Koupelna v podkroví – jak ji zařídit a na co si dát pozor

Koupelna v podkroví – jak ji zařídit a na co si dát pozor

Pokud plánujete výstavbu koupelny v podkroví, čeká vás skutečná výzva. Realizace podkrovních koupelen je totiž oříškem i pro profesionální bytové designéry. I když přináší spoustu výhod v čele s dostatkem přirozeného světla, vyžaduje celou řadou kompromisů. Rozmístění nábytku a sanitární techniky musíte přizpůsobit výšce stropu a zapomenout nesmíte ani na vhodnou pokládku podlahy. Jak si takový prostor nejlépe zařídit a na co si dát pozor?

Podkrovní koupelna může být skvostem vašeho bydlení

Plánujete-li rekonstrukci podkroví a máte v plánu zde vybudovat koupelnu, rozhodně vás od toho nechceme odrazovat, ba právě naopak. Pokud si s realizací dobře poradíte, bude nová koupelna tou nejkrásnější místností v celém domě. Se zkosenými stropy se střešními okny a přiznanými trámy se dá skutečně čarovat.

Při plánování takového prostoru však přestává platit vše, co by platilo v případě výstavby standardní koupelny. Rozmístění každého kusu nábytku i sanitární techniky musíte pečlivě promyslet. Špatné rozhodnutí nebude jen otázkou nepromyšlení designu, ale také funkčnosti. Uvědomíte si to ve chvíli, kdy se do hlavy praštíte o strop pokaždé, kdy budete vstávat z toalety nebo vany.

Koupelnové vybavení rozmístěte podle zkosených stěn

Pokud si myslíte, že je nejlepší umístit vanu, sprchový kout, umyvadlo či toaletu do míst, kde je strop nejvyšší, jste na omylu. Mnohaletá praxe designérů a přešlapy mnohých z nich potvrdily, že v místech, kde je strop nejvyšší, nemá být nic. Pohyb po celé místnosti totiž musí být pohodlný a bez potřeby se jakkoliv krčit či ohýbat.

Při plánování koupelny v podkroví začněte se zaplněním míst, kde je zkosení největší a prostoru je nejméně. Tato nenápadná zákoutí jsou ideální pro instalaci pračky či sušičky s předním plněním, do míst s nízkým stropem pak můžete umístit i nábytek a jiné úložné prostory. 

Pozor si dejte zejména při výběru vhodné pozice pro sprchový kout nebo vanu. Pod stropy s velkým úhlem zkosení je nikdy neumísťujte. Jednak se budete pravidelně bouchat do hlavy, jednak začnou stropy vzdálené jen kousek od vany či sprchového koutu brzy vlhnout a plesnivět.

podkrovní koupelna

Bezvaničkové provedení sprchového koutu je ideální

Pozor si dejte také na výběr sanitární techniky. Dáváte-li přednost vaně, vsaďte na volně stojící vany, které mohou být kdekoliv, třeba i uprostřed místnosti. Pokud si do nové podkrovní koupelny chcete pořídit sprchový kout, rozhodněte se pro moderní bezvaničkové provedení. Přístup do sprchy bude jednoduchý, díky absenci vaničky navíc ušetříte několik centimetrů na výšku.

Sprchové kouty bez vaničky musí mít zajištěný kvalitní a rychlý odtok s využitím podlahových žlabů. Na trhu je k dispozici nepřeberné množství různých typů, od klasických s perforovaným roštem přes modely s možností vložení dlažby az po speciální rohové typy. Zajímá vás, jaké různé designové podlahové žlaby se vyrábí? Nahlédněte například do aktuální nabídky českého výrobce ALCAPLAST, který se dodávkou zmińovaného sortimentu zabývá již řadu let.

Montáž sprchového koutu do zkosených částí koupelny pak bude vyžadovat individuální úpravu. Skleněnou zástěnu si budete muset nechat ve sklenářství zaříznout do požadovaného tvaru, nebo si můžete nechat vyrobit sprchový kout na míru, což se ale výrazně prodraží.

Řiďte se pravidly, které ukládá stavební zákon

Pokud se pustíte do realizace podkroví, nezapomeňte na to, že musí odpovídat přísným pravidlům stanoveným stavebním zákonem. V opačném případě vám nemusí být provedena kolaudace a vy budete muset provést dodatečné úpravy.

Podle normy ČSN 734301 by měly být místnosti v podkroví vysoké alespoň 230 cm, v místě zkosení pak alespoň 160 cm. Při stavbě koupelny v podkroví musíte zajistit i napojení na rozvody. Stupačka má být kvůli spádu odpadu vzdálená od toalety maximálně 1,5 metru.

Závěsné toalety podkrovním koupelnám sluší

Při výběru nové sanitární techniky do podkrovní koupelny se porozhlédněte po pestré nabídce závěsných toalet a bidetů, které jsou stále oblíbenější. Montují se s využitím předstěnových instalačních systémů, které zajistí bezpečně a pevné ukotvení. V případě závěsných toalet zůstává splachovací mechanismus skrytý ve zdi.

Pokud je ve vaší podkrovní koupelně v místě největšího zkosení strop velmi nízký, můžete tuto část oddělit sádrokartonovou deskou a do ní namontovat předstěnový instalační systém. Dosáhnete tak požadované minimální výšky stropu a prostor za deskou využijete k ukrytí splachovacího mechanismu toalety.

Malá koupelna v podkroví

Přirozené světlo: jedna z hlavních výhod koupelen v podkroví

Ačkoliv je realizace podkrovních koupelen náročná, přináší jejich uživatelům i celou řadu výhod. Jednou z nich je bezpochyby dostatek přirozeného světla. Koupelny v podkroví jsou téměř vždy doplněny střešními okny, přes které do místnosti proniká spousta denního světla. Pokud pod okna umístíte vanu, sprchový kout nebo umyvadlo, přes den nebudete muset umělý zdroj světla vůbec používat. V koupelně prosvětlené slunečními paprsky se budete cítit dobře. Velkou výhodou je také možnost rychlého okamžitého větrání, takže nároky na systém odvětrávání místnosti nejsou tak velké.

Vyrovnáte-li se se zkosenými stěnami a poradíte si s technickými náležitostmi a stavebními předpisy, pobyt v podkrovní koupelně si budete užívat každý den. Pokud si s rozmístěním nábytku a sanitární techniky nevíte rady, obraťte se na profesionální designéry. Investice se vám v podobě pohodlného bydlení vrátí velmi brzy.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...