Renovace dveří - jak na to?

Tak jako všechny součásti vybavení domácnosti, ani interiérové dveře nevydrží věčně. Pokud už nejsou reprezentativním a funkčním doplňkem, vyvstane otázka, co s nimi. Nejjednodušší řešení samozřejmě spočívá v nákupu nových, nechcete-li se ale těch původních vzdát tak lehce, čeká vás renovace dveří, kterou můžete přenechat odborníkům, nebo se do ní pustit sami.

Renovace dveří se vždy odvíjí od míry opotřebení a poškození, s nímž se interiérové dveře potýkají. Škody menšího rozsahu určitě zvládnete svépomocí, u těch větších záleží jen na vás, zda se inspirujete dostupnými tipy a radami ohledně renovace dveří, nebo vše necháte v režii profesionálů. Ať tak či tak, renovace dveří může probíhat několika způsoby, velmi často však volba padá na uvedené dva:

 • renovace dveří nátěrem
 • renovace dveří fólií či samolepící tapetou

Renovace dveří pomocí nátěru

Tento způsob znovunavrácení pěkného vzhledu dokáže zázraky. Výsledek je posléze přirozený a interiérové dveře opět vypadají jako nové. Základní postup této renovace dveří obsahuje následující kroky:

 • Po sundání kliky a kování je nutné odstranit starý nátěr. To bývá někdy komplikované, zvláště když bylo o dveře pečováno špatně. Můžete tedy použít brusku, smirkový papír nebo horkovzdušnou pistoli, se kterou lze vrstvu seškrabávat.
 • Povrch zbavený původního nátěru je nutné očistit od prachu a špíny, s čímž pomůže navlhčený hadřík nepouštějící chlupy. Pamatujte také na případné odmaštění, bez toho by se renovace dveří nátěrem nemusela povést.
 • Nyní přijdou na řadu škrábance, rýhy a otlučená místa, které je dobré přímo překrývat a vyplňovat tmelem. Nebojte se nanášet ho v tlustší vrstvě, protože po důkladném uschnutí (nejlépe na sluníčku) ho budete moci opět přebrousit a vyhladit.
 • Konečnou fází renovace dveří je samozřejmě natření barvou (a dále možno lakem). Doporučuje se natřít interiérové dveře dvakrát. Druhý nátěr je dobré vést v protisměru oproti původnímu, abyste předešli problémům se stékající barvou a nerovnoměrným rozvrstvením. Barva musí na dveřích samozřejmě důkladně proschnout, následujte proto údaje uvedené na konkrétní plechovce.

Renovace dveří s fólií nebo samolepící tapetou

Druhý způsob renovace dveří je v domácích podmínkách poměrně rychlý. Lze jím také stávající interiérové dveře ozdobit, a to během pár minut. Dveřní fólie je vyráběna přímo k účelu renovace dveří, samolepící tapeta však tuto funkci také zastane, i když u ní existuje riziko, že nebude na povrchu dveří držet.

Dveřní fólie jsou vyráběny ve standardizovaných rozměrech, které mají běžné interiérové dveře. Jejich povrch je speciálně upraven tak, aby výsledek nepůsobil příliš uměle. To, že jsou tyto fólie určené pro interiérové dveře, dokládá také nabídka motivů, ve které převažují dekory dřeva. Celý princip této renovace dveří spočívá tedy v potažení dveří touto fólií (případně tapetou). Práce vyžaduje přesné měření a pečlivé nalepení, jinak nemusí být konečný výsledek renovace dveří takový, jaký byste očekávali. Cena těch nejlevnějších druhů začíná na přibližně 250 Kč za kus o rozměru 90 cm x 200 cm.

Pokud se rozhodnete, že renovace dveří je řešením právě pro vás, pamatujte také na to, že obnovu mnohdy nepotřebují jen dveře samotné, ale též kování a zárubně. Soustřeďte se tedy na interiérové dveře jako na celek sestávající z několika částí. Poté taky můžete zjistit, že ani výmalba na stěnách okolo už není tak pěkná jako dříve. Odměnou za vaši starost a péči vám pak bude pohodlné a příjemné bydlení. A to už za tu snahu přeci jenom stojí.

 Diskuse k článku

 • Sara

  14:24 6. 6. 2013 0
  Další informace jak postupovat při renovaci dveří doma jsem našla tady: http://www.kovani-kliky.cz/jak-renovovat-stare-dvere.html
 • Jurečka

  14:59 23. 4. 2013 0
  Super článek.

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...