Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry

Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry

Rádi byste si po náročném dni užili příjemnou sprchu, díky které si odpočinete a uvolníte své tělo? Pak si na výběru hlavice a sprchové baterie dejte opravdu záležet. Na trhu narazíte na nespočet typů sprch v různých cenových kategoriích, které se liší způsobem regulace, počtem trysek i jejich kombinací a dalšími funkcemi, které mají velký vliv na komfort. Přečtěte si, jak vybrat kvalitní sprchu i baterii a na jaké důležité parametry se zaměřit.

Sprchový set s hlavovou sprchou pro maximální pohodlí

Chcete si pořídit jednoduchou ruční hlavici, nebo upřednostníte sprchový set, který je vybavený i hlavovou sprchou? To je jedna z otázek, na které si budete muset odpovědět hned na začátku výběru nové sprchy. Sprchy skládající se z baterie a ruční hlavice patří k těm levnějším. I s nimi může být sprchování zážitkem, o to důležitější je však výběr kvalitní hlavice s mnoha tryskami a několika programy. Na stěnu se montuje dostatečně vysoká svislá tyč, na kterou se ruční sprcha upevňuje. Částečně tak plní funkci sprchy hlavové.

Sprchové sety vybavené hlavovou sprchou jsou ale mnohem variabilnější. Sami se rozhodnete, kdy pro sprchování použijete ruční sprchu, a kdy na sebe necháte dopadat kapky vody z vrchu. Hlavové sprchy jsou zpravidla rozměrnější než ty ruční a mají i více trysek, takže je zážitek ze sprchování o poznání lepší. Voda bude na tělo dopadat přímo shora a postará se o dokonalé vymytí šamponu z vlasů, stejně tak o příjemnou masáž hlavy i těla. Některé modely sprchových setů umožňují současně tryskání jak hlavové, tak ruční sprchy. Samostatnou kategorii pak tvoří podomítkové hlavové sprchy, které jsou oblíbené v moderních minimalisticky laděných koupelnách.

Výběr sprchové baterie podle technologie

V druhé řadě se musíte rozhodnout pro konkrétní typ sprchové baterie podle používané technologie. S kohoutkovými bateriemi se ve sprchách v podstatě nesetkáte, snad jen s výjimkou koupelen v retro stylu. Standardně se využívají dva typy sprchových baterií – pákové a termostatické.

Páková sprchová baterie

U pákových baterií se proud vody a její teplota reguluje pomocí páky. Požadovaný proud vody nastavíte jednoduše, s teplotou je to však trochu složitější. Může chvíli trvat, než se vám podaří nastavit ideální teplotu vody, a tak jí spotřebujete více. Pákové baterie navíc nedisponují žádnými ochrannými mechanismy, které by zabraňovaly opaření.

Použití pákové sprchy může být zejména v domácnostech s malými dětmi problematické. Výhodou pákových sprch je cenová dostupnost a snadná opravitelnost. Při poruše stačí vyměnit kartuši za novou, která bývá levnější než u termostatických typů.

Termostatická sprchová baterie

Pokud jste ochotni do sprchové baterie investovat vyšší částku, sáhněte po termostatickém provedení. Baterie není vybavena pákou, ale speciální ovládací hlavicí, na které si přesně nastavíte požadovanou teplotu a proud vody. Termostatická sprchová baterie zabraňuje kolísání teplot, navíc u ní odpadají problémy se zdlouhavým nastavením ideální teploty. Voda o požadovaném proudu i teplotě začne z hlavice tryskat v podstatně ihned po zapnutí.

Termostatické sprchové baterie jsou ideální i do domácností s malými dětmi, protože jsou vybavené tepelnou pojistkou. Teplota vody nikdy nepřekročí nastavenou hranici. Pokud by došlo k přerušení dodávky studené vody, sprcha se okamžitě vypne. K opaření horkou vodou proto nemůže dojít.

