Vhodné odvětrání koupelny vás zbaví nepříjemné vlhkosti

Vhodné odvětrání koupelny vás zbaví nepříjemné vlhkosti

Koupelna patří k místům s nejvyšší koncentrací vlhkosti. Vzhledem k účelu, jakému koupelna slouží, je to zcela pochopitelné. Sprchování i koupání v horké vodě, která vytváří páru nebo jen často tekoucí voda vlhkost zkrátka vytváří. Je důležité si ale uvědomit, že při větší vlhkosti se dobře daří plísním. Řešením je koupelnu často větrat pomocí okna. Co však dělat, když okno v koupelně nemáte? Pomůže vám kvalitní ventilátor a větrací mřížka.

Plísně jsou strašákem mnoha koupelen v různých domácnostech. A je jedno, zda jde o starší domy nebo novostavby. Ve všech koupelnách se odpařuje teplá voda a následně se znovu sráží na chladnějším povrchu, například na kachličkách, obkladech, zrcadlech či nábytku. Pokud tuto vlhkost necháme delší dobu působit, můžeme se těšit na vznik nepříjemné plísně. Vytváří se zejména ve spárách, ale také pod vanou, za zrcadlem nebo za skříňkami. Zkrátka kdekoliv, kde není zrovna lehké se k nim dostat a odstranit je.

Problémy s odvětráním koupelny se týkají většiny domácností

Ideální vlhkost vzduchu v obytné místnosti je kolem 50 procent, při jejím překročení už hrozí riziko vzniku plísně. Skvěle se jim daří při vlhkosti nad 60 procent a když si uvědomíme, že při sprchování či koupání je v koupelně vlhkost i 100 procent, obavy ze vzniku plísně jsou skutečně na místě. Navíc ve špatně odvětrávané koupelně se vlhkost běžně pohybuje nad hraniční hodnotou, a to i když není zrovna napuštěná horká vana nebo puštěná sprcha.  

Veškeré povrchy jsou tak v koupelně vystaveny vysoké zátěži, navíc se mohou začít vytvářet už zmíněné plísně, které jsou škodlivé pro zdraví člověka.

Vlhkost však kromě vzniku plísní ovlivňuje také celkovou kvalitu bydlení a zdravotní stav obyvatel domácnosti. Nezdravé vlhké klima může způsobovat fyzickou i psychickou nepohodu, bolesti hlavy, potíže s dýcháním i únavu nebo třeba alergie. Kvalitní odvětrání koupelny je tedy skutečně důležité.

Pokud máte v koupelně okno, máte v podstatě vyhráno. V opačném případě je třeba odvětrání koupelny zajistit nějak jinak.

Odvětrání koupelny zachrání ventilátor

Koupelny bez oken jsou obvyklé téměř v každém panelákovém bytě, ale i v řadě dalších. Právě pro takové případy existují na trhu ventilátory a ventilační mřížky, které odvětrání koupelny zajistí místo pravidelného a důkladného větrání oknem. Ventilátory si poradí s nadměrnou vlhkostí místnosti a neumožní tak plísním příhodné prostředí pro jejich život a šíření.

Zbavte se vlhkosti v koupelně díky větracím okénkům.

Důležitým parametrem pro výběr vhodného ventilátoru jsou zejména rozměry koupelny a to, jak daleko musí ventilátor vzduch dofouknout. Rozhodující je také, zda se v koupelně nachází vana nebo sprcha, která vytváří až čtyřikrát větší vlhkost. Při výběru vhodného odvětrávání koupelny myslete také na to, aby ventilátor nevytvářel nepříjemný průvan a příliš velký hluk.

Pokud se rozhodnete pro pořízení ventilátoru, nechte si s jeho výběrem poradit od odborníka.

