Praktický koupelnový textil hýčká jemností. Patří i do moderní koupelny

Praktický koupelnový textil hýčká jemností. Patří i do moderní koupelny

Koupelnové doplňky toho nabízí spoustu: design, komfort i barvy. Koupelnový textil k vanám, sprchovým koutům a umyvadlům jednoznačně patří, protože jen díky němu se místo pro očistu stane příjemnou součástí domova. Vyladěné příjemné a hřejivé detaily jsou tím, co dělá koupelnu výjimečnou a přispěje, abyste si vychutnali každodenní rituály.


 

Koupelnový textil aneb skrýš za závěsy

U koupelnového textilu existují dvě možnosti: nepřehlédnutelné závěsy od shora až na zem, nebo jen střídmá clona, kterou po koupeli zase nenápadně shrnete ke zdi. V obou případech se mávnutím ruky promění koupelna k nepoznání.

Estetické hledisko plní však jen jednu úlohu, protože koupelnové závěsy mají ještě další úkol. Tím je udržení vody jen tam, kde je třeba – tedy ve vaně nebo sprše. Splněním obou podmínek současně se koupelnové závěsy nominují na nepostradatelný koupelnový doplněk.

Rozhodujícím atributem kvality koupelnových závěsů je jejich materiál. Nejčastěji se setkáte s hustě tkanou polyesterovou látkou, jejíž povrch upravuje vrstva odpuzující vodu. Impregnovaný povrch mají i závěsy z textilie. Kvalitní závěsy se snadno perou v pračce a tak i to je důvod, proč volit raději dražší kusy. Jako bonus lze ještě upravovat jejich velikost až přímo na místě a perfektně se tak přizpůsobí prostoru.

Chladná podlaha není po horké koupeli nic příjemného, stejně jako ručník, který nesaje. Proto se zabalte do županu a v klidu popřemýšlejte, jaká vylepšení ještě potřebuje vaše koupelna.

TIP: Rozčiluje vás neposlušný závěs? Když si koupelnový závěs žije vlastním životem a nerespektuje vaše přání, jednoduše mu to ztižte. Na spodní okraj stačí připnout malá nenápadná závaží. 

Kvalitní ručníky, osušky a další koupelnový textil

Další podstatný koupelnový textil představují ručníky a osušky. Nikam je po očistě neukrýváte, protože je potřeba, aby uschly, a tak jsou stále na očích. Proto se s nimi musí počítat při vytváření barevného schématu a stylu koupelny. Kromě barev se ručníky a osušky liší velikostí, motivy nebo ryze praktickými vlastnostmi jako je savost a schopnost rychlého schnutí.

Kvalitu těchto koupelnových textilií určuje gramáž, délka vlákna a materiál. Jako základní vodítko pro výběr ručníků a osušek slouží prvně zmíněná hmotnost. Kvalita mí vá gramáž kolem 400 nebo 500 g/m².

Uvádět tyto údaje není pro výrobce ovinné, a tak na ně nemusíte narazit vždy. Materiál spolehlivě vyberete osaháním a potěžkáním, což ale u internetových prodejců není možné a můžete pouze věřit číslům v pospiscích.

 • Savost ručníku lze vytušit i z pohledu na délku smyček. Čím delší, tím lepší, ale zase křehčí.
 • Málokdy se setkáte s jiným materálem, než bavlnou. Objevuje se v klasické podobě, BIO kvalitě, případně doplěná o bambusová vlákna.
 • Právě bambusová vlákna jsou příčinou antibakteriálních vlastností nebo většího lesku.
 • Gramáž luxusních ručníků sahá ke dvounásobku oproti běžným: až 800 g/m2.
 • Nižší gramáž ale nezatracujte, hodí se pro kuchyňské ručníky.

Existují dvě možnosti: nepřehlédnutelné závěsy od shora až na zem, nebo jen střídmá clona, kterou po koupeli zase nenápadně shrnete ke zdi. V obou případech se mávnutím ruky promění koupelna k nepoznání.

 

Co bavlna u koupelnového textilu neumí

Moderní textilie pro výrobu ručníků se pyšní schopností superrychlého schnutí. K tomu, aby byl ručník zase suchý, stačí jen lehké vyždímání. Polymerové vlákno je následně suché a připravené k dalšímu použití. Využívají je třeba profesionální plavci, pro které jsou ve vlhkém prostředí nejlepším řešením.

Koupelnový textil od podlahy: koupelnové předložky

Koupelnové koberečky spolehlivě zakryjí chladnou podlahu. Pevná podložka zajišťuje stabilitu pro jistý pohyb a spolehlivé upevnění vláken. Ta bývají většinou syntetická. Směsová tkanina v sobě obvykle skrývá dva až tři druhy materiálu, přičemž žádný z nich nedosahuje podílu vyššího než 85%.

Materiál musí být jemný a pro chodidla příjemný. Savost není u předložek směrodatná, ale rozhodně se hodí - savými předložkami tedy nic nezkazíte.

Předložky se však rychle špiní a schová se do nich spousta prachu. Na štítku proto zkontrolujte i možnosti čištění. Není potřeba strojové, nejjednodušší variantou je přidat i tento koupelnový textil do pračky.

Spodní vrstvu vybírejte s protiskluzovou úpravou, aby držely na místě. Na jakémkoliv povrchu totiž budou putovat po celé místnosti. Zamezí jim v tom ale třeba jejich váha. Čím těžší koberec, tím stabilnější. To je jeden z důvodů, proč je spodní vrstva z těžké gumy nebo latexu.

