Pomůcky pro invalidy do koupelny zařídí místnost bez bez hendikepu

Pomůcky pro invalidy do koupelny zařídí místnost bez bez hendikepu

Koupelna a kuchyň mají nálepku nejrizikovějších místností domova. V koupelně se bez madel postupem času neobejde nikdo a ještě obtížněji se tam pohybuje osobám s pohybovým omezením. Existují však pomůcky do koupelny pro invalidy, které i lidem s hendikepem zpříjemní každodenní hygienu. Kde jinde než doma by se lidé měli cítit příjemně.


Bydlení bez bariér se stává aktuálním tématem také pro seniory. Omezená pohyblivost postupně začíná ztěžovat běžné činnosti. Mějte proto vše po ruce a usnadněte si všechny činnosti.

Pohodlný přístup a pomůcky pro invalidy do koupelny

Úprava koupelny začíná hned u dveří. Vchod bez vysokého prahu by měl být dostatečně široký, aby se do něj vešla nejen osoba na invalidním vozíku, ale bez zbytečných manévrů i lidé, kterým dodávají oporu berle. Obvyklých 60 centimetrů k pohodlnému vstupu nestačí, proto se vchod rozšiřuje o 20 centimetrů.
Prahy nahrazují pozvolné přechodové lišty. Není třeba vysoko zvedat nohy a nerozí zakopnutí. Vedle vstupu je možno nainstalovat madla ve výšce, která invalidní osobě vyhovuje.

Minimalizace rizika

V koupelnách najdete spoustu věcí a vybavení, častokrát ale zbytečně. Riziko představují ostré hrany, které jsou při pádu velmi nebezpečné, stejně jako příliš mnoho věcí na podlaze. Dostatečný prostor znamená pohodlí při hygieně a oblékání.

Protiskluzová podlaha do koupelny

Osoby s omezenou schopností pohybu mají specifické požadavky na podlahu v koupelně. Zvláštní nároky na podlahy vyžadují lidé slabozrací a nevidomí. V nabídce dlažby slouží k vhodnému výběru hodnota protiskluzovosti, která se řídí požadavky stanovenými v normách. Jako zákazník se zorientujete podle symbolů na obalech: otiskluzovost vyjadřuje symbol chodidla.

Už položenou dlažbu, která přestala vyhovovat, je možno upravit pomocí protiskluzových prvků. Díky nim nebude docházet k uklouznutí nebo jen pouhé nejistotě při pohybu. Výhodu představuje podlahové vytápění, díky němuž povrch chleji schne.

Pomůcky pro invalidy do koupelny

Pro dodatečné vylepšení slouží převážně samolepící prvky: dlaždice a pásy s hrubým povrchem.

Kromě klasické dlažby se dají dodatečné protiskluzové prvky aplikovat na vinylové, laminátové nebo korkové podlahy.

Praktické pomůcky pro invalidy do koupelny

Pro usnadnění očisty těla existuje mnoho pomůcek denní potřeby, o jejich existenci možná ani nevíte.

  • Sehnout se na zem pro spadlý ručník nebo se natáhnout pro šampon do vyššího regálu? Pomůže vám tzv. podavač – tyč, která sevřením rukojeti uchopí předmět. Kromě koupelny najde prodloužená ruka využití v kuchyni, kde s ní dosáhnete pro hrnky na nejvyšších místech.
  • Vydrhnutí chodidel se časem stane nepředstavitelným problémem. Bez ohýbání je lze umýt a navíc promasírovat s pomocí jemného kartáče, který se přisaje na dno nebo stěnu vany.
  • Frizuru upravíte hřebínkem s extra dlouhou rukojetí. Nebude tak potřeba zvedat ruku a vlasy učešete bez namáhání ramen a zad. Ve stejné úpravě jsou k sehnání také houby na mytí zad.
  • Stabilní pracovní stoličky s vyšším sedákem, než jaký bývá u běžných židlí, využijete u umyvadla, u jídelního stolu a při jakékoliv další činnosti, u které se chcete posadit.

Pomůcky pro invalidy do koupelny

Úrazy v koupelnách

Koupelna, to je nebezpečná místnost! Statisticky jí může konkurovat už jen kuchyň se všemi ostrými noži a vidlicemi na maso. 
Hrozí pády, řezné rány, opařeniny. Nebezpečné vybavení uschovávejte a odkládejte do prostoru, kde nijak neohrožuje. Proti opaření se lze vybavit baterií, která udrží nastavenou bezpečnou teplotu vody.

Bezpečný prostor pro koupel

Úpravě se nevyhne ani samotný prostor vany a sprchového koutu. Vana představují pro invalidy nepřekonatelnou překážku, seniorům se zase ve sprše obtížně drží rovnováha.
Vany se pro jejich potřebu usazují níž, než obvykle. Znamená to však, že vystupování je o něco obtížnější, i když je po ruce madlo, kterého se chytí. Pokud však lidé s omezenou hybností trvají na vaně, zapuštěná varianta jim bude jistě příjemnější.

Nesmí se však zapomenout na další bezpečností prvek do koupelny, kterým je protiskluzová podložka do vany. Bývá průhledná i barevná, důležitá je však členitost povrchu. Ten umožňuje „přisátí" k podkladu a bezpečný výstup z lázně nebo sprchy. Rozhodně se hodí i pro děti, které naopak ocení nápadné barevné motivy. Pro výstup jsou pak nutná madla.

Úprava sprchového koutu

Dodatečné úpravy sprchového koutu spočívají v přimontování sklopného sedátka. Okraj vaničky zarovnaný s podlahou sníží riziko zakopnutí a výstup bude jednodušší.
Stabilní, ergonomická a pevně uchycená madla nepatří jen mezi koupelnové pomůcky pro invalidy. Využití najdou kdekoliv v bytě pro jistější pohyb. Jejich nosnost by měla být minimálně 150 kg.

Pomůcky pro invalidy do koupelny

WC pro invalidy

V domácích podmínkách není potřeba dodržovat rozměry místnosti stanovené normou, ale pouslouží jako užitečné vodítko, když si nevíte rady. Dostatečný prostor byl stanoven na 180 x 215 cm. Pro horní hranu sedátka se lze orientovat výškou 46 cm.

Umyvadlo by mělo umožňovat pohodlný přístup na invalidním vozíku, tedy možnost podjetí vozíkem. Druhou variantou je zřízení malého omývátka.

Kombinují se svislá a vodorovná madla. Vodorvné madlo se připevňuje vedle mísy ve výšce 80 cm nad podlahou. Výhodné je využívat sklopné madlo, které přesahuje toaletu o 10 cm. Nemělo by se zapomenout na alespoň půlmetrové svislé madlo vedle umyvadla.

Využijte vše, čím zajistíte bezpečnost a zpříjemníte pobyt v koupelně. Jedno z nejrizikovějších míst se pak stane bezpečnější pro všechny členy domácnosti.

Tip na vybavení WC a koupelny od českého výrobce

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete kupříkladu na předního českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - společnost Alcaplast z Břeclavi. Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...