Suchý záchod má i modernější provedení. Tradiční se dá vylepšit

Suchý záchod má i modernější provedení. Tradiční se dá vylepšit

Jen blázen by se vzdával komfortu koupelny se splachovacím záchodem, umyvadlem s teplou vodou a příjemnou teplotou okolí. Pohodlí si ale nelze dopřát všude a ani malá, ani velká potřeba nepočká. Na budky domácí výroby ukrývající toaletu už často nenarazíte. V duchu ekologického života si ale suchý záchod může vybudovat alespoň trochu moderně, v duchu ekoživota.

Ten už má řešení i pro místa, kde je suchý záchod jediná možnost. Na chaty, kempování nebo cesty se za několik tisícovek vybavíte poměrně pohodlným zařízením.

Suchý záchod, aneb stesk po koupelně

Jak příjemný je komfort moderních koupelen, zjistíte při návštěvě suchého WC. Už dvacáté století přineslo potřebu pohodlí, kterého se nechcete vzdát ani na cestách nebo na chalupě.

Dalo by se říci, že je to vlastně taková nízkonákladová toaleta. V některých částech světa si lidé i v současné době vystačí bez keramické mísy, splachovacího systému a bez nákladů na vodu ke spláchnutí.
Na samotě u lesa instruoval děda Komárek své pražské návštěvníky jednoduchým pokynem: „To nech ležet." Až do 16. století, kdy byl zaznamenán vynález toalety, to byl běžný postup. Nápad vzbudil posměch, ale od té doby byl předmětem zájmu pro další „kutily," kteří se postupně podíleli na jeho zdokonalování.

Mohlo by se tak zdát, že se suchý záchod stane historickou relikvií. Jak užitečný objev to byl, dokazuje, že se s nimi můžete setkávat ještě dnes. A objevily se také moderní varianty, které poskytují mnohem větší komfort.

Ekotoalety dostaly podobu suchého kompostovacího WC.

Při kempování mimo civilizaci je i suché WC její připomínkou.

Ekotoalety: suché kompostovací WC

Ať byl život jaký byl, jedno je jasné: všichni žili pěkně úsporně a EKO. Nic tomu nebrání ani dnes, ale požadavky na komfort a pohodlí jsou o něco vyšší. Jako výsledek takové kombinace se objevily ekologické kompostovací toalety.
Na první pohled vypadá kompostovací záchod docela běžně. Místa tradičního tvaru, velikosti i výšky ale není napojena na septik ani kanalizaci, protože ke splachování nevyužívá vodu. Neplní se ani chemickými náplněmi, takže je hodna přívlastku EKO.

Kompostovacích záchodů existuje několik typů: shromažďovací, separační, mulltoa nebo spalovací.

Funguje na principu přímého spadu do jímací nádoby, kde probíhá jejich shromažďování, zasypávají se uhlíkovým krycím materiálem, který přispívá k vytvoření koncové hmoty bez patogenních organismů. Místo splachování se provádí zasypání materiálem jako je rašelina, piliny, listí, jemná zemina, drcený papír nebo mulla.
Jímací nádobu na kompost je třeba vynášet, a proto je nutno zohlednit, kolik lidí a jak často bude toaletu používat.

Jak příjemný je komfort moderních koupelen, zjistíte při návštěvě suchého WC. Už dvacáté století přineslo potřebu pohodlí, kterého se nechcete vzdát ani na cestách nebo na chalupě.

Suchý pilinový záchod zapáchá méně

Pilinové toalety nejsou nic pro citivky. Nejvíc se totiž podobají všeobecně známému suchému záchodu. Odpad se ale neshromažďuje v jímce, nýbrž v nádobách, které se následně musí vynášet. K tomu je třeba zřízení speciálního kompostu.

Už název napovídá, jaký materiál se využívá k zasypání exkrementů. Piliny absorbují vlhkost a na kompost se přesunují až po dalších dvou až třech týdnech odpařování vlhkosti. Začnou být aktivní mikroorganismy, do rozkladu se zapojí i hmyz a po dalších třech týdnech lze nádoby vysypat na kompost.
Vrstvy na kompostu je třeba prokládat senem nebo slámou.

Domácí bioplynová stanice

Bioplynová stanice slouží ke zpracování biologicky rozložitelného materiálu. Kontrolovaná přeměna organických látek probíhá bez přístupu vzduchu a na jejím konci se objeví digestát - zbytek po fermentačním procesu, který je možno používat jako hnojivo. Produkt však není ideální, problémem totiž bývá vysoký obsah dusíku.
V bioplynové stanici probíhá proces podobný vyhnívání, jen bez přítomnosti kyslíku.

Nápad řešit domácí odpad pomocí biostanice není novinkou, ale jeho realizace by byla nesnadná. Překážku představují vysoké finanční náklady a neefektivní výsledky při malém množství materiálu.

