Úklid koupelny bez chemie? Zvládnete to s minimální námahou!

Úklid koupelny bez chemie? Zvládnete to s minimální námahou!

Připomíná vaše skříňka na čisticí prostředky malou chemickou laboratoř? Pak je na čase nahradit některé chemické čističe přírodními alternativami, které stojí jen pár korun a přinesou podobný účinek. Výrobci čističů nám prostřednictvím televizních reklam neustále předhazují nové a nové přípravky, které nám mají usnadňovat život. Dělat reklamu na citronovou šťávu, ocet, jedlou sodu nebo třeba kuchyňskou sůl se totiž nikomu nevyplatí. Vyzkoušejte pro jednou uklidit koupelnu zcela bez chemie. Uvidíte, že to půjde, a to bez větší námahy.

5 důvodů, proč se vyhýbat chemickým čističům

Chemické výrobky jsou všude kolem nás a nesou s sebou mnoho negativních dopadů. Je namístě popřemýšlet nad svými návyky a vyměnit chemické prostředky za ekologičtější přírodní alternativy. Týká se to nejen čističů, ale také kosmetiky, potravin nebo třeba osvěžovačů vzduchu. Máme pro vás 5 důvodů, proč začít uklízet domácnost bez chemie:

  1. Zdraví – při manipulaci s chemickými čističi vdechujeme škodlivé látky, které mají negativní dopad na zdraví. Tyto látky zůstanou ve vzduchu ještě nějakou dobu, a tak je vdechujete nejen vy, ale i vaše děti nebo domácí mazlíčci.
  2. Ekologie – použití chemických čisticích prostředků má negativní vliv na životní prostředí. Po čištění je totiž spláchneme do kanalizace, kde kontaminují vodu a způsobují problémy i čističkám.
  3. Zápach – při čištění koupelny možná často sáhnete po chlorových chemických přípravcích. Ty nejen že dráždí sliznice, ale také nepříjemně zapáchají. Odér, který známe třeba z bazénů nebo koupališť, pak můžete v koupelně zůstat dlouhé hodiny a snadno se přenese i do okolních místností.
  4. Rychlost úklidu – myslíte si, že čištění pomocí chemických čističů je rychlé, protože jsou velmi účinné? Popřemýšlejte, kolik času vám zabere příprava, manipulace s ochrannými pomůckami, a zejména pečlivé odstranění a omývání chemických prostředků. Sáhnete-li po přírodních přípravcích, během vteřiny je opláchnete čistou vodou. Můžete na ně často sahat i holýma rukama bez ochranných pomůcek.
  5. Cena – komerčně dostupné čističe jsou k dispozici v různých cenových hladinách. Čím je daná značka věhlasnější, tím je prostředek zpravidla dražší. Přírodní čističe jsou mnohonásobně levnější, navíc je máme k dispozici téměř vždy. Přejdete-li na ekologický způsob čištění, výrazně snížíte výdaje své domácnosti.

Pořizujte koupelnové vybavení, které se snadno udržuje

Platí, že čím náročnější vybavení na údržbu do koupelny pořídíte, tím více úsilí, času i peněz budete muset do úklidu vynaložit. Proto vybírejte obklady, dlažby a koupelnové vybavení s ohledem na jednoduchou údržbu. Řada výrobců sanitární techniky vyvíjí produkty s důrazem na bezproblémové čištění. To je typické například u skleněných sprchových zástěn, které mohou být opatřeny speciální vrstvou, po které kapičky snadno stečou až na zem a nebudou na skle ulpívat.

V době, kdy je velký zájem o bezvaničkové sprchové kouty, pak výrobci podlahových žlabů vyvíjí modely, které se snadno a rychle čistí i bez použití chemických prostředků. Příkladem je břeclavská společnost Alcaplast, která už delší dobu vyrábí podlahové žlaby s dokonale čistitelným sifonem. Žlaby jsou vybaveny systémem dvou odtokových komor s vyjímatelnými vtokovými dílci. Snadno se tak dostanete až po odpadní trubku a žlab mechanicky vyčistíte – snadno a bez chemie.

Na jednoduchou údržbu a šetrný přístup k životnímu prostředí Alcaplast akcentuje dlouhodobě. V portfoliu produktů tak naleznete třeba i kvalitní WC sedátka s antibakteriální úpravou. Jsou doplněna o sloučeniny stříbra, díky kterému dochází k redukci hustoty bakterií až o dva řády. Tato sedátka k toaletě tak nebudete muset čistit příliš často a vystačíte si s přírodními čističi.

Ocet, soda a citronová šťáva: základ každé ekologické domácnosti

A jak tedy uklidit koupelnu bez chemických prostředků? Ve většině případů si vystačíte se třemi základními domácími prostředky – octem, jedlou sodou a citronovou šťávou (resp. kyselinou citronovou). Trojice těchto čističů si hravě poradí s usazenou špínou, vodním kamenem i plísní. Bez námahy vyčistí sanitární keramiku, obklady, dlažbu, skleněné poličky či chromované vodovodní baterie. Přečtěte si náš starší článek, ve kterém jsme se na použití těchto tří přírodních čisticích přípravků podrobně zaměřili.

