Praktický koupelnový textil hýčká jemností. Patří i do moderní koupelny

Praktický koupelnový textil hýčká jemností. Patří i do moderní koupelny

Koupelnové doplňky toho nabízí spoustu: design, komfort i barvy. Koupelnový textil k vanám, sprchovým koutům a umyvadlům jednoznačně patří, protože jen díky němu se místo pro očistu stane příjemnou součástí domova. Vyladěné příjemné a hřejivé detaily jsou tím, co dělá koupelnu výjimečnou a přispěje, abyste si vychutnali každodenní rituály.


 

Koupelnový textil aneb skrýš za závěsy

U koupelnového textilu existují dvě možnosti: nepřehlédnutelné závěsy od shora až na zem, nebo jen střídmá clona, kterou po koupeli zase nenápadně shrnete ke zdi. V obou případech se mávnutím ruky promění koupelna k nepoznání.

Estetické hledisko plní však jen jednu úlohu, protože koupelnové závěsy mají ještě další úkol. Tím je udržení vody jen tam, kde je třeba – tedy ve vaně nebo sprše. Splněním obou podmínek současně se koupelnové závěsy nominují na nepostradatelný koupelnový doplněk.

Rozhodujícím atributem kvality koupelnových závěsů je jejich materiál. Nejčastěji se setkáte s hustě tkanou polyesterovou látkou, jejíž povrch upravuje vrstva odpuzující vodu. Impregnovaný povrch mají i závěsy z textilie. Kvalitní závěsy se snadno perou v pračce a tak i to je důvod, proč volit raději dražší kusy. Jako bonus lze ještě upravovat jejich velikost až přímo na místě a perfektně se tak přizpůsobí prostoru.

Chladná podlaha není po horké koupeli nic příjemného, stejně jako ručník, který nesaje. Proto se zabalte do županu a v klidu popřemýšlejte, jaká vylepšení ještě potřebuje vaše koupelna.

TIP: Rozčiluje vás neposlušný závěs? Když si koupelnový závěs žije vlastním životem a nerespektuje vaše přání, jednoduše mu to ztižte. Na spodní okraj stačí připnout malá nenápadná závaží. 

Kvalitní ručníky, osušky a další koupelnový textil

Další podstatný koupelnový textil představují ručníky a osušky. Nikam je po očistě neukrýváte, protože je potřeba, aby uschly, a tak jsou stále na očích. Proto se s nimi musí počítat při vytváření barevného schématu a stylu koupelny. Kromě barev se ručníky a osušky liší velikostí, motivy nebo ryze praktickými vlastnostmi jako je savost a schopnost rychlého schnutí.

Kvalitu těchto koupelnových textilií určuje gramáž, délka vlákna a materiál. Jako základní vodítko pro výběr ručníků a osušek slouží prvně zmíněná hmotnost. Kvalita mí vá gramáž kolem 400 nebo 500 g/m².

Uvádět tyto údaje není pro výrobce ovinné, a tak na ně nemusíte narazit vždy. Materiál spolehlivě vyberete osaháním a potěžkáním, což ale u internetových prodejců není možné a můžete pouze věřit číslům v pospiscích.

 • Savost ručníku lze vytušit i z pohledu na délku smyček. Čím delší, tím lepší, ale zase křehčí.
 • Málokdy se setkáte s jiným materálem, než bavlnou. Objevuje se v klasické podobě, BIO kvalitě, případně doplěná o bambusová vlákna.
 • Právě bambusová vlákna jsou příčinou antibakteriálních vlastností nebo většího lesku.
 • Gramáž luxusních ručníků sahá ke dvounásobku oproti běžným: až 800 g/m2.
 • Nižší gramáž ale nezatracujte, hodí se pro kuchyňské ručníky.

Existují dvě možnosti: nepřehlédnutelné závěsy od shora až na zem, nebo jen střídmá clona, kterou po koupeli zase nenápadně shrnete ke zdi. V obou případech se mávnutím ruky promění koupelna k nepoznání.

 

Co bavlna u koupelnového textilu neumí

Moderní textilie pro výrobu ručníků se pyšní schopností superrychlého schnutí. K tomu, aby byl ručník zase suchý, stačí jen lehké vyždímání. Polymerové vlákno je následně suché a připravené k dalšímu použití. Využívají je třeba profesionální plavci, pro které jsou ve vlhkém prostředí nejlepším řešením.

Koupelnový textil od podlahy: koupelnové předložky

Koupelnové koberečky spolehlivě zakryjí chladnou podlahu. Pevná podložka zajišťuje stabilitu pro jistý pohyb a spolehlivé upevnění vláken. Ta bývají většinou syntetická. Směsová tkanina v sobě obvykle skrývá dva až tři druhy materiálu, přičemž žádný z nich nedosahuje podílu vyššího než 85%.

Materiál musí být jemný a pro chodidla příjemný. Savost není u předložek směrodatná, ale rozhodně se hodí - savými předložkami tedy nic nezkazíte.

Předložky se však rychle špiní a schová se do nich spousta prachu. Na štítku proto zkontrolujte i možnosti čištění. Není potřeba strojové, nejjednodušší variantou je přidat i tento koupelnový textil do pračky.

