Výběr vodovodní baterie

Výběr vodovodní baterie

Může se zdát, že jediným kritériem při výběru vodovodní baterie je její vzhled. Ten je velmi důležitý a dotváří celkový koncept místnosti, ve které se nachází, rozhodně však není jediným podstatným parametrem. Na trhu je dostupné velké množství vodovodních baterií různých typů a konstrukcí, které se hodí pro odlišná konstrukční řešení. Pojďme se společně podívat, na co vše se při výběru koupelnové baterie zaměřit a na co nezapomenout.

Typ vodovodní baterie

Při výběru koupelnové baterie je třeba zohlednit místo, pro které má být určena. Svým vzhledem, velikostí, způsobem ovládání průtoku vody se vodovodní baterie dělí do několika základních kategorií:

  • Dřezové baterie
  • Umyvadlové baterie
  • Sprchové a vanové baterie
  • Bidetové baterie

Pokud tedy hledáte ideální vodovodní baterie do dřezu vaší kuchyně, vybírejte jen v kategorii dřezových baterií. Jsou přímo určeny a navrženy pro použití v kuchyních a z hlediska funkčnosti a praktičnosti splňují požadované parametry. Jednotlivé typy baterií není možné zaměňovat.

Pákové a kohoutkové vodovodní baterie

Koupelnové baterie se dále dělí podle způsobu regulace vody. Základní rozdělení je na pákové a kohoutkové. Stále častěji se využívají pákové vodovodní baterie, které umožňují citlivou regulaci průtoku vody i teploty. Podle průzkumů přináší použití pákových baterií úsporu vody v desítkách procent.

Ačkoliv baterie působí efektně a v mnoha interiérech mohou dotvářet celkový vzhled místnosti, jsou neefektivní a méně praktické. Výjimkou jsou kohoutkové baterie do vany. Zde ze své podstaty není nutné příliš regulovat teplotu vody, ale jen otočit kohoutkem s teplou vodou a nechat napustit vanu. Pokud vás láká zajímavý vzhled kohoutkových vodovodních baterií, použijte je do své vany.

Termostatická vodovodní baterie

Pokud vám jde o co možná nejpohodlnější a nejšetrnější řešení, ideální volbou jsou termostatické vodovodní baterie. Tyto především koupelnové baterie automaticky regulují teplotu vody, kterou si uživatel nastaví, a udržují ji po celou dobu i při kolísání tlaku v rozvodech. Použití termostatických vodovodních baterií je výhodné i z pohledu ochrany před opařením horkou vodou. Tyto moderní typy totiž obsahují pojistku, která zabrání puštění velmi horké vody. Na baterii snadno nastavíte nejvyšší možnou teplotu, která se za žádných okolností nepřesáhne.

Obvykle se maximální teplota nastavuje na 38 °C. Díky přesnému nastavení teploty vody, která teče prakticky ihned po spuštění, přináší použití termostatických vodovodních baterií výraznou úsporu vody. Hovoří se až o 50 %. To je v současné době, kdy cena za vodu dosahuje astronomických hodnot, velmi ceněným a vyhledávaným parametrem. Termostatický typ baterií se používá především v koupelnách, často jako sprchová baterie.

Výběr vodovodní baterie 

Způsob montáže koupelnové baterie

Dalším důležitým parametrem při výběru vodovodní baterie je typ montáže. Pokud pouze renovujete původní kuchyni či koupelnu, konstrukční řešení musíte vybírat s ohledem na typ umyvadla, vany či sprchového koutu. Koupelnové baterie se vyrábí ve stojánkovém provedení či v provedení montáže na stěnu.

Pokud realizujete nový prostor, můžete se sami rozhodnout, jakému způsobu montáže dáte přednost. Z praktického hlediska mají oba typy svá pro a proti, z hlediska údržby se může zdát vhodnější baterie na stěnu, z pohledu praktičnosti a flexibility je z mnoha ohledů vhodnější stojánkový typ. Chcete-li mít širší možnosti výběru tvarů a designů, dejte přednost stojánkovému provedení.

Pokud se rozhodnete pro kuchyňskou či koupelnovou baterii s montáží na zeď, nezapomeňte na důležitý parametr – rozteč. Jedná se o vzdálenost mezi vodovodními trubkami ve stěně. Změřte si tento údaj a podle něj vyberte konkrétní kus. Nejčastěji se vyrábí baterie s roztečí 10 a 15 centimetrů.

Výběr koupelnové baterie podle vzhledu

Důležitou roli při výběru vodovodní baterie hraje také její vzhled. Vybírejte podle osobního vkusu a podle vhodnosti do celkového konceptu místností. Baterie se vyrábí nejčastěji v nerezovém provedení, setkat se můžete ale např. i s bronzovými typy. Oblíbenými materiály jsou broušený chrom či leštěný nikl. V moderních koupelnách a kuchyních se v současnosti volí především hranaté tvary, ale nabídka trhu je opravdu rozsáhlá.

Výběr vodovodní baterie v 5 krocích

  1. Zohledněte typ baterie podle místa uložení – dřez, umyvadlo, vana, sprcha, bidet
  2. Rozhodněte se pro způsob regulace vody – kohoutky, páka, termostatická regulace
  3. Vyberte vhodný typ montáže – stojánkový či nástěnný. Při volbě nástěnného typu zjistěte rozteč vodovodních trubek
  4. Vyberte baterii od osvědčeného výrobce, který má dobré reference a poskytuje mnohaletou záruku. Vyberte konkrétní typ podle doporučení prodejce a osobní preference vzhledu
  5. Proveďte montáž vodovodní baterie, doporučujeme ji svěřit do rukou profesionálům

Dodržíte-li výše uvedené kroky, získáte kvalitní, dobře vypadající a funkční vodovodní baterii, která vám vydrží řadu let. Nákup baterie berte jako dlouhodobou investici a nebojte se za ni připlatit. Vodovodní baterie má sloužit desítky let, šetřit na ní se proto příliš nevyplácí. Baterii nakupujte jen od osvědčených prodejců, kteří se v tomto oboru vyznají.

Nezapomeňte na kvalitní montážní rám

Pokud se rozhodnete pro baterii instalovanou přímo do zdi, určitě oceníte montážní rám - ideálně rovnou s věstaveným sifonem. Takové nabizí firma Alcaplast z Břeclavi, jednička na českém trhu sanitární techniky. Svým zákazníkům poskytuje také předstěnové instalační systémy a a další příslušenství, které do nové koupelny budete jistě potřebovat.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...