Vytvořte si bezpečné schody, které neztratí nic ze svého vzhledu

Vytvořte si bezpečné schody, které neztratí nic ze svého vzhledu

Schody jsou rizikovým místem každého domu, jinak ale přístup do patra vyřešíte jen stěží. Dejte si proto záležet na jejich vybudování a zabezpeční, abyste se do poschodí dostali pohodlně a ve zdraví. Stupínky se stávají nebezpečným místem hlavně pro děti a seniory. Dejte si na zebzpečení záležet a minimalizujte riziko úrazu!


Vybudování schodů není jen tak. Musí vyhovovat typologickým, funkčním, statickým a dispozičním požadavkům a zapomínat se nesmí ani na hygienické a požární předpisy. Není to ale tak složité, jak se na první pohled zdá.

Funkční a bezpečné schodiště

Není vždy jednoduhé najít kompromis mezi bezpečností a estetikou. Je to ale podmínka. Stavebníci vyřeší podle plánu statickou bezpečnost a spolehlivost: v první řadě se po nich musí dobře chodit a oni vědí, jak na to. Zajistí to vhodná výška i nášlapná plocha schodu, uspořádání a bezpečnostní prvky.

 • Šířka: u rodinných domů: 90cm
 • Min. šířka stupně: 21 cm; nášlapná plocha: 25 cm
 • V jednom rameni: max. 18 stupínků 

Dodatečné příslušenství ke schodišti může jeho vlastnosti značně vylepšit.
Dostatečně osvětlený prostor může doplňovat osvětlení stupínků, jejich protiskluzová úprava, vhodné zábradlí. To je normou stanoveno jako povinnost.

Základní pravidla pro bezpečné schody

Schody by neměly být ani moc velké, ani moc malé. Obojí znamená nepohodlný pohyb a zvýšené riziko pádu. Problémy mívají děti a senioři. Na obě skupiny je třeba brát ohled a schody jim přizpůsobit k bezpečnému pohybu.
Výhodnější je vybudovat nižší schody. Případné zaváhání se dá dobře vyrovnat a v nejhorším případě nebude pád tolik bolet.

Vybudování schodů není jen tak. Musí vyhovovat typologickým, funkčním, statickým a dispozičním požadavkům a zapomínat se nesmí ani na hygienické a požární předpisy. Není to ale tak složité, jak se zdá.


Starším lidem vyhovuje zábradlí na obou stranách, i když jsou z jedné strany ohraničené zdí. Pevná lišta na stěně jim dodá jistotu.
Čím jednodušší, tím lepší. Bezpečnosti nahrává i moderní trend přímých schodišť
Kromě sklonu ramene a velikosti nášlapných sploch záleží i na stabilitě. Tu je možné zajistit dostatečně pomocí doplňků.

Jistý krok zařídí nášlapy na schody

Bezpečnostní prvky na schodech se volí podle použitého materiálu. Hladký dřevěný povrch vypadá efektně, ale vyžaduje více pozornosti a zajištění navíc.
Bezpečnost ovlivňuje povrch schodu. Vyřeší se buď nanesením hrubší vrstvy nátěru nebo přilepením nenápadných prvků. Největším rizikem je lakované dřevo, které se pro interiérová schodiště využívá nejčastěji. Stejně je na tom ale i leštěná dlažba a kámen. Bezpečnostní úpravy nemusí být nijak výrazné. Mnohdy postačí jen transparentní pásky, které zabrání uklouznutí.

Koberec na schodech raději zvažte

Schody z nevyhovujícího materiálu je možné obložit kobercem. Zapomeňte na nevzhledné běhouny, které uhýbaly a stávaly se ještě nebezpečnějšími, než samotné schody. Řešením by mohlo být obložení kobercem, který kromě bezpečnějšího pohybu zajistí i absorbci hluku ze schodů i okolí.

stairs-876096_1920

Směr vlasu na kobercových nášlapech musí směřovat na všech schodech stejným směrem, a to ideálně proti směru pohybu při scházení. I koberce ale umí být klouzavé, věnujte proto pozornost výběru vlasu. Jejch používání je ale dvousečné: schody s nimi budou sice v případě pádu měkčí, avšak nebezpečí se nezmenší, protože hrany nebudou zřejmé. Efekt by tedy mohl být klidně i opačný.