Chemický záchod eliminuje zápach roztokemPro chráněné krajinné oblasti, kde nelze využívat chemické WC je pak řešením maximálně ekologická kompostovací toaleta. Některé z těchto řešení určitě využijete na své chatě!

O něco méně ekologická chemická WC najdete na spoustě chat a chalup, na stavbách, festivalech a bohaté zkušenosti s nimi mají i kempaři. Tyto toalety jsou mobilní, skladné a zpravidla složené ze dvou navzájem oddělitelných částí. U některých zařízení je instalován splachovací systém, z nějž se voda zachytí ve spodní nádobě.

Spodní nádrž se neobejde bez speciálního přípravku pro rozklad odpadu a potlačení tvorby virů a bakterií. Jako příslušenství je vhodné pořídit i speciální, snadno rozložitelný toaletní papír pro chemické WC. Není nezbytný, ale netvoří shluky a rychle se rozkládá.
O důkladné vyčištění chemického WC se nejlépe postarají desinfekční přípravky, které je vhodné přidat i do splachovací nádržky.

Odpadní zásobník se zase neobejde bez sanitárního roztoku. I ten je ale třeba týden co týden vyprázdnit a obnovit.

U některách chemických záchodů díky designu ani nepostřehnete nedostatek komfortu koupelny, což se však nedá říct o tradičních suchých záchodech. Jednoduché a rychlé vybudování téměř bez nákladů je vykoupeno nedostatkem pohodlí. Někde však jiné řešení neexistuje. Proto nezapomeňte na vrstvení různých organických materiálů, které mohou zápach eliminovat.

Pro chráněné krajinné oblasti, kde nelze využívat chemické WC, je pak řešením maximálně ekologická kompostovací toaleta. Některé z těchto řešení určitě využijete na své chatě.

Tip na kvalitní vybavení koupelny a toalety

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete kupříkladu na předního českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - společnost Alcaplast z Břeclavi. Diskuse k článku

  • Padatan

    12:07 27. 3. 2018 0
    Z vlastní zkušenosti suchý pilinový záchod zapáchá hlavně kvůli moči... a může zapáchat docela dost. z ekologických toalet je to pro nás le nejlepší řešení, takže jsme hledali jak to vyřešit bez voňavek a dalších chemických pomůcek. Nechali jsme si nainstalovat bezvodý pisoár (koho zajímá tak tady tento https://www.ecostep.cz/produkt/bezvode-pisoary/ ) který je stejně ekologický a nepotřebuje ani ádnou vodu a přijde mi že i kompostu se daří lépe

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Hadička napouštěcího ventilu po letech není tak ohebná jako na videu. Pohodlněji se ventil vyndá, když hadičku...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Já si tu barvu taky zamilovala, viděla jsem jednou reklamu na internetu, že jí někdo ze sl...

Rozkládací pohovka vs. vyklápěcí postel. Co vybrat?

Dobrý den, kvůli omezenému prostoru v bytě řešíme jak s postelí, takže rozmýšlíme, ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Rozumím vám, ale zas co jsme natrefili na personál my, tak byli zkušení a dost nám pomohl...
Zobrazit všechna témata

Podzim/zima 2023: Nové trendy v designu koupelen

Na podzim a zimu přináší rok 2023 přináší interiérový design koupelen nové trendy, o které se s vámi chceme podělit. Zdůrazňují přírodní krásu, moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na trendy, které s...

Územní plan – jak se v něm zorientovat?

Povinnost zpracovat územní plán pro celé správní území obce má každá obec v ČR. Jedná se o hlavní koncepční a strategický dokument zajišťující logický a udržitelný rozvoj obce. Územní plán je vždy závazný a je ...

Proč si pořídit dílenský vozík a jak vybrat ten správný

Je pro vás dílna místem, kde trávíte většinu svého volného času? Pak je důležité, aby byla dobře organizovaná a vybavená vhodným nábytkem, který usnadní práci. Mezi takový nábytek patří i dílenský vozík. Ten mů...

Byt

Jak vybrat župan a správně ho prát

Jak trávíte zimní večery? My se přiznáme – rádi si užíváme teplo domova u krbu, v županu a s horkým čajem v ruce. Na župany nedáme dopustit. Některé příjemně hřejí, jiné zase díky savosti materiálu poslouží skv...

Alternativy k posypové soli: Šetrnější cesty k zimní údržbě

Zima přináší kromě radosti z krásné sněhové pokrývky také nepříjemné povinnosti spojené s údržbou chodníků. Tradiční posypová sůl, ačkoliv funguje skvěle, s sebou nese i řadu nevýhod. V tomto článku se zaměříme...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Elektřina prudce zdraží. Nebo ne?

Vláda tvrdila, že elektřina bude zlevňovat. Dodavatelé tvrdili, že cena elektřiny půjde dolů. A najednou lidem začínají přicházet rozpisy záloh na příští rok a cena elektřiny je na nich často mnohem vyšší! Jak ...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...