Jak vybrat kvalitní pračku?

Jak vybrat kvalitní pračku?

Bez automatické pračky už si dnes asi nedokážeme život představit. Naštěstí si ho ale ani představovat nemusíme. Na trhu totiž existuje obrovské množství praček, takže si najde tu pravou podle svých potřeb každý. Výběr kvalitní pračky chce ale každopádně svůj čas a nesmí se podcenit. Na jaké věci nesmíte zapomenout, na které je dobré se zaměřit a dát pozor? 

Základem je velikost pračky

Než vůbec začnete automatickou pračku vybírat, je potřeba si ujasnit, kde bude stát. Jestliže potřebujete pračku umístit do malého atypického prostoru, bude výběr samozřejmě omezenější, než kdyby kolem sebe měla z každé strany dva metry volno. Než tedy začnete vůbec přemýšlet o tom, kde a jak vybrat pračku, dobře si změřte prostor, do kterého produkt přijde, jen tak se vyhnete následným problémům s nedostatkem místa.

Velikost pračky nezávisí jen na prostoru, který máte k dispozici, ale také na tom, pro kolik lidí bude prát. Čím je buben pračky větší, tím více prádla na jednou logicky vypere. Početné rodiny by tedy měly volit větší přístroje, aby nemusely prát zbytečně často. Pro dvoučlennou domácnost naopak bude bohatě stačit pračka s kapacitou 4-6 kg, protože větší produkt by bylo obtížnější naplnit, a museli byste tak prát buďto s poloprázdným bubnem, nebo by intervaly mezi jednotlivými praními byly velice dlouhé.

Pro zjednodušení si uveďme následující čísla:

  • 1 - 2 osoby v domácnosti - optimální kapacita < 6 kg
  • 2 - 4 osoby v domácnosti - optimální kapacita 6 – 9 kg
  • 4 - 6 osob v domácnosti - optimální kapacita > 9 kg

Některé moderní pračky už obsahují dokonce i funkci, díky které rozpoznají, kolik kg prádla v ní je vloženo, a na základě toho samy zvolí ideální prací program.

Pračka s vrchním plněním X pračka s předním plněním

Berete při otázce, jak vybrat pračku, v potaz také její vzhled a manipulaci s ní? Pak se zamyslete, jestli je pro vás výhodnější pračka s vrchním nebo předním plněním. I když se to na první pohled může zdát jako nedůležitá věc, existují situace a chvíle, kdy správnou volbu velice oceníte.

Popřemýšlejte při nákupu pračky o tom, jestli budete chtít také sušičku, a jestli ano, kde bude stát. Je poměrně častým a oblíbeným jevem, že lidé sušičku staví pomocí mezikusu na pračku. To není nic proti ničemu, tedy pokud nemáte pračku s vrchním plněním. V otázce sušičky je ale třeba zmínit, že jsou dnes k dispozici už i kombinované stroje, tedy pračka se sušičkou v jednom.

Pračka s vrchním nebo předním plněním?

Naopak vrchní plnění oceníte ve chvíli, kdy máte například problémy se zády, a každé ohnutí vám činí potíže. Některým lidem tento způsob plnění vyhovuje také z toho důvodu, že pračka s vrchním plněním se zkrátka zavře, nejde do ní nijak vidět a vypadá tak úhledněji. Skla u praček s předním plněním mohou být totiž časem vlivem vodního kamene nevzhledná a zašlá. Existují také velmi úzké pračky s vrchním plněním, které jsou vhodné, pokud nemáte dost místa na klasickou pračku.

Pokud vás však nijak neomezuje prostor pro pračku ani váš zdravotní stav, je zcela na vás, které plnění zvolíte. Nelze říct, že jedno nebo druhé je obecně kvalitnější.

Jak vybrat kvalitní pračku, která je účinná a finančně výhodná?

Pokud si myslíte, že cena pračky je to jediné a poslední, co vám může ušetřit peníze, mýlíte se. Naopak, mnohdy dražší pračky vyjdou ve výsledku levněji, jelikož jsou často vybaveny tak, aby šetřily energii, jsou kvalitnější, méně poruchové a podobně. Z toho vyplývá, že se vám může velice snadno stát, že koupíte sice velmi levnou pračku, ale každé praní v ní bude pro váš rozpočet náročnější, než praní v jiné pračce, za kterou byste ale na začátku dali o pár stovek víc.

