Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Využití vodního skla v domácnosti je poměrně široké, ačkoliv nejznámější je pravděpodobně jeho schopnost konzervace vajíček. Své místo má ale také při stavbě a při rekonstrukcích, kde se přimíchává do betonu, používá se k protipožárním nátěrům, urychluje hydrataci nebo mineralizuje dřevo.Vodní sklo se dá jednoduše charakterizovat jako roztok křemičitanu sodného.  Vyrábí se buď ze sklářského písku za pomoci alkalických tavidel, nebo hydrotermální reakcí. Látka je známá už od roku 1895, kdy se také spustila jeho průmyslová výroba. Dnes existují dva základní druhy: zpomalovače a urychlovače.

Vodní sklo a izolace vlhkosti

Izolaci tímto způsobem je vhodné provést u starších domů, kde bývá boj se vzlínající vodou složitý. Použití vodního skla je snadno, rychlé, levné a dostupné. Do zdi se navrtají co nejhlubší otvory (minimálně 5 – 10 cm, podle toho, jak to zeď umožňuje), do kterých se poté např. injekční stříkačkou aplikuje roztok tak dlouho, dokud zdivo saje. U nejsavějších materiálů je třeba doplňovat vodní sklo i desetkrát. Izolační vrstva se vytvoří vysycháním roztoku, který takto krystalizuje. V některých případech dojde tímto procesem i ke zpevnění zdiva, což je další významné plus.

Vodní sklo a protipožární ochrana

Na ochranu dřeva proti požáru se používá vodní sklo už od nepaměti. Nevýhodou je poměrně nízká účinnost. Protože se ale osvědčilo při odolávání vysokým teplotám, dnes se používá hlavně do šamotových mouček při vyzdívání kamen, případně při jejich opravách.

vodni sklo 

Další použití

 • přísada do odmašťovacích, pracích a čistících prostředků
 • příměs do betonu, která urychluje hydrataci a beton tak rychleji dosáhne pevnosti a nepropouští vodu, zabraňuje drolení, zvyšuje životnost
 • ochrana dřeva proti hnilobě, ohni, vodě i škůdcům
 • impregnace přírodních materiálů
 • impregnace skelných vláken a azbestu
 • výroba dekorací
 • v průmyslu: v čistírnách odpadních vod k odstranění těžkých kovů, lepidlo v papírenském průmyslu a pojivo při výrobě pískových forem ve slévárnách

Rozdíly mezi jednotlivými druhy

Draselné x sodné vodní sklo

Běžnější je to sodné, které se používá na ochranné a zpevňující nátěry nebo k impregnaci. Draselné má využití např. pro ochranu starých fresek či soch.

Urychlovače x zpomalovače

Tento parametr se zohledňuje v případě, že chcete vodní sklo přimíchávat do betonu. Záleží tedy na tom, zda potřebujete dobu schnutí zkrátit či prodloužit.

Vodní sklo se ale nevyužívá jen ve stavebnictví. V poslední době je využíváno také pro výrobu dekorací, jejichž výrobu zvládne každý. Diskuse k článku

 • Helena

  21:27 10. 9. 2023 0
  Vodní sklo a izolace vlhkosti - MÁTE S NÁSLEDUJÍM NĚJAKÉ ZKUŠENOTI ????????????????????????????????????????????
  PROSÍM O RADY ....

  Izolaci tímto způsobem je vhodné provést u starších domů, kde bývá boj se vzlínající vodou složitý. Použití vodního skla je snadno, rychlé, levné a dostupné. Do zdi se navrtají co nejhlubší otvory (minimálně 5 – 10 cm, podle toho, jak to zeď umožňuje), do kterých se poté např. injekční stříkačkou aplikuje roztok tak dlouho, dokud zdivo saje. U nejsavějších materiálů je třeba doplňovat vodní sklo i desetkrát. Izolační vrstva se vytvoří vysycháním roztoku, který takto krystalizuje. V některých případech dojde tímto procesem i ke zpevnění zdiva, což je další významné plus.
  • Redakce Chytré bydlení

   14:16 13. 9. 2023 0
   Dobrý den,

   v minulosti se injektáž vodním sklem prováděla běžně, dnes se však často volí jiné materiály podle konkrétní situace. Doporučujeme kontaktovat některou z firem, která se na řešení vlhkosti v domech dlouhodobě zaměřuje. Doporučí vhodný způsob injektáže či jinou metodu.

