Pomůcky pro invalidy do koupelny zařídí místnost bez bez hendikepu

Pomůcky pro invalidy do koupelny zařídí místnost bez bez hendikepu

Koupelna a kuchyň mají nálepku nejrizikovějších místností domova. V koupelně se bez madel postupem času neobejde nikdo a ještě obtížněji se tam pohybuje osobám s pohybovým omezením. Existují však pomůcky do koupelny pro invalidy, které i lidem s hendikepem zpříjemní každodenní hygienu. Kde jinde než doma by se lidé měli cítit příjemně.


Bydlení bez bariér se stává aktuálním tématem také pro seniory. Omezená pohyblivost postupně začíná ztěžovat běžné činnosti. Mějte proto vše po ruce a usnadněte si všechny činnosti.

Pohodlný přístup a pomůcky pro invalidy do koupelny

Úprava koupelny začíná hned u dveří. Vchod bez vysokého prahu by měl být dostatečně široký, aby se do něj vešla nejen osoba na invalidním vozíku, ale bez zbytečných manévrů i lidé, kterým dodávají oporu berle. Obvyklých 60 centimetrů k pohodlnému vstupu nestačí, proto se vchod rozšiřuje o 20 centimetrů.
Prahy nahrazují pozvolné přechodové lišty. Není třeba vysoko zvedat nohy a nerozí zakopnutí. Vedle vstupu je možno nainstalovat madla ve výšce, která invalidní osobě vyhovuje.

Minimalizace rizika

V koupelnách najdete spoustu věcí a vybavení, častokrát ale zbytečně. Riziko představují ostré hrany, které jsou při pádu velmi nebezpečné, stejně jako příliš mnoho věcí na podlaze. Dostatečný prostor znamená pohodlí při hygieně a oblékání.

Protiskluzová podlaha do koupelny

Osoby s omezenou schopností pohybu mají specifické požadavky na podlahu v koupelně. Zvláštní nároky na podlahy vyžadují lidé slabozrací a nevidomí. V nabídce dlažby slouží k vhodnému výběru hodnota protiskluzovosti, která se řídí požadavky stanovenými v normách. Jako zákazník se zorientujete podle symbolů na obalech: otiskluzovost vyjadřuje symbol chodidla.

Už položenou dlažbu, která přestala vyhovovat, je možno upravit pomocí protiskluzových prvků. Díky nim nebude docházet k uklouznutí nebo jen pouhé nejistotě při pohybu. Výhodu představuje podlahové vytápění, díky němuž povrch chleji schne.

Pomůcky pro invalidy do koupelny

Pro dodatečné vylepšení slouží převážně samolepící prvky: dlaždice a pásy s hrubým povrchem.

Kromě klasické dlažby se dají dodatečné protiskluzové prvky aplikovat na vinylové, laminátové nebo korkové podlahy.

Praktické pomůcky pro invalidy do koupelny

Pro usnadnění očisty těla existuje mnoho pomůcek denní potřeby, o jejich existenci možná ani nevíte.

  • Sehnout se na zem pro spadlý ručník nebo se natáhnout pro šampon do vyššího regálu? Pomůže vám tzv. podavač – tyč, která sevřením rukojeti uchopí předmět. Kromě koupelny najde prodloužená ruka využití v kuchyni, kde s ní dosáhnete pro hrnky na nejvyšších místech.
  • Vydrhnutí chodidel se časem stane nepředstavitelným problémem. Bez ohýbání je lze umýt a navíc promasírovat s pomocí jemného kartáče, který se přisaje na dno nebo stěnu vany.
  • Frizuru upravíte hřebínkem s extra dlouhou rukojetí. Nebude tak potřeba zvedat ruku a vlasy učešete bez namáhání ramen a zad. Ve stejné úpravě jsou k sehnání také houby na mytí zad.
  • Stabilní pracovní stoličky s vyšším sedákem, než jaký bývá u běžných židlí, využijete u umyvadla, u jídelního stolu a při jakékoliv další činnosti, u které se chcete posadit.

Pomůcky pro invalidy do koupelny

Úrazy v koupelnách

Koupelna, to je nebezpečná místnost! Statisticky jí může konkurovat už jen kuchyň se všemi ostrými noži a vidlicemi na maso. 
Hrozí pády, řezné rány, opařeniny. Nebezpečné vybavení uschovávejte a odkládejte do prostoru, kde nijak neohrožuje. Proti opaření se lze vybavit baterií, která udrží nastavenou bezpečnou teplotu vody.

Bezpečný prostor pro koupel

Úpravě se nevyhne ani samotný prostor vany a sprchového koutu. Vana představují pro invalidy nepřekonatelnou překážku, seniorům se zase ve sprše obtížně drží rovnováha.
Vany se pro jejich potřebu usazují níž, než obvykle. Znamená to však, že vystupování je o něco obtížnější, i když je po ruce madlo, kterého se chytí. Pokud však lidé s omezenou hybností trvají na vaně, zapuštěná varianta jim bude jistě příjemnější.

Nesmí se však zapomenout na další bezpečností prvek do koupelny, kterým je protiskluzová podložka do vany. Bývá průhledná i barevná, důležitá je však členitost povrchu. Ten umožňuje „přisátí" k podkladu a bezpečný výstup z lázně nebo sprchy. Rozhodně se hodí i pro děti, které naopak ocení nápadné barevné motivy. Pro výstup jsou pak nutná madla.

Úprava sprchového koutu

Dodatečné úpravy sprchového koutu spočívají v přimontování sklopného sedátka. Okraj vaničky zarovnaný s podlahou sníží riziko zakopnutí a výstup bude jednodušší.
Stabilní, ergonomická a pevně uchycená madla nepatří jen mezi koupelnové pomůcky pro invalidy. Využití najdou kdekoliv v bytě pro jistější pohyb. Jejich nosnost by měla být minimálně 150 kg.

Pomůcky pro invalidy do koupelny

WC pro invalidy

V domácích podmínkách není potřeba dodržovat rozměry místnosti stanovené normou, ale pouslouží jako užitečné vodítko, když si nevíte rady. Dostatečný prostor byl stanoven na 180 x 215 cm. Pro horní hranu sedátka se lze orientovat výškou 46 cm.

Umyvadlo by mělo umožňovat pohodlný přístup na invalidním vozíku, tedy možnost podjetí vozíkem. Druhou variantou je zřízení malého omývátka.

Kombinují se svislá a vodorovná madla. Vodorvné madlo se připevňuje vedle mísy ve výšce 80 cm nad podlahou. Výhodné je využívat sklopné madlo, které přesahuje toaletu o 10 cm. Nemělo by se zapomenout na alespoň půlmetrové svislé madlo vedle umyvadla.

Využijte vše, čím zajistíte bezpečnost a zpříjemníte pobyt v koupelně. Jedno z nejrizikovějších míst se pak stane bezpečnější pro všechny členy domácnosti.

Tip na vybavení WC a koupelny od českého výrobce

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete kupříkladu na předního českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - společnost Alcaplast z Břeclavi. Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...