Čtyři tipy, jak úspěšně zvládnout stěhování

Našlo by se asi jen málo lidí, kteří v životě nikdy nemuseli řešit stěhování do jiného bytu nebo domu. Představa stěhování je pro mnohé synonymem hororu, protože je s ním spojena spousta starostí. Chaos, to je povětšinou slůvko, které je při stěhování nejčastěji vyslovováno. Jak se mu vyvarovat, a zvládnout tak stěhování bez zbytečného stresu?

Na samotný proces stěhování věcí do cílového místa si můžete najmout odborníky, avšak balení se tak jako tak nevyhnete.  I když je nutno podotknout, že některé firmy nabízejí možnost kompletního stěhování, které zahrnuje právě i balící, případně úklidové a přípravné služby v novém bydlišti. Nechcete-li však nechat cizí lidi prohrabovat vaše osobní věci, budete si muset celou cestu za novým bydlením při stěhování projít sami. Aby nebyla příliš trnitá, můžete se inspirovat následujícími radami, které shrnují zkušenosti provázející stěhování už dlouhá léta.

1/ Sepište si harmonogram stěhování

Situaci, kdy bezcílně bloudíte bytem či domem a nemáte ponětí, zda začít balením hrníčků, nebo se spíše pustit do vyklízení poliček s DVD disky, se můžete úspěšně vyhnout. Stačí si vše naplánovat s dostatečným předstihem. Nepochybujte o svých organizačních schopnostech, sedněte si a sepište veškeré údaje, které ke stěhování a novému bydlení máte. Poté těmto informacím přizpůsobte plán, jak bude celé stěhování probíhat. Příhodný je i náčrt přibližného rozmístění nábytku v novém obydlí.

2/ Sežeňte si pro stěhování dostatek obalového materiálu

Budete-li stěhování věcí přenechávat příslušné firmě, většinou bude schopná vám poskytnout i potřebné obaly. Pokud takové služby nenabízí, nebo si stěhování budete provádět sami, bude potřeba sehnat krabice, tašky, přepravky, pytle, provázky a lepící pásky s dostatečným předstihem. Pamatujte i na možnost, že se krabice může při stěhování roztrhnout, přepravka rozbít a pytel rozpárat. Proto mějte rezervu, abyste případné škody mohli při stěhování ihned vyřešit. V opačném případě riskujete, že si ve věcech uděláte nepořádek, protože je budete rozmisťovat mimo vytyčený plán.

„Vhodná je i balící fólie, kterou si při stěhování usnadníte balení nábytku.“

3/ Při stěhování dejte pozor na přehnaně těžké krabice a viditelně je označte

I když byste nejraději měli věci logicky uspořádány, nezapomínejte na to, že se s nimi někdo bude při stěhování nosit. Pokud byste krabici celou naplnili těžkými knihami, vzpomínali byste na stěhování jako na pekelná muka doznívající v podobě několikadenních bolestí zad. Balte tedy s rozvahou – těžší věci napůl s lehkými. Důležitý je i zřetelný popis. To vám po stěhování vybalování v novém obydlí velmi usnadní. Pokud budou v krabici křehké věci, napište tuto skutečnost na víka s výstrahou, že je třeba s krabicí zacházet opatrně.

„S balením začněte nejpozději týden před termínem stěhování.“

4/ Při stěhování začněte nejprve s nejméně využívanými věcmi

Co se týče systému, čím při balení začít, nejprve řešte věci aktuálně nevyužívané nebo málo používané. Do stěhování vám určitě nebude chybět většina knih, sezónní oblečení nebo zřídka využívaná elektronika. V den předcházející samotnému stěhování si zabalte krabici nebo zavazadlo, kde budete mít základní věci denní potřeby. To znamená primární pomůcky pro všední hygienu, dále oblečení, nabíječky mobilních telefonů apod. Samozřejmostí je mít při stěhování po ruce doklady a klíče. Rozměrný nábytek a další velké věci převážejte tak, aby bylo možné je po stěhování vybalit a umístit víceméně jako první. Do místností, co jsou zaskládány spoustou krabic, tašek a pytlů se opravdu velmi těžce vchází s lednicí nebo šatní skříní.

