Praktický koupelnový textil hýčká jemností. Patří i do moderní koupelny

Praktický koupelnový textil hýčká jemností. Patří i do moderní koupelny

Koupelnové doplňky toho nabízí spoustu: design, komfort i barvy. Koupelnový textil k vanám, sprchovým koutům a umyvadlům jednoznačně patří, protože jen díky němu se místo pro očistu stane příjemnou součástí domova. Vyladěné příjemné a hřejivé detaily jsou tím, co dělá koupelnu výjimečnou a přispěje, abyste si vychutnali každodenní rituály.


 

Koupelnový textil aneb skrýš za závěsy

U koupelnového textilu existují dvě možnosti: nepřehlédnutelné závěsy od shora až na zem, nebo jen střídmá clona, kterou po koupeli zase nenápadně shrnete ke zdi. V obou případech se mávnutím ruky promění koupelna k nepoznání.

Estetické hledisko plní však jen jednu úlohu, protože koupelnové závěsy mají ještě další úkol. Tím je udržení vody jen tam, kde je třeba – tedy ve vaně nebo sprše. Splněním obou podmínek současně se koupelnové závěsy nominují na nepostradatelný koupelnový doplněk.

Rozhodujícím atributem kvality koupelnových závěsů je jejich materiál. Nejčastěji se setkáte s hustě tkanou polyesterovou látkou, jejíž povrch upravuje vrstva odpuzující vodu. Impregnovaný povrch mají i závěsy z textilie. Kvalitní závěsy se snadno perou v pračce a tak i to je důvod, proč volit raději dražší kusy. Jako bonus lze ještě upravovat jejich velikost až přímo na místě a perfektně se tak přizpůsobí prostoru.

Chladná podlaha není po horké koupeli nic příjemného, stejně jako ručník, který nesaje. Proto se zabalte do županu a v klidu popřemýšlejte, jaká vylepšení ještě potřebuje vaše koupelna.

TIP: Rozčiluje vás neposlušný závěs? Když si koupelnový závěs žije vlastním životem a nerespektuje vaše přání, jednoduše mu to ztižte. Na spodní okraj stačí připnout malá nenápadná závaží. 

Kvalitní ručníky, osušky a další koupelnový textil

Další podstatný koupelnový textil představují ručníky a osušky. Nikam je po očistě neukrýváte, protože je potřeba, aby uschly, a tak jsou stále na očích. Proto se s nimi musí počítat při vytváření barevného schématu a stylu koupelny. Kromě barev se ručníky a osušky liší velikostí, motivy nebo ryze praktickými vlastnostmi jako je savost a schopnost rychlého schnutí.

Kvalitu těchto koupelnových textilií určuje gramáž, délka vlákna a materiál. Jako základní vodítko pro výběr ručníků a osušek slouží prvně zmíněná hmotnost. Kvalita mí vá gramáž kolem 400 nebo 500 g/m².

Uvádět tyto údaje není pro výrobce ovinné, a tak na ně nemusíte narazit vždy. Materiál spolehlivě vyberete osaháním a potěžkáním, což ale u internetových prodejců není možné a můžete pouze věřit číslům v pospiscích.

 • Savost ručníku lze vytušit i z pohledu na délku smyček. Čím delší, tím lepší, ale zase křehčí.
 • Málokdy se setkáte s jiným materálem, než bavlnou. Objevuje se v klasické podobě, BIO kvalitě, případně doplěná o bambusová vlákna.
 • Právě bambusová vlákna jsou příčinou antibakteriálních vlastností nebo většího lesku.
 • Gramáž luxusních ručníků sahá ke dvounásobku oproti běžným: až 800 g/m2.
 • Nižší gramáž ale nezatracujte, hodí se pro kuchyňské ručníky.

Existují dvě možnosti: nepřehlédnutelné závěsy od shora až na zem, nebo jen střídmá clona, kterou po koupeli zase nenápadně shrnete ke zdi. V obou případech se mávnutím ruky promění koupelna k nepoznání.

 

Co bavlna u koupelnového textilu neumí

Moderní textilie pro výrobu ručníků se pyšní schopností superrychlého schnutí. K tomu, aby byl ručník zase suchý, stačí jen lehké vyždímání. Polymerové vlákno je následně suché a připravené k dalšímu použití. Využívají je třeba profesionální plavci, pro které jsou ve vlhkém prostředí nejlepším řešením.

