Korkové podlahy - jejich výhody, nevýhody a na co si dát pozor

Korkové podlahy - jejich výhody, nevýhody a na co si dát pozor

Ačkoliv korek zdaleka nepatří mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější podlahový materiál, stále si i u nás v Česku získává větší a větší oblibu. Doposud byl korek pro mnohé jen symbolem zátky k vínu, dnes má však mnohem pestřejší využití. Korek je totiž ideálním materiálem pro použití na podlahu ze všech ohledů, hodí se do obývacích pokojů, ložnic i kuchyní. Na následujících řádcích se dozvíte, jaké má korek vlastnosti, jak se vyrábí a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.

Korek jako materiál

Korek je přírodní materiál, který se vyrábí z kůry dubu korkového. Tento strom roste především v Portugalsku, Španělsku, Alžírsku a Maroku, právě v těchto oblastech se korek vyrábí v největší míře. Korkový dub se pěstuje na korkových plantážích přímo za účelem sklizně kůry. Kůra se odřezává pomocí speciálních nožů a sbírá se. Získávání korkové kůry je však vcelku náročné, jelikož lze odřezávat kůru z nejméně 25 let starých stromů a po prvním odřezání jen jednou za 9 let. Korkové duby jsou staré i 180 let, proto se často dědí z generace na generaci. Korkové podlahy se vyrábí z kůry, která není vhodná pro výrobu korkových zátek. Taková kůra se rozemele na drť a z ní se následně vyrábí korkové desky.

Vinylové podlahy - výhody a nevýhody

Výhody korkové podlahy

Korek je vhodným materiálem pro výrobu podlah především díky svým vlastnostem. Je lehký, dobře stlačitelný a pružný, odolává vůči plísním a skvěle izoluje. Je také nenasákavý a pevný. Pojďme se komplexněji podívat na jednotlivé výhody, které korková podlaha přináší.

Korek jako ekologický materiál

Korek je obnovitelný přírodní materiál, který nezatěžuje životní prostředí. Vyrábí se z kůry, která se sama obnovuje, nedochází tak ke kácení stromů jako při získávání dřeva.

Tepelná a akustická izolace korku

Hlavním důvodem, proč si korkovou podlahu pořídit, jsou bezpochyby nadstandardní izolační schopnosti. Přirozená struktura korku totiž obsahuje miliony buněk, díky kterým je korek pružný, ale také vyniká izolací zvuku a schopností vytvářet si vlastní teplo. Pokud chcete mít teplou podlahu a rádi chodíte třeba i naboso, volba korkové podlahy je z tohoto hlediska ideální.

korkové podlahy

Mechanická odolnost

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, korek je mechanicky odolným materiálem. Běžné namáhání, pokládání těžkých předmětů apod. není pro korkovou podlahu problém. Je však třeba se vyvarovat kontaktu s ostrými předměty. Dlouhodobé zatížení na jednom místě se může také projevit, např. nožky těžkých skříní či křesel mohou po nějaké době vytvořit malé důlky.

Korek je bez alergenů

Korek není alergenním materiálem, bez problémů tak mohou mít korkovou podlahu i alergici. Korková podlaha však ani nepřitahuje prach a nečistoty, které často způsobují alergické reakce. Korek je vhodný pro osoby s dýchacími problémy, stejně tak sám o sobě nepřitahuje srst domácích mazlíčků.

Pružnost korku

Korková podlaha je pružná, a tak šetří naše klouby při chůzi. Pružnost podlahy oceníme také v kuchyni, jelikož díky svým vlastnostem dokáže tlumit i větší nárazy a často zabrání rozbití sklenic, hrnků, talířů a dalšího nádobí.

Jednoduchá údržba korkové podlahy

Údržba korkové podlahy není o nic náročnější než údržba podlahy dřevěné. Podlahu lze běžně zametat, umývat i vysávat. Nemusíte se ani bát použít běžné čisticí prostředky. Na druhou stranu je údržba opravdu nutná, protože nečistoty a prach na korkových dlaždicích mohou působit jako brusivo při kontaktu s pevným předmětem v pohybu (např. s kolečkovým křeslem).

Odolnost vůči plísním a chemikáliím

Pořídíte-li si korkovou podlahu, nemusíte se bát, že by vám zplesnivěla. Pokud náhodou na podlahu rozlijete chemikálii, např. koncentrovaný čisticí prostředkem, nic se nestane, snadno podlahu vysušíte.

Nulová toxicita korku

Korková podlaha není toxická. Je také dobré podotknout, že v případě požáru nedochází při hoření korku ke vzniku nebezpečných emisí.

Odolnost korku vůči vlhku

Korek odolává vůči vlhku a vodě lépe, než většina běžně dostupných dřevin. Proto nachází své uplatnění nejen v obývacích pokojích či ložnicích, ale také v kuchyních, koupelnách a toaletách. Korkové podlaze nevadí ani přímý kontakt s vodou. Výhodou použití v koupelně je pak příjemně teplý kontakt s chodidly.

Nevýhody korkové podlahy

Zatím jsme hovořili jen o výhodách korku, pojďme však upozornit i na některé nevýhody. Jednou z hlavních nevýhod, se kterou je nutné počítat, je světlání vlivem slunečního záření. Ačkoliv probíhá pomalu, pokud po několika letech přesunete nábytek, rozdíly uvidíte. Barvu lze obnovit přebroušením. Zmiňme také, že ačkoliv není korková podlaha náchylná na vlhko, je třeba ji správně přilepit. Korek se totiž musí lepit na suchý podklad, jinak se může po nějaké době začít zespod odlepovat.

Výběr vzorků korkové podlahy

Pryč jsou časy, kdy byly korkové podlahy odmítány kvůli své nevzhlednosti. Dnes je na trhu k dispozici celá řada druhů struktur, ale také barevných odstínů. Díky tomu je možné jednotlivé typy kombinovat a vytvořil např. barevnou šachovnici. Vybrat si můžete také jemnější nebo drsnější vzor. K dispozici jsou korkové dlaždice s hotovou povrchovou úpravou, ale také bez ní. Ty je poté třeba následně nalakovat. Stejně tak jsou dnes velmi oblíbené plovoucí systémy korkových podlah.

Korek a podlahové topení

Spousta zájemců o korkovou podlahu si myslí, že pod ni nelze aplikovat podlahové topení. Opak je pravdou, díky tepelněizolačním vlastnostem je použití korkové podlahy více než vhodné. Doporučujeme používat spíše tenčí korkové pláty, tloušťka kolem 4 mm je ideální. U tlustších desek by se teplo nešířilo tak dobře. Použití korkové podlahy v kombinaci s podlahovým topením je ideální do koupelen i toalet.

Zatímco dříve byla korková podlaha spíše okrajovou záležitostí díky nedokonalé výrobě a omezenému výběru vzorů, dnes je tomu právě naopak. Korkovou podlahu naleznete i v luxusních domech a bytech. Korek zkrátka nabízí svým uživatelům takové vlastnosti, které se doposud nepodařilo dosáhnout běžně používaným syntetickým materiálům.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

Jak zařídit malý byt a čím ho okořenit?

Jestli patříte k majitelům bytu, který úplně neoplývá nevyužitými prostory a přebytkem čtverečních metrů, pak musíte dělat rozvážná rozhodnutí při jeho zařizování. Přinášíme pár tipů z repertoáru skandinávských...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...