Největší chyby při přestavbě koupelny

Největší chyby při přestavbě koupelny

Rozhodli jste se po letech provést rekonstrukci své koupelny a vytvořit z ní konečně příjemné a útulné místo pro relaxaci? Sepsali jsme pro vás nejčastější chyby, kterých se majitelé koupelen při rekonstrukcích dopouštějí, aniž by si uvědomili, že dělají něco špatně. To však odhalí až po dokončení přestavby, kdy je už zpravidla pozdě. Díky nám se častým chybám vyvarujete a užijete si kvalitní a funkční koupelnu bez jakýchkoliv problémů.

Při rekonstrukci koupelny přemýšlejte vždy z dlouhodobého hlediska

Koupelnové řešení, pro které se rozhodnete, vám má sloužit pro řadu let, špatná volba se často vymstí a znepříjemní vám život. Jednotlivé koupelnové prvky a sanitární techniku vybírejte vždy s ohledem na kvalitu provedení a praktické využití. Nezapomínejte ani na pečlivý výběr prvků, které nemusí být na první pohled vždy viditelné, ať už jde o sifony, odtoky či větrací mřížky.

Špatný výběr barev

Pokud se majitelé koupelen pustí do jejich rekonstrukcí, obvykle touží po totální proměně. Experimentují, mění umístění jednotlivých koupelnových prvků a volí jiné barvy. Chtějí se oprostit od minulosti, snaží se proto vytvořit diametrálně odlišný vzhled. Původní světlou koupelnu často přestavují do tmavých odstínů. Taková změna je však ve většině případů spíše na škodu. Koupelna je ve většině případů malá a jen málo osvětlená, je proto třeba ji opticky rozšířit a rozjasnit co nejvíce to jde. Toho se docílí právě volbou světlejších odstínů v kombinaci s větším počtem zrcadel. Tmavší odstíny volte naopak při výběru podlahy. Na bílé, béžové či jiné světlé barvě půjde vidět každé smítko nebo vlas.

Správný výběr barev koupelnu oživí

Moderní neznamená vždy praktické

Netradiční tvary, povrchové úpravy či atypické materiály. Při rekonstrukci koupelny je velmi často silná tendence podřizovat vzhled vůči praktičnosti využití a pořizovat právě rádoby moderní koupelnové prvky. Je ale třeba si uvědomit, že většina moderních výstřelků je z hlediska dlouhodobého používání nepraktická.

Ačkoliv mohou složité eliptické tvary působit zajímavě, obvykle zbytečně ubírají prostor v malé místnosti a špatně se udržují. To se týká umyvadel, toalet, sprchových koutů, a především van. Při pořizování vybavení do koupelny přemýšlejte na prvním místě o náročnosti údržby a jejím praktickém využití. Estetiku, ačkoliv je důležitá, přesuňte až na druhé místo.

Pozor na kvalitu sanitární techniky

Pokud chcete, aby vám nová koupelna dobře sloužila po mnoho let, vybírejte sanitární techniku a jednotlivá zařízení koupelny s ohledem na kvalitu. Odborníci ze společnosti Alcaplast, největšího českého výrobce sanitární techniky, upozorňují, že volba levných produktů bez patřičných certifikátů si svou daň vybere velmi brzy.

Nejlevnější sanitární technika je vyrobena z materiálu nízké jakosti, často začne rychle měnit svůj vzhled i vlastnosti. Nejhorší kousky poznáte rychle, už na první pohled lacině vypadající keramika křehne, může popraskat nebo začít protékat. Odborníci proto dodávají, že i cenově dostupné zařízení koupelen může být kvalitní, ale je nutné vybírat osvědčené produkty, na které je poskytována několikaletá záruka.

Sifony, ventily či odvodnění

Nejčastěji se při rekonstrukci koupelen chybuje při výběru prvků, které nejsou na první pohled viditelné. To se týká především napouštěcích a vypouštěcích ventilů, sifonů či odvodnění. Tyto prvky mají velký vliv na funkčnost celé koupelny. Měli byste proto vybírat pouze z těch, které byly vyrobeny z odolných materiálů a zkonstruovány tak, aby se snadno čistily a zabraňovaly ucpávání.
Vyberete-li osvědčený sifon vyšší kvality, nebudete jej muset měnit po mnoho let, a navíc zamezíte častému zanesení odpadu. Vždy ho vybírejte podle konkrétního použití. Uvědomte si, že jsou konstrukční rozdíly mezi sifony vaničkovými, pračkovými, dřezovými, umyvadlovými nebo pisoárovými a bidetovými.

Odvětrávání koupelny

V koupelně se hromadí vlhký teplý vzduch, který musí z prostoru koupelny odcházet. Pokud při přestavbě koupelny podceníte odvětrávací systém, brzy se budete potýkat se vzniklými zdraví škodlivými plísněmi, jejichž odstranění bývá složité. Dnes je na trhu k dispozici mnoho systémů odvětrávání, které zajistí rychlé odsátí vlhkého vzduchu a zabrání tvoření plísní. Větrací systém se umísťuje zpravidla v horních částech místnosti a zakrývá se speciálními větracími mřížkami. Díky tomu odvětrávání nenarušuje celistvý vzhled koupelny.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...