Konzolové schodiště

Samostatné stupně vystupující z nosné konstrukce tvoří konzolové schodiště. Moderní, estetické a odlehčené schody propustí spoustu světla, a tím i tepla. Dává volnost ve výběru tvaru, ale fantazii se nesmí povolit uzda příliš, aby nebylo upozaděno bezpečí.
Atraktivní vzhled může podtrhovat originální zábradlí a osvětlení schodů. Pohrát si můžete i s tvarem a meriálem.

Úpravu schodiště potřebují děti i senioři

Schody jsou nejrizikovější částí domu pro dvě věkové skupiny. Problémy nadělají seniorům a také dětem. Eliminovat riziko úrazů jde ale jen částečně, hlavní musí být opatrnost.
Nejmenší děti zastaví vrátka, která je ale potřeba pečlivě uzavírat. Stupně schodů je vhodné vybavit lištami, které neumožní dítěti propadnout mezi stupni.
Na dřevo se využívá protiskluzový lak a přídavná madla.

Schody do patra nebo do sklepa projdete několikrát za den. Bezpečnost tak musí být prioritou. Ne vždy jde ale současně s estetikou. Naštěstí téměř každé schody jde upravit tak, aby se po nich dobře chodilo a riziko pádu bylo minimální. Vybudování zábradlí nebo úprava povrchu schodů se dají provést i dodatečně, náklady nejsou nijak vysoké a obojí usnadní pohyb nahoru i dolů.

Bezbariérový dům

Žádné schody, maximální přizpůsobení prostoru a všechno po ruce. Takové bydlení neocení jen hendikepovaní, ale i staří lidé, kterým dájí zabrat třeba jen malá nerovnost v terénu. I když to třeba není dlouho, co schody vyšly bez potíží, s věkem to jde prostě hůř.
Schody sice vypadají dobře, ale někdy mohou být nepřekonatelnou překážkou. Pokud už musí být plocha vyvýšená, pak se pro přístup volí mírně svažitá plošina se zábradlím.
Bez bariér musí být i místnosti v domě, zejména kuchyň a koupelna.

Schody do patra nebo do sklepa projdete několikrát za den. Bezpečnost tak musí být prioritou. Ne vždy jde ale současně s estetikou. Naštěstí téměř každé schody jde upravit tak, aby se po nich dobře chodilo a riziko pádu bylo minimální. Vybudování zábradlí nebo úprava povrchu schodů se dají provést i dodatečně, náklady nejsou nijak vysoké a obojí usnadní pohyb nahoru i dolů.Diskuse k článku

 • Jan Zahrádka

  18:42 3. 4. 2017 0
  Pěkný článek, my to řešíme podobným spínačem jako pan Oto, máme bodová světla na stěnách okolo celého schodiště. To jsme zrovna vloni rekonstruovali, teda spíš měnili. S jeho instalací nám pomohl http://zamecnictvi-hajny.cz/, mohu jen doporučit. :)
 • Oto Žák

  13:24 8. 11. 2016 0
  Přesně tak, podsvícené je to LED páskem a jako stmívače je použitý bezdrátový prvek.
 • Jíra

  16:03 31. 10. 2016 0
  To je moc dobrý nápad, už jsme to viděl na veletrhu. Podsvícený je to předpokládám LED páskem že? a ten stmívač je klasický do rozvaděče nebo je to nějaká snadnější varianta?
 • Oto Žák

  10:49 26. 10. 2016 0
  Se schodištěm se dá krásně vyhrát. My jsme si je například nechali podsvítit, aby i po tmě bylo bezpečno. Ještě jsme k tomu pořídili vychytávku na doporučení elektrikářů, a to stmívač, který máme nastavený tak, že když se stiskne vypínač, tak se schod po schodu postupně rozsvítí a velké světlo v noci nikoho neruší. Není to nezbytné, ale je to fajn:-)

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...