3D obklady a 3D dlažba si pohrají s vaším zrakem

3D obklady a 3D dlažba si pohrají s vaším zrakem

Využití 3D obkladů je potřeba promyslet, naplánovat a hlavně kriticky zhodnotit. Výrazný prvek se totiž nehodí úplně všude. Trojrozměrný motiv může být zajímavým prvkem moderních koupelen, které tak získají ne zrovna obvyklou tvář. Tapety s texturou nejsou sice ničím objevným, jednoduché a výrazné motivy ale stále patří mezi méně časté povrchy stěn.

 

Další variantou využití prostorového efektu je 3D dlažba. Spíše, než v interiérech, se s ní setkáte venku – na terasách a chodnících. Nejedná se o nic složitého. Jen chytré využití barev a důmyslné složení dlaždic zmate náš zrak tak, že i chodník se bude rozpínat do třetího rozměru.

Keramické dlažby - znáte jejich výhody?

3D obklady

Prostor pro experimentování s neovyklými barvami, motivy, materiály a vzory dlaždic umožňuje hlavně koupelna. Jednoduchý prostor se snadno promění k nepoznání.
Textura 3D obkladů může připomínat geometrické objekty nebo dřevo. Hra světla a stínu vykouzlí plastičnost, které se budete chtít dotýkat!
Pro 3D obklady je vhodné zvolit zeď, na které je hodně prostoru. Efekt vyžaduje rozsáhlejší plochu, kde kontrasty vyniknou a nebudou splývat.

Kromě optických klamů bývá na obkladech i textura, kterou si osaháte. Ne příliš výrazná, ale jemná a nenápadná struktura vytvoří v interiéru příjemné prostředí.
Takové obklady bývají vyrobeny z extrémně odolného materiálu. To se hodí hlavně v prašném prostředí, kde se musí pravidelně omývat.

Není tapeta, jako tapeta

Tapety s drsným povrchem nejsou ničím výjimečným, ovšem 3D efekt se docílí jen se speciálními panely, které na sobě mají rovnou požadovaný tvar.
Velkoformátové panely připomínají umělecké skulptury, jejichž vytvoření v dřívějších letech znamenalo dny a týdny práce. Získat takovou výzdobu interiéru v současnoti je mnohem jednodušší.

 • Méně výrazným prvkem, než plastiky, jsou 3D tapety. Jejich textura nebývá výrazná a prim hraje spíše grafická podoba.
 • Kromě geometrických motivů se objevují i realistické obrazy a výjevy z krajiny.
 • Možná ještě o něco oblíbenější jsou 3D tapety s motivem dětských hrdinů a pohádek. Nadšení z takových obrazů nebude mít konce.

3D obklady

Ekologicky šetrný trend i ve 3D

Ohleduplnost k přírodě neopomíjí ani výrobci trendových 3D tapet a k jejich vyhotovení využívají přírodních materiálů. K jejich výrobě se používají například vláknité zbytky po zpracování cukrové třtiny. 100% recyklovatelná surovina tak najde další využití a navíc v jejím případě nehrozí odpařování škodlivin do okolí.

Venkovní 3D dlažba

Malíři a grafici, kteří se věnují malování 3D obarazů na chodníky nebo silnice, dosáhli světového věhlasu a jejich díla jsou ještě známější, než oni. Doma ale nemusí být na podlahách rovnou umělecká díla, postačí jen umě položená dlažba, která svým designem dokáže zmást nejedno bystré oko.

Nejdostupnější 3D zámková dlažba

Zámková dlažba se určena pro plochy s ne příliš velkou zátěží. Ve 3D provedení je k dostání oblíbený druh dlažby, který se pokládá na dvorky, zahrady, kolem bazénu a do odpočinkových zón.
Dlaždice jsou tříbarevné a vizuálně dávají zjímavý efekt. Při pokládce se postupuje stejně, jako u klasických dlaždic, vše je tedy hotové relativně rychle. Pozor ale na vytvoření pevného podkladu a dostatečně pevné okraje pro dlaždice, které se při špatně odvedené práci rychle rozjíždí nebo propadají.

Venkovní 3D obklad fasády

Venkovní obklady se používají jak na fasády, tak na další účely dekorace – sokly, terasy nebo ploty. Kromě požadované textury se musí vzít v potaz i podmínky, kterým bude obklad odolávat. Z toho důvodu je jistotou obkladový kámen. Tomu nevadí mrazy ani sluneční paprsky. Platí, že venkovní obklady mohou být používány i v interiéru, i když tam nevyužijí žádnou ze svých zvláštních vlastností – žáruvzdornost nebo mrazuodolnost. V případě obložení kuchyňské linky se ale rozhodně hodí voděodolný povrch.

Důležitou roli hraje lepidlo a spárovací hmota. Tu vybírejte speciálně určenou pro tyto účely.

3D dlažba venkovní

3D oklame zrak

Dlažba nebo obklady s upraveným reliéfem s tvarovaným reliéfem se hodí téměř všude. U 3D dlažby a obkladů je potřeba její použití dobře zvážit a zhodnotit výhody a nevýhody.

 • Netradiční vzhled
 • Kvalitní a odolné materiály
 • V interiéru i exteriéru bude 3D dlažba a 3D obklady představují výrazný dekor a nepotřebují už další dekorace
 • Jako varianta dlažby se hodí hlavně do kuchyně nebo ložnice

Hru světlých a tmavých barev v kombinaci světla a stínu lze využívat jako zajímavou dekoraci. Pomalu ale jistě se stává trendem, který si podmaní řadu domácností.

Trojrozměrný obraz je velmi zajímavým prvkem, ale pozor na výběr motivu. Neměl by rychle omrzet a hlavně by neměl být barevně agresivní. S takovými prvky se nežije dobře, ani když se jedná o nejnovější hit.Diskuse k článku

 • Monika Němcová

  20:21 13. 6. 2021 0
  Dobrý den kde by se prosím dala koupit zamkova 3D dlažba? Nemůžeme nikde dohledat. Moc děkuji za odpoved
  • Redakce

   08:01 18. 6. 2021 0
   Dobrý den, 3D zámkovou dlažbu nabízí mnozí výrobci, například Presbeton (typ PresBeton Visio a jiné). Zkuste si projít nabídky více výrobců, mnozí mají přehledně zpracované katalogy produktů. S pozdravem Radek Brázdil, redakce Chytré Bydlení

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Vertikální zahrady: Jak využít stěny pro pěstování rostlin

Vertikální zahrady představují stylový způsob a na prostor praktický způsob, jak využít k pěstování rostlin každý kousek volného místa. Tento koncept přináší nejen estetické, ale také praktické výhody, ať už jd...

Byt

Jak vyčistit indukční desku

Indukční varné desky jsou oblíbené pro úsporu energie, jednoduché používání a moderní vzhled. Aby ale vypadali pořád jako nové, je potřeba se o ně pravidelně starat. Proto se blíže podíváme na to, jak správně č...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...