Výběr kvalitní pračky totiž velice závisí také na její energetické třídě. Obecně platí, že pokud nechcete na praní zbytečně prodělávat, měli byste zvolit pračku s energetickou třídou minimálně A. Ještě lepší jsou pračky tříd A+, A++, A+++ atd. Při koupi pračky je nutné zohlednit spotřebu vody a spotřebu elektrické energie. Moderním a kvalitním pračkám stačí spotřeba elektrické energie za jeden prací cyklus < 1 kW/h. Spotřeba vody by se pak neměla vyšplhat nad 50 l za jeden prací cyklus.

Důležitým měřítkem je také rychlost odstřeďování, tedy počet otáček. Pro běžného uživatele by mělo stačit maximálně 1000 – 1200 otáček. Více se pro běžné praní většinou nepoužívá. Co se týče účinnosti odstřeďování, sáhněte nejlépe po třídě A.

Jestli máte pračku klasicky v bytě, bude vás jistě zajímat také to, jak je hlučná. Pakliže nemáte zájem mít doma stroj, který bude rušit i sousedy, neměla by hlučnost přesáhnout 50 dB u praní a 70 dB u odstřeďování.

Jak vybrat pračku, která je připravena na vše?

Většina lidí od pračky dnes očekává perfektní služby. Tedy, aby vyprala opravu cokoli, a to kvalitně a šetrně. Řada moderních praček má proto nejrůznější funkce a programy, díky nimž je automatická pračka skutečně skvělým pomocníkem, který má řešení pro jakékoli skvrny i materiály. Nezapomeňte se při nákupu pračky pořádně informovat, jaké možnosti daný přístroj má.

Na trhu existují automatické pračky, které mají například speciální programy na praní peřin, ložního, dek, záclon, tenisek, sportovního oblečení. Mělo by jít každopádně také nastavit, jestli perete odolné či jemné tkaniny. Výhodné jsou také všelijaké expresní programy, které umožňují vyprat velmi rychle menší množství prádla. Neměl by také chybět program pro předpírku silně znečištěných oděvů, program pro čištění pračky, či velmi praktická funkce odložení začátku praní až o 24 hodin. Mnohé dámy ocení také programy usnadňující žehlení, které snižují mačkání prádla. Majitelé domácích mazlíčků pak rádi zvolí pračku, která disponuje funkcí odstranění zvířecích chlupů. Pokud toužíte po velmi tiché pračce, vybírejte takovou, která má funkci automatické rozložení náplně, což při odstřeďování snižuje hluk a zvyšuje stabilitu. Dále existují například pračky, které jsou určeny speciálně pro alergiky. Tyto pračky ničí až 99% bakterií, virů a alergenů. Je tedy pouze a jenom na vašich představách, přáních a požadavcích, jaké programy využijete a jaké budete od vaší nové pračky očekávat.

Další otázkou je také ovládání pračky. Prohlédněte si tedy už v obchodě, jestli vám daný způsob ovládání pračky vyhovuje a je pro vás srozumitelný. Ne každému totiž vyhovuje to samé, a proto se na pračkách setkáváme s velkou spoustou ovládacích panelů. Vzhledem k tomu, že budete prát možná i několikrát týdně, měla by pro vás být manipulace s pračkou od začátku snadná, rychlá, srozumitelná a příjemná.
Výběr kvalitní pračky byste tedy neměli podcenit. Jak vidíte, existuje spousta věcí, na které je potřeba dát si pozor.

K pračce se musí hodit i jiné ovládací prvky

Pokud jste vždy snili o moderní designové koupelně, kterou budete mít vyladěnou do posledního detailu, pračka s přehledným a moderním ovládacím panelem je jen začátek. Sladit můžete i zbytek spotřebičů a doplňků, určitě vás zaujmou také vysoce kvalitní ovládací tlačítka pro WC od firmy Alcaplast z Břeclavi. Specializuje se také na podlahové žlaby nebo předstěnové systémy.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

6 tipů, jak využít dešťovou vodu doma i na zahradě

Ať už zachycujete dešťovou vodu do retenčních nádrží, nebo ji jednoduše svádíte z okapů do plastových sudů, využívejte její potenciál na maximum. Dešťová voda se nejčastěji používá k zalévání zahrady, možností ...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...