Zrcadla vyleštěte kukuřičným nebo bramborovým škrobem

V kuchyni nebo spíži najdete mnohem víc potravin, které využijete při šetrném ekologickém uklízení koupelny. Skvělým příkladem je kukuřičný nebo bramborový škrob, který zužitkujete kromě zahušťování pokrmů i k leštění různých povrchů. Skvěle funguje zejména na okna, zrcadla nebo kovové předměty. Z povrchu odsaje mastnotu a nezanechává šmouhy. Stačí jen škrob rozmíchat v teplé vodě a nanést na utěrku, případně přelít do rozprašovače.

Kuchyňská sůl odstraní skvrny z keramiky

Pro úklid koupelny využijte i ten nejběžnější kuchyňský prostředek – sůl. Funguje podobně jako prodávané abrazivní prostředky. Uvolní špínu a díky jemným krystalkům povrch i šetrně odrhne. Z toho důvodu je kuchyňská sůl ideální pro odstraňování zaschlých skvrn a vodního kamene na keramických obkladech nebo dlažbě, stejně tak i na vaně, umyvadle nebo WC míse.

Buďte ekologičtí a snižujte spotřebu vody na minimum

Chcete, aby se provoz vaší domácnosti nesl v ekologickém duchu? Pak se nezaměřujte jen na úklid, ale i další aspekty provozu vaší koupelny nebo toalety. Typickým příkladem, jak k životnímu prostředí přistupovat ekologičtěji, je omezit spotřebu pitné vody. Na umyvadlové baterie nainstalujte úsporné perlátory, které čeří vodu a snižují její spotřebu, aniž byste to výrazně pocítili. Vodu pouštějte jen ve chvíli, kdy ji skutečně potřebujete – pokud jste zvyklí nechat ji proudit během čištění zubů nebo holení, zkuste se to odnaučit.

Zmiňovaná břeclavská společnost Alcaplast si uvědomuje, že značné množství vody se spotřebuje i splachováním toalety. Proto do své nabídky zařadila úsporné instalační systémy ECOLOGY. Zatímco u běžně dostupných splachovacích systémů se spotřebuje minimálně 3 litry vody na malé a 6 litrů vody na velké spláchnutí, u ECOLOGY modulů je spotřeba jen 2 a 4 litry.

 

Při každodenním používání ekologického splachovacího systému snížíte spotřebu vody na splachování minimálně o třetinu. Budete mít dobrý pocit, že vodou neplýtváte, odměněni pak budete nižším účtem za vodné a stočné. Za rok ušetříte díky ekologickému splachovacímu systému i několik tisíc korun.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Hadička napouštěcího ventilu po letech není tak ohebná jako na videu. Pohodlněji se ventil vyndá, když hadičku...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Já si tu barvu taky zamilovala, viděla jsem jednou reklamu na internetu, že jí někdo ze sl...

Rozkládací pohovka vs. vyklápěcí postel. Co vybrat?

Dobrý den, kvůli omezenému prostoru v bytě řešíme jak s postelí, takže rozmýšlíme, ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Rozumím vám, ale zas co jsme natrefili na personál my, tak byli zkušení a dost nám pomohl...
Zobrazit všechna témata

Podzim/zima 2023: Nové trendy v designu koupelen

Na podzim a zimu přináší rok 2023 přináší interiérový design koupelen nové trendy, o které se s vámi chceme podělit. Zdůrazňují přírodní krásu, moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na trendy, které s...

Územní plan – jak se v něm zorientovat?

Povinnost zpracovat územní plán pro celé správní území obce má každá obec v ČR. Jedná se o hlavní koncepční a strategický dokument zajišťující logický a udržitelný rozvoj obce. Územní plán je vždy závazný a je ...

Proč si pořídit dílenský vozík a jak vybrat ten správný

Je pro vás dílna místem, kde trávíte většinu svého volného času? Pak je důležité, aby byla dobře organizovaná a vybavená vhodným nábytkem, který usnadní práci. Mezi takový nábytek patří i dílenský vozík. Ten mů...

Byt

Hrozí u vás riziko vyhoření? Pak jsou jasnou volbou protipožární dveře

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Nikdy si totiž nemůžete být jistí, jestli se nevymkne kontrole. Mnoho nezkušených jedinců si myslí, že případný požár lze uhasit již v samotném počátku. Věřte nám – nejde. Celý...

Alternativy k posypové soli: Šetrnější cesty k zimní údržbě

Zima přináší kromě radosti z krásné sněhové pokrývky také nepříjemné povinnosti spojené s údržbou chodníků. Tradiční posypová sůl, ačkoliv funguje skvěle, s sebou nese i řadu nevýhod. V tomto článku se zaměříme...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Elektřina prudce zdraží. Nebo ne?

Vláda tvrdila, že elektřina bude zlevňovat. Dodavatelé tvrdili, že cena elektřiny půjde dolů. A najednou lidem začínají přicházet rozpisy záloh na příští rok a cena elektřiny je na nich často mnohem vyšší! Jak ...

Na balení dárků nemusíte mít talent. Stačí znát pár triků

Někdo si balení dárků užívá, jiný ho považuje za nutné zlo, protože mu moc nejde. Patříte spíš do druhé skupiny? Předvánoční balící rutinu vám trošku usnadníme. Máme pro vás pár praktických triků, díky kterým n...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...