Zapojení pračky a sušičky snadno a rychle!

Zapojení pračky a sušičky snadno a rychle!

Rozhodli jste se pro pořízení nové pračky nebo sušičky? Pak je budete muset také uvést do provozu. Během instalace však může nastat řada komplikací - problém může být především s napojením pračky na odpad u starších domů a bytů, ve kterých není vybudováno odtokové potrubí ve zdi. Přinášíme vám proto stručný návod, jak zapojit pračku a sušičku na odpad. A to ať už na odtokové potrubí, k sifonu, nebo pro přímé vypouštění.

Kam s pračkou se sušičkou

Dříve, než se pustíte do instalace a zprovoznění nové pračky nebo sušičky, popřemýšlejte nad jejím uložením. Pokud pořizujete spotřebiče do novostavby, nad umístěním zpravidla přemýšlet nemusíte. Místo na pračku je většinou zahrnuto přímo v projektu a je zvolené tak, aby umožňovalo bezproblémový přístup k odtokovému potrubí, připojení na vodu i zdroj elektřiny. V případě vymezení prostoru poté záleží také na tom, zda budete mít pračku a sušičku samostatně, nebo ji koupíte rovnou se sušičkou.

Pračka i sušička by měly stát na rovném a pevném povrchu. Ne každá podlaha však takové podmínky splňuje. Moderní přístroje jsou vybavené nastavitelnými nožičkami, díky kterým je přesně vyrovnáte a zabráníte vibracím a nežádoucím přesunům po místnosti. Popřemýšlejte také nad tím, kde byste spotřebič chtěli používat. Někdo preferuje pračku v koupelně, jiný v kuchyni a mnozí dávají přednost samostatné chodbě či prádelně. Přístup k víku pro vložení prádla musí být bezproblémový. Máte-li pračku v malé místnosti, řešením může být varianta s horním plněním. Pokud chcete vedle pračky využívat i sušičku, v menších bytech budete bojovat o prostor. Ideálním řešením je proto pračka i sušička v jednom.

Pračka i sušička se musí nacházet v bezprostřední blízkosti přívodu vody a odpadu. Nedoporučuje se zbytečné prodlužování a nastavování hadic, jelikož hrozí riziko úniku vody a přetěžování odtokového čerpadla. Pokud pořizujete pračku do zrekonstruovaného domu, kompromisům se s velkou pravděpodobností nevyhnete. Pokud máte odtokové potrubí, máte vyhráno. V opačném případě budete muset pračku zapojit k sifonu umyvadla nebo vany. Možné je také přímé vypouštění hadicí do vany, nejedná se však o estetické, praktické ani bezpečné řešení.

 

Odtokové potrubí ve zdi

Naprostá většina nových bytů nebo domů má uložení pračky předem stanovené. Místo pro spotřebič disponuje dostatečně velkým okolním prostorem, a především přívodem vody, zdrojem elektřiny a odtokovým potrubím, které se nachází ve zdi. To musí splňovat normou stanovené parametry. Především by mělo být vyvedeno ve výšce 60 až 100 centimetrů nad zemí. Průměr odtokového potrubí musí být alespoň 4 centimetry. Pračku postavte tak, aby odtoková hadice, která je součástí pračky, bez problémů dosáhla na přípojku odtokového potrubí. Pomocí svorek a plastového kolena hadici k potrubí napevno připevněte.

Zapojení k sifonu umyvadla nebo vany

I když se ve vaší domácnosti nenachází odtokové potrubí ve zdi pro odvod odpadní vody z pračky, můžete odtok vyřešit elegantně a nenápadně. K sifonu umyvadla nebo vany totiž vcelku levně pořídíte mezikus ve tvaru T, ke kterému odpadní hadici z pračky snadno zapojíte. Upravený sifon s mezikusem by se měl pravidelně čistit. I proto by měla pračka stát v bezprostřední blízkosti vany nebo umyvadla.

Pozor na přímé vypouštění pomocí hadice

Zapojení pračky na odpad není ve všech případech možné. Jedním z řešení je přímé vypouštění pomocí hadice do vany nebo jiného odtoku. Při přímém vypouštění odpadní vody se často stává, že se hadice pod proudem vody stočí nebo vysmýkne a teče mimo určený prostor. V případě, že budete odtokovou hadici vkládat do vany, použijte pro její zajištění plastové koleno, které je součástí balení nové pračky. Vypouštěcí hadici na okraji vany zafixujete. Tím eliminujete riziko vytopení místnosti.

