Zápach z pračky: Jak vyčistit pračku a mít prádlo opět voňavé

Zápach z pračky: Jak vyčistit pračku a mít prádlo opět voňavé

Pokud jste otevřeli dvířka pračky a nepříjemným zápachem se vám zvedl žaludek, znamená to, že se ve vaší pračce začaly šířit plísně a bakterie. Zatuchlý odér se pak snadno přenese i na prádlo. Zápach z pračky nepřebijete ani tou nejlepší aviváží nebo pracím práškem. Bude vás trápit tak dlouho, dokud pračku pořádně nevyčistíte a nezačnete dodržovat preventivní opatření proti vzniku plísně. Jak vyčistit pračku a odstranit z ní zápach?

Za zápach z pračky můžou bakterie. Zbavte se jich!

Nepříjemný zápach z pračky je způsobený šířením bakterií a vznikem plísní. Protože bakterie nesnáší vysoké teploty, trápí především domácnosti, které perou na nižší teploty a hojně používají šetrné úsporné programy. Nízká teplota do 50 °C v kombinaci se zbytky špatně rozpuštěných pracích prostředků vytváří ideální rodiště pro plísně, které jsou příčinou zatuchlosti a silného zápachu.

Zápach prádla

Dodržujte 4 pravidla a zápach z pračky vás trápit nebude

Ať už vás zápach z pračky aktuálně trápí, nebo se mu chcete vyhnout v budoucnu, nezapomínejte na prevenci. Pokud budete dodržovat 4 základní pravidla, s nepříjemnými pachy v pračce se vůbec nesetkáte.

1. Perte pravidelně na vyšší teploty

Už jsme zmínili, že vlhkost a nižší teploty vytváří ideální podmínky pro množení bakterií. Proto se snažte několikrát do měsíce vyprat své prádlo na vyšší teploty – minimálně na 60 °C, lépe na 90 °C. Pokud nemáte žádné prádlo, které se může na vyšší teplotu prát, klidně pračku zapněte naprázdno. Moderní bílá technika je vybavená i speciálními čisticími programy a usazené nečistoty odstraňuje horkou vodou, nebo párou. Pro výběr kvalitní samočistící pračky můžete využít například tohoto srovnání praček od expertů z Arecenze.cz.

2. Jednou za čas celou pračku důkladně vyčistěte

I když nepatří čištění pračky mezi nejoblíbenější a nejzábavnější činnosti, je velmi důležité. Jednou měsíčně vyčistěte pračku, omyjte těsnění, dvířka, vnitřní prostor, odstraňte usazené nečistoty a nezapomínejte ani na dávkovač. Pravidelná údržba zabere několik minut, pokud ji ale zanedbáte, v lepším případě budete později čistit pračku celé dopoledne. V horším případě se pokazí a vy budete muset koupit novou.

3. Kontrolujte stav hadic a pořiďte sifon se zápachovým uzávěrem

PračkaMálokdo si uvědomuje, že ne vždy vychází zápach přímo z pračky. Nepříjemné pachy se šíří i z hadic na vypouštění odpadní vody. Proto je dobré jednou za čas zkontrolovat jejich stav. Za silný zápach často může i špatně zkonstruovaný netěsnící starý sifon na pračku. Pořiďte si kvalitní sifon se zápachovým uzávěrem, který je vybaven suchou klapkou. Špinavá odpadní voda přes něj proteče do odpadu a díky kvalitnímu těsnění za sebou nezanechá pachovou stopu. Staré sifony klapku nemají, takže se zápach z kanalizace šíří do vnitřního prostoru pračky a způsobuje problémy.

4. Dvířka ani dávkovací šuplík nezavírejte

Kde je vlhkost, tam jsou bakterie a plísně. Pokud budete pračku větrat, vyhnete se zápachu.Po dokončení praní ponechejte dvířka otevřená a povytáhněte i dávkovací šuplík na aviváž a prací prostředky. Snížíte vlhkost uvnitř konstrukčních částí pračky a zatuchlost oblečení vás už nebude trápit.

Jak vyčistit pračku a zbavit ji zápachu

Pokud vás zápach z pračky aktuálně trápí, musíte provést pečlivou údržbu. Jak vyčistit pračku? Možností je hned několik, od použití komerčních čisticích přípravků po kuchyňské prostředky, které pračku vyčistí rychle a za pár korun. Dáváte-li přednost druhé variantě, postupujte následovně: 

Otevřete dávkovací šuplík a do místa pro prací prostředek nasypte jedlou sodu. Přihrádku pro máchání pak naplňte octem a 0,5 litru octa nalijte i přímo do bubnu. Nastavte co nejdelší program a nejvyšší možnou teplotu. Spusťte praní a pračku vypněte před fází vypouštění vody. Nechejte několik hodin odstát a až potom vodu vypusťte. 

Horká voda, ocet a soda zničí bakterie a plísně a zbaví vaši pračku zápachu. Nezapomeňte na mechanické dočištění pračky, hadic a sifonu. Společnost Alcaplast, přední výrobce sanitární techniky, upozorňuje na usazování nečistot i v mechanismu pračkového sifonu. Kvalitní pračkové sifony obsahují dobře dostupný servisní otvor, který umožní bezproblémovou demontáž a rychlé odstranění nečistot. Pečlivě umyjte i prostor těsnění dvířek pračky, dávkovací zásuvku a filtr na zachytávání drobných předmětů a chlupů. 

Pokud se o pračku budete pravidelně starat, se zápachem a zatuchlým prádlem nebudete mít žádné problémy. Vždy hledejte příčinu a uvědomte si, že za zápach nemůže jen pračka samotná, ale i hadice a sifon. Dodržujte naše čtyři pravidla a v případě problému jej vyřešte ihned.

Diskuse k článku

  • Jana Vyhlídalová

    10:02 10. 7. 2018 +1
    lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
    https://www.seznam.cz/

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...