Odhlučnění hudební zkušebny: Jak žít v míru s okolím aneb jen kartony od vajíček nestačí

Odhlučnění hudební zkušebny: Jak žít v míru s okolím aneb jen kartony od vajíček nestačí

Že je život bez hudby nudný, to je pradávný fakt. Jenže vášeň pro libé tóny a rytmické bubnování nemusí sdílet vaše blízké ani širší okolí. Vnitřní zvukové podmínky ovlivňují hlavně dvě věci – odrazy a kvalita poslechu v místnosti. S obojím sedá naštěstí něco a dělat a oblíbených rytmů se tak nemusíte vzdávat.


Odhlučnění místnosti

Akustika stěn a příček je neúprosná. U dřevostaveb a domů s převahou sádrokartonových příček obzvlášť. Odhlučnění se ale netýká jen stěn, ale také podlahy, o čemž by zase mohli vyprávět bytoví nájemníci.

Problematika akustiky je složitá a na všemožné problémy se musí myslet nejlépe hned od začátku. Mnohé se dá napravit rekonstrukcí, ale to už přináší další složitosti. Pokud si zvolíme optimističtější pohled na věc, pak je potřeba připravit se na to, že bude potřeba vynaložit jisté úsilí a finance za materiál.

Pro odhlučnění jsou praktičtější malé místnosti. Zvuk se v místností šíří vzduchem a důležitou úlohu má samozřejmě také její konstrukce. Část zvuku totiž sice pronikne ven, ale další část se zase odrazí zpět, což není zrovna ideální stav.

Jak na odhlučnění zkušebny

Dřívější řešení s pomocí kartonů od vajíček bylo účinné jen zčásti, ale dnes už existuje rozličnější materiál. Funkčnost kartonů spočívala v tříštění zvuku a eliminaci basů, která zpravidla obtěžuje okolí nejvíc, ale rozhodně neodhlučňovaly. Je to tak jen malá část toho, co zajistí klid okolí a dobrou akustiku místnosti. Kromě tlumení na stěnách je potřeba postarat se o strop a hlavně dveře a okna.

Místa, kudy uniká zvuk, je potřeba ucpat. K tomu se používá molitan nejlépe z obou stran. Pokud s nimi má jít manipulovat, tedy otevírat a zavírat, pak je nejlepším řešením upevnění na rám s madly pro snazší sundání a opětovné nasazení. Okny a dveřmi uniká 90% hluku, takže zrovna ony si zaslouží nejvíc pozornosti.

Rámy z latí se používají také k odhlučnění obvodových zdí a stropu. Spolehlivé odhlučnění spočívá ve vrstvě materiálu, který absorbuje hluk, a ve vzduchové kapse, která je další izolační vrstvou. V praxi se na rám pokládá jako první vrstva molitan (vlnkovaný, pyramidový) nebo skelná vata a následuje prostor pro vzduchovou kapsu a pak poslední vrstva.

 

Nezbytné vybavení

Aby byl zvuk perfektní, je nezbytností zakrytí podlahy. Tady je to jednoduché, protože postačí koberec. V některých zkušebnách ho najdete i na zdech, ale není zase dobré to s ním přehánět, protože by pak mohlo opět dojít ke zkreslování zvuku.

Nenápadným, ale efektivním vybavením kušeben je pohovka, která obsorbuje velké množství hluku. Jako další vybavení se používají skříně do rohů místnosti, ale s těmi je potřeba zacháet také opatrně. Stává se, že se v nich „utápí" některé tóny a zpěv.

Osvědčený izolant – skelná vata

Ví se o ní, že spolehlivě izoluje teplo, ale používá se také v případě akustické izolace. Nehořlavý paropropustný materiál odolává plísním, hnilobě nebo houbám. Známá je spíše jako tepelná izolace na bázi hornin. Vedly se spekulace o zdravotní závadnosti, ale v současnosti musí skelná vata splňovat stanovené normy. Používané technologie zajišťují spolehlivost a neškodnost. Nevyvolává korozi přilehlých materiálů.

 


Skelná vata vyniká ohebností a stlačitelností. V novostavbách se využívá jako řešení jedné z bolístek všech staveb – tepelných mostů. S její pomocí se tak dá vypořádat i s tímto nesnadným problémem.

Zvuková izolace a akustika místnosti

Zkušebna ve vakuu by nedávala smysl, proto byly vynalezeny akustické materiálym které slibují účinnou izolaci okolí. Jejich účinnost spočívá v mnoha propletených mikrovláknech, které vytváří strukturu s miniaturními vzduchovými prostory, které pohlcují hluk. Nedokáže se jim přizpůsobit, snaží se jimi projít a tím je pohlcen.

Na spolehlivé uchycení akustické izolační vaty je potřeba dřevěný rošt. S ním to pak už jde rychle a bez zbytečné námahy. Účinnost takto vystavěné příčky ale mohou snižovat některé faktory. Předně jsou to předměty protínající izolaci. Běžně tak prochází trubky, po nichž následně prochází mnoho hluku... Ne pokaždé jsou možnosti k uspokojivé izolaci, za pokus to ale vždy stojí.

  • Pozor na nadmíru přetlumený prostor. Není příjemný ani pro každodenní život.
  • Nejvhodnější materiál na zeď se jmenuje PLATFORM. Pohltí i rozptýlí – zkrátka zvládne vše potřebné.
  • Tlumícím akustickým prvkem pro basy jsou kmitající panely a nízkotónové rezonátory. Absorbční panel se dá zhotovit doma (cca 50 cm vysoká vrstva plsti či minerální vaty se zabalí do mikrotenové nebo PVC folie a umístí se do rámu. Kmitající panel má na povrchu místo folie děrovaný sololit.
  • Profesionální sužby odvede akustik, který takové problémy řeší denně.
  • Okna se tlumí zesílením skel, pevnější fixací okenních rámů, zatemňovacímí závěsy, který absorbují více rámusu než obyčejné. Zvenku pomohou okenice.
  • Pod bubny se umísťuje tuhá pěna.

O tom, jestli vznikly největší hity hudební historie v dobře odhlučněných zkušenách, můžeme jen spekulovat. V příjemné zkušebně je tomu ale o hodně blíž.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...