Jak vybrat osvětlení do koupelny, které podtrhne celkový vzhled místnosti

Jak vybrat osvětlení do koupelny, které podtrhne celkový vzhled místnosti

Pokud vás čeká realizace nové koupelny nebo rekonstrukce, nenechávejte výběr osvětlení až úplně nakonec. Svítidla jsou nedílnou součástí prostoru a zásadním způsobem ovlivní vzhled místnosti i komfort používání. Ve většině koupelen se navíc nenachází žádná okna, a tak osvětlení vytváří atmosféru nejen ve večerních a nočních hodinách, ale i během dne. Volbou většího počtu zdrojů světla budete schopni vytvořit různé scény od komorní po energickou.

Stropní osvětlení nesmí chybět v žádné místnosti

Základem každého interiérového prostoru je stropní osvětlení, které by mělo rovnoměrně prosvětlit co největší plochu místnosti. U malých koupelen si vystačíte s jedním centrálním světlem, v případě větších koupelen však zvolte zdrojů světla víc. Svůj účel skvěle splní bodová podhledová světla, která se dají nasměrovat tak, aby osvětlila požadovanou část koupelny.

Na trhu narazíte na stropní osvětlení v různých tvarech i velikostech. Do moderních minimalisticky laděných koupelen se hodí jednoduchá světla kulatého nebo čtvercového či obdélníkového tvaru, které na sebe nestrhnou pozornost.

Chcete-li naopak prostor ozvláštnit, zvolte moderní stropní světla dostupná v různých geometrických tvarech. Tento typ světel často vytváří zajímavé efekty lomu světla, a vnese do prostoru netradiční atmosféru. Hodí se zejména v kombinaci s kamennými obklady či imitacemi, na kterých vypadá lom světla obzvláště působivě. Zaměřte se také na výběr vhodné teploty světla. Pro stropní svítidla doporučujeme zvolit teplejší odstíny, které působí útulněji.

Nezapomeňte na koupelnové osvětlení u zrcadla

Se stropním osvětlením si v koupelně rozhodně nevystačíte. Velmi důležité je samostatné osvětlení zrcadla, které oceníte při líčení, oblékání i osobní hygieně. Zatímco u stropních svítidel můžete s teplotou světla experimentovat, v případě osvětlení zrcadla byste se měli přiblížit teplotě podobné dennímu světlu. Ideální jsou svítidla o teplotě 4000 K a více. Taková barva světla nejméně zkresluje, navíc vás nabije energií.

Osvětlení zrcadel lze realizovat různými způsoby. Na trhu jsou dostupná nástěnná svítidla určená přímo pro montáž nad zrcadlo. Vyrábí se v různých designech, například v podobě LED lišt, lamp s husím krkem, nástěnných panelů a podobně. Zvolte takové svítidlo, které vás při pohledu do zrcadla neoslní, naopak se rozptýlí po celé ploše.

Další variantou jsou zrcadla se zabudovanými svítidly. V současnosti se zrcadla s osvětlením vyrábí nejčastěji v kombinaci s LED pásky, které mohou být umístěny bud kolem zrcadla, nebo ze zadní strany. V případě zadního umístění bude světlo prostupovat přes transparentní část zrcadla a při pohledu do něj vás neoslní. Hledáte-li řešení s úložným prostorem, sáhněte po galerkách se zabudovaným osvětlením.

Osvětlení do koupelny musí odpovídat normám

Při výběru osvětlení vybírejte takové typy, které jsou určené do prostoru s vyšší vlhkostí. Zdroj světla musí být chráněný krytem a musí odpovídat požadovanému stupni krytí IP. Obecně platí, že čím blíže je svítidlo umístěné zdroji vody, tím musí být stupeň krytí vyšší.

Prostory v těsné blízkosti vany nebo sprchového koutu by měly mít stupeň krytí IP44, ve zbytku místnosti je třeba zvolit svítidla s IP21 a více. Pro použití v koupelnách jsou vhodné všechny typy zdrojů světla – žárovky, LED panely, zářivky i halogenová svítidla. Vzhledem k dlouhé životnosti a nízké spotřebě energie se stále častěji volí LED světla. Vyrábí se také jako žárovky s různými typy patic, a tak spolehlivě nahradí klasické typy žárovek.

Nehledejte vypínač. Pořiďte si osvětlení se senzorem

Také vám dělá problém najít vypínač, když se v noci probudíte nebo jste nad ránem ještě rozespalí? Pak si pořiďte stropní světla se senzorem, která se automaticky zapnou po vstupu do místnosti. Moderní designová svítidla se senzory se dají nastavit tak, aby se po nějaké době samy zhasly. Vypínač tak nemusíte hledat ani poté, co prostor koupelny opustíte.

