Nejnovější trendy v obkladech pro rok 2019

Nejnovější trendy v obkladech pro rok 2019

Výběr obkladového materiálu je záležitostí individuálního vkusu a preferencí. Do jisté míry je však ovlivňován současnými trendy. Často si to ani neuvědomujeme, ale i v oblasti bytového designu jsme formováni okolím. Jaké trendy můžeme očekávat v roce 2019 u koupelnových obkladů? Nahlédli jsme do připravovaných katalogů výrobců a pročetli weby a blogy významných bytových designérů. Víme, co se na příští rok chystá.

Obklady v roce 2019 – touha experimentovat

Když se podíváte na návrhy nejnovějších obkladů do koupelen, jsou od sebe velmi odlišné, a přesto je něco spojuje – odvaha a touha experimentovat. V příštím roce můžete čekat odvážné modely a inovativní přístupy, které naruší stávající standardy a trendy. Některé budou minimalistické, jiné zase maximalistické. Často se bude pracovat s různými tvary a způsoby skládání. Pojďme si konkrétní trendy blíže představit.

Vzorované obklady

Trend vzorovaných obkladů se začíná ve světě designu objevovat už nějakou dobu. Na trhu seženete nepřeberné množství různých vzorů, které pracují s jednoduchými i složitými geometrickými obrazci. Mnohdy vychází z tradice lidových řemesel a kombinují květinové vzory či šachovnice. Přitažlivost vzorovaných obkladů nahrává spíše méně výrazným barevným odstínům, o to víc se pracuje s kontrastem.

Geometrie obklady

Obklady ve tvaru včelí plástve

Naznačili jsme, že svět obkladů bude v roce 2019 ve znamení experimentu a odvážných modelů. Obklady ve tvaru včelího plástu tuto skutečnost jasně dokládají. Bytoví designéři se zkrátka už nespokojí se čtvercem nebo obdélníkem, chtějí kombinovat a současně pracovat s tvary, které nějakým způsobem odkazují k přírodě a přirozenosti. Obkladačky ve tvaru šestiúhelníku, které jako celek připomínají včelí plástev, do tohoto konceptu perfektně zapadají.

Obklad - včelí plást

Výrazné barevné kombinace začínají být opět populární

V posledních letech rostla obliba koupelnových obkladů v temněších a komornějších barevných tónech. Přírodní tmavý kámen nebo černý či šedý jednolitý obklad byl podstatou mnoha moderních koupelen a na výrazně barevné obklady se téměř zapomnělo. Situace se však začíná postupně proměňovat, v koupelnových studiích objevíte řadu výrazně zbarvených obkladů a dlaždic. Oblíbená je také kombinace různých odstínů stejné barvy, která vytváří zajímavé přechodové efekty.

Sanitární technika jako součást obložení

Výběr obkladového materiálu společně se sanitární technikou je stále důležitější. Vzájemně se totiž musí doplňovat a nesmí si překážet. Skvělým příkladem jsou ovládací tlačítka pro splachování toalety, která jsou zabudovaná přímo ve zdi a stávají se součástí obkladu. Taková tlačítka pak mohou na design obložení přímo navazovat, nebo mohou vytvářet zajímavé kontrasty.

Český výrobce ovládacích tlačítek a předstěnových instalačních systémů ALCAPLAST nám potvrdil, že uživatelé mají stále větší zájem o závěsné toalety s tlačítky zabudovanými ve stěně. Klasické stojící WC s viditelnou splachovací nádržkou se do konceptu moderních koupelen už zkrátka nehodí.

Dlouhé a velmi úzké obklady

Další zajímavou inovací trendy koupelen jsou stěny obložené dlouhými a velmi úzkými obklady. Podobně jako v případě obkladů typu včelího plástu se zde pracuje s tvarem. Projevuje se výrazná touha bořit zažité konvence a novým netradičním uspořádáním jednotlivých dlaždic docílit kýženého „wow“ efektu. To se v tomto případě rozhodně podařilo. Doufáme, že na koupelny s dlouhými úzkými obklady budeme narážet stále častěji.

Široké obklady

Rybí šupina

U netradičních tvarů ještě chvíli zůstaneme. Obkladačky a dlaždice připomínající rybí šupiny se na trhu začaly prosazovat už v roce 2016. Jejich popularita však stále roste a s tím roste i nabídka na trhu. Dnes se nemusíte omezovat na stavební materiály v několika málo odstínech, obkladačky typu rybí šupiny jsou dostupné třeba i v kamenném či glazovaném provedení.

Podlahové žlaby s vložením dlažby brání rušivému dojmu

Krása jednoduchých geometrických tvarů spočívá v neustálém pravidelném opakování. Harmonii obkladu či dlažby však snadno naruší velký stavební prvek, který pravidelnost zbytečně rozbíjí a odvádí pozornost. Proto se na trhu začaly objevovat speciální podlahové žlaby s vložením dlažby, které zajistí plynulou návaznost a zabrání rušivém dojmu. Tento typ žlabů je především v současných trendy koupelnách ideální alternativou ke klasickým perforovaným roštům, které se pro žlaby používají nejčastěji.

Přírodní materiály nevyjdou z módy

Doteď jsme se bavili jen o inovacích, proměnách, boření konvencí a nových přístupech. Pokud bychom měli v oblasti koupelnového designu vybrat největší stálici, která snad nikdy nevyjde z módy, bez váhání volíme přírodní materiály. Jsou oblíbené v každé době a i když se oblíbenost konkrétních materiálů, tvarů i odstínů proměňuje v čase, honosný vzhled si zachovají vždy. Nezáleží na tom, sáhnete-li po temné břidlici, nebo monumentálním mramoru. Kámen se hodí do všech koupelen – moderních, klasických i rustikálních.

Kámen obklad

Jak se vám trendy v obkládání koupelen na rok 2019 líbí? Nám velice. Oceňujeme především snahu přijít s něčím novým a nebát se bořit zažité konvence a tradiční postupy. Pokud budete v nadcházejícím roce realizovat novou koupelnu, nebo rekonstruovat tu starou, těmito trendy se rozhodně inspirujte.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...