Plánujete rekonstrukci? I pro vás může být elektrické vytápění ideální

Plánujete rekonstrukci? I pro vás může být elektrické vytápění ideální

Nízkoteplotní systémy elektrického vytápění se s oblibou používají u novostaveb v nízkoenergetickém či pasivním standardu. Zajistí ideální tepelný komfort a díky snadné regulaci zabrání přehřívání budovy. Nabízí se však otázka, jestli se elektrické vytápění v podobě podlahového či stropního topení nebo sálavých panelů hodí i pro rekonstrukce domů či bytových jader. V mnoha případech je elektrické topení skutečně vhodným a cenově dostupným řešením, vždy je však nutné přihlédnout k tepelněizolačním vlastnostem stavby.

Rekonstrukce a elektrické topení – jen do dobře izolovaných staveb

Důvodů, proč se v případě rekonstrukce koupelny, bytového jádra nebo celého domu rozhodnout pro pořízení elektrického vytápění, je řada. Podlahové či stropní elektrické vytápění, stejně tak i sálavé panely, jsou cenově dostupné, nevyžadují příliš náročné stavební úpravy, snadno se regulují a zajistí optimální rozložení teploty v bytovém prostoru. Tyto výhody se však projeví zejména u energeticky úsporných staveb, které nevykazují velké tepelné ztráty.

Pokud zvažujete během rekonstrukce montáž elektrického vytápění, měl by váš dům či byt opatřen dobrou tepelnou izolací a vybaven kvalitními okny s nízkou hodnotou součinitele prostupu tepla. To je problematické zejména v případě památkově chráněných staveb, kde instalace tepelné izolace není zpravidla možná. V takovém případě bude lepší porozhlédnout se po jiném zdroji tepla. Obecně lze říct, že čím menší tepelné ztráty bude váš rekonstruovaný objekt vykazovat, tím bude nízkoteplotní systém elektrického vytápění účinnější a výhodnější.

Podlahové vytápění: rychlé a cenově dostupné řešení

Pokud váš dům či byt nevykazuje velké tepelné ztráty, bude pro vás pořízení elektrického podlahového topení dobrou volbou. Podlahové topení může sloužit jako primární zdroj tepla, stejně tak jako zdroj doplňkový, což je v případě rekonstrukcí obvyklejší. Při realizaci nemusíte mít obavy z náročnosti úpravy elektrických rozvodů ani z neúměrného zvětšení výšky podlah. Například významný český výrobce elektrického vytápění FENIX vyrábí topné kabely a rohože včetně ultratenkých variant, které jsou určené pro tenkovrstvé topné systémy.

V případě rekonstrukcí doporučujeme na podlahu nejprve položit izolační desky, které poslouží jako dodatečná tepelná izolace podlahy. Podlahy ve starších domech a bytech jsou totiž často nedostatečně izolované, a tak by mohlo jejich prohřátí bez izolační desky trvat i dlouhé hodiny. Při použití dodatečné izolace a vhodného plošného výkonu se podlaha nahřeje zpravidla do 30 minut. Podlaha s izolační deskou, rohoží či kabelem a tmelem přitom nepřesáhne výšku 25 mm.

 

Elektrické podlahové vytápění pro rekonstrukce – 3 základní typy

Pokud zvažujete v případě rekonstrukce koupelny, bytového jádra, předsíně či celého obytného prostoru montáž elektrického podlahového vytápění, seznamte se s charakteristikou jednotlivých systémů. Podlahové elektrické topení se zpravidla dělí na 3 typy – topné kabely, rohože a topné folie.

Topné kabely – nejrozšířenější a cenově nejdostupnější typ. Topné kabely lze rozmísťovat libovolně, proto se hodí se do tvarově komplikovaných ploch. Jejich montáž je však náročnější. Není možné je libovolně zkracovat.

Topné rohože – jedná se o topné kabely, které jsou přichyceny k nosné tkanině. Díky tomu se snadno pokládají a zajistí rovnoměrné rozložení výkonu. Mají jasně daný tvar, a tak nejsou vhodné do tvarově komplikovaných prostorů. Není možné je libovolně zkracovat.

Topné folie – jsou vhodné pro elektrické velkoplošné stropní i podlahové vytápění. Mají schopnost vyhřívat v celé ploše, díky čemuž se dosahuje potřebného výkonu i při nižších teplotách. Povrchová teplota je rovnoměrně rozložena, konstrukce se méně tepelně namáhají. Hlavní předností topných folií je jejich tloušťka. Například zmiňovaný výrobce FENIX vyrábí elektrické topné folie ECOFILM o tloušťce pouhých 0,4 mm. Jsou určené do suchých konstrukcí, zejména pod PVC podlahy. Je možné je zkracovat.

 

Další možnosti elektrického vytápění: stropní vytápění i sálavé panely

Podlahové vytápění patří stále k nejrozšířenějšímu typu elektrického vytápění. U novostaveb i rekonstrukcí však můžete bez obav sáhnout i po dalších typech elektrického vytápění, které mohou být v některých případech vhodnější volbou. Zajímavou alternativou je zejména elektrické stropní vytápění, na které jsme se zaměřili už dříve. Stejně tak jsme se podrobněji věnovali problematice sálavých topných panelů, které mohou v případě rekonstrukce posloužit jako cenově dostupný a stavebně nenáročný doplňkový zdroj tepla. I v těchto případech platí, že se pořízení elektrického systému vytápění vyplatí jen u dobře izolovaných staveb s nízkými tepelnými ztrátami.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...