Jak vybrat kvalitní pračku?

Jak vybrat kvalitní pračku?

Bez automatické pračky už si dnes asi nedokážeme život představit. Naštěstí si ho ale ani představovat nemusíme. Na trhu totiž existuje obrovské množství praček, takže si najde tu pravou podle svých potřeb každý. Výběr kvalitní pračky chce ale každopádně svůj čas a nesmí se podcenit. Na jaké věci nesmíte zapomenout, na které je dobré se zaměřit a dát pozor? 

Základem je velikost pračky

Než vůbec začnete automatickou pračku vybírat, je potřeba si ujasnit, kde bude stát. Jestliže potřebujete pračku umístit do malého atypického prostoru, bude výběr samozřejmě omezenější, než kdyby kolem sebe měla z každé strany dva metry volno. Než tedy začnete vůbec přemýšlet o tom, kde a jak vybrat pračku, dobře si změřte prostor, do kterého produkt přijde, jen tak se vyhnete následným problémům s nedostatkem místa.

Velikost pračky nezávisí jen na prostoru, který máte k dispozici, ale také na tom, pro kolik lidí bude prát. Čím je buben pračky větší, tím více prádla na jednou logicky vypere. Početné rodiny by tedy měly volit větší přístroje, aby nemusely prát zbytečně často. Pro dvoučlennou domácnost naopak bude bohatě stačit pračka s kapacitou 4-6 kg, protože větší produkt by bylo obtížnější naplnit, a museli byste tak prát buďto s poloprázdným bubnem, nebo by intervaly mezi jednotlivými praními byly velice dlouhé.

Pro zjednodušení si uveďme následující čísla:

  • 1 - 2 osoby v domácnosti - optimální kapacita < 6 kg
  • 2 - 4 osoby v domácnosti - optimální kapacita 6 – 9 kg
  • 4 - 6 osob v domácnosti - optimální kapacita > 9 kg

Některé moderní pračky už obsahují dokonce i funkci, díky které rozpoznají, kolik kg prádla v ní je vloženo, a na základě toho samy zvolí ideální prací program.

Pračka s vrchním plněním X pračka s předním plněním

Berete při otázce, jak vybrat pračku, v potaz také její vzhled a manipulaci s ní? Pak se zamyslete, jestli je pro vás výhodnější pračka s vrchním nebo předním plněním. I když se to na první pohled může zdát jako nedůležitá věc, existují situace a chvíle, kdy správnou volbu velice oceníte.

Popřemýšlejte při nákupu pračky o tom, jestli budete chtít také sušičku, a jestli ano, kde bude stát. Je poměrně častým a oblíbeným jevem, že lidé sušičku staví pomocí mezikusu na pračku. To není nic proti ničemu, tedy pokud nemáte pračku s vrchním plněním. V otázce sušičky je ale třeba zmínit, že jsou dnes k dispozici už i kombinované stroje, tedy pračka se sušičkou v jednom.

Pračka s vrchním nebo předním plněním?

Naopak vrchní plnění oceníte ve chvíli, kdy máte například problémy se zády, a každé ohnutí vám činí potíže. Některým lidem tento způsob plnění vyhovuje také z toho důvodu, že pračka s vrchním plněním se zkrátka zavře, nejde do ní nijak vidět a vypadá tak úhledněji. Skla u praček s předním plněním mohou být totiž časem vlivem vodního kamene nevzhledná a zašlá. Existují také velmi úzké pračky s vrchním plněním, které jsou vhodné, pokud nemáte dost místa na klasickou pračku.

Pokud vás však nijak neomezuje prostor pro pračku ani váš zdravotní stav, je zcela na vás, které plnění zvolíte. Nelze říct, že jedno nebo druhé je obecně kvalitnější.

Jak vybrat kvalitní pračku, která je účinná a finančně výhodná?

Pokud si myslíte, že cena pračky je to jediné a poslední, co vám může ušetřit peníze, mýlíte se. Naopak, mnohdy dražší pračky vyjdou ve výsledku levněji, jelikož jsou často vybaveny tak, aby šetřily energii, jsou kvalitnější, méně poruchové a podobně. Z toho vyplývá, že se vám může velice snadno stát, že koupíte sice velmi levnou pračku, ale každé praní v ní bude pro váš rozpočet náročnější, než praní v jiné pračce, za kterou byste ale na začátku dali o pár stovek víc.

Výběr kvalitní pračky totiž velice závisí také na její energetické třídě. Obecně platí, že pokud nechcete na praní zbytečně prodělávat, měli byste zvolit pračku s energetickou třídou minimálně A. Ještě lepší jsou pračky tříd A+, A++, A+++ atd. Při koupi pračky je nutné zohlednit spotřebu vody a spotřebu elektrické energie. Moderním a kvalitním pračkám stačí spotřeba elektrické energie za jeden prací cyklus < 1 kW/h. Spotřeba vody by se pak neměla vyšplhat nad 50 l za jeden prací cyklus.

Důležitým měřítkem je také rychlost odstřeďování, tedy počet otáček. Pro běžného uživatele by mělo stačit maximálně 1000 – 1200 otáček. Více se pro běžné praní většinou nepoužívá. Co se týče účinnosti odstřeďování, sáhněte nejlépe po třídě A.