Další podstatný koupelnový textil představují ručníky a osušky. Nikam je po očistě neukrýváte a tak jsou stále na očích. Proto se s nimi musí počítat při vytváření barevného schématu a stylu koupelny.

Koupelnová róba: dámské a pánské župany

Nezbytností dětské výbavy do koupelny by se měli vybavit i dospělí - také župany patří mezi velmi oblíbený koupelnový textil i mezi "starší genercí". Dámský a pánský župan se ale liší minimálně – obvykle spíše velikostí a délkou. Dámy navíc v létě preferují jen lehčí materiály. Ty by v každém případě měly být přírodní. Setkáte se s materiály jako 100% česaná bavlna, bambusové vlákno, micro bavlna nebo modalové vlákno.

Bambusové vlákno, které vyniká savostí, obsahují hlavně dražšímodely.
Hebké a hřejivé materiály musí v případě dámského županu splňovat ještě další důležitá kritéria: slušivý střih a moderní barvy. Lehké župany zdobí krajka, výšivky nebo kapuce.
Pánské župany se liší hlavně velikostí.

Prach v koupelně

Ani vybavení koupelny včetně koupelnového textilu není bez prachu. Ten lítá ve vzduchu, přináší se na oblečení a usazuje se na všech površích. Textil koupelně funguje jako spolehlivý zdroj i lapač těchto drobných částeček. Prachu se neubráníte, ať máte koupelnu s textiliemi nebo bez nich. Důležité je však o koupelnový textil správně pečovat a pravidelně jej prát.

Chladná podlaha není po horké koupeli nic příjemného, stejně jako ručník, který nesaje. Proto se zabalte do županu a v klidu popřemýšlejte, jaká vylepšení ještě potřebuje vaše koupelna.

Tip na kvalitní vybavení koupelny

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete například na českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - břeclavskou společnost Alcaplast.Diskuse k článku

 • Ivana Mrázková

  19:43 30. 1. 2017 0
  My jsme nejprve používali závěs, ale nakonec jsme si dokoupili skleněnou zástěnu, což je mnohem lepší. Myslím si, že je hygieničtější a na údržbu si člověk taky časem zvykne. Podle mě je nejlepší jej koupit na http://www.wellmall.cz/, máme s nimi skvělou zkušenost z období, kdy jsme rekonstruovali koupelnu a ani tentokrát nás nezklamali. :)
 • Naděžda 009

  15:35 22. 7. 2016 0
  Koupelnový textil, tedy zejména koupelnovou předložku, se snažím prát alespoň jednou za čtrnáct dní. Ručníky peru každý týden, někdy i častěji. Koupelnový závěs nemám, mám celoskleněný sprchový kout - mohlo by se zdát, že se skleněnými plochami bude hodně práce, ale naučili jsme se jej efektivně ošetřovat a je to naprosto v pohodě. Zastávám názor, že v koupelně má být pořádek, a to nejen kvůli možným roztočům a plísním.

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Hadička napouštěcího ventilu po letech není tak ohebná jako na videu. Pohodlněji se ventil vyndá, když hadičku...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Já si tu barvu taky zamilovala, viděla jsem jednou reklamu na internetu, že jí někdo ze sl...

Rozkládací pohovka vs. vyklápěcí postel. Co vybrat?

Dobrý den, kvůli omezenému prostoru v bytě řešíme jak s postelí, takže rozmýšlíme, ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Rozumím vám, ale zas co jsme natrefili na personál my, tak byli zkušení a dost nám pomohl...
Zobrazit všechna témata

Podzim/zima 2023: Nové trendy v designu koupelen

Na podzim a zimu přináší rok 2023 přináší interiérový design koupelen nové trendy, o které se s vámi chceme podělit. Zdůrazňují přírodní krásu, moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na trendy, které s...

Územní plan – jak se v něm zorientovat?

Povinnost zpracovat územní plán pro celé správní území obce má každá obec v ČR. Jedná se o hlavní koncepční a strategický dokument zajišťující logický a udržitelný rozvoj obce. Územní plán je vždy závazný a je ...

Proč si pořídit dílenský vozík a jak vybrat ten správný

Je pro vás dílna místem, kde trávíte většinu svého volného času? Pak je důležité, aby byla dobře organizovaná a vybavená vhodným nábytkem, který usnadní práci. Mezi takový nábytek patří i dílenský vozík. Ten mů...

Byt

Jak vybrat župan a správně ho prát

Jak trávíte zimní večery? My se přiznáme – rádi si užíváme teplo domova u krbu, v županu a s horkým čajem v ruce. Na župany nedáme dopustit. Některé příjemně hřejí, jiné zase díky savosti materiálu poslouží skv...

Alternativy k posypové soli: Šetrnější cesty k zimní údržbě

Zima přináší kromě radosti z krásné sněhové pokrývky také nepříjemné povinnosti spojené s údržbou chodníků. Tradiční posypová sůl, ačkoliv funguje skvěle, s sebou nese i řadu nevýhod. V tomto článku se zaměříme...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Elektřina prudce zdraží. Nebo ne?

Vláda tvrdila, že elektřina bude zlevňovat. Dodavatelé tvrdili, že cena elektřiny půjde dolů. A najednou lidem začínají přicházet rozpisy záloh na příští rok a cena elektřiny je na nich často mnohem vyšší! Jak ...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...