vhodné ventil koupit nový. Odborníci doporučují investovat do nového klozetu, když se jedná o WC starší jak 15 let. Ostatně – u takto starých kousků je dostání se do nádržky (a tedy k ventilu) často velkým oříškem. Tehdy je nutné nádržku kompletně demontovat, často velmi složitě – pod keramickou nádržkou se uvolní šrouby, ta se poté celá nazvedne, aby bylo možné uvolnit plastovou matku umístěnou vespod.

Další postup spočívá opět v důkladných kontrolách a vyčištění, a to především ventilu, jehož vyjmutí bude ve většině případech řešeno na základě šroubovacího systému.

Když je vše naopak - voda vůbec neteče

Ne vždy však domácnosti trápí protékající záchod. Situace může být zcela opačná, tedy že voda do nádržky neteče. Velkým činitelem jsou v takovém případě opět nečistoty, které můžou zanést napouštěcí ventil, je tedy nutné ho vyčistit, samozřejmě za předpokladu, že uzavřete přívod vody k WC.

Půjdete-li kupovat jakoukoliv součástku do splachovacího systému, vezměte si tu poškozenou s sebou, nebo si ji minimálně vyfoťte do mobilního telefonu. Existuje totiž spousta druhů, a tak by se mohlo stát, že i takové obyčejné gumové těsnění nebude sedět, byť se v prodejně zdálo, že je to přesně takové, co potřebujete. Protékající záchod můžete vyřešit během pár minut (kontrolou a propláchnutím součástí systému), nebo bude vyžadovat časově i finančně náročnější zásah. Vždy se však jakákoliv varianta vyplatí více, než zbytečné plýtvání vodou, případně snížení komfortu užívání neustálým zavíráním přívodu vody.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...