Spodní vrstvu vybírejte s protiskluzovou úpravou, aby držely na místě. Na jakémkoliv povrchu totiž budou putovat po celé místnosti. Zamezí jim v tom ale třeba jejich váha. Čím těžší koberec, tím stabilnější. To je jeden z důvodů, proč je spodní vrstva z těžké gumy nebo latexu.

Další podstatný koupelnový textil představují ručníky a osušky. Nikam je po očistě neukrýváte a tak jsou stále na očích. Proto se s nimi musí počítat při vytváření barevného schématu a stylu koupelny.

Koupelnová róba: dámské a pánské župany

Nezbytností dětské výbavy do koupelny by se měli vybavit i dospělí - také župany patří mezi velmi oblíbený koupelnový textil i mezi "starší genercí". Dámský a pánský župan se ale liší minimálně – obvykle spíše velikostí a délkou. Dámy navíc v létě preferují jen lehčí materiály. Ty by v každém případě měly být přírodní. Setkáte se s materiály jako 100% česaná bavlna, bambusové vlákno, micro bavlna nebo modalové vlákno.

Bambusové vlákno, které vyniká savostí, obsahují hlavně dražšímodely.
Hebké a hřejivé materiály musí v případě dámského županu splňovat ještě další důležitá kritéria: slušivý střih a moderní barvy. Lehké župany zdobí krajka, výšivky nebo kapuce.
Pánské župany se liší hlavně velikostí.

Prach v koupelně

Ani vybavení koupelny včetně koupelnového textilu není bez prachu. Ten lítá ve vzduchu, přináší se na oblečení a usazuje se na všech površích. Textil koupelně funguje jako spolehlivý zdroj i lapač těchto drobných částeček. Prachu se neubráníte, ať máte koupelnu s textiliemi nebo bez nich. Důležité je však o koupelnový textil správně pečovat a pravidelně jej prát.

Chladná podlaha není po horké koupeli nic příjemného, stejně jako ručník, který nesaje. Proto se zabalte do županu a v klidu popřemýšlejte, jaká vylepšení ještě potřebuje vaše koupelna.

Tip na kvalitní vybavení koupelny

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete například na českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - břeclavskou společnost Alcaplast.

Diskuse k článku

 • Ivana Mrázková

  19:43 30. 1. 2017 0
  My jsme nejprve používali závěs, ale nakonec jsme si dokoupili skleněnou zástěnu, což je mnohem lepší. Myslím si, že je hygieničtější a na údržbu si člověk taky časem zvykne. Podle mě je nejlepší jej koupit na http://www.wellmall.cz/, máme s nimi skvělou zkušenost z období, kdy jsme rekonstruovali koupelnu a ani tentokrát nás nezklamali. :)
 • Naděžda 009

  15:35 22. 7. 2016 0
  Koupelnový textil, tedy zejména koupelnovou předložku, se snažím prát alespoň jednou za čtrnáct dní. Ručníky peru každý týden, někdy i častěji. Koupelnový závěs nemám, mám celoskleněný sprchový kout - mohlo by se zdát, že se skleněnými plochami bude hodně práce, ale naučili jsme se jej efektivně ošetřovat a je to naprosto v pohodě. Zastávám názor, že v koupelně má být pořádek, a to nejen kvůli možným roztočům a plísním.

Lunární kalendář

ÚTERÝ 15. 06. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 16. 06. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 17. 06. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 18. 06. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 19. 06. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 20. 06. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 21. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

Screenové rolety: Jaké jsou jejich výhody a kam se hodí?

Pokud do vašeho domu či bytu proniká velké množství slunečních paprsků, zřejmě zvažujete vhodný typ stínění. Pokud vám kromě zastínění jde také o ochranu soukromí, vhodným řešením budou screenové rolety, které ...

Byt

Zpříjemněte si home office s chytrou domácností

Práce z domova přináší benefity, ale i mnohá úskalí. Zejména v případě, kdy doma jsou i vaše dětmi, může být problém se na práci soustředit. S mnoha problémy vám ale pomůže chytrá domácnost. Pojďme se společně ...

Už jste narazili na celoročně obyvatelný posed?

Tyčí se lesích, na loukách i volných prostranstvích. Vypadají moderně, ale přesto do přirozeného rázu krajiny dobře zapadají. Řeč je o moderních celoročně obyvatelných posedech, které se v našich končinách obje...

Natírání kovů: oživte staré okapy i zahradní nábytek

Déšť, silný vítr i sluneční paprsky dávají i sebelepšímu nátěru pořádně zabrat. Po několika letech tak nezbývá než plechové okapy, kovový zahradní nábytek nebo plot opatřit novým nátěrem. Chystáte se oživit ven...

Jak se bude vyrábět elektřina? Plynem!

Teplárenství probereme níže, ale nejdříve košile, která je bližší než kabát. Domácnosti totiž fungují jinak. Pokud nemáte přímo domácí generátor elektřiny z plynu (i to je cesta, i když zatím málo využívaná), m...

Jak ochladit místnost bez klimatizace? Přinášíme 7 tipů

Doba chladných dnů se velmi rychle překlopila do letního období plného neúnosných veder. Taky vám při pohledu na vnitřní teploměr jímá hrůza a přemýšlíte, jak co nejrychleji srazit teplotu aspoň o pár stupňů do...