Říká se, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Pokud se ale na stěhování dobře připravíte, nebudete mít důvod strachovat se, jak to celé dopadne. Základem je důmyslné zabalení věcí, které nebude postrádat logiku a usnadní následné zabydlení se. Na celé stěhování si vyčleňte dostatek času a neztrácejte hlavu, když to nepůjde tak rychle, jak jste si představovali.

 Diskuse k článku

 • Martan

  09:25 4. 2. 2022 0
  Jak píšete, když si v tom člověk udělá pořádek a naplánuje si to, není problém ani nijak extra velký chaos. Důležité je mít opravdu všechny krabice podepsané. Stějně jak píšete, do cestovník kufrů jsme si zabalili věci, které budeme ihned potřebovat. Bylo to jako když jedeme na dovču :-D . Ani jsme právě nechtěli, aby se nám nikdo probíral našimi osobními věcmi, kór pokud využíváte stěhováky, které jste si vybrali podle parametrů a recenzí. Takže ještě úplně nevíte, kdo vám to nakráčí do toho bytu. My jsme vsadili na doporučení. Všechno proběhlo, jak bylo domluveno, hoši byli milí a dělali si srandu, což oceňuji, kór když s těmi lidmi trávíte několik hodin. Nechcete jen mlčet nebo aby si špitali.
 • Marcela

  16:39 14. 6. 2017 0
  Stěhování není skoro vůbec příjemná záležitost a je to docela na dlouhou trať, proto se dneska vyplatí si zaplatit a nechat práci profesionálům ve svém oboru. Tím samozřejmě myslím stěhovací společnost. O jedné bych zrovna věděla. DYMAS.cz. Rodinná firma s dlouholetou tradicí, která má velice dobrý přístup a rychle s vámi spolupracuje.
 • kulička

  10:09 21. 3. 2017 0
  Já jsem asi pro někoho divná, ale mě stěhování baví. Všechny ty přípravy, všechno plánování a pak vybalování - to je něco pro mě. Když jsme se stěhovali do nového bytečku, všechno jsem měla popsané, perfektně zabalené a v novém bytě už nakreslený plánek, kde bude jaký nábytek, takže vybalování bylo jednoduché....víc už mi daly zabrat doplňky a podobné věci, ale to jsem dělala postupně a vlastně ještě dozařizuju. Radši si pořídím jeden kvalitnější a designový kousek, než dvacet za pár korun, které má doma každý. Jinak nejvíc na balení doporučuju koupit velkou roli bublinkové fólie, nic se tak nepoškodí a odvíječ pásky https://www.obalove-materialy.cz/odvijece-lepici-pasky/. S tím se balí jedna radost a člověk furt nemusí hledat začátek lepicí pásky :)
 • Kateřina Lindemann

  20:20 8. 10. 2016 0
  Zdravím, jak úspěšně zvládnout stěhování? Při balení stačí, aby člověk byl důmyslný.. nic nezapomněl. My používali normální kartonové krabice. A pak si vše odvezli na vlastní pěst pronajatou dodávkou. Vyšlo to rozhodně levněji než stěhovací agentura. Tímto doporučuji http://www.dodavky-express.cz
 • Markéta Varská

  09:56 7. 10. 2016 0
  Musím s tebou naprosto souhlasit! Kromě přepisu energií a změny adresy trvalého pobytu jsme akorát připravili v novém bytě místo pro nastěhované věci. Stačí zajistit dobré podmínky a stěhovací firma si to zařídí sama. My jsme využili služby http://www.profigroup.cz/stehovani/ - pánové byli rychlí, pečlivý a opatrní k mým věcem. S přítelem hrajeme na kytary, kterých máme již 8 - o ty jsme se báli nejvíce...A ustály to! Prostě naprostá bomba. Za pár korun jsme byli bez stresu a za dopoledne jsme mohli bydlet jinde :) Tímto bych chtěla také poděkovat pánům z firmy Profigroup za snadné a rychlé přestěhování!
 • Zrzavá Danča