Úkolem ventilace pro odvětrání koupelny je přívod čerstvého vzduchu a odvádění vlhkosti z místnosti.
Při pořizování ventilátoru pro odvětrání toalety a koupelny je důležité dbát také na to, aby dostatečný objem vzduchu nebyl jen odváděn, ale také přiváděn. U mnoha ventilací se totiž setkáte s tím, že vzduch z koupelny pouze odsávají. Jeho přívod pak zajišťuje pouze vnitřní vzduch z prostoru bytu a slouží k tomu například mřížky v dolní části dveří. Takový systém odvětrání koupelny není ideální. Je mnohem méně efektivní, než když je vzduch přiváděn zvenku.

Jaké je vhodné umístění větrací mřížky?

Pro kvalitní odvětrání koupelny je důležité také zvolit správné umístění ventilátoru. Nejlepšího odvětrání dosáhnete, pokud se bude větrací mřížka nacházet v prostoru nad sprchou, případně nad vanou. Teplý vzduch tak bude odvádět přímo od zdroje. Pára se tak nebude šířit koupelnou a zůstane v podstatě pouze ve sprše, kde bude kondenzovat a znovu stékat do sprchové vaničky.

Důležité je také umístění větrací mřížky v horní části stěny tak, aby uživatele koupelny neobtěžoval průvan.

Výběr ventilátorů je široký a možností je hned několik. Ventilátor je možné spínat ručně vypínačem podobným klasickému vypínači na světlo. Využívá se také takzvané spřažené spínání současně s osvětlením koupelny. Takový ventilátor může být s časovým doběhem, který se sám sepne současně s rozsvícením světla a po zhasnutí zůstává zapnutý po nastavenou dobu, poté se sám vypne. Zvolit můžete i ventilátor se zpožděným startem, který se po sepnutí vypínače zapne až po určité době. Časové intervaly můžete obvykle sami nastavit.

Pro odvětrání koupelny lze využít také ventilátor s čidlem pohybu, který se zapne, když je koupelna používána. Stejně tak existuje ventilátor s integrovaným hydrostatem, který jej řídí podle skutečné vlhkosti vzduchu. Ventilátor se tak spustí jen ve chvílích, kdy to bude potřeba, takže ušetříte za jeho provoz.

Ventilátory a větrací mřížky pro vaši koupelnu

Kromě množství typů ventilátorů je k dispozici také velký výběr větracích mřížek. Nemusíte se tak obávat toho, že by vám ventilátor narušil styl a vzhled koupelny. V obchodech najdete plastové i kovové větrací mřížky v různých provedeních, typech a designech. Vybrat si tak můžete přesně takovou, která skvěle zapadne do vaší koupelny a doplní její interiér.

Výběr správného ventilátoru pro odvětrání koupelny, který bude skutečně skvěle fungovat a zbaví vás vlhkosti, není úplně jednoduché. Dbát byste měli na opravdovou kvalitu a nesnažit se vybrat ventilátor a větrací mřížky, které jsou příliš levné. Obvykle totiž příliš nefungují, v podstatě pouze jen hučí, ale nefoukají a od vlhkosti vám tedy úplně nepomohou. Při svém výběru se proto zaměřte na ventilátory s dostatečně vysokým výkonem, a přitom tichým provozem, které budou skutečně účinné, ale zároveň nebudou rušit celou domácnost.

Kvalitně odvětraná koupelna potřebuje neméně kvalitní doplňky

Díky pečlivému výběru ventilátoru a ventilační mřížky bude vaše koupelna dobře odvětraná. Pokud však chcete opravdu dokonalou koupelnu, neměli byste se zastavovat jen u ladění jejích praktických součástí. Měli byste chtít víc - jen se stylovými doplňky můžete propojit design s funkčností. Nápaditá ovládací tlačítka a další příslušenství dodává firma Alca plast, jednička na českém trhu sanitární techniky. Neváhejte proto nahlédnout do jejího širokého sortimentu a obohaťte svou koupelnu. Výběr ventilátoru je jen začátek cesty, na jejímž konci je koupelna, kterou jste vždy chtěli.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...