Sprchové hlavice a volitelné proudy

Nedílnou součástí každé sprchy je sprchová hlavice. Standardně dostupné modely střední třídy jsou vybaveny třemi režimy tryskání – silným proudem vody pro vymývání šamponu, jemným masážním proudem vycházejícím z mnoha malých trysek a středním, případně úsporným režimem. Nejlevnější sprchové hlavice pak mohou mít třeba jen jeden sprchový program. Při výběru sprchové hlavice opět popřemýšlejte, jakou částku jste ochotni investovat a jakou míru variability vyžadujete.

Zmíněné tři volitelné programy jsou zlatým středem, který se vyplatí. Vyšší modelové řady disponují i pěti a více programy. Praxe však ukazuje, že naprostá většina uživatelů všechny dostupné režimy sprchy nevyužívá. Dodejme, že na rozdíl od sprchových baterií či setů můžete hlavici jednoduše odšroubovat a nahradit jinou. Pokud se po nějaké době používání rozhodnete pro komfortnější typ z vyšší modelové řady, na hadici jej snadno namontujete i dodatečně.

Pořiďte si podlahový žlab s dostatečným průtokem

Pokud plánujete rekonstrukci či výstavbu koupelny, nezapomeňte se zaměřit i na způsob odtoku vody. V moderních koupelnách se klasické vaničky nahrazují podlahovými žlaby nainstalovanými v podlaze. Takové řešení je esteticky přitažlivé a velmi praktické.

Se vzrůstající oblibou rozměrných sprch s mnoha tryskami a silnými proudy, které mají velký průtok, rostou i nároky na průtok podlahového žlabu. Aby se voda na podlaze nehromadila a odtekla co nejrychleji, pořiďte si podlahové žlaby s velkým průtokem a počítejte s dostatečnou rezervou. Například břeclavský výrobce Alcaplast vyvíjí kvalitní podlahové žlaby vhodné do malých i velkých koupelen. Tyto žlaby mají průtok zpravidla větší než 40 litrů za minutu, některé i více než 60 litrů za minutu. Díky tomu se voda odplaví velmi rychle i při použití výkonných sprchových setů s masivními hlavicemi.

Při výběru nového podlahového žlabu se zaměřte také na náročnost údržby. Většina žlabů standardně využívá jednu zápachovou uzávěru, která se hůře čistí a může způsobovat šíření zápachu. Zmiňovaný výrobce Alcaplast vyvinul inovativní podlahové žlaby s dvojitou zápachovou uzávěrou, u kterých se dají odtokové komory snadno vyčistit až po odpadní trubku. Díky zdvojené zápachové uzávěře se doba mezi údržbovým čištěním prodlužuje na dvojnásobek.

Sprcha je ústředním bodem většiny koupelen a zpravidla bývá využívána častěji než vana. Výběr kvalitní a pohodlné sprchy tak nepodceňujte ani v případě, máte-li v koupelně jak vanu, tak sprchu. S velkou pravděpodobností budete ve sprše trávit více času. Možnost snadného nastavení teploty pomocí termostatické hlavice oceníte, stejně tak i bezproblémový odtok vody, o který se postará kvalitní podlahový žlab.Diskuse k článku

 • Petr

  14:09 29. 7. 2022 0
  Zdravím, v jiném článku jsem četl o rozteči, že jsou rozdíly. Nevíte, jak ji změřit?
  • Redakce Chytré bydlení

   12:48 3. 8. 2022 0
   Dobrý den, rozteč je nejčastěji 150 mm, řidčeji 100 mm. Jde o vzdálenost mezi trubkami ve stěně. Změříte jednoduše jakýmkoliv metrem :)

Dobrý kontakt k tématu

5 tipů na moderní obývací stěny – inspirujte se!

Zařizujete nový obývací pokoj ve svém bytě? Obývací stěna může být dokonalým a jednoduchým řešením. Chce to al...

Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry

Dobrý den, rozteč je nejčastěji 150 mm, řidčeji 100 mm. Jde o vzdálenost mezi trubkami ve stěně. Změříte jedno...

Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry

Zdravím, v jiném článku jsem četl o rozteči, že jsou rozdíly. Nevíte, jak ji změřit?

Tepelné čerpadlo, nebo elektrické vytápění?

Počet TČ je v roce 2017 skoro stejné jako v roce 2020, to je nedůvěryhodná informace, prosím o vysvětlení. Dě...

Cena plynu klesla, zaplatíte za něj letos méně? Záleží i na dodavateli

Nějak jsem si nevšiml, že by cena plynu klesala, tak možná loni v tuhle dobu ano, ale letos to naopak leze nah...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Ano umí, vždyť to jsem zmiňoval hnedka ve svém prvním příspěvku a je to v podstatě d�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

A vykupovat teda umí z FVE?

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Nejsem si ničeho konkrétního vědom. Mám za to, že se k nim může přihlásit kdokoliv a ...
Zobrazit všechna témata

Koupelna v industriálním stylu zaujme svou surovostí

Toužíte po koupelně, která zaujme na první pohled a vystoupí z davu? Pak vsaďte na industriální styl, který má své místo nejen v obývacích pokojích, kuchyních a pracovnách, ale právě i koupelnách či toaletách. ...

Jak vybrat pilový plátek do přímočaré pily

Přímočará pila patří mezi základní dílenské vybavení každého kutila i profesionálního řemeslníka. Pila vyniká svou univerzálností, protože se hodí na řezání nejrůznějších materiálů od dřeva přes plasty po kovy....

Bezpečnostní sklo: Kdy zvolit kalené, a kdy vrstvené

Výplně oken a dveří, skleněné obklady za kuchyňskou linkou nebo sprchové zástěny. To je nejčastější využití bezpečnostního skla v domácnosti, které zajistí ochranu před poraněním při poškození a případně i ochr...

Byt

Vybíráme postel z masivu: Zvolit dub, nebo jasan?

Kvalitně zhotovená postel z masivu vydrží i celý život. Pevnost a s tím související životnost ovlivňuje zejména výběr druhu dřeva, který určuje také finální vzhled postele. Pojďme se zaměřit na dřevo dubové a j...

Muzea a architektura - objevte to nejlepší z historie i současnosti

Muzea představují jedinečnou možnost, jak na vlastní oči spatřit něco, co už v běžném životě není možné vídat. Jsou tedy neopakovatelným návratem v čase do dob vašich babiček, či ještě daleko hlouběji do minulo...

Balkon jako ze škatulky: 6 tipů, jak jej proměnit v oázu klidu a pohody

Užíváte si letní pohodu na svém balkoně a přemýšlíte, jak jej ještě víc zútulnit? Přinášíme vám 6 tipů, jak z obyčejného balkonového prostoru vytvořit oázu klidu a odpočinku. Spoustu prostoru pro kreativní tvoř...

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválil senát. Máte na něj nárok?

Inflace stále roste a s tím i náklady na životní potřeby a bydlení. Vysoké ceny energií, potravin a všeho dalšího trápí mnohé rodiny. Stát přispěchal s jednorázovým příspěvkem pro rodiny s dětmi, který má alesp...

Rezavá voda z kohoutku – kde se bere, jak moc škodí a jak se jí zbavit

Někdo se s tím setkal jen výjimečně, jiný řeší tento problém opakovaně. Téměř ale nenajdete člověka, který by nevěděl, jak to vypadá, když z kohoutku teče rezavá voda. Kde se rez ve vodě bere? Co ji způsobuje? ...

Jak správně recyklovat žárovky a další světelné zdroje

Co uděláte s rozbitou žárovkou? Pokud ji bez přemýšlení odhodíte do odpadkového koše, životnímu prostředí ve většině případů příliš neprospějete. Nebyli byste však jediní, podle průzkumů recyklaci zdrojů světla...

Bez peněz nelze žít

V dnešním světě neobstojí nikdo, kdo nemá dostatečné množství peněz. Jistě, živořit se bez nich teoreticky nějak dá, ale o skutečném životě se bez finančních prostředků mluvit nedá.

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...