Jak vybrat osvětlení do koupelny, které podtrhne celkový vzhled místnosti

Jak vybrat osvětlení do koupelny, které podtrhne celkový vzhled místnosti

Pokud vás čeká realizace nové koupelny nebo rekonstrukce, nenechávejte výběr osvětlení až úplně nakonec. Svítidla jsou nedílnou součástí prostoru a zásadním způsobem ovlivní vzhled místnosti i komfort používání. Ve většině koupelen se navíc nenachází žádná okna, a tak osvětlení vytváří atmosféru nejen ve večerních a nočních hodinách, ale i během dne. Volbou většího počtu zdrojů světla budete schopni vytvořit různé scény od komorní po energickou.

Stropní osvětlení nesmí chybět v žádné místnosti

Základem každého interiérového prostoru je stropní osvětlení, které by mělo rovnoměrně prosvětlit co největší plochu místnosti. U malých koupelen si vystačíte s jedním centrálním světlem, v případě větších koupelen však zvolte zdrojů světla víc. Svůj účel skvěle splní bodová podhledová světla, která se dají nasměrovat tak, aby osvětlila požadovanou část koupelny.

Na trhu narazíte na stropní osvětlení v různých tvarech i velikostech. Do moderních minimalisticky laděných koupelen se hodí jednoduchá světla kulatého nebo čtvercového či obdélníkového tvaru, které na sebe nestrhnou pozornost.

Chcete-li naopak prostor ozvláštnit, zvolte moderní stropní světla dostupná v různých geometrických tvarech. Tento typ světel často vytváří zajímavé efekty lomu světla, a vnese do prostoru netradiční atmosféru. Hodí se zejména v kombinaci s kamennými obklady či imitacemi, na kterých vypadá lom světla obzvláště působivě. Zaměřte se také na výběr vhodné teploty světla. Pro stropní svítidla doporučujeme zvolit teplejší odstíny, které působí útulněji.

Nezapomeňte na koupelnové osvětlení u zrcadla

Se stropním osvětlením si v koupelně rozhodně nevystačíte. Velmi důležité je samostatné osvětlení zrcadla, které oceníte při líčení, oblékání i osobní hygieně. Zatímco u stropních svítidel můžete s teplotou světla experimentovat, v případě osvětlení zrcadla byste se měli přiblížit teplotě podobné dennímu světlu. Ideální jsou svítidla o teplotě 4000 K a více. Taková barva světla nejméně zkresluje, navíc vás nabije energií.

Osvětlení zrcadel lze realizovat různými způsoby. Na trhu jsou dostupná nástěnná svítidla určená přímo pro montáž nad zrcadlo. Vyrábí se v různých designech, například v podobě LED lišt, lamp s husím krkem, nástěnných panelů a podobně. Zvolte takové svítidlo, které vás při pohledu do zrcadla neoslní, naopak se rozptýlí po celé ploše.

Další variantou jsou zrcadla se zabudovanými svítidly. V současnosti se zrcadla s osvětlením vyrábí nejčastěji v kombinaci s LED pásky, které mohou být umístěny bud kolem zrcadla, nebo ze zadní strany. V případě zadního umístění bude světlo prostupovat přes transparentní část zrcadla a při pohledu do něj vás neoslní. Hledáte-li řešení s úložným prostorem, sáhněte po galerkách se zabudovaným osvětlením.

Osvětlení do koupelny musí odpovídat normám

Při výběru osvětlení vybírejte takové typy, které jsou určené do prostoru s vyšší vlhkostí. Zdroj světla musí být chráněný krytem a musí odpovídat požadovanému stupni krytí IP. Obecně platí, že čím blíže je svítidlo umístěné zdroji vody, tím musí být stupeň krytí vyšší.

Prostory v těsné blízkosti vany nebo sprchového koutu by měly mít stupeň krytí IP44, ve zbytku místnosti je třeba zvolit svítidla s IP21 a více. Pro použití v koupelnách jsou vhodné všechny typy zdrojů světla – žárovky, LED panely, zářivky i halogenová svítidla. Vzhledem k dlouhé životnosti a nízké spotřebě energie se stále častěji volí LED světla. Vyrábí se také jako žárovky s různými typy patic, a tak spolehlivě nahradí klasické typy žárovek.

Nehledejte vypínač. Pořiďte si osvětlení se senzorem

Také vám dělá problém najít vypínač, když se v noci probudíte nebo jste nad ránem ještě rozespalí? Pak si pořiďte stropní světla se senzorem, která se automaticky zapnou po vstupu do místnosti. Moderní designová svítidla se senzory se dají nastavit tak, aby se po nějaké době samy zhasly. Vypínač tak nemusíte hledat ani poté, co prostor koupelny opustíte.

Maximální komfort zajistí podsvícená splachovací tlačítka

V noci se nejčastěji vydáme do koupelny kvůli toaletě. V takovém případě je zbytečné rozsvěcovat hlavní zdroj osvětlení, protože by bylo silné světlo nepříjemné, navíc bychom se dostali do příliš bdělého stavu. Ať už máte toaletu v koupelně, nebo v samostatné místnosti, pořiďte si splachovací tlačítka s podsvícením. Jednak usnadní používání toalety a splachování, jednak vynikají vysokou estetickou hodnotou.

Splachovací tlačítka s podsvícením volí stále více designérů, kteří usilují jak o komfort, tak luxusní vzhled prostoru. Tlačítka s podsvícením naleznete například v nabídce břeclavského výrobce Alcaplast. Konkrétně se jedná o bezdotyková tlačítka NIGHT LIGHT, která zvítězila v prestižní designérské soutěži iF Design Award 2018.

Tlačítka vás nadchnou nepřebernými možnostmi nastavení

Protože jsou tlačítka vybavena RGB diodou, můžete si nastavit libovolný barevný odstín podsvícení a sladit jej se stylem své koupelny. Osvětlení se aktivuje při vstupu do místnosti pomocí infračerveného čidla. Tlačítka NIGHT LIGHT jsou bezdotyková, a tak se splachování spouští pouhým přiblížením ruky.

Tlačítka jsou programovatelná, a tak si může uživatel sám nastavit čas malého a velkého spláchnutí, intenzitu osvětlení, délku dosvitu a mnoho dalších parametrů. WC tlačítka jsou kompatibilní s mnoha typy předstěnových instalačních systémů od výrobce Alcaplast.

Podsvícení polic nebo vany navodí tu pravou atmosféru

Chcete pomocí osvětlení navodit atmosféru nebo třeba zvýraznit některé prvky a předměty? Zajímavým prvkem je osvětlení polic, koupelnové skříňky, stejně tak i vany nebo sprchového koutu. Doplňkové osvětlení se zpravidla řeší instalací LED pásků, které samozřejmě také musí odpovídat požadovanému stupni krytí IP. Moderní LED pásky se vyrábí z RGB diod a jsou dodávané s dálkovým ovladačem. Díky tomu si můžete vzhled přizpůsobit aktuální náladě a užít si pozitivní vlivy chromoterapie.

Osvětlení do koupelny vybírejte s ohledem na celkový styl prostoru. Upřednostněte větší počet zdrojů světla před jedním silným centrálním svítidlem. Díky tomu si upravíte aktuální scénu podle potřeby a navodíte tu pravou atmosféru. Kromě stropního svítidla a osvětlení zrcadla popřemýšlejte nad pořízením podsvícených bezdotykových tlačítek pro splachování nebo podsvícených doplňků, které jsou praktické a esteticky působivé.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...