Možnosti elektrického vytápění v panelovém domě

Možnosti elektrického vytápění v panelovém domě

Plánujete rekonstrukci bytu v panelovém domě a s ní i modernizaci otopného systému? Vytápění bytových jednotek v panelových domech má svá specifika, která souvisí zejména s energetickou náročností budov a přenosem tepla do sousedních bytů přes zeď. Vytápění se obvykle řeší centrálně s napojením na kotelnu. Zkušenosti mnoha majitelů bytů v panelácích však potvrzují, že změna zdroje energie a využití lokálních otopných systémů může při správné realizaci přinést úsporu a zvýšit komfort bydlení. Ukazuje se tak, že elektrické vytápění má své pevné místo i v panelových domech.

Vytápění z centrálních zdrojů tepla se nevyplatí

Panelové domy bez blokových kotelen se standardně vytápí z centrálních zdrojů tepla. I když byly vize, že u velkých kotelen s kvalitní regulací bude vysoká účinnost a efektivní vytápění, praxe bohužel potvrzuje, že tomu tak není.

Ztráty v rozvodech, těžkopádnost systému vzhledem k velkému množství vody, horší regulovatelnost a nekázeň uživatelů dělají z centrálního vytápění jeden z nejdražších zdrojů vůbec. Proto je namístě popřemýšlet o odpojení se od centrálního zdroje. Vybudovat v každém bytě vlastní kotel je však technicky velmi náročné. Vyžaduje to kompletní předělání rozvodů, výměny radiátorů, řešení odtahu spalin apod. Nabízí se tak dvě možné řešení vytápění:

Zbudování blokové kotelny

Jednou z možností je vybudovat v panelovém domě blokovou kotelnu, která se napojí na stávající rozvod topení. Rekonstrukce se nedotkne bytů, účinnost však zůstává relativně nízká a regulovatelnost topného systému je složitější. Celková spotřeba závisí na ukázněnosti všech obyvatel panelového domu.

Elektrické topení v každém bytě

Druhým řešením je vybudovat v každém bytě elektrické topení, které se vyznačuje vysokou účinností a skvělou regulovatelností. Problém s neukázněnými uživateli v tomto případě odpadá, protože každý zaplatí tolik tepla, kolik reálně spotřebuje. Nevýhodou elektrického topení v panelácích je nutnost zásahu do každého bytu. Je třeba předělat elektroinstalace a postarat se o stavební úpravy, například o zateplení podlah.

Topný systém vybírejte s ohledem na tepelné ztráty

Při výběru vhodného topného systému je třeba zohlednit řadu faktorů v čele s tepelnými ztrátami. Staré panelové domy jsou po výměně oken a zateplení méně energeticky náročné, což přináší nové možnosti při řešení systému vytápění. Elektrické vytápění se vyplatí tam, kde nejsou velké nároky na množství dodávaného tepla, což se týká zejména menších bytů a dobře zateplených objektů.

Elektrické topení je takřka bezporuchové, potřebuje minimální údržbu a umožňuje přesnou regulaci spotřeby. Díky tomu mají majitelé bytů mnohem lepší kontrolu nad spotřebou a náklady mohou sami ovlivnit. Elektrické vytápění v panelových domech pak nemusí sloužit jen jako hlavní zdroj tepla, často se využívá jako zdroj doplňkový, který díky snadné regulovatelnosti zlepší celkový komfort při bydlení.

 Topný kabel se hodí jako doplňkový zdroj tepla do koupelny

Elektrické vytápění přinese výhodnější sazbu elektřiny

Vytápění elektřinou je často předem zatracováno a považováno za drahé a nevýhodné. Při realizaci otopného systému však musíte zohlednit i další související výdaje. Například při lokálním vytápění zemním plynem musíte počítat s vysokými pořizovacími náklady kotle, omezenou životností nebo povinností provádět pravidelné kontroly a revize. Tyto výdaje v případě elektrického topení odpadají.

Vytápění elektřinou má navíc nespornou výhodu v podobě výhodnější sazby za elektřinu. Pokud ve svém bytě používáte elektrický zdroj tepla, můžete uplatňovat nízkou sazbu, a to nejen na provoz topení, ale celý odběr v domácnosti. Čím větší počet spotřebičů doma používáte, tím pro vás bude elektrické vytápění výhodnější. Za provoz televize, lednice, sporáku, počítačů a další elektroniky totiž zaplatíte podstatně nižší částku. Pokud na výdaje nahlédnete komplexně, možná zjistíte, že i přes vyšší náklady za vytápění bude provoz celé domácnosti levnější.