  09:13 26. 9. 2016 0
  sehnat veškerý potřebný materiál ke stěhování je mnohdy nad lidské síly. Online jsem nakoupili vše co potřebujeme. a krabice následně rozebereme a uložíme pro další potřeby, třeba na vyřazené věci našich dětí.
 • Lenka

  12:09 13. 9. 2016 0
  Tak my za sebou máme teď aktuálně jedno stěhování, ve finále už asi můžu říct, že úspěšné (za úspěch považuji to, že se nám podařilo všechny věci přemístit z místa A do místa B), nicméně určitě ne bez stresu, nervů a křiku. Původně jsem se snažila o systematické balení, nicméně když se mi podařilo v obchodě sehnat jenom dvě ušmudlané papírové přepravky (které jsou při stěhování samozřejmě úplně k ničemu) a byla jsem nucena objednat bedny z netu (jak se všude píše jako jediné řešení a bohužel to tak je), tak jsem sice též objednávala z e-shopu, protože na základě recenzí na firmách.cz mi to přišlo jako asi nejvěrohodnější shop, nicméně jsem škudlil a přišlo mi líto objednávat těch krabic víc, protože co kdyby zbyly, tak jsem jich vzala radši méně a dopadlo to tak, jak se dalo čekat. Krabic bylo málo a místo systematického balení se balilo stylem "narvi tam co dokážeš". Při vybalování jsme tak měli každý den "skvělá" překvapení, co v které krabici je, něco jako adventní kalendář. Takže pokud se o tyhle překvapení rádi připravíte, doporučuju radši objednat víc než naopak!
 • Jitka Olahová

  09:59 7. 9. 2016 0
  Ahojda,
  jednak pěkně napsaný článek a přidávám mou zkušenost. V mém životě jsem se stěhovala několikrát. Pokaždé jsem se stěhovala za pomoci mých kamarádů a rodiny. Nyní jsem se musela rychle přestěhovat kvůli nové práci a zvolila jsem odborníkyr. Za den jsem měla přestěhováno. Pánové byli velice příjemní a pomohli mi. Cena na které jsme se dohodli byla dodržena.
 • simča

  10:36 29. 8. 2016 0
  Já jsem si vybrala ověřenou stěhovací službu, která mě bez problémů přestěhovala a zapůjčila mi i krabice na stěhování, takže jsem nemusela nic shánět. Ušetřilo mi to spoustu času a námahy. Jinak jsem měla věci dobře zabalené a všechno popsané, abych nemusela nic nějak složitě hledat. A zbytečnosti, které jsem doma skladovala pro jistotu nebo že by mi to bylo líto vyhodit, jsem protřídila a hned mi zůstala jen čtvrtina.
 • Ivana Jakoubková

  09:09 7. 7. 2016 0
  Dobrý den, děkuji za velmi přínosný článek, my jsme si stěhování naplánovali na letošní prázdniny, takže místo dovolené, budeme poctivě balit a stěhovat a následně vybalovat :/ na jednu stranu z toho mám hrůzu, a proto projíždím všechny možné články, jak to zvládnout bez újmy na zdraví ze stresu, ale na druhou stranu se konečně do našeho vlastního domečku samozřejmě těším. Zatím dávám do kupy nepotřebné věci, co máme ve sklepě (hlavně sezonní a dětské oblečení), pořídila jsem si už předem krabice online, protože jsem na netu četla, že dneska už se v obchodech sehnat nedají, tak jsem si ušetřila práci se sháněním. A taky se mi podařilo sehnat jednu sadu na stěhování na bazárku po někom, komu zbyla. Takže prostředků na zabalení máme dost, teď už to jen zabalit :D
 • lucka