   S pozdravem
   Radek, redakce Chytré bydlení
 • Michal M.

  09:30 6. 7. 2023 0
  Dobrý den, chtěl bych s vodním sklem natřít pochůzí desku OSB v zahradním domku, osb jsem již natřel Izobanem, ale bohužel OSB je dost porovitá nerovná a není tam dosažena celistvost, třeba jako při nátěru betonové podlahy v garáži.
  Poradíte mi prosím, jestli a jaké vodní sklo použít.
  Děkuji Mervart M.
  • Redakce Chytré-bydlení.cz

   12:36 6. 7. 2023 +1
   Dobrý den,

   děkuji za Vaši otázku ohledně natření pochůzí desky OSB ve Vašem zahradním domku. Vodní sklo je dle mého názoru určitě možné použít k povrchové úpravě OSB desky, avšak je třeba mít na paměti, že není primárně určeno pro vyrovnání nerovností a zajištění celistvosti dřevěných povrchů (jako u betonové podlahy v garáži).

   Vodní sklo je silikátová tekutina, která se využívá pro impregnaci a ochranu materiálů, jako jsou dřevo, beton nebo kámen. Při použití vodního skla na OSB desku doporučuji předem provést následující kroky:

   Připravte povrch: Zkontrolujte, zda je povrch OSB desky čistý, suchý a odstraňte případné nečistoty, prach nebo oleje.

   Odstraňte nerovnosti: Pokud je povrch desky nerovný, můžete použít stavební tmel nebo hladící hmotu, aby byl povrch rovnější. Důkladně však zkontrolujte, zda jsou tato přípravná opatření kompatibilní s vodním sklem.

   Aplikace vodního skla: Nyní můžete přistoupit k samotnému nátěru vodním sklem. Postupujte podle návodu na obalu daného vodního skla, protože konkrétní postup se může lišit v závislosti na značce a typu vodního skla. Většinou se vodní sklo nanáší štětcem, válečkem nebo rozprašovačem.


   Doba schnutí a další kroky: Dodržujte dobu schnutí doporučenou výrobcem vodního skla. Po úplném vyschnutí povrchu se doporučuje aplikovat další vrstvu vodního skla, aby byla zajištěna vyšší odolnost povrchu.

   Je však důležité si uvědomit, že vodní sklo může zvýraznit nerovnosti a strukturu OSB desky, a nemusí tak dosáhnout dokonalého vyhlazení a celistvosti povrchu, jakou byste měl u betonové podlahy v garáži. Pokud je pro Vás důležité dosáhnout takového výsledku, můžete zvážit jiné možnosti úpravy povrchu, například použití speciálního vyrovnávacího tmelu pro dřevo nebo dalšího vhodného materiálu, který by dokázal vyrovnat nerovnosti a zajistit hladký a celistvý povrch.

   V každém případě doporučuji konzultovat s odborníkem na stavebnictví nebo s prodejcem v obchodě se stavebninami, aby Vám mohl poskytnout konkrétní doporučení a vhodný produkt pro Vaše potřeby. Brázdil, redakce Chytré bydlení.
 • Miro

  13:07 26. 6. 2023 +1
  Dobrý den,marně pátrám po dávkování vodního skla do betonu. Opravují sklep a chtěl bych bych zvýšit nepropustnost. Diky
  • Redakce Chytré bydlení

   09:00 27. 6. 2023 0
   Dobrý den, odborné zahraniční zdroje doporučují nejčastěji poměr vodního skla a betonu 1:10. Využívá se pro zvýšení nepropustnosti v bazénech, koupelnách i sklepech pro ochranu před spodní vodou. S pozdravem Radek Brázdil, redakce Chytré bydlení
 • Marcela

  18:41 22. 3. 2023 0
  Dobrý den,nedopatřením jsme vylili vodní sklo na dlažbu.Jakým způsobem to odstraníme ,popřípadě jakým roztokem umyjeme. Děkuji
  • Redakce Chytré-bydlení.cz

   12:19 23. 3. 2023 0
   Dobrý den, Marcelo. Odstranění vodního skla z dlažby může být bohužel obtížné. Přesto zkuste použít nějaký vysoce alkalický čisticí prostředek. Nechte jej nasáknout na povrch vodního skla a kolem něj. Pokud změkne, zkuste ho seškrábat špachtlí.
 • Radek

