Vyberte topení do koupelny, které ji vyhřeje od podlahy až ke stropu

Vyberte topení do koupelny, které ji vyhřeje od podlahy až ke stropu

Pokud se v zimě stává z vaší koupelny nepříjemně chladné místo, tak je něco špatně. Když se nedá mluvit o pohodlí, je na čase vymyslet řešení. Než se pustíte do rekonstrukce, zvažte následující varianty topných těles. Možná vás překvapí, že ani přenosné přímotopy si nezaslouží zatracování. Řešení chladu má více možností, znichž některá sedne i vaší koupelně.


Topení do koupelny: Začít se musí od podlahy

Je všeobecně známo, že chlad jde od nohou. Nejjednodušší řešení chladné podlahy tak představují koupelnové koberečky. Vynechte psychedelické kombinace barev nebo snahu o vytvoření obrázků, která nikdy nemůže dopadnout dobře. Naopak koupelnový koberec vkusné barvy podtrhne styl, případné designové vybavení a celkově se stane vkusným doplňkem.

Jako nejvíce příjemné koberce do koupelny se osvědčily ty z přírodních mateiálů. K jejich výrobě se používá ovčí vlna, sisal, len nebo kokos. Náročnější produkce se odráží ve vyšší ceně než u syntetických vláken. Pro takové koberce ale neplatí módní trendy, takže s jeho službami lze počítat na dlouhá léta, a to už se investice vyplatí.

Spolehlivé zdroje tepla v koupelně

Otužování si můžete nechat na jindy, protože není důvod, abyste se v koupelně klepali zimou. Když je va vaně připravena horká lázeň, je příjemné, když i okolí drží jistou teplotu.
Problémy s vytopením koupelny se vyskytují spíše ve starších stavbách, kde často vzniká dojem nevytopitelných komnat. Ještě pod koberečky je proto vhodné zabudovat podlahové vytápění. Sálavé teplo je vnímáno jako jeden z nejlepších způsobů, jak vytvořit tepelnou pohodu, a to nejen v koupelně.

Typy koupelnových topných těles

Instalace podlahového vytápení s sebou nese náročnější stavební úpravy. Pro rychlejší změnu lze využít některou z následujících možností.

Nástěnný žebřík

Snadná instalace nástěnného trubkového topného tělesa přinese ještě jednu výhodu. Vznikne tak místo pro sušení vlhkých ručníků a menších vypraných oděvů. Sušič i radiátor v jednom nepůsobí mohutně a svůj úkol splní.
V závislosti na konstrukci je lze zařadit do teplovodních otopných soustav s nuceným i samotížným oběhem teplonosné látky. Profily topných žebříků mají různou podobu – buď jsou celé kulaté nebo je jedna strana zploštělá. Výrobci nabízí základní podobu i designové produkty.

Do malých koupelen se bez problémů umístí topení o šířce jen 40 cm.

Přenosný přímotop vytopí rychle


Podobně fungují topné panely. Ty narozdíl od přímotopů sálají a zahřívají povrch okolí, čímž se tvoří tepelnáKonvektory slouží jako doplňkový zdroj tepla. Rychle vytopí prostor, a proto se používá často tam, kde by jiné topení bylo zbytečné nebo jeho zřízení není možné. Mezi taková místa se řadí hlavně chaty, protože přímotopy nejsou určeny k trvalému vytápění. I když je pořídíte za příznivou cenu, náklady na provoz už tak nízké nejsou.

 pohoda. Místo nachází obvykle na stropě vedle svítidel.
Dnes už existují i hybridy – sálavé přímotopy, tedy s přívlastkem „infra." Pohybuje se na pomezí klasického přímotopu a infrapanelu a představuje novou možnost vytápění.

Elegentně působí na stěně skleněné sálavé topné panely. Triumfují designem, který je proto předurčuje pro moderně zařízené koupelny. Sháňka po dobře vypadajících topidlech tak s příchodem panelů skončila.

Do koupelny jen speciální zařízení. Anebo taky krb

Možností, jak vytápět chladné koupelny je tedy několik. Jako první mějte na mysli bezpečnost, ať plánujete jakokoliv koupelnovou změnu. I to víc, když se jedná o práci s elektřinou, kterou otopná tělesa často využívají. I tak se ale můžete setkat s originálními, ale trochu bláznivými nápady, jako je třeba krb v koupelně.

Velmi lákavá představa romantické koupele se zvukem praskajícího dřeva nepatří do kategorie neuskutečnitelných. Krby se v koupelnách objevují v různých podobách. Oheň v koupelně byl výdobytkem králů, díky krbu se tam může dostat i nyní. Do koupelny není nutné vést komín pro klasickou krbovou vložku, nahradí jej totiž umělá kamna nebo jinak elektrický krb. O plamen se stará elektřina, díky které se romantické fantazie dostanou do jakékoliv koupelny a stanou se každodenním luxusem.

Nekonečný příběh topení a větrání

Problém s vytápěním a větráním koupelny řeší mnoho domácností. Větrání v létě a větrání v zimě má svá specifika, o nichž jsme už psali v čálncích Umíte v létě správně větrat?, zimnímu větrání patřil článek o využití rekuperace.

 

  • Pro příjemné klima je topení stejně důležité jako odvětrávání
  • Ideální teplota v koupelně: 24°C (dle ČSN EN 12831
  • Velikost místnosti napoví, jaký výkon topného tělesa bude nejvhodnější. Menším koupelnám stačí 250W
  • I koupelnu můžete vyhřát úsporně, základem by ale měla být dobrá izolace (s čímž mívají problém staré stavby)
  • Sálavé panely se jako doplňkové vytápění používají také v ložnicích

Optimální teploty v koupelně dosáhnete kombinací různých zdrojů tepla. Při vylepšování ale dávejte pozor na to, abyste nenadělali více škody jak užitku. Nekvalitně odvedená práce vyjde na povrch rychleji, než by se zdálo. Pozor tedy na nekvalitní materiály, zpracování a komponenty pochybné jakosti v jakémkoliv koupelnovém příslušenství.

Častým problémům koupelen se věnují i následující články:

Tip na kvalitní vybavení koupelny

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete například na českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - břeclavskou společnost Alcaplast.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...