  10:45 14. 6. 2016 0
  My jsme chtěli ušetřit, takže jsme se stěhovali sami. Tatínek od přítele má dodávku, takže auto bylo a zbytek jsem sehnala v prodejně obalových materiálů. Tak jsem se taky dozvěděla, že půjčují i pomůcky na stěhování, takže jsme si vypůjčili i pár kartonových krabic, přepravky a hlavně rudl. Bylo to fajn, že se všechno nemuselo nosit a člověk si tak ušetřil nějakou práci. Jinak bublinková fólie byla perfektní na křehké věci, nádobí nebo různé dekorační předměty a taky obrazy. Nábytek jsme obalili stretch fólií a všechno jsem si popisovala, abych pak nemusela všechno složitě hledat. A pokud se sežene pár kamarádů, kteří jsou ochotni pomoct, tak je to naprosto ideální :)
 • Verča Bielová

  17:03 14. 3. 2016 0
  děkuji za zajímavý článek. My asi budeme ten typ lidí, kteří se budou stěhovat každý možný rok. Nejprve jsme se svépomocí přestěhovali na privát, dokončili jsme školu a přešli jsme na byt 2 kk, do kterého jsme se také přestěhovali sami, ale to už jsem si objednala důležité pomůcky jako krabice, bublinkovou fólii, potravinovou fólii a dokonce i plastové bedýnky, které ale už stihli skončit u svého známého rodičů, protože si nosíme domácí zásoby kompotů. no a teď nás čeká ZNOVU stahování a tedy již nedám dopustit a stěhovací službu jsem si i objednala. Je mi to jedno, raději zaplatím a budu mít klid, jak se pak vláčet s těmi krabicemi po schodech, když náhodou nefunguje výtah, nebo tam dokonce není:D
 • Kalra Vejvodová

  15:01 12. 1. 2015 0
  Dobrý den, tak já začínám se stěhovám 3 člené rodiny, tedy 4 i s pejskem v těchto dnech a musím říct, že jsem zatím celkem v klidu. Ve stávajícím bytě jsme 7 let a tak je věcí spousta. Musím říct, že i díky tomuto článku jsem asi dobře začala, seznam mám nalepený na lednici, obalovky, krabice , pytle atd... jsem si koupila a pomalu balím sezoní věci a věci které nepoužíváme, nebo více méně nepotřebujeme k dennímu provozu. Nejvíc se netěším na kuchyň, to nádobí mi dá asi zabrat...Ale když si manžel vezmě mladého ven a nechají mi na to klid tak to dám, jelikož na to abychom si zaplatili firmu prostředky už nezyli...
 • MariePaty

  16:00 30. 12. 2014 0
  Kromě obalových materiálů je velmi dobré, když si zavoláte stěhovací firmu :) Já jsem si tak hledala podle recenzi a referenci. Našla jsem rozumných pánů. Stěhovali jsme se v Praze ze středu na okraj. Chlapci byli úžasní a dobří. Pomohli nám krabice a nábytek rozmístit do pokojů :) Takže jsem měla mega pohodlí a hlavně to bylo bez stresu. Nemusela jsem hledat nikoho na odvoz a ani auto, nemusela jsem se tím zatěžovat a vláčet. Prostě jsem si zaplatila, ale nepřišla jsem o rozum :D
 • Bára Čechlovská

  20:54 21. 9. 2014 0
  Dobrý den, ráda bych poděkovala za moc hezký a přínosný článek, je pravda, že sehnat krabice, izolepu...to napadne každý, ale to že se dá sehnat stahovací folie nebo bublinková folie jsem netušila. A musím říct, že mě to mile překvapilo. Já nakonec objednala na internetu,
  měla jsem totiž problém sehnat potřebný rozměr. Všem přeji pevné nervy a málo rozbitého skla.
 • Zobrazit další komentáře

Dobrý kontakt k tématu

Kuchyňský nábytek: 5 moderních vychytávek do kuchyně

Já osobně si teda nedovedu kuchyň představit bez kávovaru. Dřív jsme měli jen nějaké klasické Dolce Gusto, ale...

Živý plot jako voňavá i jedlá bariéra před hlukem nebo zvědavci

My máme kolem plotu také živý plot. Chtěla bych, aby k nám jednou nebylo vidět. Nesnáším, když jdou lidi okolo...

