Sušička na prádlo jako ideální pomocník nejen v zimním období

Sušička na prádlo jako ideální pomocník nejen v zimním období

Jak rychle a nejlépe usušit prádlo. Problém, který trápí nejednu hospodyňku, a to především v zimě, kdy nemůže prádlo venku pořádně schnout. Koupelna je zabarikádovaná věšáky, stejně tak obyvák anebo balkon. Přemýšleli jste, že sušička na prádlo bude možná lepším řešením? A je lepší sušička anebo rovnou pračka se sušičkou? Rádi vám poradíme, jak si nejlépe vybrat a jaké výhody i nevýhody se u sušiček skrývají.

Sušička na prádlo šetří čas i místo

Sušička prádla bude velkým pomocníkem především pro lidi ve městech žijících v malých bytech, kteří nebydlí zrovna na čerstvém vzduchu, a hlavně nemají dostatek prostoru pro klasické sušení. Dnešní sušičky jsou dnes již mnohem úspornější a šetrnější. A jaké jsou další výhody?

  • šetří čas a místo
  • šetrně zachází s textilními vlákny
  • prádlo je jemnější a měkčí
  • pestrá paleta programů na sušení
  • některé umožňují přidat prádlo dodatečně během sušení
  • prádlo si zachovává své barvy
  • nemusíte žehlit prádlo

Co se týká posledního bodu, žehlit není potřeba, pokud máte v šatníku oblečení z moderní tkaniny. Téměř každá dobrá sušička prádla vám umožní oblečení vytáhnout a rovnou je obléci. Pokud se však rozhodnete pro žehlení, nedá vám tolik práce, jako kdybyste sušili prádlo třeba na šňůře.

při výběru sišučky se zaměřte na spotřebu, pestrost programů a kapacitu.

Sušička prádla: je lepší ventilační nebo kondenzační?

Vybírat můžete ze dvou typů. Je to sušička prádla ventilační a kondenzační. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Ty ventilační jsou obecně levnější a také energeticky úspornější. Hodí se ale do větších prádelen, jelikož je nutné vyvést trubici do větrací šachty, která bude odtahovat vlhkost ven z místnosti.


Oproti tomu kondenzační sušička kondenzuje prudkým ochlazením horkého vzduchu vodu, která je poté odvedena do zásobníku (odkud ji vylejete anebo hadicí do odpadu (nemusíte nic přestavovat a bourat). Na výběr je třeba kondenzační sušička na prádlo s tepelným čerpadlem anebo parní kondenzační sušička. Na co bychom se ale měli při pořízení tohoto cenného pomocníka zaměřit?

Sušička na prádlo: na co se při výběru zaměřit

Když se pro sušičku rozhodnete, měli byste se soustředit na několik parametrů, které vám hned prozradí, zda bude sušička na prádlo dobrá či nikoliv. Zaměřte se hlavně na kapacitu a spotřebu energie. Pokud doma máte kvalitní pračku, je pro vás pračka se sušičkou zbytečná. Sušička může klidně stát na pračce. Také se soustřeďte na to, kolik programů na sušení prádla má spotřebič k dispozici, abyste si mohli volit program podle vaší potřeby.


Aby sušička opravdu ve vaší domácnosti efektivně pomáhala, je nutné dodržovat doporučené otáčky odstředění prádla v pračce. Rozdíl mezi prádlem odstředěným na 800 nebo 1600 otáček za minutu je až 30 minut. Lepší modely sušiček dají pokyn pro automatické vypnutí, jakmile je prádlo pěkně suché. Ty levnější a méně vybavené mohou dělat problémy jako je třeba pomačkané prádlo.

Pračka se sušičkou versus samostatná sušička

Pračka se sušičkou se stala oblíbenou v mnoha domácnostech. Šetří místo, protože nemusíte mít zvlášť pračku a sušičku a také čas, protože již nadále nebudete muset předělávat prádlo z jednoho do druhého. Ideální je tedy do garsonek nebo malých, atypických bytů.


Ale i pračka se sušičkou má jisté nevýhody. Programy, ze kterých lze vybírat, nejsou tak pestré, jako když si pořídíte samostatnou sušičku. A tady nastává menší problém, který se může vyskytnout. Kvalita sušení nemusí vždy odpovídat kvalitě sušení v té klasické sušičce na prádlo. Někdy se může stát, že je prádlo pomačkané, nedosušené anebo zcela naopak, přesušené. Další nevýhodou je to, že se do ní vleze mnohem méně prádla a mívají občas větší spotřebu.


Pokud se ale rozhodnete, že pračka se sušičkou je pro vás lepší volbou, budete muset trochu více zainvestovat. Dražší modely jsou dnes již mnohem kvalitnější a nepotýkají se s tolika problémy při sušení.

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Čištění betonové dlažby: Jak odstranit olej a další nečistoty

Beton patří mezi porézní materiály. Proto se na jeho povrchu mohou snadno vytvořit nevzhledné mapy od mastnoty, potravin nebo třeba bláta. Zatímco při čištění keramické dlažby stačí povrch omýt teplou vodou, u ...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...