I v paneláku můžete mít elektrické podlahové vytápění

Jedním z oblíbených systémů elektrického vytápění je podlahové topení. Můžete jej využít jako primární, ale také doplňkový zdroj tepla. Máte-li studenou podlahu, instalací elektrických topných kabelů nebo rohoží zvýšíte komfort při pohybu v koupelně, kuchyni nebo na chodbě. Díky snadné regulovatelnosti můžete upravovat teplotu podle aktuálních potřeb a elektrické topení zapínat a vypínat kdykoliv v průběhu dne. Podlahové topení se však hodí jen do dobře zateplených panelových domů s relativně nízkými tepelnými ztrátami, v opačném případě nebude topný systém efektivní.

 

Zaměřte se na dostatečnou izolaci podlahy

Podlahy ve starších bytech jsou často nedostatečně tepelně izolované. Proto před montáží elektrického podlahového vytápění na podlahu nejprve položte izolační desky, například desky F-BOARD, které na českém trhu dodává společnost Fenix. V panelových domech však může být tloušťka podložky 6 mm málo, tepelná izolace by měla být široká ideálně 5 cm. Tím se však podlaha zvýší až o 10 cm, na což je prostor v málokterém paneláku.

Pro občasné vyhřívání podlahy v koupelně však budou zmiňované izolační desky dostačující. Z tohoto důvodu doporučujeme podlahové elektrické vytápění využívat spíše jako zdroj doplňkový, a to například právě do zmíněných koupelen, kde zlepší komfort a urychlí schnutí mokrých podlah.

Máte v bytě koberce? Použijte topné folie s podložkami

Řada majitelů bytů se domnívá, že elektrické podlahové topení lze použít jen v případě dlažby nebo dřevěné podlahy. Zmiňovaná společnost Fenix však představila řešení i pro ty, kteří mají ve svém bytě koberce nebo podlahy z PVC. Za tímto účelem se instalují podlahové fólie ECOFILM, které vyhřívají po celé ploše a montují se suchou cestou bez použití potěru. Při instalaci topných fólií pod koberec se používají speciální podložky HEAT-PAK, na které se přímo pokládá podlahová krytina. Příjemně vyhřátou podlahu tak mohou mít v paneláku i příznivci koberců nebo PVC podlah. Opět platí, že se takové řešení hodí jen do bytů s nízkými tepelnými ztrátami.

Sálavé topné panely pro komfortní bydlení

Kromě elektrického podlahového vytápění se v bytech objevují i sálavé topné panely, které využívají principu sálání tepla. Topné panely se instalují na stěny nebo stropy a umožňují dodatečnou montáž bez jakýchkoliv stavebních zásahů. Sálavý panel přímo ohřívá povrch předmětů i lidského těla, a tak zajistí příjemný pocit tepla. Topné panely je možné využít jak jako doplňkový zdroj tepla, tak zdroj primární. Jako hlavní zdroj se sálavé panely využívají zejména v menších prostorách a v objektech s nízkými tepelnými ztrátami.

 Sálavý topný panel na stěnu využijete i v kuchyni.

Sálavé přímotopy kombinují konvekční a sálavé vytápění

Z technického hlediska je nejlepší elektrické přímotopné vytápění. Náklady na pořízení elektrických přímotopů vyjdou nastejno jako zbudování domovní kotelny, provozní náklady ale budou díky ekonomickému chování uživatelů a přímotopné sazbě nižší než napojení na centrální zdroj a možná i nižší než s novou kotelnou. Z přímotopů navíc dostaneme vyšší výkon než z podlahového topení, což je důležité zejména u ne zrovna dobře zateplených paneláků.

Moderní alternativou ke klasickým konvekčním přímotopům jsou sálavé konvektory, které předají téměř 50 % tepla formou sálání. Kromě ohřevu vzduchu v místnosti zajišťují přímý ohřev povrchu předmětů i těla, což opět zvyšuje pohodlí. Pokud tak zvažujete pořízení přímotopných konvektorů do bytu v paneláku, upřednostněte moderní sálavé konvektory s programovatelným termostatem.

 

Elektrické vytápění v panelových domech přináší řadu výhod, největší problém ale spočívá v nutnosti předělat všechny byty. Na jednotném postupu a termínu se musí domluvit všichni nájemníci, což nebývá snadné. Pokud se však organizačně vše podaří zařídit, získají majitelé bytů ekonomicky výhodnější systém vytápění, jehož provozní náklady nejsou závislé na ukázněnosti sousedů.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...