Zdravé bydlení

Po prodělané nemoci j pro mě zásadní, abych se cítila doma dobře a bylo v domě co nejvíce zdravé prostředí. T...

Tepelné čerpadlo, nebo elektrické vytápění?

Počet TČ je v roce 2017 skoro stejné jako v roce 2020, to je nedůvěryhodná informace, prosím o vysvětlení. Dě...

Cena plynu klesla, zaplatíte za něj letos méně? Záleží i na dodavateli

Nějak jsem si nevšiml, že by cena plynu klesala, tak možná loni v tuhle dobu ano, ale letos to naopak leze nah...

Umakart

Dobrý den, dovolím si obrátit se na Vás s dotazem. Stěhuji se do bytu, avšak byt má ...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Tím mám na mysli, že s nimi mám podepsanou smlouvu bez různých letitých závazků. Jde p...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Co znamená prosím vás, že máte volnou smlouvu?
Zobrazit všechna témata

Koupelna v industriálním stylu zaujme svou surovostí

Toužíte po koupelně, která zaujme na první pohled a vystoupí z davu? Pak vsaďte na industriální styl, který má své místo nejen v obývacích pokojích, kuchyních a pracovnách, ale právě i koupelnách či toaletách. ...

Půdní schody od JAP FUTURE? Praktické řešení v designovém kabátu!

Každý majitel půdních či jiných prostor ocení komfortní a bezpečný přístup. Je jedno, jestli jde o novostavbu nebo objekt před rekonstrukcí. Pro obě varianty existuje pohodlné a dostupné řešení v podobě půdních...

Byt

Parné dny se blíží! Pokud máte klimatizaci, nezapomeňte na pravidelný servis

Majitelé klimatizací si z parného léta nedělají těžkou hlavu. Moderní technika jim zajistí příjemné vnitřní klima, ať už bude venkovní teplota jakákoliv. Aby však klimatizace dlouho a bez problémů sloužila, je ...

Industriální styl je v kurzu. Podívejte, jaké doplňky k němu pasují

Líbí se vám svérázný industriální styl, pro který je příznačné použití surových stavebních materiálů a práce s černou barvou? Nemusíte mít celý interiér zařízený v takovém stylu, ale můžete jej některými prvky ...

Jak zalepit nafukovací bazén a dál si užívat koupací sezónu

Nafukovací bazény jsou pro svou cenovou dostupnost a snadnou manipulaci stále velmi žádané a objevují se na dvorcích a zahradách mnoha domů, chat i chalup. Na rozdíl od pevných a zapuštěných bazénů se však moho...

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválil senát. Máte na něj nárok?

Inflace stále roste a s tím i náklady na životní potřeby a bydlení. Vysoké ceny energií, potravin a všeho dalšího trápí mnohé rodiny. Stát přispěchal s jednorázovým příspěvkem pro rodiny s dětmi, který má alesp...

Rezavá voda z kohoutku – kde se bere, jak moc škodí a jak se jí zbavit

Někdo se s tím setkal jen výjimečně, jiný řeší tento problém opakovaně. Téměř ale nenajdete člověka, který by nevěděl, jak to vypadá, když z kohoutku teče rezavá voda. Kde se rez ve vodě bere? Co ji způsobuje? ...

Nevyhazujte jídlo, a ušetříte. Poradíme, jak vše zpracovat

Ceny potravin letí prudce vzhůru, přesto je plýtvání jídlem častým neduhem západní civilizace. Chcete ušetřit a udělat dobrý skutek pro životní prostředí? Naučte se správně hospodařit a zbytky zužitkujte. Máme ...

Co vše lze u vás doma ovládat na dálku?

Stále více zařízení se stává součástí takzvané chytré domácnosti. Mimo jiné to znamená, že je lze ovládat vzdáleně. A nemáme na mysli jen řízení pomocí dálkového ovládání, jako jsme zvyklí například u televizí....

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...