Podlahové vytápění: srovnání teplovodního a elektrického

Podlahové vytápění: srovnání teplovodního a elektrického

Podlahové vytápění patří do kategorie nízkoteplotních zdrojů tepla, které se s oblibou používají u nízkoenergetických i pasivních domů. Existují 2 typy podlahového vytápění, a to teplovodní a elektrické. Pokud zvažujete realizaci vytápění podlahy u plánované novostavby, čeká vás náročné rozhodování. Oba typy fungují na stejném principu a z hlediska tepelného komfortu jsou srovnatelné. Proto byste se neměli ptát, který druh podlahového vytápění je lepší, ale který bude s ohledem na požadavky a možnosti stavby výhodnější právě pro vás.

Teplovodní a elektrické vytápění fungují na stejném principu

Teplovodní podlahové vytápění je tvořené soustavou potrubí, ve kterém proudí teplá voda prohřívající podlahu. V případě elektrického vytápění je ohřev zajištěn topnými kabely nebo fóliemi, které se zapojí do elektrické sítě a ohřejí se na určitou teplotu. Je namístě si uvědomit, že z hlediska principu fungování jsou oba systémy naprosto totožné. Podlaha se zahřívá na teplotu mírně vyšší než teplota vzduchu, teploty se v obou případech rozloží rovnoměrně a zajistí skvělý tepelný komfort.

U teplovodního vytápění můžete využít různé zdroje tepla

Jednou z předností teplovodního vytápění je flexibilita při výběru zdroje tepla. Ohřev vody můžete zajistit pomocí plynu, kotle na pevná paliva, tepelného čerpadla i elektrokotle. To oceníte i v případě rekonstrukcí, kdy nové teplovodní vytápění napojíte na stávající kotel či jiný tepelný zdroj. U elektrického podlahového vytápění možnost volby nemáte, zdrojem energie je elektřina. Ve většině případů však není vůbec třeba hledat jiný zdroj tepla. Může se zdát, že je provoz topení na elektřinu drahý, pokud však zohledníte všechny náklady, zjistíte, že je tomu právě naopak.

I přes vyšší provozní náklady s elektrickým podlahovým topením ušetříte

Jedním z důvodů, proč se mnozí zájemci o podlahové topení nakonec přiklání k topení teplovodnímu, je představa úspory za energie. Ta je však bohužel mnohdy mylná. Při srovnávání nákladů na provoz je třeba zohlednit i pořizovací náklady a další faktory, které se do finanční náročnosti promítnou.

1. Pořizovací náklady

Realizace teplovodního podlahového vytápění je zpravidla nákladnější. Kromě samotného systému potrubí totiž musíte investovat do kvalitního zdroje tepla. Pořízení tepelného čerpadla či plynového kotle je nezanedbatelnou položkou, proto je třeba propočítat i návratnost investice.

2. Stavební úpravy

Z hlediska náročnosti stavebních úprav rozhodně vede elektrické podlahové vytápění. Například český výrobce FENIX dodává topné kabely a rohože, jejichž montáž zvládnete i svépomocí. Stačí dodržet základní montážní postup a řídit se pokyny výrobce. Topné kabely se prodávají v předem připravených délkách, které není možné dále zkracovat. Změnil by se tím výkon elektrického vytápění a docházelo by k nadměrnému ohřevu podlahy. Elektrické topení lze instalovat přímo pod podlahovou krytinu bez nutnosti zabetonovávání jako v případě teplovodního topení. I náročnější stavební úpravy a montáž prodražuje teplovodní systémy.

topné rohože FENIX

3. Investice do servisu a revizí

Nákupem elektrokotle nebo plynového či tepelného čerpadla výdaje nekončí. V případě plynového kotle musíte do provozních nákladů započítat i cenu za revize či pravidelné servisy. Pokud se navíc teplený zdroj po nějaké době porouchá, zaplatíte vysoké částky za opravy či pořízení nového zařízení. V případě elektrického podlahového vytápění vás ve většině případů žádné další výdaje nečekají. Topné kabely i topné folie vykazují minimální poruchovost a po zabudování nevyžadují žádnou údržbu.

4. Nižší cena za elektrickou energii

Pokud používáte pro vytápění domácností elektrickou energii, zaplatíte za spotřebu podstatně méně než ti, kteří topí například plynem. Pro elektrické vytápění totiž existují speciální tarify, které umožňují používat levnou energii v nízkém tarifu nejen pro vytápění, ale i další spotřebu v domácnosti. Čím větší počet elektrických spotřebičů a zařízení náročných na odběr energie používáte, tím bude úspora výraznější.

Elektrické podlahové topení se snadno reguluje

Výše jsme vysvětlili, proč teplovodní podlahové vytápění nemusí znamenat úsporné topení, ačkoliv budou provozní náklady nižší než v případě vytápění elektrického. Topení na elektřinu však uživatelům přinese i větší flexibilitu při regulaci. V případě elektrického podlahového topení můžete rychle reagovat na náhlé změny teplot a tím zvýšit komfort a současně ušetřit. Pokud dojde například k výraznému zvýšení vnitřní teploty při silném působení slunečních paprsků, shromáždění více lidí v místnosti či vaření, stačí elektrické vytápění vypnout.