Koupelnový textil od podlahy: koupelnové předložky

Koupelnové koberečky spolehlivě zakryjí chladnou podlahu. Pevná podložka zajišťuje stabilitu pro jistý pohyb a spolehlivé upevnění vláken. Ta bývají většinou syntetická. Směsová tkanina v sobě obvykle skrývá dva až tři druhy materiálu, přičemž žádný z nich nedosahuje podílu vyššího než 85%.

Materiál musí být jemný a pro chodidla příjemný. Savost není u předložek směrodatná, ale rozhodně se hodí - savými předložkami tedy nic nezkazíte.

Předložky se však rychle špiní a schová se do nich spousta prachu. Na štítku proto zkontrolujte i možnosti čištění. Není potřeba strojové, nejjednodušší variantou je přidat i tento koupelnový textil do pračky.

Spodní vrstvu vybírejte s protiskluzovou úpravou, aby držely na místě. Na jakémkoliv povrchu totiž budou putovat po celé místnosti. Zamezí jim v tom ale třeba jejich váha. Čím těžší koberec, tím stabilnější. To je jeden z důvodů, proč je spodní vrstva z těžké gumy nebo latexu.

Další podstatný koupelnový textil představují ručníky a osušky. Nikam je po očistě neukrýváte a tak jsou stále na očích. Proto se s nimi musí počítat při vytváření barevného schématu a stylu koupelny.

Koupelnová róba: dámské a pánské župany

Nezbytností dětské výbavy do koupelny by se měli vybavit i dospělí - také župany patří mezi velmi oblíbený koupelnový textil i mezi "starší genercí". Dámský a pánský župan se ale liší minimálně – obvykle spíše velikostí a délkou. Dámy navíc v létě preferují jen lehčí materiály. Ty by v každém případě měly být přírodní. Setkáte se s materiály jako 100% česaná bavlna, bambusové vlákno, micro bavlna nebo modalové vlákno.

Bambusové vlákno, které vyniká savostí, obsahují hlavně dražšímodely.
Hebké a hřejivé materiály musí v případě dámského županu splňovat ještě další důležitá kritéria: slušivý střih a moderní barvy. Lehké župany zdobí krajka, výšivky nebo kapuce.
Pánské župany se liší hlavně velikostí.

Prach v koupelně

Ani vybavení koupelny včetně koupelnového textilu není bez prachu. Ten lítá ve vzduchu, přináší se na oblečení a usazuje se na všech površích. Textil koupelně funguje jako spolehlivý zdroj i lapač těchto drobných částeček. Prachu se neubráníte, ať máte koupelnu s textiliemi nebo bez nich. Důležité je však o koupelnový textil správně pečovat a pravidelně jej prát.

Chladná podlaha není po horké koupeli nic příjemného, stejně jako ručník, který nesaje. Proto se zabalte do županu a v klidu popřemýšlejte, jaká vylepšení ještě potřebuje vaše koupelna.

Tip na kvalitní vybavení koupelny

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete například na českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - břeclavskou společnost Alcaplast.Diskuse k článku

 • Ivana Mrázková

  19:43 30. 1. 2017 0
  My jsme nejprve používali závěs, ale nakonec jsme si dokoupili skleněnou zástěnu, což je mnohem lepší. Myslím si, že je hygieničtější a na údržbu si člověk taky časem zvykne. Podle mě je nejlepší jej koupit na http://www.wellmall.cz/, máme s nimi skvělou zkušenost z období, kdy jsme rekonstruovali koupelnu a ani tentokrát nás nezklamali. :)
 • Naděžda 009

  15:35 22. 7. 2016 0
  Koupelnový textil, tedy zejména koupelnovou předložku, se snažím prát alespoň jednou za čtrnáct dní. Ručníky peru každý týden, někdy i častěji. Koupelnový závěs nemám, mám celoskleněný sprchový kout - mohlo by se zdát, že se skleněnými plochami bude hodně práce, ale naučili jsme se jej efektivně ošetřovat a je to naprosto v pohodě. Zastávám názor, že v koupelně má být pořádek, a to nejen kvůli možným roztočům a plísním.

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

Jak zařídit malý byt a čím ho okořenit?

Jestli patříte k majitelům bytu, který úplně neoplývá nevyužitými prostory a přebytkem čtverečních metrů, pak musíte dělat rozvážná rozhodnutí při jeho zařizování. Přinášíme pár tipů z repertoáru skandinávských...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...