Trendy v koupelně pro rok 2018 – tmavé odstíny i high-tech zařízení

Trendy v koupelně pro rok 2018 – tmavé odstíny i high-tech zařízení

Čeká vás rekonstrukce koupelny a hledáte vhodné zdroje inspirace? Je začátek roku 2018 a už nyní známe trendy, které se odrazí v návrzích současných bytových designérů. Letos očekáváme v koupelnovém designu hned několik zásadnějších změn. Očekáváme dva hlavní proudy. Jeden představuje návrat k minulosti a k osvědčeným postupům a designu, druhý naopak zájem o minimalismus, modernu a využití high-tech zařízení pro zvýšení komfortu. Máte se na co těšit!

Malé koupelny, které vypadají prostorně

Malá koupelna v dnešní době rozhodně už dávno není symbolem nedostatku peněz. Zatímco v minulosti byly snahy o budování co nejprostornějších koupelen s velkou vanou a množstvím nevyužitého prostoru, dnešní trend jde opačným směrem. Malá koupelna se stává intimním prostorem, který vytváří přímý dialog s jeho uživatelem.

Koupelna menších rozměrů ale musí být navržena tak, aby umožňovala stoprocentní využití každého centimetru v místnosti. Na ústupu je zájem o velké vany pro dvě osoby, malá volně stojící vana pro jednu osobu bude letos vyhledávanější. Totéž platí o toaletách – velký zájem bude o menší toalety s důrazem na designové provedení. S tím bude souviset také zájem o závěsné toalety s využitím předstěnových instalačních systémů. Díky nim jsou veškeré často nevzhledné konstrukční a mechanické prvky očím uživatelů skryty ve zdi.

Malá, ale velmi praktická koupelna 

Koupelny v tmavých barvách – černé obklady a intimní osvětlení

Na ústupu jsou veselé pastelové barvy, zdá se, že trendy v koupelně budou v roce 2018 ve znamení temnějších tónů a černých obkladů do koupelny. Tento trend jsme zaznamenali už v loňském roce, týkal se ale zejména kuchyní. Sledovali jsme zvýšený zájem o tmavé spotřebiče, skříně i kuchyňské linky.
Zdá se, že tato překvapující paralela mezi prostorem kuchyně a koupelny se odrazí právě ve zvýšeném zájmu o tmavé obklady, dlažby či bytové doplňky v prostorách koupelny. S tím ale souvisí důraz na kvalitní osvětlení koupelny v teplých žlutých barvách přinášející odpočinek a zdůraznění intimity. Pomalu ustupuje bílé silné osvětlení koupelny na úkor vytvoření útulnějšího prostředí.

Černé obklady

Neutrální styl s použitím přírodních materiálů

Kromě tmavých až temných odstínů se v trendech v koupelně odráží zájem o neutrální vzhled. Pokud neholdujete tmavým barvám, s velkou pravděpodobností se rozhodnete právě pro neutrální styl v šedých, světle hnědých a bílých odstínech.
Příznačné je použití přírodních materiálů či imitací. Roste zájem o mramorové a kamenné doplňky, stejně jako dlažby a obklady do koupelny z přírodního kamene. Jednoduchost a neutralita je zde podtržena přirozeným žíhováním a texturou, která rozbíjí jednolitost a přináší ozvláštnění neutrálních barevných tónů.

 Mramor v koupelně

Návrat k retro stylu

Příznačným rysem trendů v koupelně pro rok 2018 je také návrat do minulosti a hledání inspirace u předchozích generací. Návrat k retro stylu je viditelný ve všech obytných prostorech a koupelny nejsou výjimkou. Jednoduché tvary, čisté linie, bílá keramická sanitární technika či použití drobné mozaiky nebo naopak velkých obkladů. Retro styl se však v dnešní době mísí s modernou a vytváří zajímavý dialog. Při návrhu nové koupelny se inspirujte koupelnou svých babiček a některé prvky využijte inovativním a kreativním způsobem.

Obliba high-tech zařízení

Kontrastem vůči směřování k jednoduchosti, retro stylu a minimalismu je rostoucí zájem o high-tech zařízení. Moderní technologie prostupují i do koupelen a mohou mít různou podobu. Koupelnové rádio se zabudovaným bluetooth ovládáním, tiché funkční odvětrávací systémy nebo regulovatelné podlahové topení jen dokazují pronikání moderních technologií do současných trendů v koupelně.
V oblasti high-tech je třeba vyzdvihnout i rostoucí zájem o moderní „chytré" toalety. Zatímco dříve byly futuristickou záležitostí a symbolem pro japonskou technologickou vyspělost v současnosti jsou běžně dostupné i u nás. Samy se dezinfikují nebo vyhřívají, navíc jsou díky bezdotykovému ovládání i výrazně hygieničtější. Ovládací tlačítka se senzorem jsou na českém trhu už nyní dostupná díky firmě Alcaplast z Břeclavi, jedničce mezi výrobci sanitární techniky.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...