Elektrické podlahové topení má snadnou regulaci

U teplovodního vytápění je regulace podstatně obtížnější, protože není schopno zajistit přesnost dodávek a po vypnutí chládne delší dobu. Snadno tak dojde k přetopení, které je zejména u nízkoenergetických a pasivních domů častým problémem. Elektrické podlahové topení navíc umožňuje snadnou regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Okruhy topení jsou samostatné, a tak bez problémů nastavíte například vyšší teplotu v dětském pokoji a nižší teplotu v ložnici.

Topné kabely, rohože i topné folie

Elektrické podlahové vytápění můžete realizovat různými způsoby. Na trhu se dnes běžně dodávají topné kabely, rohože i topné fólie. Srovnání jednotlivých typů budeme v budoucnu věnovat samostatný článek, ve kterém jejich charakteristiky a přednosti přiblížíme. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ vytápění, vyberte si ověřeného dodavatele topných systémů, který vám pomůže při výběru a předá i rady ohledně montáže.

Podlahové topení - topná folie

Mezi přední výrobce elektrického vytápění a souvisejících výrobků u nás patří zmiňovaný výrobce FENIX. V nabídce má kvalitní topné kabely, rohože i folie. Díky tomu vám doporučí takový typ, který bude vhodný právě pro vaše účely. V nabídce má i kvalitní topné folie, která mají tloušťku jen 0,4 cm. Pomocí sady ECOFILM SET zvládnete jejich pokládku i svépomocí.

Co byste si měli z našeho článku odnést? Především to, že teplovodní i elektrické vytápění fungují na stejném principu. Není žádný důvod myslet si, že teplovodní topení zajistí lepší vytopení domu než to elektrické. Z hlediska pořizovacích nákladů, údržby a dalších výdajů je často výhodnější montáž podlahového elektrického vytápění, a to i přes levnější provoz vytápění teplovodního. Zejména u nových staveb, s malou potřebou energie na vytápění, má prvotní investice klíčový dopad na ekonomiku celého systému.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den, Marcelo. Odstranění vodního skla z dlažby může být bohužel obtížné. Přesto zkuste použít nějaký vys...

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den,nedopatřením jsme vylili vodní sklo na dlažbu.Jakým způsobem to odstraníme ,popřípadě jakým roztokem...

Domácí sušení ovoce v sušičce vs. lyofilizované ovoce z obchodu

Dobrý den, domácí výroba lyofilizovaného ovoce bohužel není možná. Technologie je hodně specifická, mrazí se p...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

No od těch máme kuchyň a i přesto, že dostává každý den zabrat mým vařením, tak ně...

Kvalitní pohovka

Máme pohovku z XXXLutz, vybírali jsem fakt dlouho, protože jsme chtěli Lko, které bude mí...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Dobrý den, plánujeme předělávku naší staré kuchyně, aktuálně jí máme postavenou do...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

VENKOVNÍ ŽALUZIE - komplexní, flexibilní a efektivní

Exteriérové, venkovní, nebo chcete-li předokenní, žaluzie už dávno překonaly jakékoli interiérové stínění do oken. A to především díky účinnější ochraně před slunečním zářením a hlukem, úspoře energie na vytápě...

Byt

Jak pěstovat marantu

Maranta pochází z tropů Střední a Jižní Ameriky. Zaujme velkými, oválnými a pestrými listy, dobře snáší stín a není jedovatá. Riziko nepředstavuje ani pro domácí mazlíčky. Tak proč neosvěžit interiér touto nádh...

Zavěšená postel – praktická, designová a moderní

Potýkáte se s nedostatkem prostoru ve své ložnici nebo dětském pokoji? Pak jste možná zvažovali pořízení patrové postele – se dvěma lůžky, nebo horním lůžkem a volným prostorem vespod. Nabízí se však ještě jedn...

Na letní pohodu se připravte s předstihem. Vybudujte si zahradní kuchyni

Je březen - ideální čas na odzimování vaší terasy! Pokud jste to ještě nestihli, co nejdříve se pusťte do jarní údržby a velké přípravy na nadcházející sezónu. Proměňte své posezení ve velkorysý prostor jako st...

Byt vs. Dům: Jak vybrat nejlepší volbu pro vás

Když se rozhodujete o tom, kde budete žít, jednou z největších otázek, kterou si musíte položit je, zda chcete bydlet v bytě nebo v domě. Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody a správná volba závisí ...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Ekologické investování: Jak prospět planetě i svému portfoliu?

V posledních letech roste povědomí o dopadech lidské činnosti na planetu. Jednou z oblastí, které je věnována stále větší pozornost, je ekologické investování do nemovitostí. V tomto článku se budeme zabývat tí...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek je tady – a s ní i náš tip, jak tuto do...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...