Rekonstrukce koupelny: 5 praktických rad pro dokonalý výsledek

Rekonstrukce koupelny: 5 praktických rad pro dokonalý výsledek

Má vaše koupelna nejlepší léta za sebou, a tak si říkáte, že je pravý čas pustit se do její rekonstrukce? Než se do přestavby a modernizace vrhnete po hlavě, vše si pečlivě rozplánujte a věnujte dostatek času zpracování návrhu i výběru správného technického řešení. Stačí zanedbat drobnost, a představy o krásné pohodlné koupelně se změní v každodenní útrapy související s její nepraktičností. Přinášíme vám 5 rad, které vám dopomohou k realizaci koupelny vašich snů.

1. Pořiďte si dostatečně velké umyvadlo

Zejména při rekonstrukci menších koupelen se bojuje o každý centimetr navíc. Z toho důvodů se majitelé často rozhodnou pro pořízení malého umyvadla a volný prostor využijí třeba pro umístění koupelnového nábytku nebo jiného vybavení. Právě umyvadlo však patří k důležitému sanitárnímu prvku každé koupelny a musí se vybírat s důrazem na praktičnost.

Malé umyvadlo je z hlediska vykonávání osobní hygieny nepraktické. I když si v něm ruce umyjete bez problémů, případné holení nebo oplachování obličeje už tak pohodlné nebude. Snažte se proto do prostoru nově rekonstruované koupelny zakomponovat umyvadlo dostatečných rozměrů, a to třeba i na úkor omezení skladovacích prostorů. Bojujete-li s místem, upřednostněte hluboká umyvadla obdélníkového tvaru, která mají mycí plochu větší než umyvadla oválná nebo kulatá.

2. Nepodceňte systém odvodnění

Další opomíjenou součástí každé koupelny je odvodnění. Pokud se realizace odvodňovacího systému podcení, bude docházet k nepříjemnému hromadění vody na podlaze, a tedy i ke zvýšenému riziku uklouznutí. Při rekonstrukci se proto zaměřte na výběr vhodné podlahové vpusti a její správné umístění. Podlaha by měla být mírně vyspádovaná, aby veškerá nahromaděná voda okamžitě stekla a odplavila se do kanalizace. Zajímejte se o parametr průtoku, který by měl být ideálně  kolem 46 litrů za minutu.

Plánujete-li do nově rekonstruované koupelny zabudovat bezvaničkový sprchový kout, odvod vody bude zajišťovat podlahový žlab. I v takovém případě je třeba sáhnout po dostatečně velkém žlabu s velkým průtokem. Chcete-li se vyhnout nepříjemnému zápachu z kanalizace, vybírejte žlaby a podlahové vpusti s protizápachovým mechanismem.

Standardně se setkáte se žlaby s jednou zápachovou uzávěrou, která však nemusí zápach z odpadů dostatečně pohltit, takže se musí častěji čistit. Břeclavská společnost Alcaplast již řadu let vyrábí a dodává podlahové žlaby se zdvojenou zápachovou uzávěrou. Díky systému dvou odtokových komor s vyjímatelnými dílci se celý odvodňovací systém snadno čistí až po odpadní trubku.

3. Obklady a dlažby nevybírejte jen podle vzhledu

Vzhled rekonstruované koupelny se z velké části odvíjí od výběru dlažby a obkladů. Na trhu narazíte na nepřeberné množství dlaždic z nejrůznějších materiálů, které se liší nejen vzhledem, ale také vlastnosti. Kromě keramiky se běžně používají beton či kámen, oblíbené jsou různé typy štuků a stěrek. Než se rozhodnete pro finální podobu koupelny, kromě tvaru či barevných odstínů zkoumejte i technické parametry materiálu.

Dlažba v koupelnách by měla být opatřena protiskluzovou úpravou, aby zajistila dostatečnou úroveň bezpečnosti. Pokud zvažujete pořízení lesklých obkladů, počítejte s potřebou častého čištění – na lesklých površích je vidět i drobná šmouha. Totéž platí v případě bílých nebo světle barevných obkladů, na kterých vynikne každý vlas. Některé materiály pak mohou být náchylnější na použití chemických čističů, a tak by se měly omývat jen čistou vodou. I na to se před nákupem obkladů zaměřte.

4. Závěsná toaleta ušetří prostor a usnadní úklid

Pokud se rozhodnete pro umístění toalety v prostoru koupelny, počítejte s dostatečným prostorem v jejím bezprostřední blízkosti. Klasické stojící záchodové mísy s přiznanou nádržkou působí rušivým dojmem a hůře se čistí, proto se stále častěji přistupuje k montáži závěsných toalet. Ty se instalují na předstěnové instalační systémy, u kterých je splachovací nádržka ukrytá ve zdi, a nepůsobí tak rušivým dojmem.

Na trhu narazíte na předstěnové systémy pro zazdívání i suchou instalaci, takže je můžete bez pobav použít i při rekonstrukci koupelny se sádrokartonovými stěnami. Závěsné toalety jsou při rekonstrukcích koupelen v bytech i domech běžných standardem, proto byste nad nimi měli uvažovat i vy.

5. Odvětrávání koupelny musí být efektivní

Vzhledem k malému prostoru a vysoké vlhkosti je efektivní výměna použitého vzduchu za vzduch čerstvý velmi důležitá. Pokud podceníte realizaci systému odvětrávání, hrozí riziko vzniku plísní i degradace koupelnového nábytku. Odvětrávání se nejčastěji řeší instalací dostatečně výkonného ventilátoru skrytého za větrací mřížkou.

Systém ventilace může být vybaven čidlem a bude se spouštět automaticky podle potřeby. Kromě odvodu vzduchu byste měli zajistit i jeho dostatečný přívod. Dveře do koupelny by neměly být dokonale utěsněné, aby do prostoru mohl čerstvý vzduch alespoň částečně proudit i při zavřených dveřích. Máte-li v koupelně okno, odvětrávání prostoru pro vás bude podstatně jednodušší.

Než se pustíte do rekonstrukce koupelny, zamyslete se, jsou-li vaše plány v souladu s výše uvedenými doporučeními. Zajistíte-li efektivní odvětrávání, bezproblémový odtok vody a vyberete vhodnou sanitární techniku, budete zase o krok blíž k dokonalé koupelně, která vám zajistí komfort při každodenním používání.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...