Správnými kroky můžete ušetřit za elektřiny stovky až tisíce korun ročně

6 tipů, jak snížit spotřebu elektrické energie

Situace na trhu s energiemi je kritická a cena elektřiny prudce roste. Hluboko do peněženky tak bude muset letos sáhnout téměř každý. Najít levného dodavatele elektrické energie je navíc v současné době nadlidský úkol. Snížit výdaje za elektřinu však můžete i vlastním přičiněním, stačí jen podniknout pár kroků, které přispějí k (často citelnému) snížení spotřeby. Přinášíme 6 tipů, jak ušetřit.

1. Investujte do úsporných spotřebičů

V domácnostech používáme desítky nejrůznějších spotřebičů. Právě ty dohromady spotřebují většinu elektrické energie. Čím úspornější jejich provoz bude, tím méně za elektřinu zaplatíte. Výměnou všech spotřebičů za energeticky úsporné můžete snížit výdaje o desítky procent. Při nákupu pračky, myčky, sušičky, digestoře, televize, počítače a dalších žroutů energie studuje energetické štítky. Během vteřiny zjistíte, kolik energie spotřebují za daný čas nebo cyklus a snadno si propočítáte, kolik výměnou ušetříte.

2. Pračku, sušičku nebo myčku nezapínejte poloprázdnou

Nejnovějším modely praček, sušiček i myček jsou vybavené speciálními senzory, které dokážou zjistit množství vloženého oblečení nebo nádobí. Pokud máte spotřebič staršího data výroby, bude používat stejné množství vody bez ohledu na objem vložených předmětů. Ani chytré spotřebiče se však nevyplatí zapínat poloprázdné. Energie spojená s provozem a ohřevem vody či vzduchu totiž vždy spotřebujete podstatně více, než kdybyste zapnuli jednou zcela naplněný spotřebič. Místo zapínání poloprázdné pračky každý den spusťte prací cyklus třeba až po třech dnech, kdy bude kapacita bubnu plná. Uvidíte, že se tato změna na vyúčtování za elektřinu pozitivně podepíše.

Čtěte také:

Elektrický bojler – oblíbená metoda ohřevu vody

Elektrické topení do koupelny – otopný žebřík, podlahové topení a další možnosti

Cena i spotřeba stoupá: jak ušetřit za vodu?

Na zapnutí pračky a sušičky počkejte, až se zcela naplní

3. Energeticky náročné spotřebiče zapínejte v nízkém tarifu

Pokud využíváte elektrický bojler nebo topný systém na elektřinu, máte nárok na dvoutarifní sazbu. Během nízkého tarifu ale můžete využívat jakékoliv spotřebiče, a provozovat je tedy levněji. Zjistěte si u svého dodavatele, v jakých časech spotřebováváte energii právě v nízkém tarifu. V něm pak zapínejte energeticky náročné spotřebiče jako pračky nebo trouby. Pokud je nízký tarif zejména v nočním období, můžete na spotřebičích nastavit odložený start. Sami se zapnout ve stanovený čas, a to třeba i ve chvíli, kdy budete spát.

4. Při vaření v hrncích používejte poklice

Spoustu energie spotřebujete v kuchyni. Sporáky a sklokeramické desky jsou energeticky náročné, spotřeba však závisí i na způsobu využití. Pokud budete vařit v hrncích, používejte poklice. Teplo zůstane v hrnci, voda se nebude ochlazovat vzduchem a na ohřev vody tak zužitkujete méně elektřiny. Naučte se také pracovat se zbytkovým teplem – spotřebič vypněte ještě před dokončením pokrmu. Sporák i trouby zůstanou horké ještě dlouhé minuty potom, co spotřebiče vypnete, a tak můžete pokrmy dokončovat „zadarmo“.

Při vaření bez poklice vám zbytečně uniká spoustu draze vytvořeného tepla

5. Elektrické přístroje vytahujte ze zásuvky

Elektrické přístroje spotřebovávají energii i ve stand-by neboli šetrném, pohotovostním režimu. Spotřebují jí málo, při zapnutí mnoha spotřebičů po celý rok však není zužitkovaná energie zanedbatelná. Proto nabíječky, monitory, tiskárny a další přístroje vytahujte ze zásuvky, případně je vypínejte hlavním spínačem, který uzavře elektrický okruh (typicky bývá u tiskáren nebo PC zdrojů). Spotřebiče v pohotovostním režimu jsou neustále připravená na okamžitý provoz, a tak elektřiny neustále „sosají“. Jejich zapnutí má význam jen u těch přístrojů, které používáte opravdu často.

Při zapojení mnoha přístrojů do pohotovostního režimu bude spotřeba znát

6. Topíte na elektřinu? Snižte pokojovou teplotu

Mnohé domácnosti využívají pro vytápění jako hlavní zdroj energie elektřinu. Ať už máte elektrické podlahové topení, elektrické přímotopy nebo jiné zdroje tepla, zamyslete se, jestli v zimě prostory zbytečně nepřetápíte. Průzkumy totiž ukázaly, že větší část českých domácností nastavuje termostat na zbytečně vysoké teploty. V zimě nepotřebujete topit na 25 °C, optimální hodnota je kolem 21 °C. Pokud jste na chlad zvyklí a nevadí vám doma chodit v teplejším období, nebojte se teplotu snížit až na 19 °C. S každým stupněm dolů cena za spotřebu energie prudce klesá.

Přečtěte si i další související články:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

CESCZ s.r.o.: elektromontážní a elektroinstalační práce
Společnost CESCZ má provozovnu v Havlí…
V & V Hromosvody: výroba, prodej a montáže hromosvodů, Železný Brod
Ochraňte svůj dům před úderem blesku. Využijte…
ERDenergie s.r.o.: Energetické solární řešení
Společnost ERDenergie se specializuje na…

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...