Jestli máte pračku klasicky v bytě, bude vás jistě zajímat také to, jak je hlučná. Pakliže nemáte zájem mít doma stroj, který bude rušit i sousedy, neměla by hlučnost přesáhnout 50 dB u praní a 70 dB u odstřeďování.

Jak vybrat pračku, která je připravena na vše?

Většina lidí od pračky dnes očekává perfektní služby. Tedy, aby vyprala opravu cokoli, a to kvalitně a šetrně. Řada moderních praček má proto nejrůznější funkce a programy, díky nimž je automatická pračka skutečně skvělým pomocníkem, který má řešení pro jakékoli skvrny i materiály. Nezapomeňte se při nákupu pračky pořádně informovat, jaké možnosti daný přístroj má.

Na trhu existují automatické pračky, které mají například speciální programy na praní peřin, ložního, dek, záclon, tenisek, sportovního oblečení. Mělo by jít každopádně také nastavit, jestli perete odolné či jemné tkaniny. Výhodné jsou také všelijaké expresní programy, které umožňují vyprat velmi rychle menší množství prádla. Neměl by také chybět program pro předpírku silně znečištěných oděvů, program pro čištění pračky, či velmi praktická funkce odložení začátku praní až o 24 hodin. Mnohé dámy ocení také programy usnadňující žehlení, které snižují mačkání prádla. Majitelé domácích mazlíčků pak rádi zvolí pračku, která disponuje funkcí odstranění zvířecích chlupů. Pokud toužíte po velmi tiché pračce, vybírejte takovou, která má funkci automatické rozložení náplně, což při odstřeďování snižuje hluk a zvyšuje stabilitu. Dále existují například pračky, které jsou určeny speciálně pro alergiky. Tyto pračky ničí až 99% bakterií, virů a alergenů. Je tedy pouze a jenom na vašich představách, přáních a požadavcích, jaké programy využijete a jaké budete od vaší nové pračky očekávat.

Další otázkou je také ovládání pračky. Prohlédněte si tedy už v obchodě, jestli vám daný způsob ovládání pračky vyhovuje a je pro vás srozumitelný. Ne každému totiž vyhovuje to samé, a proto se na pračkách setkáváme s velkou spoustou ovládacích panelů. Vzhledem k tomu, že budete prát možná i několikrát týdně, měla by pro vás být manipulace s pračkou od začátku snadná, rychlá, srozumitelná a příjemná.
Výběr kvalitní pračky byste tedy neměli podcenit. Jak vidíte, existuje spousta věcí, na které je potřeba dát si pozor.

K pračce se musí hodit i jiné ovládací prvky

Pokud jste vždy snili o moderní designové koupelně, kterou budete mít vyladěnou do posledního detailu, pračka s přehledným a moderním ovládacím panelem je jen začátek. Sladit můžete i zbytek spotřebičů a doplňků, určitě vás zaujmou také vysoce kvalitní ovládací tlačítka pro WC od firmy Alcaplast z Břeclavi. Specializuje se také na podlahové žlaby nebo předstěnové systémy.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Hadička napouštěcího ventilu po letech není tak ohebná jako na videu. Pohodlněji se ventil vyndá, když hadičku...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Já si tu barvu taky zamilovala, viděla jsem jednou reklamu na internetu, že jí někdo ze sl...

Rozkládací pohovka vs. vyklápěcí postel. Co vybrat?

Dobrý den, kvůli omezenému prostoru v bytě řešíme jak s postelí, takže rozmýšlíme, ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Rozumím vám, ale zas co jsme natrefili na personál my, tak byli zkušení a dost nám pomohl...
Zobrazit všechna témata

Podzim/zima 2023: Nové trendy v designu koupelen

Na podzim a zimu přináší rok 2023 přináší interiérový design koupelen nové trendy, o které se s vámi chceme podělit. Zdůrazňují přírodní krásu, moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na trendy, které s...

Územní plan – jak se v něm zorientovat?

Povinnost zpracovat územní plán pro celé správní území obce má každá obec v ČR. Jedná se o hlavní koncepční a strategický dokument zajišťující logický a udržitelný rozvoj obce. Územní plán je vždy závazný a je ...

Proč si pořídit dílenský vozík a jak vybrat ten správný

Je pro vás dílna místem, kde trávíte většinu svého volného času? Pak je důležité, aby byla dobře organizovaná a vybavená vhodným nábytkem, který usnadní práci. Mezi takový nábytek patří i dílenský vozík. Ten mů...

Byt

Jak vybrat župan a správně ho prát

Jak trávíte zimní večery? My se přiznáme – rádi si užíváme teplo domova u krbu, v županu a s horkým čajem v ruce. Na župany nedáme dopustit. Některé příjemně hřejí, jiné zase díky savosti materiálu poslouží skv...

Alternativy k posypové soli: Šetrnější cesty k zimní údržbě

Zima přináší kromě radosti z krásné sněhové pokrývky také nepříjemné povinnosti spojené s údržbou chodníků. Tradiční posypová sůl, ačkoliv funguje skvěle, s sebou nese i řadu nevýhod. V tomto článku se zaměříme...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Elektřina prudce zdraží. Nebo ne?

Vláda tvrdila, že elektřina bude zlevňovat. Dodavatelé tvrdili, že cena elektřiny půjde dolů. A najednou lidem začínají přicházet rozpisy záloh na příští rok a cena elektřiny je na nich často mnohem vyšší! Jak ...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...