Jak uspořádat malou koupelnu, aby byla útulná a pohodlná

Jak uspořádat malou koupelnu, aby byla útulná a pohodlná

Stavíte nebo rekonstruujete malou koupelnu? Nemějte obavy, nejste jediní. Běžně se s nimi setkáte v bytech, stejně jako v menších domech. Mnozí bytoví designéři a architekti se s problematikou malých koupelen už museli vypořádat a našli funkční řešení. Rozhodli jsme se sepsat zásadní body při jejich stavbě či renovaci. Pokud je dodržíte, budete se v koupelně cítit pohodlně a její menší rozměry vás nebudou nijak limitovat.

Vana, nebo sprchový kout?

Než se pustíte do návrhu malé koupeny, dobře si rozmyslete, chcete-li v ní mít vanu, nebo sprchový kout. Zhodnoťte výhody a nevýhody obou variant, jednoznačná univerzální odpověď, co je lepší, totiž neexistuje. Oblíbeným řešením do malých koupelen jsou sprchové kouty bez vaničky, které do menšího prostoru skvěle zapadnou. Odtok vody je zajištěn kvalitními podlahovými žlaby, které dobře vypadají a snadno se udržují.

Koupelnový nábytek do malé koupelny

Dejte přednost většímu počtu menších skříněk a poliček než jedné velké skříni. V malých koupelnách není mnoho místa, je proto potřeba ho pečlivě hledat. Nábytek hlavně nesmí při vašem pohybu překážet. Z tohoto hlediska jsou nejvhodnější skříňky či poličky přímo pod umyvadlo.
Využijete volný prostor pod umyvadlem a veškeré potřebné pomůcky a prostředky budete mít hned po ruce. Rozhodně nemusíte volit uzavřené skříně, které zaplní celou koupelnu. Stále častěji se využívají polootevřené poličky pod umyvadlo.

Do malé koupelny budete potřebovat zrcadla

Nebojte se nábytku do výšky

Na nábytek do výšky se při návrhu nové koupelny často zapomíná. Do malých koupelen je přitom přímo ideální. Skladovací prostor je třeba hledat i ve vyšších místech a jednoduché, hojně členěné úzké skříně, které vyniknou svojí výškou, tento požadavek snadno vyřeší. Můžete je postavit poblíž umyvadla či v blízkosti sprchového koutu a uskladnit v nich ručníky, osušky i potřeby, které nepoužíváte denně.

Zrcadla jsou pro malé koupelny důležitá

Každý bytový designér vám řekne, že do malých koupelen patří zrcadla. Nebojte se začlenit i větší počet zrcadel, vaší koupelně to jedině prospěje - opticky se rozšíří, prohloubí a také prosvětlí. Pokud potřebujete hodně odkládacího prostoru, využijte zrcadla a v jejich okolí nainstalujte poličky či skleněné police. Zrcadlo nad umyvadlem je samozřejmostí, další může být na jedné ze zdí nebo poblíž vany.

Dveře zbytečně omezí pohyb v koupelně

Při plánování nové koupelny si rozmyslete, jakým způsobem se do ní bude vcházet. Dveře se mnohdy opomíjí a až při realizaci si majitelé uvědomí, že udělali velkou chybu. Problém je především v případě, že se dveře otevírají dovnitř koupelny. Výrazně ji zmenšují, omezují pohyb a způsobují otloukání nábytku.

Při otevírání vně koupelny se tak výrazné problémy neprojevují. Existuje však jednoduché a stále vyhledávanější řešení – posuvné dveře. Jsou záchranou pro mnohé majitele malých koupelen, usnadní manipulaci i pohyb, jejich instalace je přitom velmi jednoduchá.

Při správném uspořádání bude i malá koupelna praktická

Používejte předstěnové instalační systémy

Použití závěsných toalet, bidetů či umyvadel je stále oblíbenější nejen v malých koupelnách. Používání předstěnových instalačních systémů je zárukou dodržení přesných připojovacích rozměrů i rychlosti a spolehlivosti montáže. Závěsné toalety koupelnu opticky rozšíří. Navíc vznikne volné místo pod mísou i umyvadlem.

Jedním z největších výrobců předstěnových instalačních systémů je česká firma Alcaplast. Podle něj se do nejmenších koupelen hodí systémy SLIM. Oblíbené jsou pro rekonstrukce, sádrokartonové příčky či bytová jádra. Pokud se majitel domu či bytu rozhodne pro použití předstěnových instalačních systémů, vybere si z celé škály provedení. Na trhu jsou typy systémů pro zazdívání, suchou instalaci, stejně jako speciální typy pro starší a imobilní s opěrnými držáky.

Návrh si vždy nakreslete

Máte představu, jak by vaše malá koupelna mohla ve výsledku vypadat? Svoji vizi přeneste na papír. Nepodceňujte rozměry a poměry stran a nábytku. Nebojte se kombinovat a experimentovat, vytvořte si několik návrhů a klidně si z papírů jednotlivé prvky vystřihněte a postupně je začleňujte do celkového návrhu. S jasnější představou navštivte koupelnové studio, kde vám s výběrem jednotlivých prvků pomohou a zpracují vám 3D návrh na počítači.

Při plánování koupelny zohledňujte své potřeby a požadavky a nezapomínejte na detaily. Kromě koupelnového nábytku je v malých koupelnách potřeba myslet
i na sanitární techniku, doplňky, dveře, ale také systémy odvětrávání či odtoky a žlaby. K návrhu vždy přistupujte komplexně, kromě vzhledu myslete i na praktičnost použití jednotlivých prvků.

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...