Maximální komfort zajistí podsvícená splachovací tlačítka

V noci se nejčastěji vydáme do koupelny kvůli toaletě. V takovém případě je zbytečné rozsvěcovat hlavní zdroj osvětlení, protože by bylo silné světlo nepříjemné, navíc bychom se dostali do příliš bdělého stavu. Ať už máte toaletu v koupelně, nebo v samostatné místnosti, pořiďte si splachovací tlačítka s podsvícením. Jednak usnadní používání toalety a splachování, jednak vynikají vysokou estetickou hodnotou.

Splachovací tlačítka s podsvícením volí stále více designérů, kteří usilují jak o komfort, tak luxusní vzhled prostoru. Tlačítka s podsvícením naleznete například v nabídce břeclavského výrobce Alcaplast. Konkrétně se jedná o bezdotyková tlačítka NIGHT LIGHT, která zvítězila v prestižní designérské soutěži iF Design Award 2018.

Tlačítka vás nadchnou nepřebernými možnostmi nastavení

Protože jsou tlačítka vybavena RGB diodou, můžete si nastavit libovolný barevný odstín podsvícení a sladit jej se stylem své koupelny. Osvětlení se aktivuje při vstupu do místnosti pomocí infračerveného čidla. Tlačítka NIGHT LIGHT jsou bezdotyková, a tak se splachování spouští pouhým přiblížením ruky.

Tlačítka jsou programovatelná, a tak si může uživatel sám nastavit čas malého a velkého spláchnutí, intenzitu osvětlení, délku dosvitu a mnoho dalších parametrů. WC tlačítka jsou kompatibilní s mnoha typy předstěnových instalačních systémů od výrobce Alcaplast.

Podsvícení polic nebo vany navodí tu pravou atmosféru

Chcete pomocí osvětlení navodit atmosféru nebo třeba zvýraznit některé prvky a předměty? Zajímavým prvkem je osvětlení polic, koupelnové skříňky, stejně tak i vany nebo sprchového koutu. Doplňkové osvětlení se zpravidla řeší instalací LED pásků, které samozřejmě také musí odpovídat požadovanému stupni krytí IP. Moderní LED pásky se vyrábí z RGB diod a jsou dodávané s dálkovým ovladačem. Díky tomu si můžete vzhled přizpůsobit aktuální náladě a užít si pozitivní vlivy chromoterapie.

Osvětlení do koupelny vybírejte s ohledem na celkový styl prostoru. Upřednostněte větší počet zdrojů světla před jedním silným centrálním svítidlem. Díky tomu si upravíte aktuální scénu podle potřeby a navodíte tu pravou atmosféru. Kromě stropního svítidla a osvětlení zrcadla popřemýšlejte nad pořízením podsvícených bezdotykových tlačítek pro splachování nebo podsvícených doplňků, které jsou praktické a esteticky působivé.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Hadička napouštěcího ventilu po letech není tak ohebná jako na videu. Pohodlněji se ventil vyndá, když hadičku...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Já si tu barvu taky zamilovala, viděla jsem jednou reklamu na internetu, že jí někdo ze sl...

Rozkládací pohovka vs. vyklápěcí postel. Co vybrat?

Dobrý den, kvůli omezenému prostoru v bytě řešíme jak s postelí, takže rozmýšlíme, ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Rozumím vám, ale zas co jsme natrefili na personál my, tak byli zkušení a dost nám pomohl...
Zobrazit všechna témata

Podzim/zima 2023: Nové trendy v designu koupelen

Na podzim a zimu přináší rok 2023 přináší interiérový design koupelen nové trendy, o které se s vámi chceme podělit. Zdůrazňují přírodní krásu, moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na trendy, které s...

Územní plan – jak se v něm zorientovat?

Povinnost zpracovat územní plán pro celé správní území obce má každá obec v ČR. Jedná se o hlavní koncepční a strategický dokument zajišťující logický a udržitelný rozvoj obce. Územní plán je vždy závazný a je ...

Proč si pořídit dílenský vozík a jak vybrat ten správný

Je pro vás dílna místem, kde trávíte většinu svého volného času? Pak je důležité, aby byla dobře organizovaná a vybavená vhodným nábytkem, který usnadní práci. Mezi takový nábytek patří i dílenský vozík. Ten mů...

Byt

Jak vybrat župan a správně ho prát

Jak trávíte zimní večery? My se přiznáme – rádi si užíváme teplo domova u krbu, v županu a s horkým čajem v ruce. Na župany nedáme dopustit. Některé příjemně hřejí, jiné zase díky savosti materiálu poslouží skv...

Alternativy k posypové soli: Šetrnější cesty k zimní údržbě

Zima přináší kromě radosti z krásné sněhové pokrývky také nepříjemné povinnosti spojené s údržbou chodníků. Tradiční posypová sůl, ačkoliv funguje skvěle, s sebou nese i řadu nevýhod. V tomto článku se zaměříme...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Elektřina prudce zdraží. Nebo ne?

Vláda tvrdila, že elektřina bude zlevňovat. Dodavatelé tvrdili, že cena elektřiny půjde dolů. A najednou lidem začínají přicházet rozpisy záloh na příští rok a cena elektřiny je na nich často mnohem vyšší! Jak ...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...