  02:45 1. 2. 2022 +2
  Dobrý večer, mohu vodním sklem natřít starší umělý bazén zapuštěný v zemi, kdybych ho přetřel třeba dvakrát aby se ty vlásečnice zacelili, děkuji za kladné vyřízení
  • Redakce Chytré-bydlení.cz

   13:55 7. 2. 2022 0
   Dobrý den, podle našeho názoru v takovém případě lze opravdu použít přípravek na bázi vodního skla. Vytváří mikroskopické vrstvy a ucpává otvory a praskliny do šířky až 3 mm. Měl by fungovat na utěsnění různých typů materiálů od betonu přes laminát, PVC trubky po fólie. Je však třeba dodržet správný technologický postup, aby nedošlo k zalepení částí filtrace nebo jiných konstrukčních prvků bazénu. Doporučujeme obrátit se na profesionální bazénářskou firmu, která vám s podrobným postupem poradí. S pozdravem, redakce Chytré bydlení
 • Václav Vavřík

  09:56 28. 5. 2017 +5
  Na stránkách internetu jsem si toho o vodním skle přečetl hodně, ale bohužel, nikde není ani zmínka o bezpečností a ochraně zdraví s tímto materiálem !!!

  Děkuji za zprávu . V.
 • Václav Vavřík

  09:56 28. 5. 2017 -4
  Na stránkách internetu jsem si toho o vodním skle přečetl hodně, ale bohužel, nikde není ani zmínka o bezpečností a ochraně zdraví s tímto materiálem !!!

  Děkuji za zprávu . V.
 • Zobrazit další komentáře

Dobrý kontakt k tématu

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den,

v minulosti se injektáž vodním sklem prováděla běžně, dnes se však často volí jiné materiály p...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den,

pokud soused likvidoval eternit svépomocí, bez stavebního dozoru a povolení, porušil zákon a hro...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Čtvrtý měsíc jsme akorát na tomhle měsíčním tarifu u Bezdodavatele. Na trhu není moc ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Mně přijde poměr kvalita kuchyně Dolti a cena za ní super. Jako nebyli jsme moc nároční...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Od Oresi mám teďka nabídku, strašně chci kuchyni v kapučínový barvě a tady jsem objevi...
Zobrazit všechna témata

Keramické, nebo kameninové sanitární zařízení?

Keramika a kamenina jsou oba běžně používanými materiály v koupelnách a na toaletách. Každý materiál má své výhody a nevýhody, které je třeba při výběru zvážit.

Jak správně udržovat nábytek z masivu

Nábytek z masivu je nejen krásný na pohled, ale také trvanlivý, dobře opravitelný a zdravotně nezávadný. Máte také v domácnosti stůl, postel, skříň nebo kuchyň z masivu? Výborně! Aby vám ale dlouho vydržel a zů...

Byt

Vytvořte si útulný čtecí koutek

Patříte mezi vášnivé čtenáře a hledáte místo, kde se můžete v klidu ponořit do oblíbené knihy? Vytvořte si doma útulný čtecí koutek. Nejenže vám poskytne klidné místo pro relaxaci a odpočinek, ale také vašemu d...

Recyklace ve stavebnictví – používání druhotných surovin při výstavbě

Když budovy doslouží a použitý stavební materiál nelze opětovně využít při realizaci dalšího projektu, stává se z něj stavební odpad. Tyto odpady tvoří v současnosti asi 30 % všech odpadů vznikajících v Evropsk...

Podzimní údržba sekačky: Jak vyměnit olej

Někteří radí měnit olej v sekačce před zazimováním, jiní zase až na jaře. Obě možnosti jsou v pořádku, nejdůležitější je na výměnu oleje nezapomínat. Pokud se rozhodnete olej vyměnit ještě letos, přinášíme vám ...

Předčasné splacení hypotéky. Vyplatí se to?

Hypotéku si sjednáváte na určitý počet let. Víte, kolik měsíců ji budete splácet, jak vysoká bude měsíční splátka a jak vysoký vám banka určila úrok. Ale co když se rozhodnete pro předčasné splacení hypotéky?

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Zajímavosti o dýni Hokkaido, které jste možná nevěděli

Podzim je tady a s ním i oblíbené období dýní. Ty sklízíme, vyřezáváme, dekorujeme a samozřejmě používáme i v kuchyni. Jedním z nejoblíbenějších druhů je Hokkaido. Také ji máte rádi? Pak si přečtěte zajímavá fa...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...