Vypouštěcí hadice

Při zapojení pračky na odpad musíte používat kvalitní vypouštěcí hadici. Tu rozeznáte od té napouštěcí velmi snadno – je napevno připojená k pračce a je vroubkovaná. Její délka je obvykle 1,5 metru a z důvodu rizika přetěžování vypouštěcího čerpadla se nedoporučuje její prodlužování. Při výběru vhodného místa pro pračku tento fakt respektujte. Je-li to nezbytně nutné, hadici lze prodloužit pomocí speciálních spojek. Pokud dojde k poškození vypouštěcí hadice, budete muset zavolat technika, který se postará o její výměnu. Vypouštěcí hadice je totiž napevno zabudovaná uvnitř pračky a je připojená na čerpadlo, její náhrada proto vyžaduje odborný zákrok.

 

Jak zapojit pračku – návod v několika krocích

Chcete si novou pračku zapojit svépomocí, nechcete ale udělat zásadní chybu nebo na něco zapomenout? Připravili jsme pro vás jednoduchý návod.

  • Po rozbalení nové pračky zjistíte, že je kromě napouštěcí hlavice její součástí i servisní klíč. S jeho pomocí odšroubujte 4 aretační šroubky na zadní straně pračky, které při převozu jistí buben. Uschovejte si je, najdou své využití v případě, budete-li chtít pračku v budoucnu někam převážet.
  • Připojte napouštěcí hadici do pračky i na přívod vody. Zkontrolujte stav hadice a její neporušenost, nesmí chybět černé těsnění.
  • Připojte pračku na odpad, ať už na přímé vypouštění, k sifonu umyvadla či vany nebo na odtok odpadu ve zdi.
  • Srovnejte pračku pomocí vodováhy. Případné nerovnosti dorovnejte nastavitelnými nožičkami, aby vám cestovala po místnosti. Tomu zabráníte také použitím antivibrační podložky nebo podložením kouskem gumy.

Způsob zapojení sušičky záleží na jejím typu

Pokud se rozhodnete koupit kombinovanou pračku se sušičkou, je připojení v podstatě identické jako u pračky. Její nevýhodou je však potřeba část prádla po každém praní odebrat, než začnete sušit. Nikdy tak reálně neusušíte vše, co jste vyprali.

Sušičky kondenzační a ventilační jsou samostatné spotřebiče s téměř stejným výkonem i funkcemi. Sušička ventilační však často vyžaduje stavební úpravy - horký vzduch se musí odvádět ventilací pryč z místnosti. Kondenzační sušičky nic takového nepotřebují - jednoduše se napojí na potrubí nebo sifon stejně jako pračka. K tomu vám pomůže dvojité kolínko od firmy Alcaplast.

Zapojení sušičky je se speciální tvarovkou hračka

Kvůli sušičce není hned třeba do koupelny v novostavbě plánovat druhý odpad. Napojení tenké hadičky vyřeší dvojité kolínko firmy Alcaplast, největšího českého výrobce sanitární techniky. Namontuje se místo stávající přípojky na 1" závit a umožní nainstalovat oba spotřebiče - pračku a sušičku. Dvojité kolínko navíc zabraňuje zpětnému proudění vody, je totiž vybaveno zpětnou klapkou. Pokud vaše spotřebiče klapky mají, v sortimentu Alcaplastu je i varianta kolínka bez nich.

Až bude nákup nových spotřebičů na spadnutí, vzpomeňte si na náš stručný návod. Sami se rozhodněte podle svých možností a preferencí pro ideální způsob zapojení pračky a sušičky na odpad. Pokud si nechcete s jejich uvedením do provozu dělat starosti, nechte si je nainstalovat prodejcem nebo technikem.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

6 tipů, jak využít dešťovou vodu doma i na zahradě

Ať už zachycujete dešťovou vodu do retenčních nádrží, nebo ji jednoduše svádíte z okapů do plastových sudů, využívejte její potenciál na maximum. Dešťová voda se nejčastěji používá k zalévání zahrady, možností ...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...