Podlahové vytápění: srovnání teplovodního a elektrického

Podlahové vytápění: srovnání teplovodního a elektrického

Podlahové vytápění patří do kategorie nízkoteplotních zdrojů tepla, které se s oblibou používají u nízkoenergetických i pasivních domů. Existují 2 typy podlahového vytápění, a to teplovodní a elektrické. Pokud zvažujete realizaci vytápění podlahy u plánované novostavby, čeká vás náročné rozhodování. Oba typy fungují na stejném principu a z hlediska tepelného komfortu jsou srovnatelné. Proto byste se neměli ptát, který druh podlahového vytápění je lepší, ale který bude s ohledem na požadavky a možnosti stavby výhodnější právě pro vás.

Teplovodní a elektrické vytápění fungují na stejném principu

Teplovodní podlahové vytápění je tvořené soustavou potrubí, ve kterém proudí teplá voda prohřívající podlahu. V případě elektrického vytápění je ohřev zajištěn topnými kabely nebo fóliemi, které se zapojí do elektrické sítě a ohřejí se na určitou teplotu. Je namístě si uvědomit, že z hlediska principu fungování jsou oba systémy naprosto totožné. Podlaha se zahřívá na teplotu mírně vyšší než teplota vzduchu, teploty se v obou případech rozloží rovnoměrně a zajistí skvělý tepelný komfort.

U teplovodního vytápění můžete využít různé zdroje tepla

Jednou z předností teplovodního vytápění je flexibilita při výběru zdroje tepla. Ohřev vody můžete zajistit pomocí plynu, kotle na pevná paliva, tepelného čerpadla i elektrokotle. To oceníte i v případě rekonstrukcí, kdy nové teplovodní vytápění napojíte na stávající kotel či jiný tepelný zdroj. U elektrického podlahového vytápění možnost volby nemáte, zdrojem energie je elektřina. Ve většině případů však není vůbec třeba hledat jiný zdroj tepla. Může se zdát, že je provoz topení na elektřinu drahý, pokud však zohledníte všechny náklady, zjistíte, že je tomu právě naopak.

I přes vyšší provozní náklady s elektrickým podlahovým topením ušetříte

Jedním z důvodů, proč se mnozí zájemci o podlahové topení nakonec přiklání k topení teplovodnímu, je představa úspory za energie. Ta je však bohužel mnohdy mylná. Při srovnávání nákladů na provoz je třeba zohlednit i pořizovací náklady a další faktory, které se do finanční náročnosti promítnou.

1. Pořizovací náklady

Realizace teplovodního podlahového vytápění je zpravidla nákladnější. Kromě samotného systému potrubí totiž musíte investovat do kvalitního zdroje tepla. Pořízení tepelného čerpadla či plynového kotle je nezanedbatelnou položkou, proto je třeba propočítat i návratnost investice.

2. Stavební úpravy

Z hlediska náročnosti stavebních úprav rozhodně vede elektrické podlahové vytápění. Například český výrobce FENIX dodává topné kabely a rohože, jejichž montáž zvládnete i svépomocí. Stačí dodržet základní montážní postup a řídit se pokyny výrobce. Topné kabely se prodávají v předem připravených délkách, které není možné dále zkracovat. Změnil by se tím výkon elektrického vytápění a docházelo by k nadměrnému ohřevu podlahy. Elektrické topení lze instalovat přímo pod podlahovou krytinu bez nutnosti zabetonovávání jako v případě teplovodního topení. I náročnější stavební úpravy a montáž prodražuje teplovodní systémy.

topné rohože FENIX

3. Investice do servisu a revizí

Nákupem elektrokotle nebo plynového či tepelného čerpadla výdaje nekončí. V případě plynového kotle musíte do provozních nákladů započítat i cenu za revize či pravidelné servisy. Pokud se navíc teplený zdroj po nějaké době porouchá, zaplatíte vysoké částky za opravy či pořízení nového zařízení. V případě elektrického podlahového vytápění vás ve většině případů žádné další výdaje nečekají. Topné kabely i topné folie vykazují minimální poruchovost a po zabudování nevyžadují žádnou údržbu.

4. Nižší cena za elektrickou energii

Pokud používáte pro vytápění domácností elektrickou energii, zaplatíte za spotřebu podstatně méně než ti, kteří topí například plynem. Pro elektrické vytápění totiž existují speciální tarify, které umožňují používat levnou energii v nízkém tarifu nejen pro vytápění, ale i další spotřebu v domácnosti. Čím větší počet elektrických spotřebičů a zařízení náročných na odběr energie používáte, tím bude úspora výraznější.

Elektrické podlahové topení se snadno reguluje

Výše jsme vysvětlili, proč teplovodní podlahové vytápění nemusí znamenat úsporné topení, ačkoliv budou provozní náklady nižší než v případě vytápění elektrického. Topení na elektřinu však uživatelům přinese i větší flexibilitu při regulaci. V případě elektrického podlahového topení můžete rychle reagovat na náhlé změny teplot a tím zvýšit komfort a současně ušetřit. Pokud dojde například k výraznému zvýšení vnitřní teploty při silném působení slunečních paprsků, shromáždění více lidí v místnosti či vaření, stačí elektrické vytápění vypnout.

Elektrické podlahové topení má snadnou regulaci

U teplovodního vytápění je regulace podstatně obtížnější, protože není schopno zajistit přesnost dodávek a po vypnutí chládne delší dobu. Snadno tak dojde k přetopení, které je zejména u nízkoenergetických a pasivních domů častým problémem. Elektrické podlahové topení navíc umožňuje snadnou regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Okruhy topení jsou samostatné, a tak bez problémů nastavíte například vyšší teplotu v dětském pokoji a nižší teplotu v ložnici.

Topné kabely, rohože i topné folie

Elektrické podlahové vytápění můžete realizovat různými způsoby. Na trhu se dnes běžně dodávají topné kabely, rohože i topné fólie. Srovnání jednotlivých typů budeme v budoucnu věnovat samostatný článek, ve kterém jejich charakteristiky a přednosti přiblížíme. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ vytápění, vyberte si ověřeného dodavatele topných systémů, který vám pomůže při výběru a předá i rady ohledně montáže.

Podlahové topení - topná folie

Mezi přední výrobce elektrického vytápění a souvisejících výrobků u nás patří zmiňovaný výrobce FENIX. V nabídce má kvalitní topné kabely, rohože i folie. Díky tomu vám doporučí takový typ, který bude vhodný právě pro vaše účely. V nabídce má i kvalitní topné folie, která mají tloušťku jen 0,4 cm. Pomocí sady ECOFILM SET zvládnete jejich pokládku i svépomocí.

Co byste si měli z našeho článku odnést? Především to, že teplovodní i elektrické vytápění fungují na stejném principu. Není žádný důvod myslet si, že teplovodní topení zajistí lepší vytopení domu než to elektrické. Z hlediska pořizovacích nákladů, údržby a dalších výdajů je často výhodnější montáž podlahového elektrického vytápění, a to i přes levnější provoz vytápění teplovodního. Zejména u nových staveb, s malou potřebou energie na vytápění, má prvotní investice klíčový dopad na ekonomiku celého systému.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...